آشنایی با انواع لوگو و سبک های مختلف در طراحی لوگو

طراحی لوگو یک مبحث بسیار مهم در خلق یک برند می باشد. لوگو یک شرکت یا یک مجموعه، نشان دهنده هویت یک برند است. هدف از طراحی لوگو انتقال یک نوع طرز فکر یا ایجاد یک حس مطلوب در مخاطب می باشد. لوگوها نشان دهنده فعالیت و سازمان شما می باشند و همین باعث می شود تا بتوانید ارتباط بهتری با مشتریان خود برقرار کنید. لوگوی شرکت نمادی است که نشان دهنده اهداف، توانایی ها و ارزش های شرکت شما می باشد؛ همچنین با شناخت کامل از انواع لوگو، می توانید به صورت هوشمندانه لوگوی مناسب کسب و کارتان را انتخاب کنید.

علاوه بر خدمات و کالاها، لوگو یکی از پارامترهایی است که نشان دهنده وجه تمایز یک شرکت با رقبا خود می باشد؛ به همین دلیل اگر در شرف راه اندازی بیزینس خود هستید، نیازمند طراحی یک لوگوی خوب می باشید زیرا شما هیچ وقت فرصت مجدد برای تاثیر گذاری اولیه را بدست نخواهید آورد. به صورت کلی لوگوها در افزایش درآمد کسب و کارتان تاثیر گذار خواهند بود چرا که لوگوها می توانند در عین سادگی، ارتباط مناسبی با کاربران برقرار کنند. در این مقاله سعی داریم تا شما را با انواع لوگو آشنا کنیم و کاربرد هر کدام را برایتان شرح دهیم.

چرا باید انواع لوگو را بشناسیم؟

شما به عنوان یک طراح یا یک کارآفرین، باید با انواع لوگو آشنا باشید. همچنین باید بتوانید با توجه به خواسته و نظر کارفرما نوع لوگویی که باید انتخاب کنید را تشخیص داده و لوگو را به همان سبک طراحی کنید؛ همچنین به عنوان یک کارآفرین نیز باید با شناخت سبک های متفاوت، نوع لوگوی خود را تشخیص دهید. این نکته را به یاد داشته باشید که مشاوره با یک فرد متخصص، می تواند شما را در انتخاب بهترین لوگو متناسب با کسب و کارتان یاری رساند.

ویژگی های یک لوگو تاثیر گذار

لوگوها در انواع مختلفی وجود دارند که می توانید با توجه به نوع کسب و کارتان و شناخت دسته بندی آنها، بهترین نوع طراحی را انتخاب کنید. لوگو، نماد و هویت برند شماست، به همین دلیل دیده شدن نماد شما مساوی است با نوع فعالیتتان. سعی کنید هنگام طراحی و ساخت لوگو، طرحی را انتخاب کنید که متناسب با بیزینس شما باشد تا موجب ماندگاری برند تجاری شما در ذهن مخاطبانتان شود چرا که طراحی لوگو، معرف شرکت و کسب و کار شماست و به فعالیت شما هویت می دهد. علاوه بر همه اینها ویژگی های یک لوگوی خوب عبارتند از:

 • سادگی
 • خاطره انگیز
 • زیبایی شناختی
 • ارتباط بین ایده و هویت شرکت

انواع لوگو و آرم

همانطور که گفتیم، لوگو نشان دهنده هویت یک سازمان می باشد و از مهمترین سرمایه گذاری های یک نام تجاری است که تاثیر قابل توجهی در درک فعالیت شما توسط مشتریان دارد. به صورت کلی انواع لوگو در سه گروه کلی لوگو تایپ، لوگو تصویری و لوگو ترکیبی وجود دارد اما اگر بخواهیم به صورت جزئی تر به آن نگاه کنیم باید به موارد بیشتری توجه کنیم. در ادامه با انواع لوگوها آشنا خواهیم شد.

لوگو مونوگرام

مونوگرام یا Letter mark یکی از انواع لوگو است که بر اساس تایپوگرافی طراحی شده است. مونوگرام معمولا می تواند شامل یک یا چند حروف و اسم تجاری باشد که به صورت علائم اختصاری طراحی خواهد شد. لوگوهایی که به صورت مونوگرام طراحی می شوند اصولا لوگوهایی با جذابیت خاص هستند چرا که این لوگوها معمولا نشان دهنده نام شرکت می باشند و عموما مجموعه هایی که نام تجاری آنها طولانی است، از این سبک طراحی لوگو استفاده می کنند. مونوگرام ها معمولا شامل یک یا چند حرف از نام تجاری اصلی شما می باشند که در عین سادگی، می توانند نشان دهنده نوع کسب و کار و فعالیت شما باشند.

انواع لوگو حرفه ای

لوگو تایپوگرافی

یکی دیگر از انواع لوگوها، تایپوگرافی یا همان Word Mark می باشد. در این نوع طراحی، معمولا نام برند در یک فرم خاص طراحی می شود. تایپوگرافی ها معمولا دربردارنده نام تجاری شما به صورت کامل یا کوتاه شده و در یک فرم خاص می باشد. در طراحی لوگو تایپوگرافی، عمده تمرکز طراح بر روی نام تجاری شما است که در این سبک از ساخت لوگو، طراح باید به خوبی بر آناتومی حروف مسلط باشد تا بتواند با یک هارمونی درست، حروف مختلف را در کنار هم قرار دهد. استفاده از لوگو تایپوگرافی، معمولا برای آن دسته از شرکت هایی کاربرد دارد که دارای نام مختصر و متفاوت می باشند.

انواع لوگو در گرافیک

لوگو تصویری، از انواع لوگوها

در این نوع از لوگوها، عمدتا از شمایل و آیکون های گرافیکی استفاده می شود. این دست از لوگوها معمولا انتخاب های بیشتری را به طراح و کارفرما در جهت انتخاب یک لوگو مناسب ارائه می دهد. لوگو تصویری، همانطور که از نامش پیداست، از یک تصویر که نشان دهنده نام برند می باشد تشکیل شده است؛ به همین دلیل تاثیر و ماندگاری بیشتری بر روی ذهن مخاطب دارد. لوگوهای تصویری معمولا از آیکون ها با طرح و رنگ های خاص تشکیل شده است که یک نماد بصری برای بیزینس شما می باشد چرا که عنصر اصلی در طراحی لوگو تصویری، نماد یا سمبل برند شما است.

لوگو با حروف تغییر شکل یافته

یکی دیگر از انواع لوگوهای حرفه ای، طراحی لوگو با استفاده از حروف تغییر شکل یافته است. این نوع از لوگوها مانند همان لوگو نوشتاری می باشند که طراحان یک حرف از نام برند را انتخاب کرده و با کمی تغییر شکل و طراحی های گرافیکی، آن را به یک لوگو خاص تبدیل می کنند. در طراحی لوگوهایی که با حروف تغییر یافته ساخته می شوند، باید به این نکته توجه کنید که در ابتدا باید برند سازی به خوبی انجام گیرد؛ در غیر اینصورت لوگو طراحی شده نمی تواند معرف کسب و کار شما باشد. از جمله مزایا طراحی لوگو با حروف تغییر یافته، مقیاس پذیری آنها می باشد چرا که این دست از لوگوها به دلیل عناصر حداقلی که در ساخت آنها مورد استفاده قرار گرفته است، قابلیت استفاده در آیکون های مختلف شبکه های اجتماعی را دارند.

لوگو انتزاعی

از انواع لوگوها، لوگوی انتزاعی می باشد که با عنوان Abstract نیز شناخته می شوند. در این دست از لوگوها، به جای استفاده از تصاویر قابل درک، از یک یا چند فرم و شکل انتزاعی استفاده می شود تا به کمک آن، بتوانیم پیام کسب و کار را به شکل متفاوت به مخاطب عرضه کنیم. نام دیگر لوگوهای Abstract، لوگوهای چکیده می باشد که نشان دهنده یک تصویر واقع بینانه و منحصر به فرد است؛ لوگو شرکت های آدیداس و پپسی، جزء این دست از لوگوها می باشند.

ویژگی های لوگو انتزاعی

لوگو ترکیبی

لوگو ترکیبی یا Combination، یکی دیگر از انواع لوگوها می باشد که پروسه طراحی آن در مقایسه با سایر لوگوها زمانبرتر است چرا که در لوگوهای ترکیبی، از ترکیب تصویر و نوشته استفاده می شود و همین باعث می شود تا در صورت عدم رعایت هارمونی درست در بین تصاویر انتخاب شده، در نهایت یک لوگوی زننده تحویل کارفرما داده شود. در طراحی لوگو ترکیبی باید به این نکته توجه کنید که با توجه به سلیقه طراح و تایید کارفرما، می توانید از ترکیب های متفاوت استفاده کنید.

لوگو چیست و آنواع آن

لوگو مسکات (Mascot)

در لوگو مسکات طراحان معمولا از یک شخصیت که بیانگر کسب و کار شما می باشد استفاده می کنند؛ این شخصیت می تواند شامل انسان، حیوان و اشیاء باشد. لوگوهای مسکات عموما به خاطر نوع طراحی که دارند، بیشتر جنبه سرگرم کننده دارند. این سبک از لوگوها بیشتر برای جلب نظر خانواده ها و کودکان مورد استفاده قرار میگیرد که از نمونه های ایرانی آن می توانیم به چیتوز اشاره کنیم. لوگو مسکات یک لوگوی منحصر به فرد است که به تدریج به یک طرح نوستالژی برای کاربران تبدیل شده است و بهترین روش برای معرفی کسب و کارتان به مخاطبین می باشد. در طراحی لوگو مسکات باید نوع برند خود را مشخص کنید تا طراح لوگو بتواند متناسب و مشابه برند شما یک لوگو مسکات طراحی کند؛ به همین دلیل رعایت نکردن اصول در طراحی لوگو مسکات می تواند باعث شود که برند شما به درستی در ذهن مخاطب تداعی نشود.

انواع لوگو فارسی

امبلم، یکی دیگر از انواع لوگوها

طراحی لوگو امبلم (Emblem)، یکی دیگر از انواع لوگوها می باشد که این سبک از طراحی یک سبک فانتزی به کسب و کار شما می بخشد و تاثیر به سزایی روی مخاطبان دارد. لوگوی امبلم تحت عنوان نشان سینه یاد می شود که از ترکیب تصاویر و نوشتار می باشد. این دست از لوگوها بیشتر حالتی سنتی دارند و بیشتر در سازمان ها و نهادهای دولتی مورد استفاده قرار می گیرند. این لوگوها چون ظاهری پیچیده دارند، معمولا برای هر برندی مناسب نیستند. مهمترین نکته ای که در طراحی لوگوهای امبلم موثر می باشند، سادگی آنها است.

معرفی انواع سبک های لوگو

لوگوهای مینیمال

یکی دیگر از سبک های لوگو، لوگوهای مینیمال می باشند. در این نوع از لوگوها طراح سعی می کند با استفاده از کمترین عنصرها و در ساده ترین حالت، اقدام به طراحی لوگو کند. در طراحی لوگو مینیمال طراح از هر گونه عنصر اضافه چشم پوشی خواهد کرد و فقط بر روی مفهوم اصلی تمرکز دارد. یکی از انواع لوگوهای مینیمال، لوگوهای تخت می باشند که بافت، شیب و بعد در آنها حذف خواهد شد که همین سادگی در طراحی لوگوها باعث می شود تا نتیجه طراحی چشم نواز تر به نظر برسد.

مزایا طراحی لوگو مینیمال

لوگو سه بعدی، از انواع لوگوها

در طراحی لوگو به صورت سه بعدی، تمرکز طراح بر روی بعد کار می باشد تا لوگوی طراحی شده واقعی تر به نظر برسد. لوگوی سه بعدی ممکن است ترکیبی از لوگوهای نام برده باشد و آنچه که باعث تمایز این دست از لوگوها شده، بعدی است که طراح برای آنها در نظر می گیرد. لوگوی «سینما تیکت» نمونه ای از لوگو سه بعدی طراحی شده توسط طراحان ایرانی می باشد.

لوگو صدا، یکی دیگر از انواع لوگوها

لوگو صدا در واقع صدایی است که مخصوص به خود شماست و می توانید آن را به صورت پادکست در اختیار مخاطبانتان قرار دهید. صداها همواره تاثیر خوبی بر روی افراد خواهند گذاشت و گاها تاثیر لوگو صدا برای بسیاری از کسب و کارها از یک نماد تصویری بیشتر است، مانند صدایی که هنگام روشن کردن موبایل نوکیا پخش می شود.

آیا لوگوها تاریخ انقضا دارند؟

خیر، اگر در انتخاب و طراحی لوگو خود دقت کافی را داشته باشید، نیازمند تغییر لوگو نیستید. شرکت های بزرگی وجود دارند که با وجود گذشت چندین سال از سابقه کاری آنها، همچنان با لوگوهای قدیمی خود مشغول به کار می باشند؛ همچنین اگر لوگو یک شرکتی در مدت زمان فعالیتش تغییری نکند، حس ثبات و مورد اعتماد بودن آن شرکت را به مجموعه دیگر منتقل می کند. نکته ای که در مقابل این قضیه وجود دارد این است که شما می توانید لوگو سازمان خود را تغییر دهید که این موضوع کاملا به نوع کسب و کار شما بستگی دارد؛ برای مثال، لوگوهای اینستاگرام یا گوگل، از آن دسته لوگوهایی هستند که شاهد تغییرات آنها بوده ایم. بعضی از شرکت ها برای تغییرات لوگو اهدافی را در نظر دارند؛ برای مثال، آنها می خواهند میزان انعطاف پذیری خود را در برابر تغییرات نشان دهند اما نکته ای در تغییر لوگوهای بعضی از شرکت های بزرگ مثل گوگل و اینستاگرام وجود دارد این است که طرح نهایی بعد از تغییرات، با طرح اولیه چندان تفاوت محسوسی ندارد.

نقش لوگو در برندینگ کسب و کار چیست؟

همانطور که اشاره کردیم، لوگو متن یا تصویری است که در مرحله ابتدایی برای معرفی یا شناختن کسب و کار شما طراحی می شود؛ به همین دلیل طراحی یک لوگو حرفه ای می تواند سنگ بنای نام تجاری شما باشد. طراحی یک لوگو خوب می تواند شما را به درستی به مخاطبانتان معرفی کند. از جمله گام های موثری که هر کسب و کاری برای پیشبرد اهداف تجاری خود مورد استفاده قرار می دهند، طراحی یک لوگو حرفه ای می باشد چرا که با طراحی یک لوگو حرفه ای، بخش بزرگی از نیازهای کسب و کار شما برای برندینگ برطرف خواهد شد. یکی دیگر از پارامترهایی که در طراحی لوگو از اهمیت بالایی برخوردار است، این است که با طراحی لوگو حرفه ای می توانید تمایزی بین خود و رقبایتان ایجاد کنید. به صورت کلی اهمیت طراحی لوگو در برندسازی شامل موارد زیر می شود:

 • لوگو در تبلیغات و شبکه های اجتماعی به بهتر دیده شدنتان کمک می کند.
 • لوگو نشان دهنده خاص و حرفه ای بودن شما است.
 • لوگو ماهیت برند شما را به مخاطبان می شناساند.
 • توجه مخاطبین جدید به برند شما جلب خواهد شد.
 • با لوگو، بیشتر در معرض دید قرار خواهید گرفت.
 • افزایش جذابیت بصری برند با استفاده از لوگو
 • برقراری یک رابطه احساسی با داشتن لوگو

تفاوت طراحی لوگو و برندینگ

لوگو در واقع تصویری است که به کمک آن خود را به مخاطبان می شناسانند اما برندینگ نگاه جامع تری به کسب و کار دارد و تمرکز آن بر روی تجربه مشتریان از شرکت شما می باشد. لوگوها با توجه به کسب و کار شما می توانند ساده طراحی شوند به همین دلیل طراحی لوگو به تنهایی قدرتی ندارد و ما نیاز به برندینگ داریم. برندینگ شامل تمامی کارهایی است که با استفاده از روش های تبلیغات کسب و کارها صورت می گیرد. نکته قابل توجه این است که لوگو تنها یک بخش از استراتژی شما برای فروش می باشد و بخش عظیمی از آن به نوع تبلیغات شما بستگی دارد. لوگوها تنها با این هدف طراحی میشوند که احساسی را در مخاطب ایجاد کنند که این به نوع برندینگ شما بستگی دارد تا ذهن مخاطب با برند آشنا شده و هنگامی که لوگو را مشاهده کرد ، نام برند را به یاد بیاورد.

جمع بندی

لوگوها می توانند نشانگر فعالیت شما باشند و یک طراحی لوگو حرفه ای در کنار برندینگ مناسب، می تواند به رشد کسب و کار شما کمک کند. اهمیت لوگو آنچنان زیاد است که می تواند باعث ایجاد تغییرات در تفکرات مردم نسبت به کسب و کار شما شود؛ همچنین طراحی اصولی یک لوگو مانند اپل، می تواند تبدیل به سبک زندگی شما شود. بهتر است اگر برای کسب و کار خود لوگویی طراحی نکرده اید، همین الان به فکر طراحی یک لوگو خوب باشید و از افراد حرفه ای در این زمینه کمک بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *