متخصص سئو کیست و چه وظایفی دارد ؟

 متخصص سئو ( BrainStation ) می‌تواند به شروع یک شغل پردرآمد در بهینه‌سازی موتورهای جستجو ( SEO ) و بازاریابی دیجیتال کمک کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد نقش متخصص سئو، مسئولیت های شغلی و مهارت های مورد نیاز، ادامه مطلب را بخوانید.

یک متخصص بهینه سازی موتورهای جستجو یا SEO یک وب سایت را آزمایش، تجزیه و تحلیل و تغییر می دهد تا برای موتورهای جستجو بهینه شود و متعاقباً وب سایت در نتایج جستجو در موتورهای جستجوی اصلی مانند گوگل و بینگ رتبه بالاتری کسب می کند.

یک متخصص SEO بهینه سازی صفحه را در یک وب سایت انجام می دهد تا اطمینان حاصل کند که نتایج جستجو مرتبط هستند و تجربه کاربری مثبتی ایجاد می کند، ترافیک وب سایت رو به رشد، حجم سرنخ و آگاهی از برند ایجاد می کند. به عبارت دیگر، یک متخصص سئو هیچ تفاوتی با سایر حرفه ای های بازاریابی دیجیتال یا بازاریابی سنتی ندارد: آنها در نهایت در تلاش هستند تا فروش بیشتری را برای شرکتی که در آن کار می کنند ایجاد کنند.

با انجام تحقیقات کلمات کلیدی و استفاده از ابزارهای سئو مانند گوگل آنالیتیکس ( Google Analytics )، یک متخصص سئو می تواند دید وب سایت را در گوگل افزایش دهد که به نوبه خود مزایای عمده ای برای هر شرکتی دارد. برخی نیز ممکن است برای توسعه ابتکارات جدید یا مدیریت بهتر حساب‌های رسانه‌های اجتماعی برای افزایش تعامل و ترافیک کاربر، با سایر اعضای یک تیم بازاریابی همکاری نزدیک داشته باشند.

مسئولیت های متخصص سئو چیست؟

مسئولیت‌های متخصص سئو بر اساس اینکه فردی برای یک آژانس بازاریابی دیجیتال کار می‌کند، در بخش بازاریابی دیجیتال یک شرکت یا فریلنسری برای یک مشتری متفاوت است، اما شرح شغل اکثریت قریب به اتفاق پست‌های متخصص سئو شامل همه یا بیشتر موارد می‌شود که به شرح زیر:

مسئولیت های شغلی متخصص سئو چیست؟

 • استراتژی های بهینه سازی را توسعه دهید که رتبه بندی نتایج موتور جستجوی وب سایت شرکت را افزایش دهد.
 • هنگام انجام کمپین های جستجوی پولی، متخصص سئو تست ها را اجرا میکند، داده ها و نتایج را جمع آوری و تجزیه و تحلیل می کند، روندها و بینش ها را برای دستیابی به حداکثر بازگشت سرمایه شناسایی می کند.
 • مدیریت هزینه های کمپین های سئو، حفظ بودجه، برآورد هزینه های ماهانه و تطبیق تفاوت ها
 • با تیم توسعه وب همکاری نزدیک داشته باشید تا اطمینان حاصل کنید که بهترین شیوه های SEO به درستی در محتوای وب سایت دنبال می شود.
 • با تیم های تحریریه و بازاریابی برای هدایت سئو در تولید محتوا و بازاریابی محتوا کار کنید.
 • مسئولیت بهینه سازی صفحه برای بازاریابی موتورهای جستجو را بر عهده بگیرید.
 • انجام تحقیقات مداوم، کشف و بهینه سازی کلمات کلیدی برای کلمات کلیدی مرتبط جدید برای استفاده در وب سایت شرکت و مواد بازاریابی
 • تحقیق و اجرای توصیه های بهینه سازی موتور جستجو
 • استراتژی ساخت لینک را ایجاد و اجرا کنید.
 • تغییر معماری وب سایت، محتوا، پیوند و سایر عوامل برای بهبود موقعیت سئو برای کلمات کلیدی هدف
 • اهداف قابل اندازه گیری را تعیین کنید که بهبود تلاش های بازاریابی را نشان می دهد
 • معیارهای عملکرد روزانه را با ابزارهای SEO مانند تجزیه و تحلیل گوگل برای درک عملکرد استراتژی سئو بررسی کنید
 • برای مدیریت استراتژی سئو با دیگران در بخش بازاریابی همکاری کنید
 • محتوای وب سایت جذاب و با کیفیت، از جمله پست های وبلاگ و توضیحات صفحه را برای بهبود نتایج جستجوی وب سایت بنویسید

متخصصان سئو چه کسانی هستند؟

اکثر متخصصان سئو و سایر متخصصان بهینه سازی موتورهای جستجو، قبل از اینکه روی مهارت های فنی خود کار کنند و مهارت های قابل انتقال و سوابق تحصیلی خود را برای ایجاد شغل در سئو کار کنند، کار خود را در زمینه دیگری آغاز می کنند.

هیچ مدرک کالج یا دانشگاهی مستقیماً به سئو مرتبط نیست و مطمئناً هیچ برنامه بازاریابی چهار ساله ای مهارت های فنی خاصی را که برای پیشرفت در زمینه سئو نیاز دارید به شما ارائه نمی دهد. اما به ندرت می توان شرح شغلی را مشاهده کرد. یک متخصص سئو که مدرک لیسانس یا معادل آن را در زمینه های مرتبط مانند تجارت، بازاریابی یا ارتباطات فهرست نمی کند.

اکثر کارشناسان سئو که در این زمینه کار می‌کنند نوعی گواهینامه اضافی را دنبال می‌کنند تا به کارفرمایان نشان دهند که مهارت‌های خاص مورد نیاز برای اجرای استراتژی بازاریابی دیجیتال خود را دارند، ترافیک موتور جستجوی خود را افزایش می‌دهند و مطمئن می‌شوند که وب‌سایت آن‌ها نزدیک به بالاترین صفحات نتایج موتورهای جستجو است. دوره‌هایی مانند دوره گواهی بهینه‌سازی موتورهای جستجو BrainStation به شما امکان می‌دهد کار واقعی ایجاد کنید که توانایی‌های شما را نشان می‌دهد، و تحت آموزش یک متخصص سئو که می‌داند کارفرمایان به دنبال چه چیزی هستند ایجاد می‌شود.

حتی اگر مدرک مرتبطی داشته باشید، ارتقاء مهارت با یک دوره گواهینامه یا سایر دوره های آنلاین احتمالاً برای اثبات اینکه شما در صدر دنیای همیشه در حال تغییر سئو هستید ضروری است.

ویژگی های متخصص سئو

 

ویژگی های یک متخصص سئو موفق

در اینجا برخی از ویژگی های کلیدی که متخصصان سئو موفق باید داشته باشند تا در دنیای بازاریابی دیجیتال و بهینه سازی موتورهای جستجو پیشرفت کنند، آورده شده است:

1. درک سه سطح سئو

سه سطح برای بهینه سازی موتورهای جستجو وجود دارد و هر متخصص سئو خوب باید انواع سئو را بداند و هر سه را در توسعه استراتژی بازاریابی در نظر داشته باشد.

 • ( Technical ) به عناصر غیر محتوایی وب سایت شما اشاره دارد. این بخش شامل استراتژی هایی برای بهبود ساختار باطن و پایه یک وب سایت است. بخشی از این کار شامل انجام یک تجزیه و تحلیل کامل وب سایت است که می تواند فرصت هایی را برای SEO فنی برای بهبود سرعت وب سایت، نمایه سازی، سازگاری با موبایل، خزیدن و معماری وب سایت آشکار کند. سئوی فنی همچنین خوانایی یک وب سایت را به شدت بهبود می بخشد، که به نوبه خود تجربه کاربر را بهبود می بخشد و به موتورهای جستجو نشان می دهد که وب سایت خوب است.
 • ( On-page SEO ) سئو داخلی به محتوای وب سایت شما و بهینه سازی آن برای کمک به موتورهای جستجو برای درک موضوع محتوای شما و دیدن وب سایت به عنوان یک منبع ارزشمند مربوط می شود. سئوی درون صفحه شامل استفاده از عناصری مانند کلمات کلیدی، متا تگ ها، لینک های داخلی و تگ های عنوان HTML به روش هایی است که به افزایش ترافیک موتورهای جستجو کمک می کند و اطمینان حاصل می کند که در بالای نتایج گوگل قرار دارد.
 • ( Off-page SEO ) سئو خارجی از صفحه در مورد ایجاد رابطه قوی تر بین وب سایت شما و سایر وب سایت ها از طریق انواع تاکتیک های لینک سازی است. بهینه سازی خارج از صفحه همچنین شامل استراتژی هایی برای ایجاد شهرت یک وب سایت است تا به موتورهای جستجو نشان دهد که یک وب سایت منبع قابل اعتمادی است و بنابراین باید در نزدیکی رتبه بندی موتورهای جستجو قرار گیرد.

کارشناسان سئو باید بدانند که چگونه تمام سطوح بهینه سازی موتورهای جستجو در رتبه بندی وب سایت شما در بین نتایج جستجوی گوگل نقش دارند.

2. یک ذهن باهوش برای بازاریابی

جنبه های فنی سئو واضح است که بخش بزرگی از کار است و درک مسائلی که می تواند باعث شود گوگل وب سایت شما را در نتایج جستجو دفن کند بسیار مهم است. اما هنگامی که بر آن غلبه کردید، مشاغل در صنعت سئو شباهت های زیادی با سایر مشاغل بازاریابی دیجیتال یا حتی بازاریابی سنتی دارند: در نهایت، شما باید محتوا را ایجاد و جایگاه خود را به گونه ای ایجاد کنید که منافع مصرف کننده را در حین تحریک کردن مشخص کند. آنها به فروش نزدیک تر هستند.
بخش دشوار، ایجاد محتوایی است که هم برای افراد آن طرف موتور جستجو قانع کننده باشد و هم الگوریتم گوگل را خوشایند کند. که با تجربه همراه است.

یک ذهن باهوش برای بازاریابی
اما تخصص سئو مورد نیاز برای ارتباط واقعی به عنوان یک متخصص سئو و حرفه ای بازاریابی دیجیتال به طور گسترده تر از آن عمیق تر است. برای موفقیت واقعی در نقش سئو، همیشه باید بازاریابی محتوا را در سطح عمیق‌تری در نظر بگیرید، همچنین روانشناسی مصرف‌کننده و مخاطبان هدفی که برای آنها بازاریابی می‌کنید، چشم‌انداز رسانه‌های اجتماعی، طراحی و توسعه وب، استراتژی‌های بازاریابی ویروسی، و اهداف کلی کسب و کار که به افزایش آگاهی و تبدیل برند کمک می کند.

3. توانایی فکر کردن به تصویر بزرگ

همانطور که مشخص کردیم، همه چیز تحت تأثیر سئو قرار می گیرد. وب سایت های شرکت بسیار مهم هستند، سئو باید با بقیه این ملاحظات در اطراف یک سایت مرتبط باشد.
به داشتن اهداف مشخص در مورد کمپین های سئو کمک می کند. به عنوان یک متخصص سئو، هدف شما این است که روی رتبه بندی موتورهای جستجو، افزایش ترافیک، افزایش آگاهی از برند یا تبدیل (تبدیل شخصی که از وب سایت شما بازدید می کند به مشتری) تمرکز کنید؟
تعریف این اهداف و سپس حفظ اهداف بزرگتر سازمان در هنگام اجرای استراتژی سئو، متخصص سئو را برای موفقیت آماده می کند.

4. مهارت های ارتباطی و روحیه همکاری متخصصین سئو

یک متخصص سئو با طیف گسترده ای از بخش ها در یک تجارت کار می کند، از جمله فروش، خدمات مشتری، توسعه وب، تجزیه و تحلیل، فناوری اطلاعات، بازاریابی و موارد دیگر. و توضیح اینکه چرا ایجاد تغییرات در یک وب سایت باعث افزایش سئو و در نهایت افزایش سئو می شود، همیشه آسان نیست و منجر به ترافیک و تبدیل بیشتر می شود. اینجاست که مهارت های ارتباطی شما وارد عمل می شود.

متخصصان سئو باید بدانند که چگونه به روشی متقاعد کننده و قابل دسترس توضیح دهند که چرا برخی تغییرات ضروری هستند و چگونه آنها به نفع وب سایت و شرکت هستند. علاوه بر این، بخشی از کار شما این است که بتوانید این کار را با تیم هایی با زمینه ها و دیدگاه های مختلف در وب سایت انجام دهید.

روحیه تیمی متخصص سئو

نه تنها این، بلکه می توانید در محتوای خاصی که برای سایت در حال توسعه است مشارکت داشته باشید، بنابراین باید مطمئن شوید که مهارت های نوشتاری شما برای مشاغل SEO عالی است.

5. کنجکاوی و سازگاری متخصص سئو

گوگل الگوریتم های خود را برای رتبه بندی دائمی نتایج موتورهای جستجو تغییر می دهد. این واقعیت که الگوریتم‌های موتورهای جستجو اغلب بدون هشدار یا توضیح تغییر می‌کنند، بسته به دیدگاه شما، می‌تواند برای شما خسته‌کننده یا هیجان‌انگیز باشد – اما یک متخصص سئو خوب این چالش را با اشتیاق انجام می‌دهد.

برای پیشرفت در فضای سئو باید چابک باشید. بسیاری از متخصصان از یادگیری مستمر سود می برند، اما یک متخصص سئو برای زنده ماندن به آن نیاز دارد. علاوه بر این، اگر شما مسئول وب سایت یک شرکت واحد هستید، نمی توانید از خود راضی باشید به عنوان یک متخصص سئو، وظیفه شما این است که به طور مداوم محتوای آن را بررسی کنید تا ببینید آیا با بهترین شیوه های سئو در حال تغییر همخوانی دارد یا خیر.

توضیحات شغلی مرتبط با متخصص سئو چیست؟

شرح شغل های رایج زیر به متخصص سئو نزدیک است:

بازاریاب موتور جستجو

اغلب اوقات، بهینه سازی موتورهای جستجو و بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) با هم ترکیب می شوند، اما در واقعیت، بسیار متفاوت هستند. بازاریابی موتورهای جستجو بسیار گسترده تر است و در واقع SEO را در خود جای داده است. بازاریابی موتورهای جستجو مستلزم آن است که مهارت‌هایی از جمله بازاریابی پرداخت به ازای کلیک (PPC)، تبلیغات و برخی مدیریت ارتباط با مشتری را داشته باشید، زیرا باید برای بازاریابی برای مشتریان و همچنین موتورهای جستجو تلاش کنید. در حالی که متخصصان بازاریابی موتورهای جستجو فقط در جستجوی پولی تخصص دارند، برخی هم بازاریابی موتورهای جستجو و هم سئو را انجام می دهند. تسلط بر ابزارهای جستجوی کلمات کلیدی و سئو مانند گوگل ادوردز، بینگ ادوردز و گوگل آنالیتیکس یک پیش نیاز است

مشاور بازاریابی کسب و کار

متخصصان سئو بینشی دارند که تقاضای زیادی دارد. شما باید بتوانید سابقه اثبات شده موفقیت مرتبط با سئو را برای واجد شرایط بودن برای شغلی به عنوان مشاور بازاریابی کسب و کار نشان دهید، زیرا این موقعیت شما را ملزم به همکاری با مشتریان برای ارائه راه حل هایی برای نیازهای خاص آنها، برنامه ریزی و کمک در پیاده سازی می کند. سئو و سایر ابتکارات بازاریابی، اثربخشی استراتژی‌های بازاریابی موجود و همچنین استراتژی‌هایی را که به کار می‌گیرید اندازه‌گیری کنید، و برای ایجاد ارزش برای آن شرکت‌ها، پشتیبانی و استراتژی طولانی‌مدت ارائه دهید.

مدیر بازاریابی دیجیتال

دنیای دیجیتال مارکتینگ و سئو به طور ذاتی با هم مرتبط هستند. بازاریابان دیجیتال معمولاً انواع بازاریابی آنلاین از جمله SEO، SEM، PPC و رسانه های اجتماعی را مدیریت می کنند. متخصصان دیجیتال مارکتینگ استراتژی‌های بازاریابی را ایجاد و اجرا می‌کنند، برای تقویت سئو، مدیریت محتوا و استفاده از رسانه‌های اجتماعی تا حداکثر اثربخشی برای افزایش ترافیک، آگاهی از برند و فروش تلاش می‌کنند.

مدیر رسانه های اجتماعی

شرح شغل مدیر رسانه های اجتماعی خواستار ایجاد محتوای رسانه های اجتماعی قانع کننده است که در هر پلتفرمی از رسانه های اجتماعی کار می کند و در زمان های مناسب و در قالب های مناسب منتشر می شود تا بیشترین میزان ممکن را در بین مخاطبان هدف شرکت ایجاد کند. مانند یک متخصص سئو، بخشی از مسئولیت یک مدیرت شبکه های اجتماعی هدایت ترافیک به وب سایت شرکت است و در عین حال به طور مستقیم با مصرف کنندگان و کاربران از طریق حساب های رسانه های اجتماعی آنها در تعامل است.

مدیریت رسانه های اجتماعی

کارشناس ایمیل مارکتینگ

متخصصان ایمیل مارکتینگ با کاوش در جایگاه عمیق‌تری در بازاریابی دیجیتال، دقیقاً می‌دانند که چگونه محتوای قانع‌کننده‌ای برای کمپین‌های ایمیل ایجاد کنند که مشتریان را ترغیب به کلیک کردن کند. ایمیل همچنان یکی از قوی ترین روش ها برای دستیابی به یک مخاطب هدف متعهد است. بازاریابی ایمیلی در درجه اول فعالیتی است که منجر به تولید سرنخ می شود، بنابراین این تلاش های ایمیلی همیشه بخشی از یک استراتژی بازاریابی بزرگتر خواهد بود.

متخصصان سئو با چه کسانی کار می کنند؟

اکثر متخصصان سئو مستقیماً به عنوان بخشی از یک تیم بازاریابی یا بازاریابی دیجیتال بزرگتر کار می کنند، بنابراین با تیم های بازاریابی رسانه های اجتماعی، بازاریابان موتورهای جستجو و تیم های بازاریابی ایمیلی کار می کنند.

اما به طور گسترده تر، سئو تقریباً تمام بخش های یک وب سایت شرکت را تحت تأثیر قرار می دهد، به این معنی که تقریباً بر روی هر بخش از یک شرکت تاثیر می گذارد. در نتیجه، یک متخصص سئو می‌تواند انتظار داشته باشد که با تیم‌های توسعه، طراحی، فروش، فناوری اطلاعات و خدمات مشتری و سایر موارد کار کند.

چگونه متخصص SEO شویم؟

دلایل قانع کننده زیادی برای در نظر گرفتن شغلی به عنوان یک متخصص SEO وجود دارد، با توجه به اینکه این زمینه به سرعت در حال رشد است و در بسیاری از حوزه های دیگر بازاریابی دیجیتال و فضاهای ارتباطات کاربرد دارد. در اینجا چند دلیل برای تبدیل شدن به یک متخصص SEO وجود دارد:

1. انتخاب کلمات کلیدی

گاهی فراموش می کنیم که خوب نوشتن اساس سئو است. یک متخصص سئو باید بداند که چگونه به طور واضح و مختصر بنویسد در حالی که محتوای متمرکز بر هدف کاربر ایجاد می کند. علاوه بر این، واژه سازان ممکن است از دیدن اینکه چگونه تغییرات کوچک در انتخاب کلمات و ساختار، بر اساس تحقیقات کلمات کلیدی، منجر به افزایش سئوی شما می شود، لذت ببرند. برقراری ارتباط همزمان با افراد و موتورهای جستجو و در عین حال ایجاد محتوایی که برای هر دو قانع کننده تلقی می شود، کار آسانی نیست، بنابراین مهارت های نوشتن شما را راه طولانی می برد.

2. مطالعه مداوم متخصص سئو

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که عطش بی پایان برای اطلاعات دارید و از همه چیزهای دیجیتال قدردانی می کنید یک حرفه در سئو مناسب خواهد بود. یک متخصص سئو می‌داند که مطالعه مداوم اصلاحات در الگوریتم گوگل و تنظیم بر اساس آن بخش مهمی از افزایش ترافیک موتورهای جستجو و موثر ماندن به عنوان یک متخصص سئو است. یک متخصص سئو باید روی پای خود بماند زیرا شما هرگز نمی دانید چه تغییراتی می تواند در گوشه و کنار باشد. اگر این برای شما هیجان انگیز است، شغل در سئو بسیار مناسب خواهد بود.

3. امنیت شغلی متخصص سئو

کسب‌وکارها اخیراً به فکر سرمایه‌گذاری بیشتر در بهینه‌سازی موتورهای جستجو و بازاریابی موتورهای جستجو افتاده‌اند. طبق گزارش اخیر، شرکت هایی که بیش از 25000 دلار در سال برای بازاریابی هزینه می کنند، گزارش دادند که بازاریابی موتورهای جستجو و سئو بهترین بازده سرمایه را ارائه می دهند، به طوری که 2/3 SEM و SEO را به عنوان اولویت بسیار بالا رتبه بندی می کنند. در آینده ذکر شده است. شرکت‌ها در حال حاضر پول بیشتری را نسبت به قبل به بازاریابی دیجیتال اختصاص میدهند. از آنجایی که سئو بخش بزرگتری از کیک را می‌گیرد و همچنان ارزش بیشتری ارائه می‌کند، مشاغل بیشتری باید برای افرادی که مهارت‌های سئو دارند در دسترس باشد.

4. ذهن خلاق متخصص سئو

یک متخصص سئو خوب هرگز سئو را در خلاء در نظر نمی گیرد. یک متخصص سئو باید کل وب سایت مشتری یا شرکت را در نظر بگیرد، نه فقط ساختار، بلکه همچنین تجربه کاربر و ظاهر و احساس کلی. بنابراین وظیفه یک متخصص سئو تنها نوشتن محتوای جذاب نیست، بلکه این است که چگونه چشم خود را برای زیبایی شناسی و طراحی وب به کار گیرد. مشاغل زیادی وجود ندارند که به شما اجازه دهند به اندازه یک متخصص سئو، عضلات خلاق خود را منعطف کنید، و این یک چشم انداز جذاب برای بسیاری است.

5. مهارت های سئو در مشاغل دیگر

هنگامی که مهارت سئو را داشته باشید و بر ابزارهای سئو تسلط داشته باشید، کاندیدای جذابی برای تعدادی از مشاغل دیگر در صنایع و حرفه های مختلف خواهید بود. به شرح وظایف غیر سئو نگاهی بیندازید و احتمالاً در ترکیبی از مشاغل در زمینه هایی از جمله ارتباطات، مدیریت محتوا، بازاریابی، رسانه های اجتماعی و روزنامه نگاری، تخصص سئو را خواهید یافت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *