موشن گرافیک چیست ؟

ویدئویی که پیام و محتوا را به صورت تصاویر متحرک به هم پیوسته، منتقل میکند، موشن گرافیک (motion graphic) نام دارد. واژه موشن در فارسی به معنای پویا است و هر چیزی که حرکت داشته باشد را موشن میگویند. موشن گرافیک بسیار شبیه به ساخت انیمیشن می باشد، با این تفاوت که انیمیشن داستانی است، و به شخصیت داستان می پردازد، اما موشن گرافیک بیشتر به جنبه های نمادی تمرکز دارد و کاربرد آن در برند سازی و تبلیغات است. انتقال محتوا به این روش، از مزیت های بسیاری برخوردار است و میتواند محتوای جذاب و تاثیر گذار را در مدت زمانی کوتاه به مخاطب ارائه دهد.

موشن گرافیک چست

موشن گرافیک چیست ؟

ویدئویی که پیام و محتوا را به صورت تصاویر متحرک به هم پیوسته منتقل میکند، موشن گرافیک می باشد. واژه موشن در فارسی به معنای پویا است و هر چیزی که حرکت داشته باشد را موشن میگویند. موشن گرافیک بسیار شبیه به ساخت انیمیشن می باشد، با این تفاوت که انیمیشن داستانی است و به شخصیت داستان می پردازد اما موشن گرافیک بیشتر به جنبه های نمادی تمرکز دارد و کاربرد آن در برند سازی و تبلیغات است. انتقال محتوا به این روش، از مزیت های بسیاری برخوردار است و میتواند محتوای جذاب و تاثیر گذا را در یک زمان کوتاه به مخاطب ارائه دهد.

موشن گرافیک چست

ساخت موشن گرافیک

امروزه اکثر کسب و کارها برای افزایش فروش و مشتریان خود، از تبلیغات و روش های بازاریابی اینترنتی استفاده می کنند. یکی از انواع روش های تبلیغات کسب و کارها، که مورد توجه بسیاری قرار گرفته، سفارش ساخت موشن گرافیک می باشد. یکی از جذاب ترین و کاربر پسند ترین راه ها برای معرفی خدمات یا محصولات به مخاطبان هدف، استفاده از تصاویر متحرک، یا همان انیمیشن ها می باشد؛ چرا که تصاویر در ذهن مخاطب ماندگاری بیشتری داشته، و در نتیجه بازدید تبلیغات شما افزایش خواهد یافت. شرکت ها هنرمندانی را استخدام میکنند که بتوانند با طراحی گرافیک یا انیمیشن، محصول آنها را معرفی کنند. از ویژگی های یک طراح موشن گرافیک، خلاقیت در کار، و همچنین آگاهی از تکنیک های بازاریابی می باشد.

مزایای استفاده از موشن گرافیک

با توجه به اینکه بیشتر مردم حوصله خواندن مطالب طولانی را ندارند، استفاده از خدمات ساخت موشن گرافیک، یکی از بهترین راه ها برای بازاریابی در وب سایت یا سوشال مدیا می باشد. مزایای استفاده از موشن گرافیک، تنها به جذب مشتری خلاصه نمی شود، بلکه ساخت موشن گرافیک، مزایای بیشتری نیز دارد؛ موشن گرافیک با استفاده از عناصر بصری، مانند عکس ها، تایپو گرافی و … جذابیت بیشتری را برای مشتری به ارمغان می آورد. استفاده از خدمات ساخت موشن گرافیک، می تواند بر اساس نوع هدف و خواسته های هر شخص متفاوت باشد. برای یک نفر ویدئو میتواند جذاب باشد، و برای دیگری یک سناریو می تواند مهم باشد. کلیدی ترین ویژگی موشن گرافی خوب شامل موارد زیر است :

مزایای استفاده از موشن گرافیک برای مشاغلدرک بهتر کاربر از هدف شما : یکی از مشکلاتی که باعث می‌شود در ساخت موشن گرافیک موفق نباشیم، عدم توجه به سناریویی است که در ابتدا و قبل از شروع موشن گرافیک تدوین می شود. زمانی که شما برای تولید موشن گرافیک، یک سناریوی مناسب داشته باشید، در واقع یک چشم‌اندازی از روند کلی ساخت موشن گرافیک را برای خود رسم می‌کنید؛ که این کار در پیدا کردن نقاط ضعف و قوت شما تاثیر گذار است.
هزینه کمتر نسب به ساخت تیزر : وقتی قصد ساخت یک کلیپ را دارید، به تجهیزاتی همچون دوربین، نورپردازی، صدابرداری، تدوین و … نیاز دارید. ولی در موشن گرافیک فقط تدوین و صداگذاری نیاز است و بقیه وظایف را کامپیوتر انجام میدهد؛ که همین امر موجب کاهش هزینه تولید موشن گرافیک نسبت به سایر محتواهای ویدیویی می شود.
جذابیت در طراحی : ساخت موشن گرافیک، از کنار هم قرار گرفتن چندین عنصر و المان های گرافیکی تشکیل شده که توسط نرم افزار های متفاوتی به حرکت درمی آیند و به صورت یک ویدیو کوتاه تدوین میشوند. هرچقدر عناصر جذاب و زیبا طراحی شوند، تاثیر زیادی در ذهن مخاطب ایجاد میکند.
صداگذاری مناسب : یکی از مراحل مهم که باید به درستی انجام شود و نمی توان از آن چشم پوشی کرد، صداگذاری بر روی ویدئوی موشن است. اگر صدا گذاری بر روی محتوای موشن با دقت و کیفیت انجام نشود، تمام زحمات شما از بین خواهد رفت و نمی توان از آن محتوا، انتظار زیادی داشت. صدا میتواند تا اعماق ذهن کاربر را پوشش دهد و شما را در آنجا تثبیت کند.
استفاده از ادبیات مناسب : خلاقیت در طراحی و ساخت موشن گرافیک، استفاده از بیان مناسب، یکی از مهمترین بخش ها در تبلیغات ویدیویی (ویدیو مارکتینگ) می باشد. یکی از مزایای استفاده از موشن گرافیک، انتقال ایده ها به صورت منحصر به فرد است؛ حال اگر ایده ها یا مسائل پیچیده با استفاده از ادبیات مناسب بیان شوند، باعث افزایش ماندگاری در ذهن مخاطب می شوند. همین که کاربر حس کند چقدر شما با دیگران متفاوت هستید، می‌تواند دلیل انتخاب شما از طرف او باشد.
مختصر و مفید بودن : یکی از مزایای استفاده از موشن گرافیک برای کسب و کارها، مختصر بودن آن، در عین جذابیت می باشد. موشن گرافیک یک ابزار خلاقانه برای ایده های پیچیده بوده، که توانایی درگیر کردن مخاطب را دارد؛ و تنها به همین دلیل است که مورد توجه صاحبان کسب و کار و بازاریابان قرار گرفته است.
منحصر به فرد بودن : بسیاری از شما در زمینه فعالیت خود رقبای فراوانی دارید، که برخی از آنها برای مطرح شدن، از خدمات ساخت موشن گرافیک برای تبلیغات، و معرفی خدمات یا محصولات خود استفاده می کنند. نکته مهم در ساخت موشن گرافیک، عدم کپی از رقبا می باشد؛ چرا که در اصل، ساخت موشن گرافی باید برگرفته از یک ایده ناب و منحصر به فرد باشد. اگر ایده خوبی برای طراحی و ساخت موشن گرافیک حرفه ای ندارید، از راهنمایی های متخصصین و مشاورین این حوزه استفاده کنید.

انواع موشن گرافیک

  • موشن‌گرافیک برندینگ و لوگو
  • موشن‌گرافیک توضیحی
  • ویدئو موشن
  • استاپ‌موشن
  • اینفوموشن

موشن گرافیک برندینگ و لوگو

صاحبان کسب و کار و برند ها از انواع موشن گرافیک برای عرضه محصولات جدید خود استفاده میکنند. طراحی موشن گرافیک برندینگ، به طور معمول روی یک محصول مشخص انجام میشود که بازاریابی روی آن متمرکز است. موشن گرافیک لوگو یا لوگو موشن، سبکی از طراحی موشن گرافیک است که در آن لوگوی یک مجموعه به حالتی خاص به نمایش درمی آید. این نوع از تیزر ها را با نام موشن گرافیک تبلیغاتی نیز می شناسند که برای تبلیغ یک محصول یا خدمات خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

موشن گرافیک توضیحی

یکی از محبوب ترین و رایج ترین نوع ساخت موشن گرافی، موشن گرافیک توضیحی می باشد؛ در این سبک از طراحی و ساخت موشن گرافیک، از ویدئو کوتاه برای انتقال ایده، و بیان موضوع استفاده شده، که این ویدئو ها به سرعت پخش و همه گیر میشوند. در این نوع از ساخت موشن گرافیک، مخاطب به وسیله یک ویدیو، با ویژگی های محصول یا خدمات شما آشنا خواهد شد.

از زیر مجموعه تولید محتوای ویدئویی و موشن گرافیک، طراحی ویدئو موشن میباشد. در طراحی ویدئو موشن، قسمت هایی که قابلیت فیلمبرداری ندارند، با گرافیک انجام شده، که این سبک از ساخت محتوا ویدیویی، ترکیبی از فیلمبرداری واقعی و گرافیک است.

استاپ موشن

یکی از انواع طراحی و ساخت موشن گرافیک، که برای ساخت فیلم های کوتاه استفاده می شود، استاپ موشن می باشد. در این تکنیک موشن گرافی، شیء را فریم به فریم به حرکت درآورده و تصویر آن را توسط دوربین ضبط میکنند؛ و از پشت سر هم قرار دادن این تصاویر، استاپ موشن ایجاد میشود.

اینفو موشن

یکی از روش ها برای انتقال اطلاعات مهم به مخاطب در یک نگاه، ساخت اینفو موشن می باشد. در واقع اینفو موشن استفاده از هنر گرافیک و تصویرسازی به منظور رساندن اطلاعات است. غالبا زمانی از اینفوگرافیک ها استفاده می کنیم که توضیح ساده و سریع داده ها مد نظر ما باشد.

تولید موشن گرافیک

تولید موشن گرافیک

هزینه تولید موشن گرافیک به نسبت سایر تیزرهای تبلیغاتی، کمتر است؛ چرا که در ساخت موشن گرافیک عوامل پرهزینه مانند: طراح لباس، طراح صحنه، فیلم برداری و دستمزد بازیگران، دخیل نیستند. برای تولید موشن گرافیک ابتدا باید هدف خود را در نظر گرفته، سپس به یک مجموعه ارائه کننده خدمات ساخت موشن گرافی مراجعه کنید. مدت زمان ویدیو های موشن، متفاوت بوده، اما معمول ترین بازه، 30 ثانیه تا 3 دقیقه می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

مراحل ساخت موشن گرافیک

هدف کسب و کارها از سفارش ساخت موشن گرافیک، تبلیغات و بازخورد مثبت مخاطبان می باشد. تولید موشن گرافیک نیز مانند هر کار دیگر شامل مراحلی است، که در اینجا مختصرا به آنها اشاره خواهیم کرد تا با روند ساخت آن آشنا شوید؛ نکته قابل توجه این است که، در هر مرحله تایید شما ضروری است، تا محتوای مد نظر شما تولید شود. مراحل نحوه ساخت موشن گرافیک شامل:

  • تهیه متن خام: موشن گرافیک، محتوای ویدیویی کوتاهی است که باید هدف شما به صورت مختصر و شفاف در آن بیان شود. شناخت مخاطبان هدف، احساسی که در آنها به وجود خواهد آمد و موارد دیگر، از سوالاتی است که باید برای ساخت موشن گرافیک از خودتان بپرسید.
  • ساخت استوری بورد: در این مرحله شما شروع به طراحی تصاویر و صداهایی که به متن مربوط می شوند می کنید. اتفاقاتی که در هر صحنه قرار است بیفتد را در این مرحله طراحی کرده، و یک توصیف کوتاه در قالب متن، به آن اضافه می کنید.
  • تبدیل استوری بورد به طرح: در این قسمت باید Story board را به طرح تبدیل کنید؛ که مسلما انتخاب رنگ، سبک مناسب و توجه به جزئیات، به تاثیر گذاری بیشتر  آن کمک شایانی خواهد کرد.
  • تبدیل طرح نهایی به انیمیشن: مرحله تولید انیمیشن زمانی است که همه چیز با یکدیگر ترکیب می شوند؛ و در این مرحله باید از صحیح بودن تمامی نکات و جزئیات، اطمینان پیدا کرد.

تعرفه ساخت موشن گرافیک

قیمت ساخت موشن گرافیک در دیجیتال مارکتینگ سرو با توجه به سناریو، طراحی، پیچیدگی، موزیک، افکت، صداگذاری و تدوین می تواند متفاوت باشد، و هزینه ساخت موشن گرافیک به صورت ثانیه ای محاسبه میشود. مجموعه سرو با توجه به ارائه هزینه مناسب موشن گرافیک، توانسته تا در این زمینه خدمات گسترده ای را برای مشتریان خود فراهم کند. در ادامه می توانید برخی از نمونه کار های ساخت موشن گرافیک در تیم سرو را مشاهده کنید.

سفارش موشن گرافیک

نمونه کار تولید موشن گرافیک

با توجه به اینکه تیم سرو در زمینه ساخت موشن، تولید موشن تبلیغاتی ، تدوین موشن گرافیک و … از تجربه طولانی برخودارد می باشد، نمونه کار های مختلفی در این حوزه در دسترس این مجموعه قرار دارد که با بررسی آنها می توانید به کیفیت خدمات ارائه شده توسط ما پی ببرید.

موشن گرافیک راهکاری برای توسعه کسب و کار

ساخت و تولید موشن گرافیک، یک رسانه جدید و قدرتمند در بیزینس مارکتینگ می باشد. ساخت موشن گرافیک، در مقایسه با سایر روش های تبلیغاتی راحت تر بوده، همچنین به دلیل جذاب بودن، تاثیر زیادی در افزایش مخاطب دارد. مشاغل می توانند پیام خود را از طریق موشن گرافیک در چند ثانیه منتقل کنند. ویدیو مارکتینگ، باعث جدا شدن از بازاریابی سنتی، و همچنین راهی قدرتمند برای افزایش ارتباط با مخاطبان می باشد. ساخت موشن گرافیک برای تبلیغات کسب و کارتان، به دلیل جذابیت ساختاری، قابلیت اشتراک گذاری آسان و .. به طور قابل توجهی نرخ بازگشت سرمایه، و همچنین وفاداری مشتریان را افزایش می دهد.

کاربرد موشن گرافیک چیست؟

موشن گرافیک می تواند به جای تیزر ویدیویی با هزینه کمتر استفاده شود که در انتقال مفاهیم و ایده های پیچیده، بسیار کمک کننده است.

زمان مورد نیاز برای تولید موشن گرافیک چقدر است؟

بطور متوسط زمان مورد نیاز برای تولید موشن گرافیک، پنج الی هفت روز می باشد، اما در صورتیکه پروژه سنگین باشد، زمان بیشتری برای تدوین نیاز خواهد داشت.

بهترین روش ساخت موشن گرافیک چیست؟

بهترین روش برای ساخت موشن گرافیک، که در سرو رعایت می شود، روشی است که در آن تمامی مراحل، توسط تیم موشن گرافیک ساخته شده؛ تا یک طرح منحصر به فرد به شما ارائه داده شود. بعد از تایید شدن مواردی از جمله: سناریو، صدای گوینده و ..  به سراغ تولید موشن گرافیک می رویم.

فهرست