آموزش استراتژی محتوا از پایه

به برنامه‌ریزی، توسعه و مدیریت محتوا، استراتژی محتوا یا همان Content Strategy می‌گویند. استراتژی محتوا به عنوان برنامه‌ریزی برای ایجاد، انتشار و مدیریت محتوای مفید و قابل استفاده توصیف شده است. استراتژی محتوا به شما کمک می کند تا بدون سردرگمی برای انتخاب موضوع محتوا، یک تقویم محتوایی اصولی داشته باشید. بزرگانی که در این عرصه فعالیت می کنند مانند جو پولیتزی، مارگوت بلومشتاین و افراد دیگر، برای استراتژی محتوا تعاریف زیادی دارند که به صورت کلی استراتژی محتوا به برنامه ریزی در سطح بالا، اجرا، ارتقا و مدیریت مداوم محتواهای تولید شده برای رشد کسب و کار می باشد؛ تدوین استراتژی محتوا به هدایت ترافیک به وب سایت، پیدا کردن سرنخ ها، ایجاد تعامل، فروش و سایر نتایج تجاری کمک می‌کند. در این مقاله می‌خواهیم به آموزش استراتژی محتوا از پایه و علت اهمیت آن پرداخته و تمامی مفاهیمی که برای تدوین یک استراتژی قدرتمند نیاز دارید را به شما آموزش دهیم.

استراتژی محتوا چیست؟

در مقاله بازاریابی محتوایی متوجه شدیم که برای تولید یک محتوا جذاب و گیرا به یک استراتژی درست نیازمندیم تا بتوانیم مخاطبان خود را به مشتریان دائمی تبدیل کنیم. استراتژی محتوا برنامه ای است که با تولید انواع محتوا، برای دستیابی به اهداف تجاری، مورد استفاده قرار می گیرد. یک استراتژی موفق و اصولی، می‌تواند مخاطبان هدف شما را در هر مرحله از قیف بازاریابی جذب کند و آنها را درگیر نماید. برای داشتن یک استراتژی استاندارد، باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • اهداف: می خواهید چه چیزی را بدست آورید؟
 • استراتژی: برنامه ریزی برای رسیدن به هدف
 • تاکتیک: چگونگی دستیابی به هدف مورد نظر

اگر شما هدف مشخصی نداشته باشید، چگونه می توانید اقدام به تدوین استراتژی نمایید و اگر استراتژی نداشته باشید، چگونه می توانید راه های دستیابی به اهداف خود را پیدا کنید؛ بنابراین تمامی این مراحل مکمل یکدیگر هستند و بدون وجود هر کدام، نمی توانید وارد مرحله بعدی شوید.

تفاوت استراتژی محتوا با بازاریابی محتوایی چیست؟

استراتژی محتوا یک فعالیت تجاریِ سطح بالاتر از بازاریابی محتوایی می‌باشد؛ همچنین استراتژی محتوا می تواند یک نقشه راه برای بازاریابی محتوایی به شما بدهد. اگر بخواهیم استراتژی محتوا را به صورت کلی برای شما بازگو کنیم باید بگویم که به تصمیم گیری در خصوص اینکه محتوا بر چه افرادی تاثیر خواهد گذاشت یا چگونه محتوای تولید شده می تواند به سوالات بسیاری از کاربران پاسخ دهد، استراتژی محتوا می‌گویند. استراتژی محتوا تعیین کننده موارد زیر می باشد:

 • چه چیزی را می خواهید منتشر کنید
 • چه نوع محتوایی را می خواهید منتشر کنید
 • چگونگی تبلیغ محتوا برای جذب کاربران بیشتر
 • چه کسانی از محتوای شما استفاده خواهند کرد
 • چگونه محتوای شما از برند پشتیبانی خواهد کرد
 • چه معیارهایی منجر به موفقیت محتوا خواهد شد
 • چه روش هایی باعث متمایز شدن محتوای شما می‌شود

استراتژی محتوا چیست

در سویی دیگر بازاریابی محتوا وجود دارد که بیانگر فرایند سازماندهی، زمان بندی، ایجاد و انتشار محتوا است؛ همچنین بازاریابی محتوایی تاکتیک‌هایی است که از استراتژی محتوا پیروی می کند.

علت اهمیت تدوین استراتژی محتوا چیست؟

به عنوان تولید کننده محتوا، شما باید برای تدوین استراتژی محتوا وقت کافی بگذارید و به طور منظم آن را مرور کرده و در صورت نیاز بعضی از موارد آن را تغییر دهید. استراتژی محتوا به شما کمک می‌کند تا در مسیر تولید محتوا دچار سردرگمی نشوید و بدون انحراف از مسیر اصلی، به اهداف خود برسید. یک استراتژی محتوای خوب به شما در موارد زیر کمک خواهد کرد:

 • آنالیز فعالیت های رقبا تا متوجه شوید آنها برای موفقیت چه کارهایی انجام می دهند.
 • ایجاد تقویم محتوایی بر اساس فرصت‌هایی که شناسایی کرده‌اید.
 • از قالب ها و پلتفرم های مناسب برای انتشار محتوا استفاده کنید
 • شناخت دقیق مخاطب و محتوایی که قرار است در اختیار او باشد.
 • تمرکز بر ایجاد مداوم محتوایی که با اهداف شما همسو باشد.

علت اهمیت استراتژی محتوا

بازاریابی محتوایی بدون داشتن استراتژی اصولی، نمی تواند به موفقیت کسب و کار شما کمک کند، به همین دلیل یک استراتژی اصولی می تواند در موارد زیر برای شما کمک کننده باشد:

 • تبدیل مخاطبان به مشتری های همیشگی
 • معرفی شما به عنوان متخصص در صنعت خود
 • کسب رتبه های بالاتر در موتورهای جستجو گوگل و افزایش ترافیک سایت
 • افزایش تعامل با کاربران در رسانه های اجتماعی به کمک تدوین استراتژی شبکه های اجتماعی

اگر خواهان موفقیت در کسب و کارهای آنلاین هستید، نباید از قدرت محتوا غافل شوید و به این نکته توجه کنید که تنها تولید محتوا برای افزایش ترافیک سایت شما موثر نیست، بلکه تدوین استراتژی مناسب در کنار بازاریابی محتوا، می تواند به موفقیت بیزینس شما کمک کند.

چه ارتباطی بین استراتژی محتوا و سئو وجود دارد؟

استراتژی محتوا و سئو می توانند برای رشد کسب و کار شما مکمل هم باشند. اکثر مشاغلی که به صورت آنلاین فعالیت می‌کنند، به دنبال افزایش ترافیک ارگانیک از طریق تولید محتوا و کاهش هزینه های جذب مشتری هستند؛ به همین دلیل سئو و استراتژی محتوا دست به دست هم می دهند تا با شناسایی نیازهای مخاطبان و تحقیق کلمات کلیدی، محتوایی پیرامون بیزینس شما ایجاد نمایند. با توجه به بروز شدن الگوریتم های گوگل، این موتور قدرتمند سعی می کند تا مانند مخاطبانش به محتوای شما نگاه کند و همین امر در تولید محتوا با کیفیت می تواند موثر باشد.

بیشتر بخوانید: آموزش 0 تا 100 سئو محتوا متنی

مزایا تدوین استراتژی محتوا چیست؟

یک استراتژی محتوای خوب، تمامی جنبه های تلاش های بازاریابی محتوایی شما را بهبود بخشیده و منجر به رشد شما خواهد شد. برنامه ریزی و اجرا استراتژی محتوا، بهترین راه برای کسب اعتماد مشتریان است؛ با این وجود بسیاری از کسب و کارها با مزایای استراتژی محتوا آشنا نیستند؛ به همین دلیل در ادامه می خواهیم با فواید استراتژی محتوا و نقش آن در کسب و کارها آشنا شویم.

مزایا استراتژی محتوا

پشتیبانی از اهداف با استفاده از استراتژی تولید محتوا

در دنیای کسب و کار هر اقدامی می تواند برای دستیابی به اهداف بزرگتر موثر باشد، یک استراتژی خوب به شما تمرکز و وضوح می دهد تا ایده های بهتری برای کسب و کارتان داشته باشید. تدوین استراتژی محتوا باعث شده تا محتوای برند خود را اصلاح کرده و محتوای منسجمی تولید کنید.

بهبود نرخ بازگشت سرمایه (ROI)

یک محتوای خوب نیاز به سرمایه گذاری زمان، انرژی و پول دارد. تدوین یک استراتژی خوب، ROI شما را بهبود می بخشد و به عنوان یک مزیت اضافی به شما کمک خواهد کرد. با یک استراتژی استاندارد می توانید از راهکارهایی استفاده کنید که منجر به بهبود کسب و کار شما می شوند.

تولید محتوا با کیفیت

بازاریابی محتوا مانند سرمایه گذاری در کسب و کار می باشد که برای رسیدن به بهترین نتایج نیازمند تلاش مستمر است. تولید محتوا فقط بر حجم محتوای مورد نظر تاکید ندارد، بلکه مهمترین اصل انتقال یک پیام منسجم بوده که کلید انجام این کار تدوین استراتژی محتوا می باشد بنابراین بهتر است بجای تلاش های پراکنده، با استراتژی محتوا یک رویکرد جامع برای تولید محتوا داشته باشید. در بحث تولید محتوا مطابق با الگوریتم های گوگل، توصیه می کنیم از تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو سایت غافل نشوید.

چگونه استراتژی محتوا را تعیین کنیم؟

خب، در این بخش می خواهیم به یکی از سوالاتی که ممکن است ذهن شما را درگیر کرده باشد پاسخ دهیم. تعیین استراتژی محتوا شاید در نگاه اول سخت به نظر برسد ولی با دانستن اصول و استانداردهای لازم، می توانید یک استراتژی خوب برای کسب و کارتان پیاده سازی کنید.

مراحل استراتژی محتوا

گام هایی که برای تدوین استراتژی محتوا باید رعایت کنید عبارتند از:

مشخص کردن هدف

یکی از مهمترین بخش ها هم در بازاریابی محتوایی هم در تدوین استراتژی، تعیین هدف است. اگر هدف خود را به خوبی مشخص کنید، ادامه راه برای شما راحت‌تر خواهد بود. تعیین هدف به شما کمک می‌کند تا مخاطبان خود را به خوبی شناخته و نوع محتوایی که قرار است تولید شود را مشخص کنید.

آنالیز کسب و کار

بعد از اینکه هدف خود را مشخص کردید، باید کسب و کارتان را آنالیز کنید تا متناسب با بودجه ای که دارید اقدام به تولید محتوا و انتخاب راه هایی برای تبلیغات آن نمایید. برای بررسی کسب و کار خود بهتر است موارد زیر را مورد بررسی قرار دهید.

 • درآمد شرکت شما از چه راهی می باشد؟
 • بررسی ساختار و پارامترهای مهم تیم فروش
 • محصولات یا خدمات پرفروش شما چه ویژگی هایی دارند؟
 • کدام خدمات یا محصولات بیشترین درآمد را برای شما ایجاد خواهند کرد؟

مشخص کردن کانال‌های انتشار محتوا

در این مرحله باید تصمیم بگیرید برای انتشار محتوا مد نظرتان چه پلتفرم هایی به بهتر دیده شدن شما کمک خواهند کرد، چرا که در بسیاری از موارد شما نیاز دارید برای انتشار محتوا در شبکه های اجتماعی مختلف، از افراد متخصص مانند ادمین اینستاگرام کمک بگیرید.

استفاده از کلمات کلیدی مناسب

برای پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب کسب و کارتان، بهتر است از متخصص سئو کمک بگیرید. به صورت کلی ابزارهای متنوعی برای این کار وجود دارند که باید با توجه به اهداف مد نظرتان از هر یک از آنها استفاده نمایید. آنالیز کردن رقبا و فعالیت های آنها، می تواند به شما در پیدا کردن کلمات کلیدی کمک کند.

قیف بازاریابی محتوا بسازید

ساخت قیف بازاریابی محتوا به شما کمک می کند تا بعد از بدست آوردن اطلاعات لازم و ارزیابی آنها، متوجه شوید که مشتری در چه مرحله ای قرار دارد و برای جذب او چه کارهایی را باید انجام دهید.

استراتژی تولید محتوا

بودجه بندی کنید

حالا که همه چیز را مشخص کردید، باید با توجه به هدف، مشتریانی که دارید و میزان درآمد کسب و کارتان، بودجه ای را برای بازاریابی محتوا در نظر بگیرید. مقدار بودجه ای که مد نظر دارید، با توجه به نوع محتوا می تواند متفاوت باشد.

بیشتر بخوانید: تولید محتوا که انواع متفاوتی دارد، یکی از راه های کسب درآمد و بهینه ساختن سایت برای موتورهای جستجو می باشد.

ایجاد تقویم محتوا

بعد از مشخص شدن استراتژی های کسب و کارتان، باید یک تقویم محتوا برای خودتان داشته باشید. در این تقویم باید مشخص کنید که هر عنوان با چه کلمات کلیدی، چه تعداد تصاویر، کلمات و … باید تولید شوند و به صورت کلی، تقویم محتوایی یک نمای کلی از محتواهایی که قرار است منتشر شوند می دهد.

جمع بندی

در این مقاله با مفاهیمی که در تدوین استراتژی تولید محتوا برای ما مهم هستند آشنا شدیم. به صورت کلی برای تولید و انتشار یک محتوا، نیازمند مراحل زیادی هستید که همه این ها با داشتن یک استراتژی اصولی میسر خواهد شد. برای تدوین استراتژی و بازاریابی محتوایی روش های گوناگونی وجود دارد که می توانید به کمک کارشناسان این حوزه و استفاده از خدمات سفارش تولید محتوا آنها، به کسب درآمد بپردازید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *