موشن گرافیک چیست؟

ویدیویی که پیام و محتوا را به صورت تصاویر متحرک به هم پیوسته، منتقل میکند، موشن گرافیک (motion graphic) نام دارد. واژه موشن در فارسی به معنای پویا است و هر چیزی که حرکت داشته باشد را موشن میگویند. موشن گرافیک بسیار شبیه به ساخت انیمیشن می باشد، با این تفاوت که انیمیشن داستانی است و به شخصیت داستان می پردازد، اما موشن گرافی بیشتر بر جنبه‌های نمادی تمرکز دارد و کاربرد آن در برند سازی و تبلیغات است. انتقال محتوا به این روش از مزیت‌های بسیاری برخوردار است و میتواند محتوای جذاب و تاثیر گذار را در مدت زمانی کوتاه به مخاطب ارائه دهد.

سفارش ساخت موشن گرافیک

ساخت موشن گرافیک

امروزه اکثر کسب و کارها برای افزایش فروش و مشتریان خود، از تبلیغات و روش‌های بازاریابی اینترنتی استفاده می کنند. یکی از انواع روش های تبلیغات کسب و کارها که مورد توجه بسیاری قرار گرفته، سفارش ساخت موشن گرافیک می باشد. یکی از جذاب ترین و کاربر پسند ترین راه‌ها برای معرفی خدمات یا محصولات به مخاطبان هدف، استفاده از تصاویر متحرک، یا همان انیمیشن‌ها می باشد؛ چرا که تصاویر در ذهن مخاطب ماندگاری بیشتری داشته و در نتیجه بازدید تبلیغات شما افزایش خواهد یافت. شرکت‌ها هنرمندانی را استخدام میکنند که بتوانند با طراحی گرافیک یا انیمیشن، محصول آنها را معرفی کنند. از ویژگی‌های یک طراح موشن گرافی، خلاقیت در کار، و همچنین آگاهی از تکنیک‌های بازاریابی می باشد.

مزایای استفاده از موشن گرافیک

با توجه به اینکه بیشتر مردم حوصله خواندن مطالب طولانی را ندارند، استفاده از خدمات طراحی موشن گرافیک، یکی از بهترین راه‌ها برای بازاریابی در وب سایت یا سوشال مدیا می باشد. مزایای استفاده از motion graphic، تنها به جذب مشتری خلاصه نمی شود، بلکه سفارش ساخت موشن گرافیک، مزایای بیشتری نیز دارد؛ طراحی موشن گرافیک با استفاده از عناصر بصری، مانند عکس‌ها، تایپو گرافی و … جذابیت بیشتری را برای مشتری به ارمغان می آورد. استفاده از خدمات ساخت موشن گرافی، می تواند بر اساس نوع هدف و خواسته‌های هر شخص متفاوت باشد؛ برای یک نفر ویدیو میتواند جذاب باشد و برای دیگری سناریو می تواند مهم باشد. کلیدی ترین ویژگی موشن گرافی خوب شامل موارد زیر است :

درک بهتر کاربر از هدف شما: یکی از مشکلاتی که باعث می‌شود در ساخت موشن گرافیک موفق نباشیم، عدم توجه به سناریویی است که در ابتدا و قبل از شروع موشن گرافی تدوین می شود. زمانی که شما برای سفارش موشن گرافیک، سناریوی مناسب داشته باشید، در واقع یک چشم‌اندازی از روند کلی ساخت موشن گرافیک را برای خود رسم می‌کنید که این کار در پیدا کردن نقاط ضعف و قوت شما تاثیر گذار است.

هزینه کمتر نسب به ساخت تیزر: وقتی قصد ساخت یک کلیپ را دارید، به تجهیزاتی همچون دوربین، نورپردازی، صدابرداری، تدوین و … نیاز دارید. ولی در موشن گرافیک فقط تدوین و صداگذاری نیاز است و بقیه وظایف را کامپیوتر انجام میدهد که همین امر موجب کاهش هزینه تولید موشن گرافیک نسبت به سایر محتواهای ویدیویی می شود.
جذابیت در طراحی: ساخت سبک های متفاوت موشن گرافیک، از کنار هم قرار گرفتن چندین عنصر و المان‌های گرافیکی تشکیل شده که توسط نرم افزار های متفاوتی به حرکت درمی آیند و به صورت یک ویدیو کوتاه تدوین میشوند. هرچقدر عناصر جذاب و زیبا طراحی شوند، تاثیر زیادی در ذهن مخاطب ایجاد میکند.
صداگذاری مناسب: یکی از مراحل مهم در سفارش ساخت موشن گرافیک که باید به درستی انجام شود و نمی توان از آن چشم پوشی کرد، صداگذاری بر روی ویدئوی موشن است. اگر صدا گذاری بر روی محتوای موشن با دقت و کیفیت انجام نشود، تمام زحمات شما از بین خواهد رفت و نمی توان از آن محتوا، انتظار زیادی داشت. صدا میتواند تا اعماق ذهن کاربر را پوشش دهد و شما را در آنجا تثبیت کند.

ساخت موشن گرافیک

استفاده از ادبیات مناسب: خلاقیت در طراحی و ساخت موشن گرافیک، استفاده از بیان مناسب، یکی از مهمترین بخش‌ها در تبلیغات ویدیویی (ویدیو مارکتینگ) می باشد. یکی از مزایای استفاده خدمات سفارش ساخت موشن گرافیک، انتقال ایده‌ها به صورت منحصر به فرد است؛ حال اگر ایده‌ها یا مسائل پیچیده با استفاده از ادبیات مناسب بیان شوند، باعث افزایش ماندگاری در ذهن مخاطب می شوند. همین که کاربر حس کند چقدر شما با دیگران متفاوت هستید، می‌تواند دلیل انتخاب شما از طرف او باشد.
مختصر و مفید بودن: یکی از مزایای سفارش موشن گرافیک برای کسب و کارها، مختصر بودن آن، در عین جذابیت می باشد. موشن گرافی یک ابزار خلاقانه برای ایده‌های پیچیده بوده که توانایی درگیر کردن مخاطب را دارد و تنها به همین دلیل است که مورد توجه صاحبان کسب و کار و بازاریابان قرار گرفته است.
منحصر به فرد بودن: بسیاری از شما در زمینه فعالیت خود رقبای فراوانی دارید که برخی از آنها برای مطرح شدن، از خدمات ساخت موشن گرافیک برای تبلیغات و معرفی خدمات یا محصولات خود استفاده می کنند. نکته مهم در ساخت موشن گرافی، عدم کپی از رقبا می باشد؛ چرا که در اصل، ساخت موشن گرافی باید برگرفته از یک ایده ناب و منحصر به فرد باشد. اگر ایده خوبی برای طراحی و ساخت موشن گرافیک حرفه ای ندارید، از راهنمایی‌های متخصصین و مشاورین این حوزه استفاده کنید.

انواع موشن گرافیک

  1. موشن‌گرافیک برندینگ و لوگو
  2. موشن‌گرافیک توضیحی
  3. ویدیو موشن
  4. استاپ‌موشن
  5. اینفوموشن
هزینه ساخت موشن

موشن گرافیک برندینگ و لوگو

صاحبان کسب و کار و برندها برای عرضه محصولات جدید ،از خدمات سفارش موشن گرافیک استفاده میکنند. طراحی موشن گرافیک برندینگ، به طور معمول روی یک محصول مشخص انجام میشود که بازاریابی روی آن متمرکز است. سفارش موشن گرافیک لوگو یا لوگو موشن، سبکی از طراحی موشن گرافیک تبلیغاتی است که در آن لوگوی یک مجموعه به حالتی خاص به نمایش درمی آید. این نوع از تیزر ها را با نام موشن گرافیک تبلیغاتی نیز می شناسند که برای تبلیغ یک محصول یا خدمات خاص، مورد استفاده قرار می گیرد.

موشن گرافیک توضیحی

یکی از محبوب ترین و رایج ترین نوع ساخت موشن گرافی، موشن گرافیک توضیحی می‌باشد؛ در این سبک از طراحی و ساخت موشن گرافی، از ویدئو کوتاه برای انتقال ایده و بیان موضوع استفاده شده که این ویدیو ها به سرعت پخش و همه گیر میشوند. در این نوع از ساخت موشن گرافیک، مخاطب به وسیله یک ویدیو، با ویژگی‌های محصول یا خدمات شما آشنا خواهد شد. از زیر مجموعه تولید محتوای ویدئویی و موشن گرافیک، طراحی ویدیو موشن میباشد. در طراحی ویدئو موشن، قسمت‌هایی که قابلیت فیلمبرداری ندارند، با گرافیک انجام شده که این سبک از ساخت محتوا ویدیویی، ترکیبی از فیلمبرداری واقعی و گرافیک است.

استاپ موشن و اینفوموشن

یکی از انواع طراحی و ساخت موشن گرافیک که برای ساخت فیلم‌های کوتاه استفاده می‌شود، استاپ موشن می باشد. در این تکنیک موشن گرافی، شیء را فریم به فریم به حرکت درآورده و تصویر آن را توسط دوربین ضبط میکنند که از پشت سر هم قرار دادن این تصاویر، استاپ موشن ایجاد میشود. یکی از روش‌ها برای انتقال اطلاعات مهم به مخاطب در یک نگاه، ساخت اینفوموشن می باشد. در واقع اینفوموشن استفاده از هنر گرافیک و تصویرسازی به منظور رساندن اطلاعات است. غالبا زمانی از اینفوگرافیک‌ها استفاده می کنیم که توضیح ساده و سریع داده‌ها مد نظر ما باشد.

مراحل سفارش ساخت موشن گرافیک

هدف کسب و کارها از سفارش ساخت موشن گرافیک، تبلیغات و بازخورد مثبت مخاطبان می‌باشد. تولید موشن گرافیک نیز مانند هر کار دیگر شامل مراحلی است که در اینجا مختصرا به آنها اشاره خواهیم کرد تا با روند ساخت آن آشنا شوید؛ نکته قابل توجه این است که در هر مرحله، تایید شما ضروری است تا محتوای مد نظر شما تولید شود. مراحل نحوه ساخت موشن گرافی شامل:

تهیه متن خام: موشن گرافی، محتوای ویدیویی کوتاهی است که باید هدف شما به صورت مختصر و شفاف در آن بیان شود. شناخت مخاطبان هدف، احساسی که در آنها به وجود خواهد آمد و موارد دیگر، از سوالاتی است که باید هنگام سفارش ساخت موشن گرافیک از خودتان بپرسید.
ساخت استوری بورد: در این مرحله شما شروع به طراحی تصاویر و صداهایی که به متن مربوط می شوند می کنید. اتفاقاتی که در هر صحنه قرار است بیفتد را در این مرحله طراحی کرده و یک توصیف کوتاه در قالب متن، به آن اضافه می کنید.
تبدیل استوری بورد به طرح: در این قسمت باید Story board را به طرح تبدیل کنید که مسلما انتخاب رنگ، سبک مناسب و توجه به جزئیات، به تاثیر گذاری بیشتر آن کمک شایانی خواهد کرد.
تبدیل طرح نهایی به انیمیشن: مرحله تولید انیمیشن زمانی است که همه چیز با یکدیگر ترکیب می شوند و در این مرحله باید از صحیح بودن تمامی نکات و جزئیات، اطمینان پیدا کرد.

طراحی موشن گرافیک
سفارش موشن گرافیک

تولید موشن گرافیک

هزینه تولید موشن گرافیک به نسبت سایر تیزرهای تبلیغاتی، کمتر است؛ چرا که در ساخت موشن گرافیک عوامل پرهزینه مانند: طراح لباس، طراح صحنه، فیلمبرداری و دستمزد بازیگران، دخیل نیستند. برای سفارش موشن گرافیک ابتدا باید هدف خود را در نظر گرفته، سپس به یک مجموعه ارائه کننده خدمات ساخت موشن گرافی مراجعه کنید. مدت زمان ویدیو های موشن، متفاوت بوده، اما معمول ترین بازه، 30 ثانیه تا 3 دقیقه می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

تعرفه ساخت موشن گرافیک

قیمت ساخت موشن گرافیک در دیجیتال مارکتینگ سرو با توجه به سناریو، طراحی، پیچیدگی، موزیک، افکت، صداگذاری و تدوین می تواند متفاوت باشد و هزینه سفارش ساخت موشن گرافیک به صورت ثانیه ای محاسبه میشود. مجموعه سرو با توجه به ارائه هزینه مناسب موشن گرافیک، توانسته تا در این زمینه خدمات گسترده ای را برای مشتریان خود فراهم کند. در ادامه می توانید برخی از نمونه کار های ساخت موشن گرافیک در تیم سرو را مشاهده کنید.

نمونه کار و تولید موشن گرافیک

با توجه به اینکه تیم سرو در زمینه ساخت موشن، تولید موشن تبلیغاتی، تدوین موشن گرافیک و … از تجربه طولانی برخوردار می باشد، نمونه کارهای مختلفی در این حوزه در دسترس این مجموعه قرار دارد که با بررسی آنها می توانید به کیفیت خدمات ارائه شده توسط ما پی ببرید.

موشن گرافیک راهکاری برای توسعه کسب و کار

تولید و سفارش موشن گرافیک، یک رسانه جدید و قدرتمند در بیزینس مارکتینگ می باشد. ساخت موشن گرافیک، در مقایسه با سایر روش‌های تبلیغاتی راحت تر بوده، همچنین به دلیل جذاب بودن، تاثیر زیادی در افزایش مخاطب دارد. مشاغل می توانند پیام خود را از طریق موشن گرافی در چند ثانیه منتقل کنند. ویدیو مارکتینگ، باعث جدا شدن از بازاریابی سنتی و همچنین راهی قدرتمند برای افزایش ارتباط با مخاطبان می باشد. سفارش ساخت موشن گرافیک برای تبلیغات کسب و کارتان به دلیل جذابیت ساختاری، قابلیت اشتراک گذاری آسان و .. به طور قابل توجهی نرخ بازگشت سرمایه و همچنین وفاداری مشتریان را افزایش می دهد.

سوالات متداول ساخت موشن گرافیک

موشن گرافیک می تواند به جای تیزر ویدیویی با هزینه کمتر استفاده شود که در انتقال مفاهیم و ایده‌های پیچیده، بسیار کمک کننده است.

بطور متوسط زمان مورد نیاز برای تولید موشن گرافیک، پنج الی هفت روز می باشد، اما در صورتیکه پروژه سنگین باشد، زمان بیشتری برای تدوین نیاز خواهد داشت.

بهترین روش برای ساخت موشن گرافیک که در سرو رعایت می شود، روشی است که در آن تمامی مراحل، توسط تیم موشن گرافیک ساخته شده تا یک طرح منحصر به فرد به شما ارائه داده شود. بعد از تایید شدن مواردی از جمله: سناریو، صدای گوینده و .. به سراغ تولید موشن گرافیک می رویم.