آشنایی کامل با لوگوتایپ و ویژگی های آن

لوگوتایپ چیست؟

لوگوتایپ یکی از انواع روش های طراحی لوگو می باشد که با استفاده از حروف نوشتاری ایجاد می شود. در طراحی لوگو به روش لوگوتایپ که شامل حرف و یا متن می باشد، بیشتر تمرکز بر روی نام کامل یک کمپانی یا حرف اول آن می باشد که به صورت خلاقانه طراحی شده است؛ در بعضی موارد نیز از امضای یک شخص استفاده خواهند کرد. لوگوتایپ در فارسی تحت عنوان نشانه نوشته نیز یاد می شود و یک روش مستقیم برای ایجاد ارتباط سریع با مخاطبان می باشد. با توجه به اینکه لوگوتایپ ها بیشتر بر روی چینش حروف تمرکز دارند، به همین دلیل چگونگی چینش حروف در کنار هم با استفاده از تایپوگرافی، می تواند به زیبایی هر چه بیشتر لوگوها کمک کند. مفهومی که از لوگوتایپ ها در ذهن افراد می ماند به مراتب بیشتر از لوگوهای تصویری می باشد چرا که تصویری که لوگوتایپ ها به مشتریان ارائه می دهند، خوانا و واضح تر می باشد. توجه به این نکته ضروری است که شما زمانی می توانید از لوگوتایپ ها استفاده کنید که نام برند شما کوتاه باشد یا نام تجاری شما شناخته شده و مشهور باشد تا بتوانید پیام برندتان را منتقل کنید؛ به همین دلیل این سبک از طراحی لوگو برای کسب و کارهای نوپا پیشنهاد نمی شود.

دلایل اهمیت طراحی لوگوتایپ

برای هر کسب و کاری داشتن لوگو نشان دهنده حرفه ای بودن و خاص بودن برند می باشد؛ به همین دلیل هنگامی که به تازگی شروع به راه اندازی کسب و کارتان کرده اید، بهتر است به فکر طراحی لوگو باشید تا بیشتر در ذهن مخاطبان ماندگار شوید. برای ساخت لوگو می توانید از انواع لوگو و سبک های مختلف آن متناسب با کسب و کارتان استفاده کنید. یکی از این سبک های طراحی لوگو، لوگوتایپ ها می باشند که می توانند ساده یا پیچیده طراحی شوند. داشتن لوگو یا لوگوتایپی که به خوبی طراحی شده باشد، باعث ایجاد حس اعتماد در مشتریان خواهد شد و یک لوگو خوب باعث شده تا مخاطبان درباره نوع محصول و خدمات شما آگاهی پیدا کنند. از جمله مهمترین دلایل اهمیت طراحی لوگوتایپ عبارتند از:

 • سریعترین روش برای یادآوری برند
 • به راحتی مشابهی برای لوگو طراحی شده پیدا نخواهد شد
 • نشان دادن شخصیت برند در کنار برخی از ارزش های آن
 • انعطاف پذیری لوگوتایپ ها برای اجرای تغییرات در کمپین های تبلیغاتی

اصول طراحی لوگوتایپ

زمانی که تصمیم به طراحی لوگو برای برندتان گرفتید، باید به این مسئله توجه کنید که چه نوع لوگویی برای برندتان مناسب است و یکی از سبک های لوگو را برای طراحی انتخاب کنید. اگر قصد طراحی لوگوتایپ را دارید، باید با اصول طراحی آن آشنا باشید تا شانس موفقیت در بیزینس شما افزایش یابد. در طراحی لوگوتایپ، باید توجه کنید که تنها قرار دادن حروف در کنار هم کافی نیست هر چند که شکل زیبایی داشته باشند، بلکه آنچه مورد اهمیت می باشد، مفهومی است که لوگو مورد نظر باید به مخاطبان برساند. اصولی طراحی لوگوتایپ که شامل رنگ، فونت و اندازه لوگو ها می باشد، اگر به درستی رعایت شوند، باعث ایجاد حس اعتماد و هیجان در مخاطبان خواهد شد و در کنار اینها مفهوم پنهان شده در لوگو توسط مخاطبان دریافت خواهد شد.

آشنایی کامل با لوگوتایپ

مراحل طراحی لوگوتایپ

برای ساخت و طراحی یک لوگوتایپ حرفه ای هر طراح متناسب با سبک کاری خود مراحلی را طی خواهد کرد که در ادامه به بررسی این مراحل خواهیم پرداخت.

 • شناسایی برند مورد نظر و جمع آوری اطلاعات در خصوص اهداف، ارزش و شعارهای آن
 • در نظر گرفتن طرحی متناسب با فضای برند و بررسی رقبا آن و بررسی سبک و نوع فونتی که قرار است در طراحی لوگو مورد استفاده قرار بگیرد.
 • بررسی استانداردهای لازم برای نمایش لوگو و در نظر گرفتن اینکه لوگو مورد نظر قرار است در کجا نمایش داده شود.
 • در طراحی لوگوتایپ ها باید به خوانایی، رنگ، اصول زیبایی شناسی، روانشناختی و متناسب بودن رنگ ها و المان موجود در لوگو متناسب با کسب و کار، توجه شود.
 • شروع طراحی لوگو، ک در این مرحله قبل از اینکه به سراغ نرم افزارهای طراحی لوگو بروید، بهتر است طرح اولیه را بر روی کاغذ پیاده سازی کنید.
 • نشان دادن طرح اولیه لوگو به صاحبان کسب و کارها که در صورت وجود ایراد، طراح اقدام به برطرف کردن آن کند.
 • بعد از تایید نهایی طرح ایجاد شده از لوگو، حال نوبت آن می رسد که به سراغ نرم افزارهای طراحی لوگو رفته و طرح مورد نظر را در آن اجرا کنید.
 • در مرحله آخر نیز ویرایش ها، بازبینی ها بر روی لوگو آماده شده مورد بررسی قرار می گیرد و در انتها لوگو نهایی جهت هویت بخشیدن به کسب و کار شما آماده و مورد استفاده است.

نکات مهم در طراحی لوگوتایپ

جمله نکاتی که هنگام طراحی لوگوتایپ ها باید مورد توجه قرار گیرد، توجه و شناختن اصول زیبایی شناسی می باشد. شما باید برای این کار از طراحان حرفه ای استفاده کنید چرا که آنها طرحی را خلق می کنند که از نظر بصری، زیبا و کاربر پسند باشد و باعث جذب مخاطب به کسب و کار شما شود. از جمله نکاتی که در طراحی لوگوتایپ مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

 • طراحان حرفه ای معمولا قبل از طراحی لوگو، باید به نوع خدمات و کسب و کار شما توجه کنند؛ همچنین با بررسی مخاطبین شما اقدام به طراحی لوگو مورد نظر شما خواهند کرد. انجام این کارها به طراح کمک می کند تا لوگو شما را به صورت اختصاصی تر طراحی کند و از این راه به افزایش درآمد و مخاطبان شما کمک کند.
 • طراحان معمولا برای طراحی لوگوتایپ ها، تمامی عناصر دخیل را در نظر می گیرند و با خلاقیت و ابتکار عمل، آنها را در کنار یکدیگر قرار می دهند تا باعث چشم نواز بودن و خوانا بودن مفهوم لوگو طراحی شده شوند.
 • از جمله نکاتی که طراحان برای ساخت و طراحی لوگوتایپ ها مورد استفاده قرار می دهند، استفاده از کلمات یا حروف قدرتمند در ساده ترین صورت می باشد؛ به گونه ای که لوگو طراحی شده قابلیت ماندگاری در ذهن مخاطب برای طولانی مدت را داشته باشد.
 • لوگوها ممکن است در پلتفرم های متفاوت مورد استفاده قرار بگیرند، به همین دلیل توجه طراح به ابعاد و متناسب بودن لوگو با شرایط گوناگون، از جمله مسائلی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.
 • اساس طراحی لوگوتایپ ها طبق حروف می باشد اما به کار بردن تعداد حروف زیاد در کنار هم، منجر به ناخوانا بودن لوگو خواهد شد. استفاده از عناصر زیاد در طراحی لوگو، ذهن مخاطب را از مفهوم اصلی دور خواهد کرد؛ به همین دلیل طراحی یک لوگو ساده، می تواند ماندگاری در ذهن مخاطبان را افزایش دهد.
 • منحصر به فرد بودن لوگو نه تنها در طراحی لوگوتایپ ها مهم است، بلکه در طراحی تمامی سبک های لوگو باید به این مسئله توجه کنید که لوگو مد نظر شما قبلا توسط شخص دیگری طراحی نشده باشد.

ویژگی های یک لوگوتایپ حرفه ای

یکی از مهمترین ویژگی های لوگوتایپ ها می توان به شناخته شدن نام برند اشاره کرد. استفاده از اسم شرکت باعث می شود تا افرادی که به تازگی کسب و کاری را راه اندازی کرده اند به راحتی شناخته شوند. طبق نظریه گشتالت، در این سبک از طراحی لوگو، دیده شدن مکرر نام برند به شکل خوانا و ساده، موجب افزایش ماندگاری آن در ذهن مخاطبین خواهد شد.

ویژگی های یک لوگوتایپ حرفه ای

هر لوگویی که به صورت حرفه ای طراحی می شود دارای یک سری ویژگی هایی می باشد که برخی از آنها عبارتند از:

 • سادگی: یکی از عنصرهایی که باعث ماندگاری و جلوه بیشتر لوگو در ذهن مخاطبان می شود، سادگی آن می باشد. به همین دلیل همیشه قدرت در سادگی است.
 • خوانایی: یکی از ویژگی های یک لوگوتایپ حرفه ای، خوانایی آن می باشد به طوری که مخاطب با دیدن آن دچار سردرگمی نشود. بسیاری از لوگوها به صورت حرفه ای طراحی شده اند ولی عدم خوانا بودن آنها موجب شکست شده است؛ به همین دلیل خوانایی یکی از عناصر مهم در طراحی لوگو می باشد.
 • فونت مناسب: فونت لوگو باید با نوع کسب و کار شما متناسب باشد؛ برای مثال، فونتی که برای برندهای مربوط به خدمات کودکان مورد استفاده قرار می گیرد با فونت استفاده شده در برندها و خدمات بزرگسالان متفاوت می باشد.
 • زیبایی: استفاده از اصول روانشناختی، رنگ شناسی، چینش درست حروف، ساختار شکنی و … از جمله عواملی است که در طراحی لوگو موثر می باشد. زیبایی از اولین عنصر هایی است که بر روی مخاطبان تاثیر گذار است.
 • طراحی افقی: طبق نظرسنجی های انجام شده، طراحی افقی لوگو در مقایسه با طراحی عمودی، از جذابیت بالاتری برخوردار است اما باز هم متناسب انتخاب افقی یا عمودی بودن لوگو، به سلیقه شما بستگی دارد.
 • توجه به نظریه گشتالت: طبق این نظریه، «کل هر چیزی فراتر از مجموع اجزای تشکیل دهنده آن فراتر است». این نظریه به این معناست که در طراحی لوگوتایپ، آنچه مخاطبان را در ابتدای کار جذب می کند، کلیات لوگو می باشد که باید توسط مخاطبین درک شود و در مرحله بعدی آنها به بررسی اجزاء لوگو و برند شما خواهند پرداخت.

سبک های مختلف طراحی لوگوتایپ

برای طراحی لوگوتایپ، سبک های مختلفی وجود دارد که با توجه به نوع کسب و کار و مخاطبان شما صورت می گیرد. از انواع رایج سبک های مختلف برای طراحی لوگوتایپ، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سنتی: نمایانگر خاطرات به یاد ماندنی و ایجاد حس خاطره آمیز
 • کلاسیک: برای ماندگاری بالا لوگو و نشان دادن قدرت
 • فانتزی: خدمات مربوط به کودکان و موارد خاص
 • دست ساز: کیفیت بالا و تولید ماهرانه محصول
 • مدرن: شیک بودن و بروز بودن فعالیت

لوگوتایپ چیست

با توجه به اینکه کدام یک از طرح ها و سبک ها را برای لوگو مجموعه خود انتخاب می کنید، می توانید از حروف انگلیسی یا فارسی در طراحی برندها استفاده کنید. هر کدام از این سبک ها در طراحی لوگوتایپ، می تواند به نوعی باعث جذابیت لوگو سازمان شما شود. در انتخاب سبک مورد نظر خود در طراحی لوگو، می توانید از کارشناسان این امر کمک بگیرید.

کاربردهای لوگوتایپ

همانطور که گفتیم، یکی از دلایل استفاده از لوگوها معرفی کسب و کار شما می باشد به همین دلیل می توان در موارد مختلفی از آنها استفاده کرد. به همین دلیل می توانیم بگوییم که استفاده از این نوع لوگوها برای اکثر کسب و کارها مناسب است اما مهمترین کاربردهای لوگوتایپ عبارتند از:

 • برای کسب و کارهایی که نام آنها نشان دهنده بخشی از فعالیت آنها می باشد و صاحبان کسب و کارها قصد دارند با استفاده از لوگو، برند خود را یادآوری کنند.
 • برای کسب و کارهایی که به تازگی اقدام به فعالیت کرده اند و می خواهند نام آنها در مدت زمان کوتاهی در ذهن افراد باقی بماند.
 • کسب و کارهایی که هدف آنها از طراحی لوگو، معرف شعار آنها می باشد.
 • کسب و کارهایی که دارای فعالیت رسمی تر هستند.

لوگوتایپ فارسی یا انگلیسی

برای اینکه بدانیم لوگوتایپ فارسی برای ما مناسب تر است یا لوگو تایپ انگلیسی، ابتدا باید با تعریف این دو مفهوم آشنا شویم. در لوگوتایپ فارسی، با توجه به تنوع فونت های مورد استفاده، می توانید لوگوهای متفاوتی را خلق کنید؛ همچنین در طراحی لوگوتایپ فارسی، می توان از انواع علامت، نماد، نام و … استفاده کرد. در لوگوتایپ انگلیسی که شکل رایج و پذیرفته شده می باشد، برای شرکت هایی کاربرد دارد که ترجیح می دهند از مدل انگلیسی برای طراحی برند خود استفاده کنند. به صورت کلی برای طراحی لوگوتایپ ها هیچ محدودیتی در انتخاب زبان وجود ندارد، مگر اینکه بخواهید کسب و کاری در سطح بین المللی داشته باشد که در اینصورت بهتر است از لوگوتایپ انگلیسی استفاده کنید.

انواع لوگوتایپ

تفاوت خوشنویسی با طراحی لوگوتایپ

طراحی لوگوتایپ ها هنری است که در کنار بکارگیری فونت های متفاوت، از اصول زیبایی شناسی برای ظاهر زیبای آن مورد استفاده قرار می گیرد. با اینکه در طراحی لوگوتایپ های حرفه ای از اصول خوشنویسی استفاده می شود اما هویت بخشی به حروف در قالب یک تصویر می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. فراتر از خوشنویسی یا دانستن اصول طراحی و گرافیک، داشتن دانش کافی از چگونگی قرار گرفتن حروف در کنار هم، می تواند در زیبایی بیشتر لوگو سازمان مورد نظر موثر باشد. با توجه به اینکه لوگو تایپ ها اولین تصویری می باشند که هنگام نام تجاری برند به گوش مخاطبان می رسد، پس استفاده از طراحان حرفه ای در این زمینه، می تواند به تاثیر گذاری هر چه بهتر لوگوها موثر باشد. در خوشنویسی معمولا حروف و کلمات به صورت زیبا و هنری نوشته می شوند اما خوانا بودن این حروف اهمیت چندانی ندارد چرا که خوشنویسی از یکسری اصول هندسی برای زیباتر کردن نوشته و متن استفاده می کند که خوانا بودن آنها از اهمیت بالایی برخوردار نیست. در طراحی لوگوتایپ ها، آنچه اهمیت دارد خوانا بودن حروفی است که در کنار یکدیگر قرار می گیرند چرا که لوگوها بیانگر نوع کسب و کار شما می باشند.

تفاوت لوگوتایپ با تایپو گرافی

تایپوگرافی به هنر چیدمان متن و به صورت کلی نحوه نوشتار کلمه به زبان تصویری است. طراح سعی می کند با استفاده از تایپوگرافی یک زبان بصری جذاب برای تایپ ایجاد کند. تایپوگرافی، یک هنر گرافیکی می باشد که به خوانا ترین حالت ممکن می تواند مفهوم را منتقل کند و رسالت تایپوگرافی در انتقال سریع مفاهیم می باشد. در لوگوتایپ ما نام برند را از طریق طراحی خلاقانه در اختیار صاحبان کسب و کار قرار می دهیم.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم با یکی از روش های طراحی لوگو به اسم لوگوتایپ آشنا شویم. اگر به تازگی قصد راه اندازی بیزینس خود را دارید، پیشنهاد می کنیم که حتما از طراحان حرفه ای برای طراحی لوگو مورد نظر خود استفاده کنید چرا که آنها با شناخت کامل تخصص و مخاطبان شما، قادر خواهند بود در انتخاب سبک طراحی لوگو به شما کمک کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *