شادوبن اینستاگرام چیست و چگونه از شادوبن خارج شویم؟

شادوبن اینستاگرام چیست؟

از جمله دغدغه های افرادی که کسب و کار خود را در اینستاگرام راه اندازی کرده اند، این است که تعداد بازدید و لایک های پست آنها کاهش یافته یا پست ها در اکسپلور اینستا قرار نمیگیرند. اینستاگرام برای پاکسازی فضای اینستا و راحتی کاربران، الگوریتم هایی دارد که این الگوریتم ها محدودیت هایی را برای کاربران به وجود می آورند؛ از جمله این الگوریتم ها شادوبن اینستاگرام (Shadowban) است. شدوبن اینستاگرام، یک جور جریمه می باشد که اینستا بدون اخطار و به صورت نامحسوس، پیج شما را از دید دیگران مخفی میکند. رفتارهایی شبیه به ربات، هشتگ های نامناسب و رعایت نکردن سقف فعالیت روزانه، جزء دلایلی است که باعث ایجاد شادوبن می شود؛ پس باید به دنبال راهکاری برای خارج شدن از شادوبن در اینستا باشیم. در این مقاله با روش های رفع شادوبن در اینستاگرام آشنا خواهیم شد.

چگونه بفهمیم شادوبن شدیم؟

همانطور که گفتیم شادوبن در اینستا به دلیل رعایت نکردن اصول و قوانینی است که الگوریتم های اینستا در نظر گرفته اند؛ اما سوالی که ذهن خیلی ها را هنگام مواجه شدن با تعداد لایک و بازدید کم درگیر می کند، این است که مشکل از کجاست، و اگر اینستا محدودیت هایی را اعمال کرده، از کجا بفهمیم که شادوبن شده ایم. در ادامه پارامترهایی را بیان می کنیم که به شما نشان خواهد داد که آیا شادوبن شده اید یا خیر.

هشتگ ها را دوباره بررسی کنید

استفاده از هشتگ هایی که توسط اینستاگرام محدود شده اند، باعث شادوبن در اینستا خواهد شد. اینستاگرام بعضی از هشتگ ها را که به هشتگ های شکسته معروف اند، به عنوان محتوای نامناسب در نظر گرفته، به همین دلیل پست هایی که از این هشتگ ها استفاده می کنند، شادوبن خواهند شد. وقتی از هشتگ های نامناسب استفاده می کنید، فقط فالوورهای شما می توانند پست را ببینند، همچنین هنگام شادوبن شدن در اینستا، هیچ پیام یا هشداری برای شما ارسال نخواهد شد و فقط میزان مشارکت مخاطبان شما کاهش پیدا می کند. برای چک کردن هشتگ ها، می توانید 10 تا 15 پست اخیر را بررسی کنید. برای این کار، می توانید پست جدیدی با دو یا سه هشتگ غیر معروف منتشر کنید، و از چند هشتگ غیر معروف نیز در کامنت اول استفاده کنید، سپس بررسی کنید که آیا پست های شما برای اکانت هایی که شما را فالو نکرده اند از طریق هشتگ نمایش داده میشود یا خیر.

بررسی صفحه از دید کاربران

برای بررسی کردن صفحه خود از دید یک فرد خارجی، می توانید یک اکانت جدید بسازید یا از دوستان خود بخواهید که شما را آنفالو کنند. بعد از انجام این کار، یک پست جدید با هشتگ هایی که تا بحال استفاده می کردید منتشر کنید. از صفحه ای که شما را فالو نکرده بررسی کنید که آیا در نتایج جستجو در بخش Recent، می توانید پستی که اخیرا منتشر کرده اید را مشاهده کنید یا خیر. حواستان به این مسئله باشد که از هشتگ هایی استفاده کنید که تعداد پست کمتری در آن زمینه منتشر کرده اید، و اگر مجددا آن را پیدا نکردید، بعد از چند دقیقه بررسی را انجام دهید. برای اطمینان کامل، بهتر است اینکار را با 3 الی 5 اکانت انجام دهید. اگر با انجام روش های بالا نتوانستید پست مورد نظر را پیدا کنید، شما شادوبن شده اید.

چگونه شادوبن باعث کاهش بازدید صفحه میشود؟

پیگیری شادوبن نخستین بار در پیج یک عکاس رخ داد. هنگامی که این عکاس متوجه شد پست هایی که منتشر می کند، در هشتگ ها دیده نمیشود، به دنبال علت این اتفاق بود، به همین علت با بررسی الگوریتم های گوگل، متوجه شد که اینستاگرام الگوریتم هایی را برای محدود کردن کاربران در نظر گرفته است، که نام آن شادوبن می باشد. ساده ترین محدودیت شادوبن این است که اگر در پست های خود از هشتگ استفاده کنید، کاربران دیگر نمی توانند پست های شما را مشاهده کنند. شادوبن یکی از عواملی است که باعث کاهش بازدید از صفحه شما میشود و عوامل دیگری هم در کاهش بازدید سایت تاثیر گذار خواهد بود.

شادوبن اینستاگرام چیست

چرا اینستاگرام شادوبن (shadowban) را ایجاد کرد؟

تا مدتی پیش اکانت های فیک زیادی در اینستاگرام وجود داشت که اقدام به تولید محتوای نامناسب یا استفاده از هشتگ های نامرتبط با پست میکردند تا صفحه خود را تبلیغ کنند، اما با بروز رسانی الگوریتم ها و قابلیت های جدید اینستاگرام، این مشکلات برطرف شد. با ایجاد شادوبن در اینستاگرام، هنگامی که شما هشتگ آموزش بازاریابی در اینستاگرام را دنبال می کنید، دیگر با پست های مربوط به تبلیغات رو به رو نخواهید شد. اما با وجود این محدودیت ها، برای اکانت های واقعی نیز مشکل شادوبن به وجود می آید؛ که همین باعث میشود شما برای مدیریت شبکه های اجتماعی خود برنامه ای تدوین کنید.

دلایل شادوبن شدن در اینستاگرام

به صورت صد در صد نمی توانیم بگوییم که انجام بعضی از کارها موافق یا مخالف با الگوریتم های گوگل است، اما انجام فعالیت هایی از شادوبن شدن اینستاگرام و به وجود آمدن مشکلات احتمالی جلوگیری می کند. در ادامه به مهمترین فعالیت هایی که انجام آنها موجب شادوبن شدن در اینستاگرام می شوند، اشاره خواهیم کرد.

فالو و آنفالو کردن کاربران

لازم به ذکر است که اینستاگرام برای تعداد فالو کردن اکانت ها محدودیتی لحاظ کرده است، به این معنی که اگر شما صاحب یک کسب و کار هستید و به دنبال افزایش دنبال کنندگان خود می باشید، نمی توانید به صورت یکجا تعداد زیادی از اکانت ها را دنبال کنید، و بعد آنها را آنفالو کنید. به همین دلیل اینستا برای جلوگیری از شادوبن شدن، تعداد مشخصی را در نظر گرفته، تا با آنها در تماس باشید. تعداد فالو کردن افراد که توسط اینستا اعلام شده، 30 عدد در ساعت می باشد، همچنین اگر از ربات هایی برای افزایش فالوور استفاده می کنید، بهتر است به این موضوع توجه کنید که در اینجا هم محدودیت دارید و تعداد فالو کردن شما در ساعت باید کمتر از 30 نفر باشد. برخی از کاربران فکر می کنند که هر چه تعداد فالوورها بالاتر باشد، زودتر رشد خواهند کرد، به همین دلیل اقدام به فالو کردن اکانت های زیادی می کنند، اما به این نکته توجه کنید که اگر محدود به شادوبن اینستاگرام شوید، صفحه شما تا چند روز یا هفته غیر فعال خواهد شد.

محدودیت تعداد لایک در ساعت، عامل مهمی در شادوبن اینستاگرام

یکی از مسائل مهم برای افرادی که کسب و کار دارند، میزان تعامل آنها با مخاطبان می باشد. با بروز شدن الگوریتم های اینستاگرام، روش های متعددی برای تعامل با کاربران وجود دارد، که یکی از آنها، لایک کردن پست های شما می باشد. اگر از ربات هایی برای افزایش تعداد لایک ها استفاده می کنید، باید برای ربات ها نیز محدودیتی لحاظ کنید تا دچار شدوبن نشوید. لازم به ذکر است که عدم توجه به این موارد، باعث شده که شما بیشتر درگیر شادوبن شوید، که در اینصورت اینستاگرام شما را به عنوان نقض کننده قوانین شناسایی کرده و دیگر نمی توانید آن را رفع کنید.

خروج از شادوبن اینستاگرام

نکته: تعداد منشن ها، از جمله پارامترهایی است که اینستاگرام به آن حساس است. شما می توانید در کامنت ها تعداد مشخصی را منشن کنید، و اگر این تعداد از 5 نفر بیشتر باشد، به این معنی است که شما در حال تبلیغات پیج خود هستید؛ پس بهتر است در هر کامنت بیشتر از تعداد گفته شده را منشن نکنید. از طرفی الگوریتم های اینستاگرام به کامنت های مشابهی که برای یک پست ارسال میشود، حساس است و اگر این عمل زیاد دیده شود، باعث شادوبن شدن در اینستاگرام میشود.

محدودیت هشتگ ها در اینستاگرام

یکی از فاکتورهایی که به رشد صفحه شما و دیده شدن بیشتر در اینستا کمک خواهد کرد، استفاده درست از هشتگ ها می باشد. اما برای به کار بردن هشتگ ها، محدودیت هایی وجود دارد. به صورت کلی، اینستاگرام 30 هشتگ اول شما را خواهد دید و اگر بیشتر از این تعداد از هشتگ ها استفاده کنید، به آنها توجه نخواهد کرد. همچنین بهتر است از هشتگ های مناسب و غیر کپی استفاده کنید تا اینستاگرام پیج شما را به عنوان یک پیج با محتوای نامناسب شناسایی نکند. برای هشتگ گذاری اصولی، بهتر است با روش های هشتگ گذاری در شبکه های اجتماعی آشنا باشید.

تگ کردن بیش از حد، عامل شادوبن شدن در اینستاگرام

یکی دیگر از محدودیت هایی که اینستا برای کاربران خود در نظر گرفته، تعداد افرادی است که قصد تگ کردن آنها را دارید. اگر بیشتر از 20 نفر را بر روی پست های خود تگ کنید، اینستاگرام شما را محدود خواهد کرد. بسیاری از کاربران سعی دارند با منشن کردن دوستان خود در کپشن پست ها، این محدودیت را برطرف کنند، اما با این کار فقط احتمال شادوبن شدن خود را افزایش خواهند داد.

دلایل شادوبن شدن در اینستاگرام

اتصال به آی پی های مختلف

استفاده از پروکسی های مختلف، باعث شده تا IP شما تغییر پیدا کند، و هنگامی که با آی پی های متفاوت وارد اینستاگرام شوید، با توجه به الگوریتم های موجود، اینستاگرام فکر میکند که صفحه شما مشکل دارد و شما را شادوبن خواهد کرد. بهتر است هنگام استفاده از اینستا، پروکسی خود را خاموش کنید.

چگونه از شادوبن خارج شویم؟

رفع شادوبن اینستاگرام، نیازمند گذر زمان است، و باید برای رفع آن به پیج خود استراحت بدهید و ترفند خاصی برای آن وجود ندارد، چرا که زمان آزاد شدن پیج شما مشخص نیست؛ اما تجربه افراد زیادی باعث شده تا راه حل هایی برای خارج شدن از شادوبن وجود داشته باشد که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

رفع شادوبن اینستاگرام

تبدیل صفحه تجاری به شخصی

اولین کاری که برای شروع کسب و کار خود باید انجام دهید، تبدیل صفحه شخصی به تجاری است؛ اما زمانی که با شادوبن رو به رو میشوید، با توجه به تجربه کاربران، بهتر است که صفحه تجاری خود را به شخصی تبدیل کنید. برای این کار باید وارد تنظیمات اینستا شوید و صفحه خود را از حالت تجاری خارج کنید.

خروج از حساب کاربری موجود در دستگاه های دیگر

یکی دیگر از روش هایی که به خارج شدن از شادوبن کمک خواهد کرد، خروج از سایر دستگاه های فعال (Active Sessions) می باشد. وقتی به تنظیمات اینستاگرام مراجعه می کنید، از بخش Authorized Apps، می توانید تمامی دستگاه های فعال را ببینید. با خارج شدن از دستگاه های دیگر و تغییر رمز حساب کاربری اینستاگرام، میتوانید به رفع شادوبن در اینستاگرام کمک کنید. لازم به ذکر است که استفاده از این روش تضمینی نیست اما برای برخی از اکانت هایی که با مشکل شادوبن اینستاگرام مواجه شده اند، کارساز است.

رفع شادوبن اینستاگرام با عدم فعالیت

بسیاری از افراد تجربه این را داشته اند که با عدم فعالیت به مدت 2 الی 3 روز، مشکل شادوبن اینستاگرام آنها رفع شده. اگر قصد دارید که این روش را امتحان کنید، بهتر است که هیچ گونه فعالیتی حتی لاگین کردن، کامنت گذاشتن و پست گذاشتن را کنار بگذارید. بعد از مدت زمان گفته شده، مجددا فعالیت های خود را با رعایت قوانین اینستاگرام ادامه دهید.

خارج شدن از شادوبن اینستاگرام

اگر با استفاده از روش های بالا مشکل اینستاگرام شما برطرف نشد، برای خارج شدن از شادوبن، می توانید به اینستاگرام ایمیل بزنید و مشکلات خود را بیان کنید.

چطور از شادوبن اینستاگرام جلوگیری کنیم؟

به صورت شفاف و مشخص بیان نشده که شادوبن اینستاگرام شامل چه مواردی میشود، اما نکته ای که وجود داشت این است که اینستاگرام به هر گونه فعالیت مشکوک و غیر عادی حساس است. برای اینکه از شادوبن در اینستاگرام جلوگیری کنیم، بهتر است مواردی که در ادامه ذکر خواهیم کرد را رعایت کنید.

  • از فعالیت زیاد در اینستاگرام خودداری کنید.
  • از هشتگ های ممنوعه و تکراری استفاده نکنید.
  • مطمئن شوید که کاربران شما را ریپورت نکرده اند.
  • از نرم افزارهای فالو اتوماتیک یا خرید فالوور استفاده نکنید.

شادوبن اینستاگرام چقدر طول میکشد؟

هنگامی که برای اولین بار صفحه شما محدود می شود، ممکن است زمان آن 24 ساعت طول بکشد، اما با هر بار رفع شادوبن اینستاگرام، مدت زمان محدودیت آن هم بیشتر میشود و شما به عنوان یک پیج نامناسب و نقض کننده قوانین شناسایی خواهید شد. زمانی برای شادوبن در اینستاگرام مشخص نشده است، چرا که شادوبن یک جریمه است نه محدودیت زمانی. اگر فعالیت های خود را در اینستاگرام اصلاح کنید، می توانید به رفع شادوبن کمک کنید.

نتیجه گیری

شادوبن اینستاگرام محدودیتی است برای صفحاتی که قوانین اینستاگرام را رعایت نمیکنند. اگر می خواهید از شادوبن شدن در اینستاگرام جلوگیری کنید، بهتر است فعالیت مناسبی در اینستاگرام داشته باشید و حواستان به نکاتی که مانع شادوبن در اینستا میشود باشد. اگر از نرم افزارهای اتوماتیک استفاده نکنید و به صورت واقعی در اینستا فعالیت داشته باشید، صفحه شما کمتر دچار شادوبن خواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *