دلایل ریزش فالوور در اینستاگرام و روش هایی برای جلوگیری از کم شدن فالوور

ریزش فالوور در اینستاگرام چیست؟

اینستاگرام به یکی از پربازدید ترین رسانه های اجتماعی تبدیل شده است، و با توجه به اضافه شدن قابلیت های متفاوت در اینستا، کسب و کارهای زیادی برای فروش محصولات و خدمات خود از آن استفاده می کنند. صاحبان تجارت ها در تلاش اند از تمامی امکانات این شبکه اجتماعی بهره مند شوند، که در این بین، مهمترین عضو تاثیر گذار، تعداد فالوورها می باشد. ریزش فالوور در اینستاگرام، به معنی کم شدن تعداد دنبال کنندگان شما بوده، که علت آن بی دلیل نیست. یکی از مشکلات تمامی کسب و کارها، کم شدن تعداد فالوورها است، با این وجود که آنها نمی دانند علت این اتفاق ها چیست. امروزه با توجه به افزایش کاربران اینستاگرام و تعداد افرادی که به عنوان اینفلوئنسر در آن فعالیت دارند، رقابت سنگینی بین افراد وجود دارد. در چنین فضایی اگر شما کمی غفلت کنید و به دنبال راهکارهای اصولی برای افزایش بازدید کنندگان خود نباشید، از قافله عقب خواهید ماند. در این مقاله به دلایل ریزش فالوور در اینستاگرام، و راه های رفع آن اشاره خواهیم کرد.

دلایل ریزش فالوور در اینستاگرام

علت ریزش فالوور اینستاگرام، دلیل های متنوعی دارد، که فقط به یک علت محدود نمیشود. ریزش فالوور اینستاگرام به نوع فعالیت های شما و رعایت قوانین و استانداردها بستگی دارد. از جمله اشتباهاتی که بسیاری از کسب و کارها مرتکب آن میشوند، تولید محتوای تبلیغاتی می باشد. البته توجه به این نکته مهم است که صرفا تولید محتوای تبلیغاتی بد نیست، اما اگر به صورت مکرر این کار صورت گیرد، به این معنی است که شما برای کاربران خود ارزشی قائل نیستید و فقط به دنبال کسب درآمد از طریق تولید محتوا می باشید. با توجه به بروز شدن الگوریتم های اینستاگرام، کاربرانی که تعاملی با شما ندارند، به خودی خود حذف خواهند شد، اما مشکل از جایی شروع میشود که خود کاربران اقدام به آنفالو کردن شما می کنند. با توجه به تحقیقات صورت گرفته، علت ریزش فالوورها به دو دلیل می باشد که عبارتند از: کاربر و اینستاگرام. در ادامه به صورت جزئی تر به دلایل ریزش فالوور در اینستاگرام خواهیم پرداخت.

علت ریزش فالوور در اینستاگرام

انتشار تعداد زیادی پست

اگر کمیت پست ها را به کیفیت آن ترجیح می دهید، دچار ریزش فالوور خواهید شد. خیلی از صفحات اینستاگرام فقط به دنبال تولید محتوا هستند و می خواهند مخاطبانشان همواره با محتواهای جدید رو به رو شوند، در حالی که کیفیت برای کاربران مهمتر از کمیت است. اگر بخواهیم به صورت کلی درباره تولید محتوا در اینستاگرام حرفی به میان بیاوریم، باید بگویم که داشتن یک برنامه اصولی برای تولید محتوا منظم در اینستا، از اهمیت بالایی برخوردار است. حواستان به این مسئله باشد که کمیت و کیفیت در تولید محتوا را با هم جلو ببرید.

عدم برقراری ارتباط با مخاطبان

یکی از فاکتورهایی که برای الگوریتم های اینستاگرام از اهمیت بالایی برخوردار است، تعامل شما با مخاطبان می باشد. امروزه روش های متعددی برای برقراری ارتباط با مخاطبان وجود دارد. از جمله عواملی که باعث کاهش مخاطبان در پیج می شود، عدم توجه به نیازهای کاربران و جواب ندادن به سوالات متعدد آنها می باشد. برای مثال، فرض کنید که شما در اینستاگرام صاحب یک پیج برای فروش محصولات خود هستید، اگر با مخاطبان خود ارتباط برقرار نکنید و به سوالات آنها در خصوص محصولات یا خدمات خود پاسخ ندهید، باعث دلسردی کاربران خواهید شد.

فیک بودن دنبال کنندگان، از دلایل ریزش فالوور در اینستاگرام

بسیاری از کسب و کارها در ابتدای راه اندازی صفحات در اینستاگرام، اقدام به دنبال کردن پیج های فیک می کنند. که همین امر موجب ریزش فالوورهای شما خواهد شد. البته ذکر این نکته الزامی است که انجام این کار در ابتدای کار می تواند تا حدی مفید باشد، اما زمانی که انجام این کار افزایش یابد، باعث میشود که اعتماد کاربران نسبت به شما و صفحه اجتماعی شما از بین برود. بهتر است برای اعتبار پیج خود، از انجام این کار خودداری کنید.

دلایل مهم ریزش فالوور در اینستاگرام

دنبال کردن صفحات زرد

صفحات زرد به پیج هایی گفته میشود که محتوای مرتبط با حوزه کاری شما ندارند. اگر شما یک برند تجاری هستید، گاها دنبال کنندگان برای پیدا کردن افراد دیگر در حوزه کاری شما، به فالووینگ های شما نگاه می کنند، که اگر تمامی فالووینگ های شما پیج های زرد باشند، یکی دیگر از عواملی است که باعث ریزش فالوور در اینستاگرام می شود.

معرفی کردن مبهم هویت پیج، از دلایل ریزش فالوور اینستاگرام

یکی از دلایلی که افراد پیج شما را دنبال می کنند، این است که به دنبال یک مطلب مشخص می باشند، اما اگر بعد از مدتی شروع به انتشار محتواهای نامرتبط کنید، شما را آنفالو خواهند کرد. اگر شما یک صفحه اجتماعی با محتوای مبهم داشته باشید، فالوورهای شما بعد از مدتی نمی توانند تشخیص دهند که محتوای پیج شما در مورد چه چیزی می باشد و به همین دلیل شما را آنفالو خواهند کرد.

عدم استفاده درست از هشتگ ها

هشتگ ها زمانی باعث افزایش تعداد بازدیدکنندگان شما خواهند شد که با روش های هشتگ گذاری در شبکه های اجتماعی آشنایی داشته باشید. محتواهایی که تولید می کنید، در طول روز در معرض بازدید افراد زیادی قرار می گیرند که به کمک هشتگ ها می توانید آمار بازدید از صفحه خود را افزایش دهید.

جلوگیری از ریزش فالوور اینستا

عدم استفاده بهینه از استوری اینستاگرام

یکی از راه های بسیار موثر برای افزایش نرخ تعامل در صفحات اینستاگرام، استفاده از استوری ایسنتاگرام می باشد. وقتی شما برای تولید محتوای خود برنامه مشخصی ندارید و از استوری اینستاگرام استفاده بهینه را نمی کنید، پیج شما به یک صفحه مرده تبدیل میشود؛ و شما فرصت های زیادی را برای جذب مخاطب از دست خواهید داد. بهتر است که استوری ها را به همراه هشتگ های مناسب و موقعیت مکانی منتشر کنید تا بازدید صفحه شما افزایش یابد و مخاطبین بتوانند ارتباط بهتری با شما برقرار کنند.

ارزشمند نبودن محتوا

یکی از دلایل ریزش فالوور در اینستاگرام، عدم کاربردی بودن محتوا می باشد. در ابتدا شما باید هدف پیج خود را مشخص کنید و متناسب با هدف خود، تولید محتوا را آغاز کنید. برای پست های خود برنامه ریزی داشته باشید. به صورت کلی طبق تجربه کاربران، 3 پست از 9 پست شما باید برای برقراری ارتباط با مخاطبان باشد؛ که این پست ها به جهت ایجاد اعتماد در کاربران منتشر میشوند.

عدم انسجام پیج، از علت های ریزش فالوور در اینستاگرام

ایجاد صفحات اجتماعی در اینستاگرام، نشان دهنده فعالیت شما بوده و یک شناخت کلی از حوزه کاری شما به مخاطبان داده میشود. اگر پیج اینستاگرام شما دارای تصاویر نامرتبط با رنگ های نامناسب باشد، این مسئله عاملی برای ریزش فالوور در اینستاگرام خواهد شد. انتشار پست های با کیفیت در کنار داشتن یک قالب مناسب، به مرور باعث افزایش فالوورهای شما می شود.

جلوگیری از کم شدن فالوور

عدم استفاده از کپشن های جذاب

همیشه تولید محتوای تصویری، نشان دهنده خوب بودن پیج شما نمی باشد، بلکه در کنار انتشار عکس های با کیفیت و مرتبط با حوزه کاری خود، نیازمند نوشتن محتوای متنی، یا همان کپشن ها هستید. کپشن ها یکی از عواملی هستند که باعث افزایش تعامل شما با مخاطبان خواهند شد. بی کیفیت بودن کپشن، می تواند یکی از دلایل ریزش فالوور در اینستاگرام باشد، که برای رفع این مشکل، می توانید از فالوورهای خود سوال بپرسید و از آنها بخواهید که نظراتشان را با شما به اشتراک بگذارند.

چگونه از ریزش فالوور اینستاگرام جلوگیری کنیم

چگونه از ریزش فالوورهای اینستاگرام جلوگیری کنیم؟

تا اینجا با فعالیت هایی که موجب کاهش فالوورهای اینستاگرام می شوند آشنا شدیم. سوالی که برای بسیاری از کاربران پیش می آید این است که انجام ندادن چه کارهایی از ریزش فالوور اینستاگرام جلوگیری می کند. برای پاسخ به این سوال بهتر است موارد زیر را مورد توجه قرار دهید.

 • شخصیت و اعتبار برند خود را حفظ کنید.
 • به این موضوع توجه کنید که رسانه های اجتماعی صرفا برای تبلیغات نیستند.
 • برای ارتباط با مخاطبان، از زبان مناسب متناسب با حوزه کاری خود استفاده کنید.
 • در مورد ویژگی های محصولات یا خدمات خود صحبت کنید و به صورت مستقیم پیشنهاد خرید ندهید.

نتیجه گیری

از جمله مشکلاتی که افراد فعال در شبکه های اجتماعی با آن روبرو هستند، ریزش فالوور می باشد. در این مطلب سعی کردیم عوامل مهمی که در کاهش فالوورهای شما در اینستاگرام نقش دارند را بیان کنیم. پیشنهاد ما به شما این است که تمامی نکات گفته شده را تک به تک بررسی کرده، و در طولانی مدت به آنها عمل کنید. توجه به قوانین اینستاگرام از جمله عوامل موثر در افزایش فالوورها و شناخته شدن شما به عنوان یک صفحه با کیفیت می باشد.

2 دیدگاه دربارهٔ «دلایل ریزش فالوور در اینستاگرام و روش هایی برای جلوگیری از کم شدن فالوور»

 1. سلام
  من یه پیج اینستاگرام دارم.که حدود دو ماهه هر روز روزی ۲۰۰ فالور ریزش داره.در دو ماه حدود ده هزار فالورم کم شده.حتی اونا که فالو میکنن اصلا اضافه نمیشه.علتش چیه.ممنونم.تو رو خدا جواب

  1. با سلام کاربر محترم
   ریزش فالوور ها در اینستاگرام می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، در صورتی که نیاز به مشاوره در این زمینه دارید، می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید و مشاوره رایگان دریافت کنید 02191690068
   موفق باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *