تقویم محتوایی شبکه اجتماعی

تقویم محتوایی شبکه اجتماعی یکی از بهترین روش ها برای مدیران رسانه اجتماعی به شمار می رود. هنگامی که به سرعت محتوایی را تولید میکنید، مستعد اشتباهات تایپی، مشکلات لحنی و نوشتاری می باشد. به همین دلیل نیز بهتر است تا قبل از شروع هر کاری تدوین تقویم محتوایی شبکه اجتماعی را انجام دهید. یک تقویم محتوا برای شبکه های اجتماعی کمک می کند تا به خوبی برای پروژه های مختلف برنامه ریزی کنید و طبق این برنامه ریزی پیش بروید.

برنامه ریزی درست این امکان را می دهد تا فرصت هایی برای تقویت سیگنال های اجتماعی در انواع پلتفرم ها داشته باشید. همچنین شما می توانید زمان بندی پست ها را بر اساس دستیابی به بیشترین تعداد مخاطبان تنظیم کنید. در این مطلب چند مورد قالب رایگان تقویم شبکه اجتماعی نیز قرار داده ایم تا بتوانید با بررسی آنها یک تقویت مناسب برای خودتان تهیه کنید.

تقویم شبکه های اجتماعی چیست؟

تقویم شبکه های اجتماعی یک نمای کلی از پست هایی است که قرار است در پلتفرم های اجتماعی شما منتشر شود. بهترین راه برای مدیریت این تقویم استفاده از گوگل شیت یا اکسل می باشد. یک تقویم رسانه های اجتماعی معمولا ترکیب های زیر را برای یک پست شامل می شود:

تقویم شبکه های اجتماعی چیست

 • تاریخ و زمان انتشار پست
 • شبکه اجتماعی و حسابی که پست در آن منتشر خواهد شد
 • ساخت محتوای متنی، تصویری، ویدئویی مورد نیاز برای پست
 • برچسب ها و پیوند هایی که باید در پست باشد

اهمیت استفاده از تقویم محتوا شبکه اجتماعی

 1. برنامه ریزی و صرفه جویی در زمان

ایجاد و انتشار محتوای رسانه های اجتماعی، هر روز به بررسی نیاز دارد. تقویم شبکه های اجتماعی به شما این امکان را می دهد تا برنامه ریزی کنید و کارهای خود را در دسته بندی های مختلفی قرار دهید. از انجام چند کار اجتناب کنید و ایده های محتوایی خود را در یک بخش یادداشت کنید.

ابزار مدیریت شبکه های اجتماعی این امکان را به شما می دهند تا پست های مورد نظر خود را زودتر از موعد برنامه ریزی کنید تا به صورت خودکار منتشر شوند. بنابراین هر روز می توانید بدون وارد شدن به سیستم محتوای مورد نظر خود را منتشر کنید! یک کاربر حدود از 7.5 رسانه اجتماعی استفاده می کند. برای مدیران رسانه های اجتماعی این تعداد ممکن است بسیار بیشتر باشد. همین موضوع باعث شده تا سازماندهی از پیش تعین شده با استفاده از تقویم محتوایی شبکه اجتماعی و ارسال از پیش تعیین شده، بخش مهمی از فعالیت های پیج را انجام دهند.

تقویم محتوای شبکه اجتماعی

شما می توانید در برنامه ریزی های خود زمانی را برای استفاده از مهارت های با ارزش مانند طوفان فکری برای کمپین های اجتماعی در نظر بگیرید.

2. ساده شدن قرار دادن پست

هیچ قانون ثابت شده ای در مورد اینکه چند بار در هفته برای شبکه های اجتماعی باید پست منتشر کنید، وجود ندارد. با این حال برخی از استراتژی ها تست شده اند و عملکرد آنها مورد ارزیابی قرار گرفته است.

مهمترین قانون این است که باید پست ها را به صورت منظم منتشر کنید و مهم نیست چند پست در هفته انتشار خواهید داد. پایبندی به یک برنامه منظم باعث می شود تا فالور های شما بدانند، چه انتظاری باید از شما داشته باشند. با یک برنامه ریزی درست می توانید از هشتگ های هفتگی مانند #MondayMotivation نیز استفاده کنید.

یک چارچوب مرتب به شما این امکان را می دهد تا هر هفته هنگام ایجاد پست های خود به یک چیز کمتر فکر کنید. تقویم محتوایی شبکه اجتماعی مانند یک برنامه ریزی به شما این امکان را می دهد تا به برنامه ارسال پست ها پایبند باشید و اطمینان حاصل کنید که محتوای با کیفیت در صف قرار گرفته و آماده ارسال می باشد.

3. جلوگیری از اشتباهات بزرگ با تقویم شبکه اجتماعی

وقتی برای پست های خود یک برنامه ریزی از پیش تعیین شده داشته باشید، می توانید پست های ساخته شده را مورد بررسی قرار دهید. در نتیجه کیفیت این نوع از پست ها نسبت به پست های دیگر افزایش پیدا خواهد کرد.

تدوین برنامه شبکه اجتماعی

تقویم شبکه های اجتماعی، به ویژه تقویمی که یک تیم بر روی آن کار کرده اند و همه این برنامه را تایید می کنند، بهترین راه برای جلوگیری از اشتباهات رایج در شبکه های اجتماعی می باشد.

4. ساخت محتوای با کیفیت بالا و کمپین های منسجم

تولید محتوا شبکه های اجتماعی از روش های اول بسیار مهم تر شده است. امروزه اصلا موضوع غیر عادی نیست که پست اینستاگرامی با کیفیت، یک تیم عالی را در پشت صفحه خود داشته باشد. کپی رایتر ها، طراحان، ویراستان ها، ویراستار ویدئو، عکاس و بسیاری از افراد دیگر برای یک پست تلاش می کنند. از تیم خود بخواهید که همه چیز را کنار بگذارند و یک زمان اختصاصی را برای ساخت پست اینستاگرام یا دیگر شبکه های اجتماعی داشته باشند. تقویم شبکه اجتماعی این امکان را میدهد تا بودجه و تیم مورد نیاز برای این کار را به درستی در نظر بگیرید. یک برنامه بلند مدت به شما این امکان را میدهد تا صدای برند و محتوای ثابتی داشته باشید.

5. ساخت محتوا برای تعطیلات و روز های مهم

برنامه ریزی محتوا شبکه اجتماعی و داشتن تقویم محتوای اجتماعی، این امکان را به شما می دهد تا مراقب تمام روی های هفته و ماه باشید. به همین دلیل نیز می توانید برای تمام روزهای خاص سال محتوای برنامه ریزی شده از قبل تهیه کنید.

شما می توانید با استفاده از Google Calendar یک قالب مناسب برای زمان بندی پست های شبکه اجتماعی در دسترس داشته باشید.

6. یافتن فرصت هایی برای مشارکت بیشتر کاربران

 جدا از زمان بندی های انجام شده با استفاده از تقویم شبکه های اجتماعی، برنامه ریزی محتوا از قبل این امکان را به شما می دهد تا در مورد مشارکت با سایر برند های فکر کنید. یا پیشنهاد هایی برای ساخت محتوا را برای اینفلوئنسر ها ارسال کنید. این کار هماهنگی مناسبی بین محتواهای شما برقرار می کند و بهترین بازدهی را از تبلیغات نیز به دست خواهید آورد.

تقویم محتوای شبکه های اجتماعی

فراموش نکنید که داشتن یک استراتژی محتوایی نیز بخش مهمی از برنامه ریزی های شبکه اجتماعی می باشد. اگر با تدوین استراتژی محتوا آشنایی ندارید بهتر است تا آموزش استراتژی محتوا را مشاهده کنید.

7. بررسی فعالیت های تقویم شبکه اجتماعی

آنچه برنامه ریزی می شود، انجام خواهد شد و آنچه انجام شود، باید مورد ارزیابی قرار بگیرد. تجزیه و تحلیل فعالیت های انجام گرفته در رسانه های اجتماعی شما، می تواند مزایای بساری به همراه داشته باشد. تقویم محتوای شبکه های اجتماعی این امکان را می دهد تا اطلاعات را جمع آوری و آنها را تجزیه و تحلیل کنید. سپس اطلاعات به دست آمده به شما کمک می کند تا در روند تولید محتوا بهینه سازی کنید و همچنین در مواردی که بازدهی خوبی مشاهده کردید، ادامه دهید.

از تقویم خوب برای تست کردن بازدهی استفاده کنید تا تعداد دفعات ارسال پست، نوع محتوا، زمان ارسال و … را برای هر پلتفرم به دست بیاورید.

آموزش ساخت تقویم شبکه اجتماعی

ساخت تقویم شبکه های اجتماعی از چند مرحله تشکیل شده است که می توانید گام به گام آنها را دنبال کنید.

 1. بررسی محتوای شبکه های اجتماعی و ارزیابی اکانت

قبل از اینکه شروع به ساخت تقویم محتوای شبکه اجتماعی کنید، باید تصویر واضحی از حساب شبکه های اجتماعی خود داشته باشید. موارد زیر را در نظر بگیرید تا بتوانید محتوای موجود را به درستی مورد ارزیابی قرار دهید:

 • بررسی امنیت حساب و رمز عبور
 • اهداف و KPI های حساب بر اساس هر پلتفرم
 • بررسی مخاطبان و پرسونای آنها
 • تعیین وظایف هر فرد در تیم تولید محتوای شبکه اجتماعی
 • موفق ترین پست ها، کمپین ها و تاکتیک ها
 • بهینه سازی شکاف ها، نتایج ضعیف و فرصت هایی برای بهبود
 • معیار های کلیدی برای سنجش موفقیت آینده در هر پلتفرم

آموزش ساخت تقویم شبکه اجتماعی

به عنوان بخشی از حسابرسی خود، یادداشت برداری کنید که در حال حاضر در هفته چند پست منتشر می کنید. همچنین به تجزیه و تحلیل خود نگاه کنید تا سرنخ هایی در مورد اینکه چگونه فرکانس های ارسال یا زمان ارسال شما بر تعامل و تبدیل، تاثیر می گذارد.

2. کانال های اجتماعی را انتخاب کنید

تصمیم گیری در مورد نوع محتوایی که باید پست کنید، بخش کلیدی استراتژی محتوای شبکه اجتماعی شما به شمار می رود. چند فرمول استاندارد برای ساخت تقویم محتوای شبکه اجتماعی وجود دارد که می توانید برای شروع از آنها استفاده کنید:

قانون یک سوم رسانه های اجتماعی

قانون یک سوم

 • یک سوم از پست های شما، کسب و کارتان را تبلیغ می کند یا باعث جذب مشتری می شود.
 • یک سوم از پست های شما محتوای انتخاب شده از رهبران حوزه کاری را منتشر می کند.
 • یک سوم از پست های شما شامل تعامل شخصی با فالوور هایتان می باشد.

قانون 20-80

 • 80 درصد از پست های شما برای اطلاع رسانی، سرگرمی و آموزش طراحی شده اند.
 • 20 درصد از پست های شما به صورت مستقیم کسب و کارتان را تبلیغ می کند و باعث تبدیل می شود.

همچنین باید تعیین کنید که از کدام شبکه های اجتماعی برای کدام نوع محتوا استفاده می کنید و کدامیک ممکن است اصلا برای شما ضروری نباشد. فراموش نکنید که محتوای تولید شده توسط کاربر و محتوای تولید شده خودتان را در برنامه داشته باشید که خودتان همه کار را انجام ندهید.

تقویم محتوا رسانه اجتماعی

3. تصمیم گیری در مورد محتوای تقویم شبکه اجتماعی

تقویم رسانه های اجتماعی شما نباید دقیقا شبیه به تقویم کسب و کارهای دیگر باشد. در نظر بگیرید که یک صاحب کسب و کار کوچک، باید تقویم ساده تری نسبت به کسب و کار بزرگ داشته باشد. برای اینکه بیشترین بهره را از تقویم شبکه اجتماعی خود ببرید اطلاعات و عملکرد هایی که اهمیت زیادی دارند را برای شما ذکر کرده ایم.

البته بهتر است تا با جزئیات اولیه مانند موارد زیر شروع کنیم:

 • پلتفرم
 • تاریخ
 • زمان
 • نوع محتوا
 • لینک های مورد نیاز
 • لینک به پست های منتشر شده

همچنین ممکن است نیاز باشد تا جزییات پیشرفته تری را مشخص کنید:

 • قالب مخصوص پلتفرم (برای مثال جهت مدیریت پیج اینستاگرام می توان از پست، استوری، Reel ، نظرسنجی و … استفاده کنید)
 • راه اندازی کمپین، مسابقه و …
 • هدف گذاری جغرافیایی
 • پولی یا ارگانیک (در صورتی پولی بودن، ممکن است جزئیات بودجه بتواند مفید باشد)

شما می توانید با یک صفحه SHEET گوگل شروع کنید و اطلاعات را به صورت جدول بندی شده در این بخش ها قرار دهید. اما گاهی ممکن است این جدول ها نیاز شما را برطرف نکنند به همین دلیل برنامه های مناسب برای برای سایت تقویم محتوای شبکه اجتماعی را در انتهای همین مطلب قرار میدهیم.

4. بررسی و بهبود تقویم محتوای شبکه اجتماعی

یک تقویم محتوایی شبکه اجتماعی زمانی موثر است که همه تیم بتوانند به خوبی از آن استفاده کنند. بهتر است بعد از تدوین تقویم شبکه اجتماعی، از تیم خود بازخورد های آنها را دریافت کنید و در صورت نیاز تقویم خود را بهینه سازی کنید تا جایی که نیاز های همه افراد تیم در نظر گفته شود.

ایجاد تقویم محتوای شبکه اجتماعی

بعد از شروع فعالیت ها نیز از تیم خود بخواهید تا به صورت متداول بازخورد های خود را ارائه کنند. در پایان این پروسه، شما باید یک سند قوی در دست داشته باشید تا افراد تازه وارد تیم هم به خوبی آن را درک کنند.

قالب رایگان تقویم محتوایی شبکه اجتماعی

در اینجا یک قالب اکسل تقویم محتوایی شبکه اجتماعی را برای شما قرار داده ایم.

برای دانلود فایل اکسل استراتژی شبکه اجتماعی کلیک کنید.

این الگوی تقویم محتوای رسانه های اجتماعی فضا را برای 5 پلتفرم بزرگ (فیس بوک، اینستاگرام، توییتر، لینکدین، تیک تاک) ایجاد می کند. البته قابلیت ویرایش این فایل وجود دارد و شما می توانید با توجه به نیاز های خود به راحتی این فایل را شخصی سازی کنید.

در نظر داشته باشید که برای هر ماه باید یک فایل مجزا داشته باشید و محتوا سنگ بنای خود را برای هر هفته برنامه ریزی کنید. در میان موارد مفید این تقویم محتوایی شبکه اجتماعی، بخش محتوای همیشه سبز را از دست ندهید. این یک مخزن محتوا برای پست های وبلاگی است که علیرغم فصلی بودن، همیشه در شبکه های اجتماعی عملکرد خوبی دارد.

منبع: hootsuite.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *