بازاریابی محتوایی چیست؟ مراحل بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی چیست؟

یکی از زیر مجموعه‌های مهم در دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی محتوایی یا همان Content Marketing می‌باشد. بازاریابی محتوایی مسئله جدیدی نیست اما با ظهور تکنولوژی و فناوری های پیشرفته، بازاریابی محتوا به یک رشته تخصصی تبدیل شد و توانست جایگاه ویژه ای را در میان فعالان حوزه دیجیتال مارکتینگ کسب کند. بازاریابی محتوا طبق تعریف آقای جو پولیتزی، نویسنده کتاب بازاریابی پر محتوا و یکی از بهترین ها در زمینه بازاریابی محتوایی، به این صورت است:

« بازاریابی محتوا فرایندی در کسب و کار است که منجر به تولید محتوایی گیرا، مجاب کننده و توزیع آن برای جلب توجه کاربران و درگیر کردن یک گروه مشخص از مخاطبان، با هدف برانگیختن اقدام های سود آور در مشتریان می‌باشد».

در این مقاله می‌خواهیم با اصول بازاریابی محتوایی و هر آنچه که قبل از آموزش بازاریابی محتوایی باید بدانید آشنا شویم.

فلسفه بازاریابی محتوایی

تولید محتوا و سئو محتوا متنی، از جمله مهمترین کارها در بازاریابی محتوایی می‌باشد که می‌تواند به جذب ترافیک سایت و پیدا کردن سرنخ برای تبدیل مخاطبان به مشتریان بالقوه کمک کند. نکته قابل توجه این است که بازدهی سرمایه در بازاریابی محتوا می تواند بسیار شگفت انگیز باشد، به طوری که شما می‌توانید با بازگشت سرمایه، اقدام به تولید محتوای با کیفیت برای شبکه های اجتماعی خود نمایید. فلسفه بازاریابی محتوا به شما کمک می کند تا کل رویکرد بازاریابی محتوایی خود را تعیین کنید؛ در نتیجه، آگاهی از آن برای زمانی مناسب است که قصد استفاده از محتوا برای کسب و کارتان را دارید. زمانی که شما در مورد فلسفه محتوا می‌اندیشید، ناخودآگاه سوالاتی ذهن شما را درگیر خواهند کرد که پاسخ به آنها می‌تواند به شما در تولید یک محتوا با کیفیت کمک کند.

روش های بازاریابی محتوا

چرا بازاریابی محتوا مهم است؟

ارتقا ترافیک وب سایت، پیدا کردن سرنخ هایی برای فروش و ایجاد ارزش در مخاطبان، از جمله دلایل مهم بودن تولید و بازاریابی محتوایی می‌باشد. با تولید محتوا با کیفیت، می‌توانید خدمات و محصولات خود را به مشتریان معرفی کرده و در نهایت به افزایش تبدیل ها کمک کنید؛ همچنین ایجاد ارتباط با مشتریان یکی دیگر از دلایل مهم بودن تولید محتوا می‌باشد که باعث افزایش وفاداری مشتری خواهد شد. از دلایل دیگری که بیانگر نیاز شما به تولید محتوا می‌باشد، افزایش سطح آگاهی از برند است که در اصل هدف اصلی بازاریابی محتوایی دیده شدن محتوای تولید شده و دریافت بازخورد از کاربران می‌باشد. اگر بخواهیم به صورت کلی دلایل اهمیت و مزایا بازاریابی محتوا را بیان کنیم، این موارد شامل:

 • ایجاد حس اعتماد در مخاطبان
 • تقویت و شهرت برند
 • افزایش نرخ تبدیل کاربر به مشتری
 • جذب سایر بازاریاب ها به کسب و کار خود
 • افزایش ترافیک وب سایت
 • بهبود سئو سایت
 • تولید سرنخ بازاریابی
 • تعامل با مشتری

اهداف بازاریابی محتوایی

اهداف تمامی کسب و کار ها در کنار آگاهی دادن به مخاطبان، تولید لید بیشتر برای پیدا کردن راهکارهایی برای جذب مشتریان است. تولید محتوا به شما کمک می‌کند تا افرادی که قبلا با سایت شما آشنایی نداشتند، از طریق محتواهایی که تولید می‌کنید وارد سایت شما شده و با کسب و کار شما آشنا شوند. از دیگر اهداف بازاریابی محتوایی، جذب مخاطبین ایده آل است، چرا که این دسته از افراد در نهایت به مشتریان همیشگی شما تبدیل خواهند شد و در صورت رضایت از خدمات، کسب و کار شما را به دیگران معرفی خواهند کرد. به صورت کلی، در آینده بازاریابی محتوا می‌تواند افراد زیادی را به کسب و کار شما جذب کند و در نهایت منجر به افزایش اعتبار سایت به میزان قابل توجه شود.

دیجیتال مارکتینگ سرو تشکیل شده از کادری مجرب با سال ها تجربه، از ابتدا تا به ثمر رسیدن بیزینس شما در کنارتان خواهد بود. برای سفارش تولید محتوا، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

انواع محتوا در بازاریابی

حال که با تعریف و اهداف تولید محتوا آشنا شدیم، می‌توانیم از انواع مختلف محتوا برای آگاهی دادن به مخاطبان استفاده کنیم. لازم به ذکر است که بازاریابی محتوا تنها محدود به تولید محتوای دیجیتالی نیست بلکه کتابچه هایی که توضیحاتی درباره محصول دارند یا کتاب هایی که در مورد مسائل مختلف وجود دارد، نوعی محتوا می‌باشند. تولید محتوا در حالت های مختلف که شامل موارد زیر می باشد انجام خواهد گرفت.

 • تولید محتوا متنی
 • محتوای ویدیویی
 • تولید محتوا تصویری
 • محتوای صوتی (پادکست)

بازاریابی محتوا

انواع محتواها خودش به چند دسته تقسیم می شوند؛ برای مثال، تولید محتوای تصویری شامل طراحی لوگو و بنر می باشد یا ساخت موشن گرافیک، در دسته تولید محتوای ویدیویی قرار دارد که شما می توانید با توجه به نیاز بیزینس خود از هر کدام استفاده کنید.

بازاریابی محتوایی چگونه انجام می شود؟

بعد از آشنایی با مقدمات بازاریابی محتوا، وقت آن رسیده که این کار را شروع کنید، منتها قبل از شروع آن باید برنامه ریزی داشته و اقداماتی را در جهت بهبود عملکرد فعالیت های آتی انجام دهید. در این بخش می خواهیم با 9 مرحله ای که قبل از تولید و انتشار محتوا باید در نظر بگیرید آشنا شویم.

مشخص کردن اهداف

قبل از راه اندازی هر کسب و کاری شما نیازمند تعیین اهداف بیزینس خود می‌باشید تا بتوانید آنچه در ذهن دارید را پیاده سازی کنید. این مسئله در بازاریابی محتوا هم صدق می کند و شما باید مشخص کنید که بازاریابی محتوایی قرار است باعث بهبود چه پارامتری در کسب و کار شما شود. اگر بازاریابی محتوایی منجر به ایجاد سود برای شما نشود، در واقع هدف خود را به درستی مشخص نکرده اید.

در مقاله تدوین استراتژی شبکه های اجتماعی، بخشی که مربوط به مشخص کردن اهداف بازاریابی است، به صورت مفصل برایتان توضیح دادیم که برای اینکه اهداف خود را مشخص کنید بهتر است از روش SMART استفاده کنید؛ این روش بیان می کند که اهداف شما باید مشخص، قابل اندازه گیری، در دسترس، مرتبط و زمان دار باشند. در بازاریابی محتوا باید مشخص کنید که هر محتوایی که تولید می کنید قرار است چه مقدار ترافیکی را در چه مدت زمانی برای شما به ارمغان آورد.

مشخص کردن مخاطبان هدف

بعد از اینکه هدف خود را مشخص کردید، حال نوبت به شناسایی مخاطبان هدف می‌رسد. برای اینکار باید از خودتان بپرسید که محتوایی که تولید می‌کنید برای چه افرادی مناسب است، مخاطبان شما چه نیازهایی دارند و چگونه از محتوای شما استفاده خواهند کرد. در واقع یکی از مزایا تدوین استراتژی بازاریابی محتوا، شناخت مخاطبینی است که با هدف ما هماهنگی دارند. برای تعیین مخاطبان هدف، باید بدانید که زمینه کاری شما برای چه دسته از افرادی جذاب است که برای اینکار می توانید با تحقیق در اینترنت، متوجه شوید که چه موضوعاتی برای مخاطبان جذاب خواهند بود. به طور کلی اطلاعاتی که برای شناسایی مخاطبان هدف باید به آنها توجه کنید عبارتند از:

 • اطلاعات مربوط به دموگرافی (سن، جنسیت و …)
 • پلتفرم هایی که افراد بیشترین حضور را دارند.
 • روش هایی که برای برقراری ارتباط استفاده می کنید.
 • برای بدست آوردن اطلاعات از چه طریقی استفاده خواهند کرد.

تدوین استراتژی محتوا

شما به عنوان یک تولید کننده محتوا، نیاز جدی به تدوین استراتژی محتوا دارید تا برای نوشتن محتواهایی که قرار است در آینده منتشر شوند دچار سردرگمی نشوید. تحقیقات سالانه نشان داده که اکثر بازاریاب ها از استراتژی بازاریابی محتوا استفاده می کنند. سه دلیل اصلی که باعث شده شرکت ها از بازاریابی محتوا استفاده کنند شامل:

 • افزایش فروش
 • صرفه جویی در هزینه
 • تبدیل مخاطب به مشتریان دائمی

اهمیت بازاریابی محتوا

دلایل و مزایا استراتژی بازاریابی محتوایی

بارها به این مسئله اشاره کردیم که از جمله دلایل مهم بازاریابی محتوا، بالا بردن ترافیک وب سایت و لید های جدید می‌باشد. این موارد به مدیران کسب و کارها کمک می کند تا برای موفقیت پروژه های خود تصمیم بهتری بگیرند. در این بخش با مزایا استراتژی بازاریابی محتوا آشنا خواهیم شد:

 • ایده پردازی
 • یکپارچگی محتوا
 • بهبود سئو سایت
 • تولید محتوای هدفمند
 • برتری نسبت به سایر رقبا
 • شناسایی مخاطبان هدف
 • کاهش زمان صرف شده برای تولید محتوا

مشخص کردن کانال های بازاریابی

یکی دیگر از مراحل بازاریابی محتوا، مشخص کردن پلتفرم هایی است که قرار است محتوای شما در آنها بارگذاری شوند؛ به همین دلیل بخش مهم دیگر در تولید محتوا، انتخاب کانال مناسب برای توزیع آن است. برای انجام اینکار می‌توانید از نقشه سفر مشتری استفاده کنید که تجربه کاربران شما در آن مشخص شده است. با استفاده از Customer Journey می توانید مشخص کنید که محتواهای شما از چه طریقی باید به دست مخاطبانتان برسند.

بیشتر بخوانید: آموزش صفر تا صد بازاریابی اینستاگرام

تیم تولید محتوا

حال که برای تولید محتوا، مخاطبان و هدف خود را مشخص کردید، نوبت به تیم سازی می‌رسد. افرادی که در تیم شما حضور دارند، با توجه به نوع فعالیت شما می‌توانند عنوان های متفاوت داشته باشند ولی به صورت کلی برای نوشتن یک محتوا، باید افرادی با تخصص های زیر در تیم تولید محتوا حضور داشته باشند. این افراد شامل:

 • نویسنده
 • کپی رایتر
 • مدیر محتوا
 • طراح گرافیک
 • استراتژیست محتوا
 • مدیر شبکه های اجتماعی

ایده پردازی در بازاریابی محتوایی

حال که افراد متخصص در هر زمینه حضور دارند، جلسه ای برای ایده پردازی تشکیل خواهند داد. در این جلسه با شناسایی پرسونا مخاطب و نیازهای آنها، اقدام به انتخاب محتواهای مناسب می کنند؛ همچنین انتخاب فرمت مناسب برای انتشار محتوا که شامل وبلاگ، ویدیو، پست و … می‌باشد نیز توسط تیم تولید محتوا انتخاب خواهد شد.

خدمات بازاریابی محتوا

تهیه تقویم محتوا

در این بخش شما باید یک برنامه ریزی دقیق برای تولید محتواهای در نظر گرفته شده داشته باشید؛ به همین دلیل نیازمند یک تقویم محتوایی برای تیم خود می باشید که تاریخ تولید و انتشار محتوا، در این تقویم مشخص خواهند شد. موضوعات این محتواها باید با توجه به اهداف محتواهای شما در تقویم یادداشت شوند و در نهایت در اختیار کاربران قرار بگیرند.

خلق و تولید محتوای اثر بخش

بعد از اینکه تمامی این مراحل را انجام دادید، حال نوبت تولید محتوا می‌رسد. در این مرحله بر اساس آنچه در تقویم محتوایی وجود دارد، باید اقدام به تولید محتوا کنید. به این مسئله توجه کنید که هدف از تولید محتوا، اثر بخشی بر مخاطبان می باشد پس نیاز است تمام توان خود را بکار گیرید.

انتشار محتوا، از مراحل دیگر بازاریابی محتوایی

بالاخره روز موعود فرا رسید و وقت آن است که نتیجه فعالیت های شما به دست مخاطبان برسد. در این مرحله باید محتوا را در زمان درست و به بهترین شکل ممکن در کانال خودش منتشر کنید. در این مرحله باید تمامی خلاقیت خود را بکار گیرید تا محتوای تولید شده شما به صورت جذاب و تاثیر گذار در اختیار مخاطبان قرار گیرد.

اصول بازاریابی محتوایی

هرگز نمی‌توان از اهمیت و ضرورت تولید محتوای با کیفیت غافل شد، چرا که محتوا خوب یکی از دلایلی است که باعث جذب مخاطبان خواهد شد. برای تولید محتوای با کیفیت و استاندارد، باید اصولی را رعایت کنید که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد.

ذکر منابع محتوا

تمامی مردم زمانی که با محتوایی رو‌برو می‌شوند که ذهنشان را درگیر می‌کند، به دنبال منابعی برای اثبات آن خواهند رفت؛ به همین دلیل بهتر است برای گفته های خود منبعی را به آنها معرفی کنید. این منابع می توانند به صورت آمار و ارقام در گفته ها یا متن شما بیان شوند تا مردم نیز شما را جدی بگیرند. با توجه به اینکه هدف شما این است که مردم به شما اعتماد کنند، پس استفاده از آمار و ارقام می تواند برای غنی کردن محتوای شما موثر باشد.

ایجاد مزیت با تولید محتوا

محتوایی که در اختیار کاربران قرار می دهید، باید ارزش واقعی برای وقت گذاشتن را داشته باشند. این محتواها می‌توانند شامل اطلاعات مفید، مطالب آموزشی کاربردی یا سرگرمی باشند؛ برای مثال، محتواهایی که با چطور یا چگونه آغاز می شوند، به طور ویژه برای جلب مشتری کاربرد دارند. اگر بتوانید در زمان تولید محتوا به نیاز ها و پرسش‌های احتمالی که در ذهن خوانندگان به وجود خواهد آمد پاسخ دهید، احتمال اینکه کاربران برای دریافت اطلاعات باز هم به شما مراجعه کنند، وجود خواهد داشت.

برطرف کردن کنجکاوی مخاطب

بیشتر افرادی که به دنبال پیدا کردن اطلاعات در زمینه‌های متفاوت هستند، تمایل دارند با مطلبی روبرو شوند که تمامی پرسش های آنها را پاسخ دهد و راهی برای برطرف شدن نیازهای آنها پیشنهاد دهد؛ به همین دلیل برای تولید محتوا بهتر است از عنوان هایی استفاده کنید که باعث کنجکاوی مخاطبان شود به طوری که ساده از کنار این مسائل عبور نکنند. در کنار تلاش برای جذب مخاطب، باید سعی کنید تا جذابیت محتوا را حفظ کنید؛ یکی از راهکارهای حفظ جذابیت یک محتوا، این است که شما تجربیات خود را در اختیار کاربران قرار دهید، چرا که در این صورت آنها به عنوان یک متخصص به شما نگاه خواهند کرد.

معایب بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی نیز مانند هر شغل دیگری معایبی دارد که می تواند تولید کنندگان محتوا را به چالش بکشد؛ به همین دلیل در این بخش با معایب بازاریابی محتوایی آشنا خواهیم شد.

طولانی بودن زمان بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا نیازمند صرف زمان و انرژی زیاد است. نوشتن وبلاگ، تولید محتوا تصویری، ضبط پادکست و به طور کلی تولید محتوا، می تواند ساعت ها زمان شما را بگیرد خصوصا اگر وسط انجام این کار مجبور شوید به سراغ کار دیگری بروید؛ در نتیجه باید کمی صبر داشته باشید تا به کمک بازاریابی محتوا به نتایج خوب برسید.

زیاد بودن رقبا در بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا در مشاغل B2B یکی از رکن های اساسی است که می تواند اثربخشی ویژه ای برای این مشاغل داشته باشد. در هر صنعتی که باشید، صدها یا هزاران رقیب از طریق ارائه محتوا با شما رقابت خواهند کرد و همین امر موجب شده تا قرار گرفتن در رتبه های برتر گوگل چالش برانگیز باشد.

پیدا کردن منابع غیر تکراری

برای تولید محتوا شما به زمان کافی نیاز دارید و نکته مهم این است که در زمینه فعالیتتان همیشه باید مطالعه داشته باشید تا بتوانید موضوعات متفاوت را پیدا کنید. مسلما شما به عنوان یک حرفه ای، به دنبال محتواهایی هستید که موثر و غیر تکراری باشند تا مخاطبان زیادی را به خود جذب کند. به صورت کلی این مورد یکی از معایب بازاریابی محتوا است که می تواند وقت زیادی از شما بگیرد.

راهکارهایی برای کشف ایده بازاریابی محتوا

علاوه بر کیفیت، داشتن برنامه ای منظم برای تولید محتوا، از جمله عوامل مهم در بازاریابی محتوا می‌باشد. یکی از موضوعاتی که برای موتورهای جستجو بسیار اهمیت دارد، تولید محتوا منظم است که می‌تواند به افزایش ترافیک سایت شما کمک کند؛ به همین دلیل اگر شما در یک مدتی به صورت منظم اقدام به تولید محتوا نمایید ولی بعد از مدتی این کار را رها کنید، نرخ تبدیل شما به شدت افت خواهد کرد و بسیاری از مشتریان خود را از دست خواهید داد. چالش بزرگی که در این بخش وجود دارد، پیدا کردن ایده های مناسب برای تولید محتوا می‌باشد که می توانید از چندین راه برای اینکار استفاده کنید. برای مثال، تحقیق کلمات کلیدی، ارتباط با تیم حمایت از مشتری، بررسی داده های موجود در ابزارهای مدیریت شبکه های اجتماعی یا ابزارهایی که برای آنالیز وب سایت مورد استفاده قرار می گیرند؛ مانند گوگل آنالیتیکس یا گوگل سرچ کنسول و … از جمله راه هایی است که برای پیدا کردن ایده ها می تواند مناسب باشد.

علاوه بر راه های ذکر شده، راهکارهای دیگری نیز برای کشف ایده بازاریابی محتوا وجود دارند که می توانید به کمک آنها، ایده های مناسب برای تولید محتوا را پیدا کنید. از جمله این ایده ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پاسخ به پرسش مشتریان

یکی از راهکارهایی که می تواند در پیدا کردن ایده مناسب به شما کمک کند، بررسی و تحلیل شبکه های اجتماعی است. اینکار می تواند به شناسایی نیاز مخاطبان به شما کمک کند که در نهایت می تواند به پیدا کردن بهترین ایده برای تولید محتوا کمک کننده باشد.

فعالیت در شبکه های اجتماعی

یکی از مزایا فعالیت در پلتفرم های اجتماعی مانند تلگرام یا اینستاگرام، کشف ایده های جدید محتوایی می باشد؛ برای مثال، شما می توانید از این پلتفرم ها برای پیدا کردن محتواهایی که سایرین به دنبال آن هستند استفاده کنید. در این پلتفرم ها می توانید عبارت های معینی را با استفاده از هشتگ ها سرچ کنید و مشاهده کنید که افراد دیگر درباره این موضوعات چه می گویند؛ همچنین پرسیدن سوالات خود در این پلتفرم ها، می تواند به شما در پیدا کردن ایده های نو کمک کند.

بررسی وبلاگ های دیگران

یکی دیگر از کارهایی که می توانید برای پیدا کردن ایده مناسب برای تولید محتوا انجام دهید، بررسی وبلاگ هایی است که به زمینه کاری شما مرتبط هستند. خواندن محتواهای تولید شده توسط افراد مختلف، در کنار بررسی نظرات گوناگون، یکی دیگر از راه های ایده یابی است.

تولید محتوا همیشه سبز

محتواهایی که همیشه ماندگار و جذاب هستند و تاریخ مصرف ندارند، به محتوای همیشه سبز معروف اند. این محتواها اطلاعاتی با کیفیت بالا و ماندگار را برای دیگران به اشتراک می گذارند که مخاطبان می توانند همواره از آنها استفاده کنند. این دست از محتواها نه تنها برای کسب و کار شما ارزشمند هستند، بلکه می توانتد در طول زمان نیازهای مشتریان شما را برطرف کند.

بیشتر بخوانید: محتوا همیشه سبز چیست؟ چرا باید از محتوای سبز استفاده کنیم؟

رابطه سئو و بازاریابی محتوایی

یکی از راه های جذب مشتریان و تبدیل آنها به همراهان همیشگی، تولید محتوای با کیفیت است که اگر اصول سئو در آن رعایت شود، منجر به قرار گرفتن در رتبه های برتر گوگل خواهد شد. بازاریابی محتوا و سئو، رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند و تکمیل کننده یکدیگر می‌باشند. بهینه سازی محتوا بر اساس الگوریتم های گوگل، باعث پیشی گرفتن شما از رقبا و افزایش آگاهی مخاطبان از برند شما خواهد شد. به صورت کلی، بدون وجود محتوا سئو امکان پذیر نیست و تولید محتوا بدون سئو نیز باعث موفقیت شما نخواهد شد.

تفاوت بازاریابی محتوا و تبلیغات

بازاریابی محتوا چه تفاوتی با تبلیغات دارد؟ این یکی از سوالاتی است که ذهن بسیاری از کاربران را درگیر کرده است و بسیاری فکر می کنند بازاریابی محتوا همان تبلیغات است و این دو هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. اما این دو مفهوم و عملکرد آنها کاملا با یکدیگر متفاوت اند. در بازاریابی محتوا بیشتر هدف شما ارائه اطلاعات مفید به کاربران است و در پلتفرم های مشخص شده منتشر می شوند. اما بیشترین تمرکز تبلیغات معرفی محصولات یا خدمات شما به مخاطبان می باشد در حالی که در بازاریابی محتوایی، ایجاد ارزش و رضایت مخاطبان، در درجه اول قرار دارد. یکی دیگر از تفاوت های بازاریابی محتوا و تبلیغات، هزینه آنها می باشد؛ به این صورت که هزینه بازاریابی محتوا با وجود سود بالاتری که دارد، در مقایسه با تبلیغات بسیار کمتر است.

اندازه گیری عملکرد بازاریابی محتوا

برای بررسی اینکه چقدر در برنامه اجرایی خود موفق هستید، نیازمند آنالیز عملکرد خود می‌باشید. اما سوالی که پیش می‌آید این است که چگونه می توانیم عملکرد خود را بررسی کنیم یا به عبارتی چه معیارهایی برای اندازه گیری عملکرد بازاریابی محتوا وجود دارد؟ موفقیت در بازاریابی محتوا را می توان بر اساس نرخ رشد لید، جایگاه کلمات کلیدی، ترافیک وب سایت، نرخ تبدیل و نرخ بازگشت سرمایه، اندازه گیری کرد. لازم به ذکر است اینکه کدام یک از این شاخص ها برای شما پررنگ تر خواهند بود، به نوع کسب و کارتان بستگی دارد اما بهتر است در مرحله اول معیار اندازه گیری شما تعداد ورودی ها، سرنخ ها و در مرحله آخر نرخ تبدیل و بازگشت سرمایه یا همان ROI باشد.

به این نکته توجه کنید که اگر کار شما در ارتباط با مخاطبان است، در این بخش معیار اندازه گیری عملکرد شما بهتر است نرخ تبدیل و بازگشت سرمایه باشد.

جمع بندی

در این مقاله با نکاتی که برای شروع بازاریابی محتوا مهم هستند آشنا شدیم. اگر طبق اصول و استاندارد های گفته شده برای بازاریابی محتوا جلو بروید، می توانید در این زمینه موفق باشید و در زمان و هزینه خود صرفه جویی کنید. اگر صاحب بیزینسی هستید که وقت کافی برای تولید محتوا ندارید، می توانید از یک تیم با فردی که در تولید محتوا تخصص دارد کمک بگیرید. دیجیتال مارکتینگ سرو، در زمینه تولید انواع محتوا، آماده خدمت رسانی به شما می باشد که می توانید برای سفارش تولید محتوا با کارشناسان ما در تماس باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *