نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی – 0 تا 100 رپورتاژ نویسی

نوشتن رپورتاژ آگهی و تاثیر آن بر کسب و کار

در دنیای وب و رسانه های اجتماعی، روزانه با تبلیغات زیادی مواجه خواهید شد. همانطور که میدانید روابط عمومی خوب خصوصا در دنیای دیجیتال، از اهمیت بالایی برخوردار است؛ به همین دلیل بسیاری از کسب و کارها و وب سایت های متفاوت برای موفقیت در تجارت خود اقدام به نوشتن رپورتاژ آگهی می کنند. کاربرانی که در وب سایت ها و شبکه های اجتماعی بیشترین فعالیت را دارند، روزانه با تبلیغات زیادی مواجه میشوند که برای آنها نقش یک مزاحم را داشته و به همین دلیل آن ها را نادیده می گیرند؛ به همین خاطر کسب و کارها برای افزایش مخاطبان و درآمد خود باید از راه هایی استفاده کنند که برای دیگران آزار دهنده نباشد، بلکه باعث جذب آنها شود. در این میان، یکی از روش های تبلیغات به نام رپورتاژ آگهی مطرح شد که امروزه بسیاری از تجارت ها خصوصا کسب و کارهای آنلاین از آن استفاده می کنند.

رپورتاژ آگهی ( رپورتاژ خبری) چیست؟

رپورتاژ آگهی معادل واژه Advertorial و برگرفته از دو کلمه Advertisement و Editorial  می باشد. رپورتاژ آگهی یا رپورتاژ خبری، یک نوع تبلیغات متنی در قالب گزارش و خبر است. رپورتاژ خبری یا رپورتاژ آگهی به هر شکلی از مطالب گفته می شود که در ازای گرفتن پول منتشر می شوند، اما نحوه نوشتن و پیاده سازی آنها فرق می کند. رپورتاژها می توانند به صورت چاپی یا در قالب محتوای تصویری و صوتی منتشر شوند. به صورت کلی رپورتاژها را به دو دسته تقسیم کرده اند: تجاری و سیاسی. در رپورتاژهای سیاسی، هدف از تولید محتوا اصلاح یا تغییر دیدگاه افراد نسبت به یک موضوع خاص بوده؛ اما در رپورتاژ های تجاری، هدف پیدا کردن یا جذب مخاطبان است. در رپورتاژ آگهی مزایای یک محصول یا خدمات را در ذهن مخاطب پر رنگ تر می کنیم؛ اما این روش به گونه ای است که مخاطب در وهله اول متوجه تبلیغاتی بودن موضوع نشده و به چشم یک محتوا مصرفی به آن نگاه می کند.

رپورتاژ اگهی در تبلیغات اینترنتی به چه شکل است؟

اینترنت و پیشرفت تکنولوژی باعث شده تا ماهیت تبلیغات متفاوت شوند. امروزه برای تبلیغات، بیشتر به سمت ابزار دیجیتال و آنلاین خواهیم رفت؛ به همین دلیل رپورتاژ آگهی به عنوان یکی از ابزارهای تبلیغات معرفی شده است. وب سایت های مشخصی به ازای دریافت پول از شما، اقدام به انتشار گزارش ها می کنند. در تبلیغات اینترنتی شما می توانید تبلیغات خود را در وب سایت هایی که مخاطبان هدف در آنجا حضور دارند قرار دهید. با توجه به اینکه تبلیغات در دنیای دیجیتال مارکتینگ، از اهمیت بالایی برخوردار است، لذا نوشتن و انتشار رپورتاژ، کمک شایانی به شما در بهبود سئو خواهد کرد.

چرا کسب و کارها باید از رپورتاژ اگهی استفاده کنند؟

هنگامی که شما یک بنر یا تبلیغات را می بینید که قصد دارند محصولات یا خدمات خود را به صورت مستقیم معرفی کنند، معمولا حس خوبی دریافت نخواهید کرد؛ به صورتی که اعتماد به آن برند برایتان سخت خواهد شد؛ چرا که این مدل تبلیغات به دنبال افزایش مخاطب و فروش می باشند نه اینکه نیازی از مخاطب را برطرف کنند. همین امر باعث شده در برابر اینگونه تبلیغات مقاوم شویم. برای مثال، هنگام ورود به برخی از سایت ها با حجم انبوهی از تبلیغات مواجه خواهید شد، که اگر امکان حذف تبلیغات وجود داشته باشد آنها را حذف خواهید کرد؛ به همین دلیل است که پیشنهاد می شود کسب و کارها از رپورتاژ نویسی استفاده کنند که اصول خاصی در آن رعایت میشود. به صورت کلی رپورتاژ نویسی در دیجیتال مارکتینگ، مزایای زیادی دارد، که آنها را بررسی خواهیم کرد.

چگونه رپورتاژ آگهی بنویسیم

گوگل درباره رپورتاژ آگهی چه نظری دارد؟

همانطور که می دانید الگوریتم های گوگل بسیار هوشمند و دقیق می باشند، به طوری که نمی توانید از راه های مختلف آن ها را فریب دهید. از طرفی با توجه به اینکه رپورتاژ ها لینک های دائمی برای سایت شما محسوب می شوند، فریب دادن آنها مشکل است. یکی از موضوعاتی که گوگل با آن مشکل دارد، لینک های پولی بوده، که اگر بخواهیم از دید گوگل به این قضیه نگاه کنیم، انتشار رپورتاژ آگهی ممنوع است، اما اگر تکنیک های دیگر سئو را رعایت کنید، موتورهای جستجو گوگل کمتر به شما شک خواهند کرد. همچنین برای نوشتن رپورتاژ کافی است که متن آن را طوری بنویسید که کاربر متوجه تبلیغاتی بودن آن نشود.

رپورتاژ آگهی چه تاثیری بر سئو سایت دارد؟

یکی از مهمترین پارامترها برای رتبه دهی سایت شما، بررسی تعداد و کیفیت بک لینک ها توسط موتورهای جستجو می باشد. بک لینک هایی که از سایت های دیگر دریافت می کنید به معنی معرفی سایت شما بوده؛ به همین علت هنگام انتشار رپورتاژ آگهی، باید به دنبال سایت های معتبر و پربازدید باشید. برای بهبود سئو سایت خود باید مجموعه ای از تکنیک ها را انجام دهید که شامل سئو خارجی، سئو داخلی و تکنیکال سئو بوده، که انتشار رپورتاژ اگهی مربوط به سئو خارجی می باشد. با منتشر کردن رپورتاژ خبری، سایت های دیگر به شما لینک میدهند، که همین امر موجب افزایش بازدید از وب سایت شما خواهد شد.

تاثیر رپورتاژ آگهی بر سئو سایت

مزایای رپورتاژ آگهی

مسلما روابط عمومی خصوصا در دنیای دیجیتال، از اهمیت بالایی برخوردار است؛ و یکی از دلایلی که باعث محبوبیت رپورتاژها می شود، فراگیر بودن این روش می باشد. رپورتاژ آگهی مزایای زیادی دارد که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

  • برند سازی و افزایش اعتبار برند: انتشار رپورتاژ می تواند به افزایش اعتبار شما کمک کند، چرا که باعث افزایش شناخت مخاطبان از کسب و کار شما خواهد شد.
  • هزینه مناسب: رپورتاژ خبری یا همان رپورتاژ اگهی، به نسبت روش های دیگر هزینه معقول تری دارد. اگر محتوا شما با کیفیت و غنی باشد، رسانه های دیگر نیز محتوای شما را پخش خواهند کرد که این کار به بهبود سئو سایت شما کمک شایانی می کند.
  • مناسب برای همه کسب و کارها: یکی دیگر از مزایای رپورتاژ آگهی این است که چه کسب و کار شما B2B باشد یا B2C، می توانید از این روش برای افزایش مخاطبان خود استفاده کنید.
  • بهبود سئو: همانطور که در بالا ذکر شد، رپورتاژ آگهی بهترین راه برای گرفتن بک لینک می باشد. علت اصلی این امر این است که وقتی در یک وب سایت پر بازدید رپورتاژ را منتشر می کنید، در واقع از یک سایت معتبر لینک فالو دریافت کرده اید.

انواع رپورتاژ آگهی

همه ما فکر می کنیم که روند نوشتن رپورتاژ ها مانند تولید محتوای متنی می باشد. در صورتی که اینطور نیست و رپورتاژ ها انواع مختلفی دارند. به صورت کلی انواع رپورتاژ ها به سه دسته تقسیم شده اند که عبارتند از:

دفاعیه

برای خیلی از کسب و کارها پیش آمده که گرفتار حواشی رسانه ای یا بحران هایی شوند؛ در این موقعیت ها شرکت های مربوطه تلاش می کنند تا گمان های نادرست را از خود دور کنند و آثار منفی آن را به حداقل برسانند. رپورتاژ ها از جمله تکنیک هایی است که شرکت ها برای تحت تاثیر قرار دادن اذهان عمومی استفاده می کنند.

رپورتاژ آگهی تصویری

شرکت ها و سازمان هایی که قصد معرفی محصولات خود را دارند از این روش استفاده می کنند. در این گونه از رپورتاژها بیشتر تمرکز بر اثرگذاری عکس ها و جزئیات آنها می باشد.

رپورتاژ ژورنالیستی

یکی دیگر از انواع رپورتاژ اگهی ها، رپورتاژهای ژورنالیستی می باشند. در این گونه از رپورتاژها بر خلاف نوع دفاعیه، بیشتر تمرکز بر جلب نظر و توجه رسانه ها، برای نوشتن محتوایی در مورد شرکت است.

اصول و نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی حرفه ای

نکته مهم برای نوشتن رپورتاژ آگهی اصولی، تبلیغ به صورت غیر مستقیم می باشد؛ به این صورت که نقاط مثبت خدمات و محصولات خود را برای مخاطب بازگو کنید تا شانس ثبت شدن نام برند شما در ذهن مخاطب بیشتر شود. به همین خاطر شما قبل از نوشتن رپورتاژ باید مخاطبان خود را شناخته، تا بر اساس نیاز های آنها، شروع به بررسی حول آن موضوع کنید تا همین کار باعث تفاوت بین شما و رقبا ها شود.

راز نوشتن رپورتاژ آگهی اثرگذار

نکات کلیدی برای نوشتن رپورتاژ آگهی

یک مرحله مهم که قبل از انتشار رپورتاژ وجود دارد، مرحله تدوین رپورتاژ ها می باشد. شما باید قبل از اینکه رپورتاژ خبری را در کانال های مرتبط منتشر کنید، نکاتی که در زیر آمده است را برای آماده سازی رپورتاژ در نظر بگیرید.

ساختار محتوا

هر نوع متن و محتوایی ساختار مخصوص به خودش را دارد، که رپورتاژ نیز از این قاعده مستثنی نیست و هنگام انتشار آن باید حواستان به ساختار درست آن باشد.

تبلیغات مستقیم ممنوع

هدف رپورتاژ آگهی یا رپورتاژ خبری، اطلاع رسانی و برقراری ارتباط با مخاطب می باشد. به همین دلیل تبلیغات مستقیم در رپورتاژ باعث کاهش محبوبیت آن خواهد شد.

کپی نکنید

به صورت کلی محتوای خوب و باکیفیت محتوایی است که منحصر به فرد باشد. به هیچ عنوان نباید از محتوای کپی برای رپورتاژها استفاده کنید. زیرا موتورهای جستجو متوجه کپی بودن مطالب خواهند شد.

به کاربردن کلمات کلیدی

یکی از نکات اثر گذار برای نوشتن رپورتاژ آگهی، استفاده از کلمات کلیدی می باشد. به این خاطر که استفاده از keywords و کلمات هم خانواده، می تواند به مخاطب کمک کند که محتواهای شما بر چه چیزی تمرکز دارند.

ارزش آفرینی برای مخاطب

یکی از نکات مهمی که به صورت کلی باید در تولید محتوا خصوصا رپورتاژها در نظر بگیرید، توجه به نیاز و ارزش مخاطب است. به این صورت که باید به گونه ای محتوا تولید کنید که مخاطب برای ادامه خواندن مقاله شما کنجکاو شود و پاسخ سوال خودش را پیدا کند.

تیتر جذاب

یکی از نکاتی که باعث افزایش بازدید رپورتاژ آگهی های شما خواهد شد، نوشتن تیتر جذاب است. تیترهای جذاب مخاطبان را برای خواندن ادامه مطلب شما جذب می کنند.

استفاده از تصاویر

فرض کنید با یک صفحه ای مواجه شده اید که پر از متن است، مسلما برای شما جذاب نخواهد بود، چرا که موجب خستگی شما خواهد شد. به همین دلیل قرار دادن عکس های با کیفیت و مناسب، به اثر گذاری بیشتر متن شما کمک خواهد کرد.

آموزش نوشتن رپورتاژ آگهی

راهنمای نوشتن رپورتاژ آگهی

محل انتشار رپورتاژ را بررسی کنید

به صورت کلی هر رسانه خبری برای انتشار مطالب دارای اصول و قوانین خاص خودش می باشد، که رعایت آنها برای نوشتن رپورتاژ اگهی بسیار موثر است. نکته مهم دیگر برای انتشار رپورتاژ، در نظر داشتن پرسونا مخاطب می باشد، تا محتواهای شما برای کاربران جذاب به نظر برسند.

مخاطب را به مطالعه متن ترغیب کنید

برای ترغیب مخاطب به مطالعه ادامه متن شما، توصیه میشود از نوشتن یک چکیده خوب کمک بگیرید. نوشتن یک مقدمه خوب به این دلیل مهم است که کاربران قبل از شروع به خواندن محتوای شما، به سراغ چکیده آن خواهند رفت و در واقع چکیده دری است برای ورود به محتوای اصلی شما.

مخاطب را به سایت خودتان دعوت کنید

سعی کنید طوری متن را بنویسید که مخاطب تا انتها شما را همراهی کند، سپس در انتها متن با قرار دادن آدرس سایت خود یا هر روشی که از نظر خودتان موثر است، او را برای بازدید از سایتتان دعوت کنید. به این کار CTA یا همان Call To Action می گویند. ذکر این نکته مهم است که این کار نباید به صورت مستقیم انجام گیرد.

چگونه بهترین سایت رپورتاژ آگهی را انتخاب کنیم؟

اگر قصد دارید رپورتاژ آگهی منتشر کنید که مخاطبان هدف شما را جذب کند، بهتر است از سایت هایی کمک بگیرید که از صنعت شما دور نباشد. در مرحله بعدی نوبت به بررسی جزئی تر سایت مورد نظر برای انتشار رپورتاژ می رسد، که در این مرحله می توانید از یک مشاور کمک بگیرید یا از ابزارهایی مانند moz استفاده کنید تا Page Authority و Domain Authority سایت مورد نظر را بررسی کنید. نمرات این دو قسمت نشان میدهند که سایت مورد نظر از نظر موتورهای جستجو چقدر ارزشمند است؛ و به صورت کلی هر چه عدد این دو پارامتر بالاتر باشد، به منظور بهتر بودن وب سایت مورد نظر می باشد.

نحوه نگارش رپورتاژ آگهی

اصول سئو محتوا در تولید رپورتاژ آگهی

برای اینکه رپورتاژ شما تاثیر گذار تر و بهینه باشد، بهتر است قواعد نوشتاری و اصول نگارش محتوا را رعایت کنید. به صورت کلی نگارش محتوا شامل قسمت های مختلفی می باشد که برای نوشتن هر کدام از این قسمت ها بهتر است چارچوب هایی را در نظر بگیرید؛ که در ادامه به بررسی برخی از این چارچوب ها خواهیم پرداخت.

عنوان اصلی

یکی از بخش های مهم در تولید محتوا، انتخاب عنوان مناسب برای محتوا تولید شده می باشد. عنوان ها اولین راه برای ارتباط با خوانندگان می باشند، در واقع اگر بخواهید یک متن رپورتاژ اگهی تهیه کنید، اولین قدم انتخاب عنوان مناسب است. دقت کنید هنگام انتخاب تیترهای رپورتاژ بهتر است از عنوان های طولانی به همراه کلمات کلیدی استفاده کنید.

متن اصلی

بخش اصلی رپورتاژ که حاوی لینک های مختلف است، متن اصلی آن می باشد. در این قسمت بهتر است خدمات و محصولات خود را به روشی که برای مخاطب جذاب باشد تبلیغ کنید. لحنی که برای نوشتن محتوا خود انتخاب می کنید می تواند در اثرگذاری بر مخاطب اهمیت داشته باشد.

میان تیترها

این قسمت باعث جذب بیشتر مخاطب شده و با توجه به تعداد کلمات متن شما انجام میشود. همچنین می توانید برای لینک گذاری صحیح، از میان تیترها استفاده کنید.

تعداد کلمه مناسب یک رپورتاژ آگهی خوب چقدر است؟

نکته ای که باید برای نوشتن رپورتاژ ها به آن توجه کنید، طول محتوا می باشد. به صورت کلی بهتر است از نوشتن متن های طولانی پرهیز کنید زیرا باعث خستگی مخاطب خواهد شد. تعداد کلمات رپورتاژها عموما بین 800 تا 900 کلمه می باشد. همچنین تعداد کلمات کاملا به نوع محتوای شما بستگی دارد. با توجه به اینکه رپورتاژ ها یکی از روش های خوب برای تبلیغات می باشند، پس رعایت کردن اصول نگارش، قرار دادن عکس مناسب با محتوا، انتخاب موضوع جذاب می تواند از جمله پارامترهایی باشند که در موفقیت کسب و کار شما موثر است.

جمع بندی

رپورتاژ آگهی ها یا رپورتاژ خبری، یکی از ساده ترین و مقرون به صرفه ترین روش های تبلیغات می باشند. هنگامی که اقدام به نوشتن رپورتاژ آگهی میکنید، در واقع دو کار را انجام میدهید؛ هم به بهبود سایت خود کمک کرده، و هم پیام و محتوای خود را برای مخاطبان هدف منتشر می کنید. با رعایت نکاتی مانند نگارش درست متن، تولید محتوا تصویری مناسب و انتخاب موضوع خوب و سایر پارامترهای دیگر، میتوانید به موفقیت رپورتاژ خود کمک کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *