آموزش 0 تا 100 سئو محتوا متنی

تکنیک های سئو محتوا متنی

وقتی افراد از کسب و کار سنتی فاصله می گیرند و قصد ورود به دنیای بازاریابی دیجیتال را دارند، در ابتدای کار نیازمند طراحی یک سایت یا فعالیت در شبکه های اجتماعی می باشند. اما چالشی که برای این افراد به وجود می آید مسئله قرار گرفتن در رتبه های برتر گوگل برای دیده شدن می باشد؛ پروسه ای که بسیار زمانبر است و نیازمند انجام فرآیندهایی است که می تواند به رتبه گرفتن سایت شما کمک کند. طبق آمار منتشر شده توسط سایت Statista، در سال 2021 ماهانه بیش از 70 میلیون مطلب در سایت های وردپرسی منتشر می شود. در مواقع بسیاری پیش آمده که یک محتوای چند هزار کلمه ای می نویسید اما در سایت دیده نمی شود و اینجاست که شاید خیلیا دیگر سراغ تولید محتوا برای سایت نروند. تو این مطلب می خواهیم به آموزش 0 تا 100 سئو محتوا متنی بپردازیم تا بتوانید محتوایی تولید کنید که هم برای کاربران و هم برای گوگل جذاب باشه، در واقع می‌خواهیم با اصول سئو محتوا متنی آشنا شویم تا باعث قرار گرفتن محتوا سایت شما در رتبه های برتر گوگل و در نهایت باعث افزایش ترافیک سایت و کاربران شما شود.

محتوای سئو شده چیست؟

منظور از تولید محتوای سئو شده محتوایی است که قابلیت جایگاه گرفتن در نتایج گوگل را دارد. الگوریتم های گوگل هنگام بررسی یک سایت، ابتدا محتوای آن را مورد بررسی قرار می دهند که همین امر می تواند نشان دهنده اهمیت رعایت اصول سئو برای تولید محتوا بهینه می باشد. سئو یا همان بهینه سازی سایت ها مجموعه ای از فرآیند ها است که به بهبود رتبه و جایگاه سایت کمک می کند. هر چه اصول سئو در تولید یک محتوا بیشتر رعایت شود، میزان بازدید از سایت افزایش خواهد یافت. توجه به این نکته ضروری است که تولید محتوا نباید فقط برای پر کردن سایت شما باشد و باید با هدف رفع نیاز کاربران و آموزش به آنها، تولید مشتریان احتمالی، کسب رتبه و … تولید شود؛ پس درک اینکه چرا می خواهید محتوا تولید کنید می تواند کمک کننده باشد.

مزایای بهینه سازی و سئو محتوا

اینکه فقط برای سایتتان محتوا بنویسید بدون در نظر گرفتن اصول سئو، نه تنها توسط موتورهای جستجو دیده نخواهند شد، بلکه کاربران هم نمی‌توانند از محتوای شما استفاده کنند. بنابراین، رعایت کردن اصول سئو برای تولید محتوای بهینه شده، می تواند موجب افزایش بازدید سایت شما شود. در ادامه با برخی از فواید سئو محتوا متنی آشنا خواهیم شد.

  • افزایش رتبه سایت
  • افزایش ترافیک سایت
  • ایجاد حس اعتماد در مخاطبان
  • ایجاد محتوا های پویا (همان بهینه سازی مستمر محتوا) می تواند باعث شود همواره در صدر گوگل باشید.

اصول سئو در تولید محتوا

انواع مختلف سئو تولید محتوا متنی چیست؟

سئو و بهینه سازی محتوا را می توان به دو بخش کلی تقسیم کرد:

  • سئو On-Page و سئو تکنیکال

سئو محتوا شامل مراحل مختلف است؛ از جمله مسائلی که باعث قرار گرفتن شما در رتبه های برتر گوگل خواهد شد، توجه به لینک سازی داخلی محتوا می باشد. این تکنیک ها در نهایت باعث شده تا محتوا تولید شده شما در نتایج گوگل ظاهر شود و کاربران زیادی از آن بازدید کنند. در این بخش اگر هدف شما تنها رعایت نکات سئو باشد، نمی توانید رضایت کاربران را جلب کنید و آنها به راحتی از سایت شما خارج خواهند شد.

  • ایجاد محتوای با کیفیت و در نهایت ارائه آن به کاربر

بعد از اینکه تصمیم به تولید محتوای متنی برای سایت خود گرفتید، باید برای بهتر شدن مطلبتان، با اصول تولید محتوای متنی آشنا باشید. خوانایی متن، طول مناسب مقاله، پوشش کامل موضوع مورد نظر، استفاده درست از تصاویر و ویدیو، می تواند به بهینه شدن نوشته شما کمک کند و از خستگی کاربران نیز جلوگیری خواهد کرد. در این بخش هم برعکس قسمت قبلی، اگر تنها به فکر تولید محتوا برای کاربر باشید و نکات سئو برای بهینه سازی متن را فراموش کنید، محتوای تولید شده توسط کاربران بررسی نخواهد شد.

چک لیست کامل سئو محتوا متنی

همانطور که گفتیم، محتوا می تواند در موفقیت کسب و کار شما نقش پررنگی داشته باشد اما برای اینکه بخواهیم یک محتوای اثربخش تولید کنیم، باید به پارامترهای مختلفی توجه کنیم. تولید محتوا هنگامی باعث بهبود عملکرد سایت شما خواهد شد که منحصر به فرد، خلاقانه، طبق علاقه و با توجه به نیاز مخاطبان هدف باشد؛ در غیر اینصورت در گوگل دیده نخواهد شد. بنابراین برای تولید محتوا باید اقداماتی را انجام دهید که در ادامه چک لیست کامل سئو محتوای متنی را مورد بررسی قرار می دهیم.

تکنیک های سئو محتوا متنی

تولید محتوا در مورد مهمترین مسائل

قبل از رعایت اصول سئو برای تولید محتوا بهینه شده، بهتر است از خودتان بپرسید که محتوایی که قرار است منتشر کنید برای چه کسانی کاربرد دارد و چه افرادی از این مقاله استفاده خواهند کرد. تولید محتوا بر اساس اصول سئو یکی از مسائل مهم در بهبود عملکرد سایت شما می باشد؛ مسئله مهمتری که وجود دارد تولید محتوایی است که مشکلی از مخاطب را برطرف کند و به نیازهای او پاسخ دهد. خیلی از افراد بعد از طراحی سایت، تنها به دنبال این هستند که سایت خود را با محتوا پر کنند در صورتی که این کار نه تنها به رتبه سایت شما کمک نخواهد کرد بلکه وب سایت شما نمی‌تواند به عنوان یک منبع برای کسب اطلاعات باشد. در نتیجه، بهتر است بین بهینه سازی برای موتورهای جستجو و بهینه سازی برای کاربران، تناسبی رعایت شود.

انتخاب کلمه کلیدی هدفمند

یکی از کارهایی که باید در سئو تولید محتوا متنی مورد توجه قرار گیرد، انتخاب کلمه کلیدی هدفمند می باشد. کلمات کلیدی و هدفمند این امکان را برای شما فراهم می کنند تا بتوانید محتوایی تولید کنید که مخاطبان به دنبال آن هستند. برای پیدا کردن کلمات کلیدی متناسب با محتوایی که قرار است تولید کنید، ابزارهای متفاوتی وجود دارد که از جمله آنها می توان به ابزار Google Keyword Planner اشاره کرد که کلماتی متناسب با آنچه که می خواهید به شما نمایش می دهد؛ همچنین می توانید از ابزار جستجو گر Moz Keyword Explorer برای تعیین کلمات کلیدی که کاربران به دنبال آن هستند استفاده کنید. با تحقیق در مورد کلمات کلیدی می توانید برنامه ای برای تولید محتوای خود در نظر بگیرید و متناسب با آن به تولید محتوا بپردازید. هنگام تحقیق کلمات کلیدی، سعی کنید روی کلماتی که طولانی هستند تمرکز کنید. کلمات طولانی که در اصطلاح به Long tail معروف هستند، در مقابل سایر کلمات، رقابت کمتری دارند و باعث می شود آنچه که کاربر جستجو کرده با آنچه در سایت شما قرار دارد منطبق باشد.

تولید محتوای بهینه شده

به کار گیری درست عبارات کلیدی در متن محتوا

قبل از اینکه شاهد هوشمند شدن روز به روز الگوریتم های گوگل باشیم، اگر شما عبارات کلیدی خود را به دفعات در متن تکرار می کردید، به گونه ای که شکل مطلوب نداشته باشد، می توانستید به راحتی در رتبه های برتر گوگل قرار بگیرید. اما با توجه به بروز رسانی های انجام گرفته در الگوریتم‌های گوگل، استفاده از این تکنیک نمی تواند کارآمد باشد. برای اینکه محتوای شما بهینه باشد، پیشنهاد ما به شما این است که از عبارات کلیدی به صورت بهینه استفاده کنید. منظور از استفاده بهینه کلمات کلیدی عبارت است از:

  • سعی کنید از کلمات کلیدی در هدر ها استفاده کنید و از تکرار زیاد عبارات کلیدی در متن پرهیز کنید؛ همچنین به دلیل اهمیت عنوان مقاله، استفاده از کلمه کلیدی در عنوان یکی از اصول سئو برای تولید محتوای بهینه شده می باشد.
  • استفاده از هم معنی کلمات کلیدی در متن یا همان LSI ها می تواند به بهبود سئو محتوا شما کمک کند.
  • استفاده از کلمات کلیدی در متن جایگزین تصویر (Alt تصاویر) می تواند به رنک گرفتن محتوا کمک کند.
  • استفاده از کلمات کلیدی در پاراگراف اول می تواند به سئو بودن محتوای شما کمک کند.

استفاده از URL مناسب برای تولید محتوا

یکی از اصل های سئو برای تولید محتوا بهینه شده، استفاده از URL مناسب است. URL که مخفف Uniform Resource Locator می باشد، همان آدرس های سایت هستند که مخاطب با استفاده از آنها می تواند به محتوای مد نظر خود دسترسی داشته باشد. بنابراین، کوتاه بودن آدرس صفحات و وجود کلمه کلیدی در آنها، می تواند به بهبود رتبه سایت شما کمک کند؛ همچنین بهینه و کوتاه بودن آدرس صفحات موجب می شود که مخاطب راحت‌تر شما را در ذهن خود داشته باشد. به کار بردن کلید واژه هدف در URL یکی از واجبات اصول سئو برای تولید محتوا می باشد؛ برای مثال، اگر هدف شما معرفی لوگوتایپ می باشد، بهتر است آدرس صفحه شما به شکل زیر باشد:
sarvagency.com/logotype
نه به شکل زیر:
sarvagency.com/article/2022/logotype

تولید محتوا بر اساس اصول سئو

توضیحات متا برای تولید محتوای بهینه

توضیحات متا کمک می کند که آنچه در مقاله خود نوشته اید مشخص تر باشد و کاربر متوجه هدف شما از نوشتن مقاله شود که همین امر باعث افزایش نرخ کلیک خواهد شد. توضیحات متا بخشی از محتوای شما است که در صفحه نتایج موتورهای جست و جو نمایش داده می شود. اگر برای این قسمت توضیحی در نظر نگیرید، خود گوگل به صورت پیش فرض بخشی از محتوای شما را در توضیحات متا قرار خواهد داد. استفاده از کلمات کلیدی در توضیحات متا نباید به صورت برچسب ها مورد استفاده قرار گیرند و بهتر است توضیحات متا به صورت معنادار نوشته شوند. حواستان به این مسئله باشد که تعداد کلمات توضیحات متا نباید از 160 کاراکتر بیشتر باشد چرا که بخش اضافه آن دیده نخواهد شد.

بهینه بودن طول محتوا

یکی دیگر از تکنیک های سئو محتوای متنی، توجه کردن به طول محتوا مورد نظر می باشد. طبیعتا هنگامی که شما از تعداد کلمات بیشتر برای تولید محتوا استفاده کنید، می توانید به مسائل بیشتری بپردازید. خیلی ها بر این عقیده اند که اگر طول محتوا کم باشد ولی کیفیت آن بالا باشد، می تواند موجب بهبود رتبه سایت شما شود؛ در این مورد باید بگوییم درست است که کیفیت محتوا مهم است اما در یک متن 200 کلمه ای تراکم کلید واژه در مقایسه با یک متن 2000 کلمه ای کمتر است.

بهینه سازی تصاویر در تولید محتوا

طبق بررسی های انجام شده توسط بازاریابان، توقف کاربران بر روی محتوایی که از عکس در آنها استفاده می شود معمولا بیشتر از محتواهایی است که فقط از متن تشکیل شده است. تولید محتوای تصویری و ویدیویی در متن باعث شده تا مدت زمان حضور کاربران در سایت شما افزایش یابد که همین امر باعث بهینه بودن سایت شما خواهد شد. اگر بخواهیم بهینه سازی تصاویر را از دیدگاه موتورهای جست و جو مورد بررسی قرار دهیم، این موضوع به این معناست که کاربران بر روی محتوایی که از عکس و ویدیو استفاده می کنند توقف بیشتری دارند؛ همچنین استفاده از کلمات کلیدی در تصاویر می تواند به بهبود رتبه سئو سایت شما کمک کند.

اصول سئو برای تولید محتوای بهینه شده

استفاده از LSI در تولید محتوا بهینه شده

قبل از به وجود آمدن الگوریتم های متفاوت برای محتواهای تولید شده، تمرکز بیشتر موتورهای جست و جو بر روی تراکم کلمات کلیدی بود اما با بروز شدن الگوریتم های گوگل و پیدایش الگوریتم های پاندا و مرغ مگس خوار، این حساسیت گوگل از بین رفت و امروزه بیشتر استفاده از کلماتی که ارتباط معنایی با کلید واژه اصلی دارند توصیه می شود. استفاده از ارتباط معنایی کلید واژه ها یا همان LSI ها ( مخفف Latent Semantic Indexing) می تواند به بهبود سئو سایت شما کمک کند.

تولید محتوای بهینه با لینک سازی

یکی از فعالیت هایی که در سئو تولید محتوا متنی باید مورد توجه قرار بگیرد، توجه به لینک سازی می باشد که به دو صورت لینک سازی داخلی و خارجی انجام می شود. لینک سازی داخلی به گردش کاربر در سایت شما کمک کرده و باعث می شود که مدت زمان بیشتری را در سایت شما بگذراند. در لینک سازی خارجی در واقع شما اعتباری را به سایت خود اضافه خواهید کرد و مخاطبان راحت‌تر می توانند ارتباطی که بین سایت شما با سایت مقصد وجود دارد را درک کنند.

بروز کردن محتواهای قدیمی

اگر محتوای منتشر شده در سایت شما بعد از ایندکس شدن توانسته رتبه خوبی را کسب کند و کاربران زیادی با استفاده از کلمات کلیدی مقاله مربوطه وارد سایت شما می شوند، می توانید اقدام به بروزرسانی محتوا کنید. آپدیت کردن محتوا به شما کمک می کند تا محتوای شما همیشه بروز باشد و کاربران آن را مرجعی برای کسب اطلاعات بدانند. بنابراین، بررسی مقاله های منتشر شده و بروزرسانی آنها، می تواند به افزایش ترافیک سایت شما کمک کند.

اصول سئو برای تولید محتوا

ویرایش محتوا

در محتوا نویسی یکی از اصولی که باید مورد توجه قرار دهید، ویرایش مجدد محتوای نوشته شده می باشد. با توجه به اینکه ممکن است در بار اول متوجه اشتباهات موجود در مقاله نشوید، به همین دلیل پیشنهاد می شود تا مقاله خود را یکبار دیگر مرور کنید تا اشکالات احتمالی آن پیدا شود. همچنین یکی از مسائل مهم در تولید محتوا، اضافه کردن مطالب جدید به محتوا می باشد؛ با این کار شما محتوای خود را آپدیت کرده و اطلاعات بروزتری را به آن اضافه می کنید.

لینک سازی داخلی و خارجی

لینک دادن از یک محتوا به محتوای دیگر داخل سایت، در واقع نشان دهنده این است که شما از الگوریتم های گوگل پیروی کرده اید و به دنبال تولید محتوایی هستید که علاوه بر کاربران، برای موتورهای جستجو گوگل نیز بهینه باشد. تعداد لینک های داخلی یا خارجی که در مطلب خود استفاده می‌کنید ثابت نیست و به طول محتوای شما بستگی دارد. یکی از ترفندهایی که می توانید در لینک سازی خارجی به کار ببرید برای اینکه کاربران از سایت شما خارج نشوند، باز کردن لینک های خارجی در یک پنجره جدید می باشد؛ این کار باعث شده تا کاربران زمان بیشتری را در سایت شما سپری کنند.

سرعت صفحه در سئو محتوای متنی

یکی دیگر از اصول سئو برای تولید محتوای بهینه شده، سرعت بارگذاری صفحه می باشد. بالا بودن سرعت بارگذاری صفحات سایت می تواند موجب کاهش بازدید کنندگان سایت شما شود به این دلیل که مخاطبان کمی پیدا می شوند که برای دیدن محتوای شما صبر کنند و اکثرا زمانی که نتوانند وارد سایت شما شوند، به راحتی صفحه شما را ترک خواهند کرد.

محتوای سئو شده

طول محتوا در سئو سایت

طول محتوا می تواند نقش به سزایی در سئو سایت داشته باشد چرا که طول محتوا می تواند نشان دهد تا چه اندازه بر اساس نیاز کاربران و اصول سئو اقدام به تولید محتوا متنی کرده اید. همانطور که می دانید، هدف اصلی سئو سایت در کرج یا سایر شهرها، جذب مخاطبان بیشتر به سمت سایت هدف می باشد. بنابراین زمانی که مخاطب به دنبال یک محتوای تخصصی و با کیفیت است، مطالب عموما باید بلند و حرفه ای باشند؛ از طرفی دیگر اگر بدون در نظر گرفتن استراتژی اقدام به تولید محتوا کنید، قطعا نتیجه ی خوبی نخواهید گرفت. اینکه طول دقیق محتوای تولید شده بهتر است چقدر باشد، کاملا تجربی است و نمی توان به صورت قطعی تعداد کلمات دقیق برای تولید محتوای متنی را بیان کرد اما طبق بررسی های انجام شده توسط Moz و backlinko مطالبی با طول 1800 تا 2500 مناسب می باشد. نکته دیگر اینکه اگر در مورد کلید واژه سختی که رقابت در آن زیاد است مطلب می نویسید، باید به این مورد توجه کنید که نوشتن مطالب جامع می تواند به رتبه گرفتن محتوا شما کمک کند.

سخن آخر

سئو محتوا یکی از بخش های مهم بهینه سازی سایت برای موتورهای جست و جو می باشد که این مسئله بخش های متفاوتی را در بر می گیرد که شامل نوشتن محتوای مناسب، سازماندهی محتوا، انجام اقدامات مختلف سئو می باشد. در این مقاله با تکنیک های سئو محتوا متنی آشنا شدیم و لازم به ذکر است که تبدیل شدن به یک متخصص تولید محتوا که تمامی اصول سئو را رعایت کند، کمی زمانبر است. در این مسیر نیازمند این هستید که آزمون و خطا کنید و پستی و بلندی های زیادی را پشت سر بگذارید تا بتوانید به یک متخصص سئو تبدیل شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *