sem یا بازاریابی موتور جستجو

بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) یک استراتژی بازاریابی دیجیتال است که برای افزایش دید وب سایت در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP) استفاده می شود.

در حالی که اصطلاح صنعتی زمانی به فعالیت‌های جستجوی ارگانیک مانند بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) و پولی اشاره می‌کرد، اکنون تقریباً منحصراً به تبلیغات جستجوی پولی اشاره دارد. بازاریابی موتورهای جستجو نیز به طور متناوب به عنوان جستجوی پولی یا پرداخت به ازای کلیک (PPC) شناخته می شود.

چرا SEM مهم است؟

با افزایش تعداد مشتریانی که در حال تحقیق و خرید آنلاین برای محصولات هستند، بازاریابی موتورهای جستجو به یک استراتژی بازاریابی آنلاین حیاتی برای افزایش دسترسی یک شرکت تبدیل شده است. در واقع، اکثر بازدیدکنندگان جدید یک وب سایت با انجام یک پرس و جو در یک موتور جستجو آن را پیدا می کنند.

در بازاریابی موتورهای جستجو، تبلیغ‌کنندگان فقط برای برداشت‌هایی که منجر به بازدیدکنندگان می‌شود، پرداخت می‌کنند و این باعث می‌شود یک شرکت راهی کارآمد برای صرف دلارهای بازاریابی خود شود. به عنوان یک امتیاز اضافی، هر بازدید کننده به طور تدریجی ارتقا رتبه وب سایت را در نتایج جستجوی ارگانیک بهبود می بخشد.

از آنجایی که مصرف‌کنندگان با هدف یافتن اطلاعات تجاری وارد عبارت‌های جستجو می‌شوند، در مقایسه با سایت‌های دیگر مانند رسانه‌های اجتماعی که در آن کاربران به طور صریح چیزی را جستجو نمی‌کنند، در وضعیت بسیار خوبی برای خرید قرار دارند.

بازاریابی جستجو دقیقاً در زمان مناسب به دست مصرف کنندگان می رسد: زمانی که آنها برای اطلاعات جدید باز هستند. برخلاف اکثر تبلیغات دیجیتال، تبلیغات PPC غیر مزاحم است و وظایف آنها را قطع نمی کند. نتایج با SEM فوری هستند. مسلماً این سریعترین راه برای هدایت ترافیک به یک وب سایت است و سئو سایت تفاوتی بااین موضوع دارد.

نحوه عملکرد SEM

موتورهای جستجو از الگوریتم‌های پیچیده استفاده می‌کنند تا مطمئن شوند مرتبط‌ترین نتایج برای هر جستجو، از جمله مکان و سایر اطلاعات موجود، بازگردانده می‌شوند.

نحوه عملکرد SEM

در تبلیغات جستجوی پولی، تبلیغات حمایت شده در بالای صفحه نتایج موتورهای جستجو و در کنار آن ظاهر می شوند تا نسبت به نتایج ارگانیک بیشتر دیده شوند و برجستگی پیدا کنند. فرض کنید مشتری هستید که به دنبال محصول یا خدمات آنلاین هستید. شما به یک موتور جستجو می روید و عبارات جستجوی خود را تایپ می کنید (که به عنوان کلمات کلیدی نیز شناخته می شود).

در صفحه نتایج جستجوی خود، با تبلیغات شرکتی مختلفی مواجه می شوید که کلمات کلیدی آنها با کلمات کلیدی جستجوی شما مطابقت دارد. این تبلیغات در مکان‌های برجسته صفحه نمایش داده می‌شوند – همراه با سایر فهرست‌های جستجو که با کلمات کلیدی شما مطابقت دارند. لیست های پولی بسیار مرتبط با جستجوی خاص شما هستند، و این احتمال را ایجاد می کند که روی آنها کلیک کنید.

حال بیایید نگاهی به نحوه عملکرد کمپین های SEM از دیدگاه بازاریاب بیندازیم. شبکه های SEM، عملیات خودسرویس هستند. هنگامی که یک بازاریاب یک شبکه را انتخاب می کند، می تواند یک کمپین را در مدت زمان کوتاهی راه اندازی کند. هنگام راه اندازی یک کمپین در یک شبکه SEM، از بازاریاب خواسته می شود:

  • تحقیق در مورد کلمات کلیدی انجام دهید و مجموعه ای از کلمات کلیدی مرتبط با وب سایت یا محصول خود را انتخاب کنید
  • یک مکان جغرافیایی برای نمایش آگهی انتخاب کنید
  • یک تبلیغ متنی برای نمایش در نتایج جستجو ایجاد کنید
  • قیمتی را که حاضرند برای هر کلیک روی تبلیغ خود بپردازند، پیشنهاد دهید

تولید تبلیغات فقط متنی آسان است. بازاریابان یک عنوان، متن برای متن آگهی، یک فراخوان برای اقدام و یک URL برای لینک وارد می کنند. بسیاری از افراد بازاریابی موتورهای جستجو را کارآمدترین راه برای صرف دلارهای بازاریابی می دانند.

نمونه هایی از شبکه های تبلیغاتی جستجو

دو شبکه جستجوی اصلی که متخصصان SEM هدف قرار می‌دهند عبارتند از گوگل Ads (Google Adwords سابق) و تبلیغات Bing Ads.

نمونه هایی از شبکه های تبلیغاتی جستوجو

Google Adwords در واقع دو شبکه است: شبکه جستجوی گوگل و شبکه نمایش گوگل. شبکه اول منحصراً متشکل از وب سایت های مرتبط با جستجو است که متعلق به گوگل است، در حالی که شبکه دوم شامل ویژگی هایی مانند YouTube، Blogger و Gmail است. تبلیغات بینگ به مشتریان این امکان را می دهد که هم در شبکه وب سایت های یاهو و هم در شبکه بینگ تبلیغات بخرند. در حالی که Google Ads یک شبکه بسیار بزرگتر است (حدود 2 برابر اندازه)، قیمت آن اغلب در تبلیغات Bing پایین تر است. بازاریابان ممکن است بتوانند رتبه بهتری را برای یک عبارت کلیدی رقابتی با قیمتی کمتر از آنچه در گوگل کسب می کنند، کسب کنند. و برخی گزارش می دهند که نرخ کلیک نیز بالاتر است.

چگونه تست A/B می تواند SEM را تکمیل کند

از آنجایی که شما در حال سرمایه گذاری در بازاریابی موتورهای جستجو برای آوردن ترافیک به وب سایت خود هستید، تلاش ارزشمندی برای بهینه سازی این ترافیک برای تبدیل و افزایش کارایی هزینه های خود است. آزمایش A/B صفحات فرود شما یک راه آسان برای به حداکثر رساندن هزینه شما است، چه با بهینه سازی میانگین ارزش سفارش یا درآمد در هر صفحه. بهینه سازی صفحه فرود شما می تواند امتیاز کیفیت شما را با شبکه های بازاریابی موتورهای جستجو افزایش دهد و در نتیجه میانگین CPC شما را کاهش دهد.

Optimizely و دیگر پلتفرم‌های مشابه آن – می‌تواند به شما کمک کند تا به راحتی تست‌های A/B خود را ساختاردهی و پیاده‌سازی کنید، و نتایج بی‌درنگ ارائه می‌دهد تا به شما در تصمیم‌گیری‌های تجاری خود اطمینان داشته باشید. Optimizely با شبکه های تبلیغاتی محبوب مانند Google Adwords و Facebook ادغام شده است که راه اندازی آزمایش های مرتبط با تبلیغات را سریع و آسان می کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *