مراحل طراحی سایت

طراحان وب اغلب در مورد فرآیند طراحی وب با تمرکز بر مسائل فنی مانند Wireframe، کد و مدیریت محتوا فکر می کنند. اما طراحی عالی در مورد نحوه ادغام دکمه های رسانه های اجتماعی یا حتی تصاویری نرم نیست. طراحی عالی در واقع داشتن یک فرآیند ایجاد وب سایت است که با یک استراتژی فراگیر مطابقت دارد.

وب سایت هایی که به خوبی طراحی شده اند بسیار بیشتر از زیبایی شناسی را ارائه می دهند. آنها بازدیدکنندگان را جذب می‌کنند و به مردم کمک می‌کنند محصول، شرکت و برند را از طریق شاخص‌های مختلف، شامل تصاویر، متن و تعاملات درک کنند. این بدان معناست که هر عنصر از سایت شما باید در جهت یک هدف تعریف شده کار کند.

اما چگونه می توان به ترکیب هماهنگ عناصر دست یافت؟ از طریق یک فرآیند طراحی وب جامع که هم شکل و هم عملکرد را در نظر می گیرد.

مراحل طراحی وب سایت در 7 مرحله

طراحی وب سایت به 7 مرحله تقسیم میشود که در ادامه به آن ها میپردازیم.

 • شناسایی هدف از طراحی وب سایت

جایی که ما با مشتری کار می کنیم تا تعیین کنیم که وب سایت چه اهدافی را باید برآورده کند یعنی هدفش چیست.

7 مرحله طراحی سایت

 • تعریف محدوده

 زمانی که اهداف سایت را شناختیم، می توانیم محدوده پروژه را تعریف کنیم. به عنوان مثال، صفحات وب و ویژگی‌هایی که سایت برای تحقق هدف نیاز دارد و جدول زمانی برای ایجاد آن‌ها.

 • ایجاد نقشه سایت

با تعریف دقیق محدوده، می‌توانیم به بررسی نقشه سایت بپردازیم و مشخص کنیم که محتوا و ویژگی‌هایی که در تعریف محدوده تعریف کرده‌ایم چگونه به هم مرتبط هستند.

 • ایجاد محتوا سایت

 اکنون که تصویر بزرگتری از سایت در ذهن داریم، می‌توانیم شروع به تولید محتوا متنی برای صفحات جداگانه کنیم و همیشه بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO) را در ذهن داشته باشیم تا به تمرکز صفحات روی یک موضوع کمک کنیم. این حیاتی است که برای مرحله بعدی ما محتوای واقعی برای کار کردن داشته باشید.

 • عناصر بصری

موارد بصری سایت

با طراحی سایت و مقداری محتوا، می توانیم کار روی برند بصری را شروع کنیم. بسته به مشتری، این ممکن است قبلاً به خوبی تعریف شده باشد، اما ممکن است سبک بصری را نیز از ابتدا تعریف کنید.

 • تست وب سایت

 در حال حاضر، همه صفحات خود را دریافت کرده اید و نحوه نمایش آنها را برای بازدیدکنندگان سایت تعریف کرده اید، بنابراین وقت آن رسیده است که مطمئن شوید که همه کار می کنند. مرور دستی سایت در دستگاه‌های مختلف را با خزنده‌های خودکار سایت ترکیب کنید تا همه چیز از مشکلات تجربه کاربر گرفته تا لینک‌های شکسته ساده را شناسایی کنید.

 • راه اندازی سایت

 هنگامی که همه چیز به زیبایی کار می کند، وقت آن است که راه اندازی سایت خود را برنامه ریزی و اجرا کنید! این باید شامل برنامه‌ریزی زمان‌بندی راه‌اندازی و استراتژی‌های ارتباطی باشد  به عنوان مثال، چه زمانی راه‌اندازی می‌کنید و چگونه به دنیا اطلاع می‌دهید؟ پس از آن، زمان شکستن حباب است.

مرحله راه اندازی وب سایت

اکنون که فرآیند را تشریح کردیم، اجازه دهید در هر مرحله کمی عمیق‌تر بگردیم.

فرآیند طراحی وب سایت در 7 مرحله ساده

برای طراحی، ساخت و راه اندازی وب سایت خود، مهم است که مراحل زیر را دنبال کنید:

1. شناسایی هدف

مرحله اولیه همه چیز در مورد درک این است که چگونه می توانید به مشتری خود کمک کنید.

در این مرحله اولیه، طراح نیاز به شناسایی هدف نهایی طراحی وب سایت، معمولاً با همکاری نزدیک با مشتری یا سایر ذینفعان دارد. سوالاتی که باید در این مرحله از فرآیند طراحی و توسعه وب سایت بررسی و پاسخ دهید عبارتند از:

 • سایت برای چه کسانی است؟
 • آنها انتظار دارند چه چیزی را در آنجا پیدا کنند یا انجام دهند؟
 • آیا هدف اصلی این وب سایت اطلاع رسانی، فروش (تجارت الکترونیک، هر کسی؟)، یا سرگرم کردن است؟
 • آیا وب سایت باید پیام اصلی یک برند را به وضوح منتقل کند یا بخشی از یک استراتژی برندسازی گسترده تر با تمرکز منحصر به فرد خود است؟
 • در صورت وجود، چه سایت های رقیبی وجود دارد، و این سایت چگونه باید از آن رقبا الهام بگیرد یا متفاوت باشد؟

این مهمترین بخش هر فرآیند توسعه وب است. اگر به همه این سؤالات به طور واضح در خلاصه پاسخ داده نشود، کل پروژه می تواند در جهت اشتباه حرکت کند.

نوشتن یک یا چند هدف به وضوح شناسایی شده یا خلاصه یک پاراگراف از اهداف مورد انتظار ممکن است مفید باشد. این به قرار دادن طرح در مسیر مراحل طراحی سایت درست کمک می کند. اطمینان حاصل کنید که مخاطبان هدف وب سایت را درک کرده اید و دانش کاری در مورد رقابت ایجاد می کنید.

2. تعریف محدوده

یکی از رایج‌ترین و سخت‌ترین مشکلاتی که پروژه‌های طراحی وب را گرفتار می‌کند، خزش دامنه است. مشتری با یک هدف شروع می کند، اما این به تدریج در طول فرآیند طراحی گسترش می یابد، تکامل می یابد یا به طور کلی تغییر می کند – و نکته بعدی که می دانید، شما نه تنها یک وب سایت طراحی و ایجاد می کنید، بلکه یک برنامه وب، ایمیل ها نیز دارید. و اعلان‌های فشاری.

این لزوما برای طراحان مشکلی نیست، زیرا اغلب می تواند منجر به کار بیشتر شود. اما اگر انتظارات افزایش یافته با افزایش بودجه یا جدول زمانی مطابقت نداشته باشد، پروژه به سرعت می تواند کاملا غیر واقعی شود.

 • نمودار گانت
 • آناتومی نمودار گانت

نمودار گانت، که یک جدول زمانی واقع بینانه برای پروژه، از جمله هر نقطه عطف مهم را شرح می دهد، می تواند به تعیین مرزها و ضرب الاجل های قابل دستیابی کمک کند. این یک مرجع ارزشمند هم برای طراحان و هم برای مشتریان فراهم می کند و کمک می کند همه بر روی کار و اهداف در دست تمرکز داشته باشند.

3. نقشه سایت و ایجاد فریم

نقشه سایت پایه و اساس هر وب سایتی را فراهم می کند که به خوبی طراحی شده باشد. این به طراحان وب کمک می کند تا ایده روشنی از معماری اطلاعات وب سایت داشته باشند و روابط بین صفحات مختلف و عناصر محتوا را توضیح می دهد.

ساختن یک سایت، بدون نقشه سایت مانند ساختن یک خانه بدون نقشه است.

قدم بعدی پیدا کردن الهام از طراحی و ساختن یک مدل از قاب سیمی است. Wireframes چارچوبی برای ذخیره طراحی بصری و عناصر محتوای سایت فراهم می کند و می تواند به شناسایی چالش ها و شکاف های بالقوه با نقشه سایت کمک کند.

نقشه سایت و ایجاد فریم

اگرچه یک قاب سیمی حاوی هیچ عنصر طراحی نهایی نیست، اما به عنوان راهنمای ظاهر سایت در نهایت عمل می کند. همچنین می تواند به عنوان الهام بخش برای قالب بندی عناصر مختلف عمل کند. برخی از طراحان از ابزارهای نرمی مانند Balsamiq یا Webflow برای ایجاد وایرفریم های خود استفاده می کنند. من شخصاً دوست دارم به اصول اولیه برگردم و از کاغذ و مداد اوله مطمئن استفاده کنم.

4. تولید محتوا

ترندهای گوگل سئو و محتوا

وقتی صحبت از محتوا می شود، سئو تنها نیمی از کار است.هنگامی که چارچوب وب سایت شما درست شد، می توانید با مهمترین جنبه سایت شروع کنید که محتوای نوشتاری است. محتوا دو هدف اساسی دارد:

هدف 1: محتوا باعث ایجاد تعامل و عمل می شود

اول، محتوا خوانندگان را درگیر می کند و آنها را به انجام اقدامات لازم برای تحقق اهداف سایت سوق می دهد. این هم تحت تاثیر خود محتوا (نوشته) و هم نحوه ارائه آن (تایپوگرافی و عناصر ساختاری) است.

محتوا کسل کننده، بی روح و طولانی به ندرت توجه بازدیدکنندگان را برای مدت طولانی به خود جلب می کند. محتوای کوتاه، سریع و جذاب آنها را جذب می کند و آنها را وادار می کند تا به صفحات دیگر کلیک کنند. حتی اگر صفحات شما به محتوای زیادی نیاز دارند و اغلب، نیاز دارند به درستی “تکه کردن” آن محتوا با تقسیم کردن آن به پاراگراف های کوتاه تکمیل شده با تصاویر بصری می تواند به آن کمک کند تا احساس سبک و جذابی داشته باشد.

تولید محتوا وب سایت

هدف 2: سئو

محتوا همچنین دید سایت را برای موتورهای جستجو افزایش می دهد. عمل ایجاد و بهبود محتوا برای رتبه بندی خوب در جستجو به عنوان بهینه سازی موتور جستجو یا SEO شناخته می شود.

درست کردن کلمات کلیدی و عبارات کلیدی برای موفقیت هر وب سایت ضروری است. من همیشه از Google Keyword Planner استفاده می کنم. این ابزار حجم جستجو برای کلمات کلیدی و عبارات هدف بالقوه را نشان می دهد، بنابراین می توانید آنچه را که انسان واقعی در وب جستجو می کند، مشخص کنید. در حالی که موتورهای جستجو بیشتر و باهوش تر می شوند، استراتژی های محتوای شما نیز باید باهوش تر شوند. Google Trends همچنین برای شناسایی عباراتی که افراد در هنگام جستجو استفاده می کنند مفید است.

فرآیند طراحی من بر روی طراحی وب سایت در زمینه SEO تمرکز دارد. کلیدواژه‌هایی که می‌خواهید رتبه‌بندی کنید باید در برچسب عنوان قرار گیرند هر چه به ابتدا نزدیک‌تر باشد، بهتر است. کلمات کلیدی همچنین باید در تگ H1، توضیحات متا و محتوای بدن ظاهر شوند.

محتوایی که به خوبی نوشته شده، آموزنده و غنی از کلمات کلیدی باشد، به راحتی توسط موتورهای جستجو انتخاب می شود، که همه این موارد به رتبه بندی کلمات کلیدی سایت شما کمک می کند.

مراحل سئو سایت

به طور معمول، مشتری شما بخش عمده ای از محتوا را تولید می کند، اما بسیار مهم است که به آنها راهنمایی کنید که چه کلمات کلیدی و عباراتی را باید در متن قرار دهند.

5. عناصر بصری

در نهایت، زمان ایجاد سبک بصری برای سایت است. این بخش از فرآیند طراحی اغلب با عناصر برندسازی موجود، انتخاب رنگ و لوگوها شکل می‌گیرد که توسط مشتری تصریح شده است. اما همچنین مرحله ای از فرآیند طراحی وب است که یک طراح وب خوب می تواند واقعاً بدرخشد.

تصاویر در حال حاضر نقش مهمی در طراحی وب سایت نسبت به قبل دارند. تصاویر با کیفیت نه تنها به یک وب سایت ظاهر و احساس حرفه ای می بخشند، بلکه پیامی را نیز منتقل می کنند، سازگار با موبایل هستند و به ایجاد اعتماد کمک می کنند.

محتوای بصری برای افزایش کلیک، تعامل و درآمد شناخته شده است. اما بیشتر از آن، مردم می خواهند تصاویر را در یک وب سایت ببینند. تصاویر نه تنها باعث می‌شوند که صفحه کمتر دست و پا گیر شود و هضم آن آسان‌تر شود، بلکه پیام را در متن تقویت می‌کنند و حتی می‌توانند پیام‌های حیاتی را بدون نیاز به خواندن افراد منتقل کنند.

توصیه می کنم از یک عکاس حرفه ای برای دریافت درست تصاویر استفاده کنید. می‌توانید عکس‌های استوک رایگان را امتحان کنید، اما به خاطر داشته باشید که تصاویر عظیم و زیبا می‌توانند به طور جدی سرعت سایت را کاهش دهند. من از Optimizilla برای فشرده سازی تصاویر بدون از دست دادن کیفیت استفاده می کنم و در زمان بارگذاری صفحه صرفه جویی می کنم. شما همچنین می خواهید مطمئن شوید که تصاویر شما به اندازه سایت شما واکنش گرا هستند.

طراحی بصری راهی برای برقراری ارتباط و جذابیت برای کاربران سایت است. آن را به درستی دریافت کنید، و می تواند موفقیت سایت را تعیین کند. اشتباه متوجه شوید، و شما فقط یک آدرس وب دیگر هستید.

6. آزمایش

هنگامی که سایت تمام تصاویر و محتوای خود را دارد، برای آزمایش آماده هستید.

هر صفحه را به طور کامل آزمایش کنید تا مطمئن شوید که همه پیوندها کار می کنند و وب سایت به درستی در همه دستگاه ها و مرورگرها بارگیری می شود. خطاها ممکن است نتیجه اشتباهات کوچک کدنویسی باشند، و در حالی که یافتن و رفع آنها اغلب دردسرساز است، بهتر است این کار را اکنون انجام دهید تا اینکه یک سایت خراب را به عموم مردم معرفی کنید.

تست سایت

یادداشت ویرایشگر: Screaming Frog’s SEO Spider را برای این مرحله به شدت توصیه می کنم. این به شما امکان می دهد بسیاری از وظایف حسابرسی استاندارد را در یک ابزار انجام دهید، و تا 500 URL رایگان است. حتی ترتیب کلمات در عنوان متا می تواند بر عملکرد صفحه در موتور جستجو تأثیر بگذارد.

7. راه اندازی کنید

اکنون زمان بخش مورد علاقه همه در فرآیند طراحی وب سایت است: وقتی همه چیز به طور کامل آزمایش شد و از سایت راضی هستید، زمان راه اندازی فرا رسیده است. انتظار نداشته باشید که این به طور کامل پیش برود. ممکن است هنوز برخی از عناصر وجود داشته باشد که نیاز به تعمیر دارند.

 طراحی وب یک فرآیند روان و مداوم است که نیاز به نگهداری مداوم دارد.

طراحی وب در واقع، طراحی به طور کلی همه چیز در مورد یافتن تعادل مناسب بین فرم و عملکرد است. شما باید از فونت ها، رنگ ها و طرح های مناسب استفاده کنید. اما روشی که افراد در سایت شما پیمایش می کنند و تجربه می کنند به همان اندازه مهم است.

طراحان ماهر باید به خوبی در این مفهوم آشنا باشند و بتوانند سایتی ایجاد کنند که طناب ظریفی را بین این دو طی کند.

نکته کلیدی که باید در مورد مرحله راه اندازی به خاطر بسپارید این است که به پایان کار نزدیک نیست. زیبایی وب این است که هرگز تمام نمی شود. هنگامی که سایت راه اندازی شد، می توانید به طور مداوم آزمایش کاربر را روی محتوا و ویژگی های جدید اجرا کنید، تجزیه و تحلیل ها را زیر نظر بگیرید و پیام های خود را اصلاح کنید.

دیجیتال مارکتینگ سرو ارائه دهنده انواع خدمات طراحی و ساخت سایت با کیفیت بسیار بالا است برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در دیجیتال مارکتینگ سرو تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *