بهترین ابزارهای تجزیه و تحلیل محتوا

محتوای بهینه سازی شده ای که مخاطبان شما را هدف قرار دهد، برای افزایش ترافیک ارگانیک و کسب رتبه های برتر در موتورهای جستجو گوگل، از اهمیت بالایی برخوردار است. رتبه های بالا منجر به افزایش فروش، مخاطبان و در نهایت منجر به افزایش درآمد شما خواهند شد؛ به همین دلیل تنها نوشتن یک محتوا و انتشار آن در سایت کافی نیست و شما باید برای بازاریابی محتوایی خود برنامه ریزی داشته باشید. اگر می خواهید در بازاریابی محتوایی موفق شوید، باید با ابزارهای تجزیه و تحلیل محتوا آشنا باشید. امروزه ابزارهای تجزیه و تحلیل رایگانی وجود دارند که به انجام اینکار به شما کمک می کنند. این ابزارها داده ها را جمع آوری کرده و به تجزیه و تحلیل آنها می پردازد که با استفاده از این اطلاعات، شما می توانید استراتژی محتوای خود را تنظیم کنید تا مطمئن شوید که محتواها در افزایش ترافیک ارگانیک برای سایت شما تاثیر گذار خواهند بود. ابزار تجزیه و تحلیل محتوا به طور خاص به درک عملکرد سایت و محتواهای شما می پردازند تا راهکارهایی مناسب برای بهبود سایت خود در نظر داشته باشید.

بهترین ابزارهای تحلیل محتوا کدامند؟

بهترین ابزارهای تجزیه و تحلیل محتوا، از داده ها برای مقیاس بندی فرآیند تولید محتوای شما و اطمینان از محتوای با کیفیت استفاده می کنند. با برخی از این ابزارها، شما می توانید یک کلمه کلیدی را هدف قرار داده تا اطلاعات کلیدی را دریافت کنید. برای مثال، مواردی که باید در محتوای خود پوشش دهید تا به ایجاد موضوعی معتبر کمک کند را می توانید با استفاده از این ابزارها مورد بررسی قرار دهید.

برخی از ابزارهای آنالیز محتوا، ویژگی هایی دارند که با جمع آوری داده های خاص، به فرایند بازاریابی محتوایی شما کمک خواهند کرد. در ادامه با بهترین بهترین ابزارهای تجزیه و تحلیل محتوا آشنا خواهیم شد.

ابزار تجزیه و تحلیل محتوا Content Fusion

Content Fusion که به عنوان ابزاری برای تجزیه و تحلیل محتوا مورد استفاده قرار می گیرد، بر اساس هوش مصنوعی ساخته شده است و در ایجاد محتوایی معتبر به شما کمک خواهد کرد. نحوه عملکرد این ابزار بدین صورت است که: ابزار آنالیز محتوا Content Fusion به کمک یک مدل پردازش زبان طبیعی یا همان NLP اجرا می شود که با توجه به نتایج جستجوی کلمات کلیدی شما و رتبه آنها، به بررسی کلمات کلیدی مورد نظر شما می پردازد و راهکارهایی کلیدی برای تولید محتوا در زمان کم را به شما ارائه می دهد.

content analysis tools

درست است که این ابزار محتوا را برای شما نمی نویسد، اما یک ابزار آنالیز محتوا قدرتمند است که فرایند توسعه محتوا را سریع تر می کند. با استفاده از این ابزار، شما می توانید یک کلمه کلیدی را برای نوشتن محتوای جدید تجزیه و تحلیل کنید یا اینکه از یک URL برای بهینه سازی محتوا موجود استفاده کنید. ابزار تجزیه و تحلیل محتوا Content Fusion می تواند به طور هوشمند موضوعات مرتبط با محتوای مد نظر شما را پوشش دهد تا به افزایش اعتبار مقاله شما کمک کند. هر موضوع یا عنوانی که این ابزار برای توسعه محتوا به شما پیشنهاد می کند شامل موارد زیر می باشد:

 • بررسی تراکم کلمه کلیدی
 • زمینه اصلی هر کلمه کلیدی
 • ارتباط معنایی کلمه مورد نظر با محتوای شما
 • توصیه هایی در خصوص پیوند داخلی برای تقویت محتوا

همچنین ابزار content fusion که به عنوان یکی از بهترین ابزارهای تجزیه و تحلیل محتوا شناخته شده است، اطلاعات کلیدی را در اختیار شما میگذارد که این داده ها شامل موارد زیر می باشد:

 • CPC
 • هدف کلمه کلیدی
 • سختی کلمه کلیدی
 • رتبه بندی فعلی گوگل برای کلمه کلیدی مورد نظر
 • پتانسیل موضوع مورد نظر برای جذب ترافیک ارگانیک

ابزار آنالیز محتوا Content Fusion این امکان را برای شما فراهم می کند تا سوالات احتمالی کاربران را کشف کنید؛ همچنین تنها با یک کلیک، می توانید بررسی های انجام شده را در اختیار نویسندگان محتوا قرار دهید تا آنها پارامترهای مد نظر شما برای تولید یک محتوای کاربر پسند را داشته باشند. با استفاده از این ابزار می توانید محتوای خود را به چندین زبان زنده دنیا ترجمه کنید تا محتواهای شما در سطح جهانی مورد استفاده قرار گیرند.

ابزار آنالیز محتوا Clearscope

ابزار تجزیه و تحلیل Clearscope به شما کمک می کند تا محتوای خود را به 5 زبان زنده دنیا تولید کنید. هنگامی که محتوای خود را در UI می نویسید، ابزار تجزیه و تحلیل Clearscope می تواند کلمات کلیدی مد نظر شما را مشخص کند. اگر برای طراحی سایت از وردپرس استفاده می کنید، می توانید مستقیما با ابزار تجزیه و تحلیل محتوا Clearscopr یکپارچه شوید یا آن را با Google Docs خود ادغام کنید. این ابزار دارای سه طرح در دسترس است که می توانید با توجه به هدفی که دارید، از هر یک از آنها استفاده کنید.

بهترین ابزارهای تحلیل محتوا

ابزار Cognitive SEO

یکی دیگر از بهترین ابزارهای تجزیه و تحلیل محتوا، ابزار Cognitive SEO می باشد که می تواند هر کلمه کلیدی را در هر زبان و کشوری تجزیه و تحلیل کند. این ابزار مواردی مانند کلمات کلیدی مرتبط با موضوع، امتیاز عملکرد محتوا و تعداد کلماتی که در حال حاضر در صفحه وجود دارد را نشان خواهد داد. ابزار آنالیز محتوا Cognitive SEO می تواند راهکارهایی را درباره استراتژی های رقبا نشان دهد؛ بنابراین می توانید درک کنید که چرا آنها با روشی که انجام می دهند می توانند موفق باشند. برای ایجاد محتوای جدید، ابزار Cognitive SEO یک ابزار تحقیق کلمات کلیدی مبتنی بر پایگاه داده است که می تواند کلمات کلیدی را به عنوان پیشنهاد به شما نشان دهد.

ابزارهای تحلیل محتوا

ابزار تجزیه و تحلیل محتوا Cognitive SEO دو طرح ارائه می دهد: Starter و Business. هر دو این طرح ها با ویژگی هایی که در خصوص بهینه سازی محتواها ارائه می دهند، شما را قادر خواهند ساخت تا تحقیقات کلمات کلیدی، تجزیه و تحلیل SERP و سایر تحقیقات را انجام دهید.

ابزار تجزیه و تحلیل Frase.io

 این ابزار که برای نمایش بازدیدکنندگان سایت شما مورد استفاده قرار می گیرد، بر محتوای شما تمرکز خواهد داشت که چهار نکته اصلی را پوشش می دهد: خلاصه محتوا، ایجاد محتوا، بهینه سازی و تحقیق موضوعی محتوا. ابزار آنالیز محتوا Frase، این امکان را به شما می دهد تا اطلاعاتی مانند موضوعات، سوالات و موارد دیگر راب رای کلمات کلیدی خود مشاهده کنید. سپس می توانید آن را به یک خلاصه محتوا تبدیل کرده و با ایجاد یک الگوی سفارشی، آن را در اختیار مخاطبان خود قرار دهید.

ابزار تجزیه و تحلیل محتوا MarketMuse

بهینه سازی محتوا که در ابزار MarketMuse ارائه داده می شود، اطلاعات جامعی در خصوص موضوعات مرتبط، ارتباط آنها را نمایش خواهد داد؛ همچنین با این ابزار می توانید در خصوص ساختار، زیر عنوان ها، مخاطبان و موارد دیگر، نویسندگان خود را آگاه نمایید. بخش بهینه سازی محتوا در نرم افزار MarketMuse از یادگیری ماشین استفاده می کند و شما می توانید آنچه را که می خواهید بنویسید، با آنچه را که توسط داده های این ابزار ارائه داده میشود، مقایسه کنید. این ابزار عملکردهای خود را به 5 گروه دسته بندی می کند که شامل موارد زیر می باشد.

 • تحقیق محتوا
 • ایجاد محتوا
 • بهینه سازی
 • استراتژی محتوا

ابزار تجزیه و تحلیل محتوا Ryte

RYte یکی دیگر از ابزارهای تجزیه و تحلیل محتوا می باشد که یک پلتفرم با کیفیت وب سایت است و مجموعه ابزارهای آن Content Success وجود دارد که این امکان را برای شما فراهم می کند برای محتواهای خود کلمات کلیدی مرتبط را ایجاد کنید؛ همچنین برای بهینه سازی محتوا، می توانید از ویرایشگر محتوایی که این ابزار پیشنهاد می کند استفاده کنید.

ابزار تحلیل محتوای سایت

ابزار تجزیه و تحلیل محتوا Searchmetrics

ابزار آنالیز محتوا Searchmetrics Content Experiences برای بازاریابان آنلاین، استراتژیست های محتوا و همچنین برای نویسندگان محتوا، جزء یکی از بهترین ابزارهای تجزیه و تحلیل محتوا می باشد. این ابزار به شما امکان می دهد تا در خصوص موضوعات مختلف مطلب بنویسید؛ همچنین می توانید از توصیه هایی که این ابزار برای کلمات کلیدی مختلف پیشنهاد می دهد استفاده کنید.

بهترین ابزار تحلیل محتوا

یکی از مزایا استفاده از ابزار آنالیز محتوا Searchmetrics این است که همانطور که تایپ می کنید، می توانید امتیاز محتوا را به صورت درصد دریافت کنید؛ همچنین شما می توانید 5 موضوع را به صورت همزمان تجزیه و تحلیل کنید.

ابزار آنالیز محتوا Semrush

Semrush دو ابزار بهینه سازی محتوا را ارائه می دهد: الگوی محتوای SEO و دستیار نوشتن SEO.
اولین الگو به شما نشان می دهد که کدام کلمه کلیدی معنایی را بر اساس 10 رتبه برتر گوگل، باید در محتوای خود بگنجانید؛ همچنین این ابزار بک لینک های توصیه شده، سطح خوانایی محتوا، طول و رتبه سئو سایت شما را بررسی خواهد کرد. مواردی مانند اصالت، لحن و بهترین روش های بکارگیری سئو را به شما پیشنهاد خواهد داد.

ابزار تجزیه و تحلیل محتوا Surfer SEO

ویرایشگر محتوای Surfer SEO به شما این امکان را می دهد که نسخه پیش نویس مطلب خود را در این ابزار تایپ کنید تا بتوانید مشکلاتی که در آن وجود دارد را مشاهده کنید و معیارهای مختلفی که نیاز دارید را تغییر دهید. معیارهای مختلفی که این ابزار ارائه می دهد شامل موارد زیر می باشد:

 • امتیاز محتوا
 • توصیه های کلمات کلیدی
 • تعداد کلمات، پاراگراف ها و تعداد تصاویر

در بخش topic این ابزار، می توانید سوالات مربوط به کلمه کلیدی مورد نظر خود را مشاهده کنید و آنها را در بخش یادداشت این ابزار نوشته تا نویسندگان دیگر از این اطلاعات استفاده کنند. یکی دیگر از مزایا ابزار تجزیه و تحلیل محتوا Surfer SEO این است که برای تجزیه و تحلیل چند کلمه ای می توانید همزمان با بیش از یک کلمه کلیدی کار کنید؛ همچنین می توانید با WordPress و Google Docs هم ارتباط برقرار کنید.

ابزار آنالیز محتوا Yoast SEO

Yoast یک افزونه وردپرس است که امکانات زیادی از جمله تعداد کلمات محتوا، بهینه بودن محتوا از نظر موتورهای جستجو گوگل، تراکم کلمه کلیدی، خوانایی متن و … را نمایش می دهد. یکی دیگر از قابلیت های ابزار آنالیز محتوا Yoast، یادآوری در مورد بهینه سازی محتوا است که به شما هشدار می دهد که صفحات مهم شما شش ماه است که بروز نشده اند. Yoast که جزء بهترین ابزارهای تجزیه و تحلیل محتوا می باشد، به صورت رایگان در دسترس است، هر چند که برای استفاده از سایر امکانات آن به صورت پیشرفته، نیاز به پرداخت هزینه دارید.

نتیجه گیری

ابزارهای آنالیز محتوای سئو همگی دارای قابلیت های مختلفی هستند که می توانند در نوشتن و تجزیه و تحلیل محتوا به شما کمک کنند. ابزار تجزیه و تحلیل محتوایی که انتخاب می کنید، به نیازهای خاص سازمان شما بستگی دارد، اما شما می توانید از هر کدام از آنها به صورت آزمایشی استفاده نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *