اصول تولید محتوای متنی

آموزش تولید محتوا متنی (0 تا 100 تولید محتوای متنی)

پایه ای ترین شکل تولید محتوا، تولید محتوای متنی است. امروزه تولید محتوا متنی به عنوان یکی از ضروری ترین بخش های بازاریابی محتوا می‌باشد؛ برای مثال، اگر می خواهید یک محتوای ویدیویی تولید کنید، بهتر است ابتدا متن و صحبت های خود را بنویسید؛ همچنین سایر فعالیت های انجام گرفته در دیجیتال مارکتینگ نیز به نوعی با متن و تولید محتوای متنی در ارتباط می باشند. اگر به تازگی اقدام به طراحی سایت کرده اید یا قصد دارید افراد زیادی از فعالیت شما آگاه شوند، رعایت اصول تولید محتوای متنی می تواند در این زمینه به شما کمک کند. بدون تولید محتوا متنی، تعداد افراد کمی شما را خواهند شناخت اما اگر به صورت اصولی برای سایت خود برنامه ریزی داشته باشید و اقدام به تولید محتوا متنی در زمینه فعالیت خود کنید، موتورهای جستجو به راحتی می توانند کلماتی که شما نوشته اید را مورد بررسی قرار دهند و به رتبه گرفتن سایت شما کمک کنند.

اهمیت تولید محتوای متنی

همانطور که می دانید تولید محتوا به شکل های متفاوتی انجام می گیرد؛ از تولید محتوای متنی گرفته تا تولید محتوای تصویری؛ به صورت کلی تولید محتوا در تمامی صنایع کاربرد دارد و با توجه به پیشرفت تکنولوژی، فرآیند تولید محتوا و تکنیک های مورد استفاده در آن دچار تغییراتی شده است. تولید محتوا در دنیای امروز، علاوه بر ارائه اطلاعات، بیشتر به منظور ایجاد ارزش در مخاطبان صورت می گیرد و شما می توانبد در رسانه های مختلف اقدام به معرفی خدمات یا محصولات خود کنید؛ در واقع تولید محتوا یک راه برای ایجاد ارتباط بیشتر با مخاطبان می باشد. به عنوان نویسنده، بهتر است از انواع تکنیک های مقایسه، داستان نویسی، گزارش نویسی و موارد بسیار دیگر آگاهی داشته باشید تا بتوانید یک محتوای ارزشمند تولید کنید.

ویژگی های محتوای متنی

مراحل تولید محتوا متنی

تولید محتوای متنی یکی از بهترین روش ها برای افزایش آگاهی از برند شما در میان مشتریان است. اگر شما نیز صاحب کسب و کاری هستید و می‌خواهید آن را توسعه دهید، حتما به تولید محتوا نیاز خواهید داشت. برای اینکه بتوانید یک محتوای جذاب و مخاطب پسند تولید کنید، بهتر است قبل از شروع کار اقدام به تدوین برنامه نمایید. این مراحل به صورت کلی برای هر کسب و کاری صادق است و شما می توانید از آن برای تولید یک محتوا با کیفیت استفاده کنید. مراحل تولید محتوای متنی عبارتند از:

استراتژی تولید محتوا

یکی از اصول تولید محتوای متنی، تدوین استراتژی می باشد که مربوط به قبل شروع تولید محتوا می شود. در این مرحله شما باید تصمیم بگیرید که از چه مسیری قصد دارید تولید محتوا کنید و اهداف شما از تولید محتوا چیست. برای اینکه مسیر ورود به رقابت تولید محتوا را پیدا کنید، روش های متفاوتی وجود دارد:

 • کسب اطلاعات دقیق از مشتریان احتمالی
 • تحلیل رقبایی که در زمینه کاری شما فعالیت دارند
 • بررسی کانال هایی که مشتریان احتمالی شما در آنجا حضور خواهند داشت

اصول و ترفندهای تولید محتوا متنی

بعد از اینکه مراحل بالا را انجام دادید و با راه های تولید محتوا متنی و جذب مخاطب بیشتر آشنا شدید، نباید مخاطبان خود را به امان خود رها کنید؛ شما باید برای بعد از ورود کاربر نیز برنامه ریزی داشته باشید. هنگامی که قصد تولید محتوای متنی را دارید، باید به این مسئله دقت کنید که برای چه کلمه کلیدی در حال تولید محتوا می باشید زیرا اگر کلمه کلیدی شما مناسب نباشد باعث شده محتوای شما دفن شود و کاربران نتوانند آن را مشاهده کنند.

تولید محتوا با کیفیت

برای تولید محتوا با کیفیت، شما به یک فردی که در این زمینه مهارت دارد نیازمندید. تولید محتوا با توجه به اینکه برای چه پلتفرمی انجام می گیرد، دارای مراحل و اصول خاص خودش می باشد؛ برای مثال، اگر قصد تولید محتوا برای سایت را دارید، باید با اصول سئو محتوا متنی آشنا باشید، همچنین نوشتن یک عنوان جذاب برای هدایت کاربران به سایت، از جمله کارهایی است که برای تولید محتوا با کیفیت باید انجام دهید. سوالی که ممکن است برای شما پیش آید این است که نحوه تولید محتوا برای سایت به چه صورت است؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است تولید محتوا برای قسمت های مختلف سایت را مورد بررسی قرار دهیم:

 • تولید محتوا برای صفحه اصلی سایت: تولید محتوا برای این بخش از سایت باید طوری باشد که توجه مخاطب را به خودش جذب کند؛ همچنین کاربر باید بتواند اطلاعات را سریع و راحت پیدا کند.
 • تولید محتوا صفحه معرفی محصولات: در تولید محتوا برای محصولات، باید چرایی خرید مشتری از شما مشخص شود. به صورت کلی معرفی یک محصول اگر شامل عکس محصول، ویژگی ها، جزئیات و فواید محصول باشد، می تواند یک پیشنهاد وسوسه انگیز به حساب آید.
 • تولید محتوا برای صفحه درباره ما: در این بخش باید طوری تولید محتوا را انجام دهید که مخاطب به شرکت شما اعتماد کند و لحنی که در این قسمت انتخاب می کنید می تواند باعث افزایش اعتماد کاربران به شما شود. صفحه درباره ما یکی از بهترین بخش هایی است که می‌توانید بیان کنید چرا شرکت شما منحصر به فرد است.
 • تولید محتوا برای وبلاگ: گاها مخاطبان از طریق وبلاگ هایی که منتشر می کنید وارد سایت شما خواهند شد؛ به همین دلیل طوری باید در مورد محصولات یا خدمات خود مقاله بنویسید که علاوه بر دادن اطلاعات، مخاطب را ترغیب به گردش در سایت خود کنید. لازم به ذکر است برای اینکه مقاله شما در صفحه اول گوگل دیده شود، نیازمند رعایت و اطلاع داشتن از استانداردهای سئو می باشید.
 • بهینه سازی محتوا: اگر شما به عنوان نویسنده در یک مجموعه ای کار می کنید، معمولا برنامه ای برای شما در نظر گرفته خواهد شد که هر مقاله باید شامل چه کلمات کلیدی باشد و شما بر اساس برنامه مورد نظر، اقدام به تولید محتوا خواهید کرد. اینکه لینک سازی های داخلی و خارجی باید چگونه انجام گیرد، وظیفه سئو کار می باشد.

برای استفاده از خدمات تولید محتوای متنی، می توانید با کارشناسان ما در سرو تماس حاصل فرمایید.

 • انتشار پست: در این مرحله پست های نوشته شده باید مورد بررسی قرار گیرند تا کاربر پسند باشند. اگر متن از نظر ظاهری نظم و ترتیب نداشته باشد، موجب می شود که مخاطب بعد از خواندن چند خط خسته شود.
 • آنالیز و بررسی: بعد از انتشار محتوای متنی، نوبت به بررسی عملکرد آن می‌رسد. به صورت کلی چند روز طول خواهد کشید تا گوگل محتوای منتشر شده را ایندکس کند و تو نتایج گوگل نمایش داده شود؛ همچنین می توانید با استفاده از ابزارهایی مانند google search console یا google analytics متوجه شوید که کاربران با استفاده از چه کلمات کلیدی وارد سایت شما شده اند.
 • بازنویسی محتوا: یکی از کارهایی که گوگل با انجام آن به شما امتیاز خواهد داد، بازنویسی محتوا می باشد. در بازنویسی محتوا شما می‌توانید عکس، ویدیو یا متن جدید به مقاله خود اضافه کنید؛ همچنین از طریق ابزارهایی که برای بررسی محتوا وجود دارد، امکان بروزرسانی محتوا بر اساس کلمات کلیدی که نرخ ایمپرشن بالایی دارند وجود خواهد داشت.

مخاطب چگونه محتوای متنی من را پیدا کند؟

برای پیدا کردن محتواها توسط مخاطبان روش های متفاوتی وجود دارد اما اگر شما از این روش ها استفاده نکنید هم گوگل برای شما این کار را انجام خواهد داد؛ به این صورت که کافی است محتوای اصولی و جذاب تولید و در وب سایت خود منتشر کنید. اگر در تولید محتوا قوانین را رعایت کنید، به مرور زمان ترافیک سایت شما افزایش پیدا خواهد کرد؛ همچنین برای بیشتر شدن مخاطبان، بهتر است محتوایی بنویسید که هم برای کاربران و هم برای موتورهای جستجو گوگل بهینه باشد.

اصول و ترفندهای تولید محتوا متنی

انواع تولید محتوای متنی

کاربرد محتواهای متنی بسیار زیاد است و شما حتی برای تولید محتوا ویدیویی هم به محتوای متنی نیاز دارید. به صورت کلی محتوای متنی از جمله پایه های بازاریابی می باشد و شما می توانید از انواع تولید محتوا متنی برای جذب مخاطبان خود استفاده کنید. رایج ترین فرمت های مورد استفاده محتواهای متنی عبارتند از:

 • مقالات
 • محتوا سایت
 • محتوا پیامکی
 • توضیحات محصول
 • ایمیل های ارسالی
 • کتاب های الکترونیکی
 • اطلاعیه های مطبوعاتی
 • محتوا شبکه های اجتماعی

استفاده از قالب های متنوع محتوا می تواند در مراحل مختلف به دست مشتریان بالقوه برسد، بنابراین هدف استفاده از آنها این است که مشتریان به سمت استفاده از خدمات شما هدایت شوند.

نکات کلیدی در تولید محتوا متنی

برای تولید محتوا متنی مانند هر محتوای دیگری، باید قوانین و اصولی را رعایت کنید تا محتوایی متناسب با نیازهای کاربران تولید کنید. به صورت کلی ساختار یک محتوای متنی از سه بخش تشکیل شده است که شامل: تیتر، مقدمه، بدنه و نتیجه گیری می باشد. در ادامه این بخش به بررسی نکاتی در مورد تولید محتوا متنی خواهیم پرداخت.

تولید محتوا بر اساس پرسونا مخاطب

شناخت داشتن از مخاطبان هدف می تواند به شما کمک کند تا محتوایی اصولی تولید کنید. در ابتدای شروع کار خود با توجه به خدمات یا محصولاتی که قرار است به مشتریان ارائه دهید، حتما شناخت نسبی از مخاطبان داشته باشید. این آگاهی از مخاطبان هدف، به شما کمک خواهد کرد تا متوجه شوید که مخاطبان شما به دنبال چه چیزی هستند و چه سوالاتی در ذهن آنها پیش خواهد آمد که متناسب با آن اقدام به تولید محتوا کنید.

جمله اول خود را حرفه ای شروع کنید

معمولا جملات اول نقش به سزایی در جذب مخاطبان و ترغیب آنها به خواندن ادامه متن را دارند. اگر در نوشتن جمله ابتدایی مهارت و خلاقیت به خرج ندهید، مخاطب به راحتی سایت یا صفحه شما را ترک خواهتد کرد. برای اینکه با نحوه نوشتن جملات آغازین آشنا شوید، بهتر است مطالب نویسندگان مختلف را بررسی کرده تا به تدریج متوجه شوید که چگونه باید اقدام به نوشتن جملات ابتدایی متن کنید.

استفاده از تصاویر با کیفیت

تولید محتوا متنی صرفا به معنای انتشار یک متن طولانی نیست که منجر به خستگی کاربران شود بلکه برای افزایش جذابیت متن نوشته شده، می‌توانید از تصاویر با کیفیت نیز استفاده کنید. ایجاد فضای خالی و پر کردن آنها با عکس های مرتبط با متن، به ذهن مخاطبان استراحت می دهد و باعث ماندگاری بیشتر مطلب در ذهن مخاطبان خواهد شد.

تولید محتوا برای محصول

شناسایی کانال‌های انتشار محتوا متنی

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، علاوه بر شناختن مخاطبان هدف، شناسایی کانال های مختلف محتوا متنی، از جمله نکاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد. این مسئله به این دلیل مهم است که محتوای متنی که قرار است برای شبکه های اجتماعی منتشر شود، با تولید محتوا متنی برای ایمیل، کاملا متفاوت است.

تولید محتوا متنی بر اساس اصول سئو

علاوه بر اینکه محتواهای تولید شده باید برای کاربران جذاب باشند، این محتواها از نظر موتورهای جستجو گوگل نیز نیازمند بهینه سازی هستند تا در صفحات اول گوگل قرار بگیرند. رعایت کردن اصول سئو برای تولید محتوای متنی، منجر به قرار گرفتن آن در رتبه های برتر گوگل شده که در نهایت منجر به بیشتر دیده شدن شما خواهد شد.

استفاده از زیر عنوان

یکی از راه هایی که باعث بهینه شدن مطالب شما خواهد شد، استفاده از زیر عنوان های متناسب با موضوع می باشد. این کار باعث شده تا مخاطبان گرفتار خواندن پاراگراف های طولانی نشوند. زیر عنوان ها باعث شده تا محتواهای تولید شده به صورت دسته بندی در سایت قرار بگیرند و دسترسی به بخش های مختلف مقاله را برای مخاطبان راحت تر کنند. اگر بخواهم به صورت کلی اصول تولید محتوا متنی را بگویم، این موارد به صورت زیر دسته بندی خواهند شد:

 1. نوشتن عنوان مناسب، جذاب و مخاطب پسند.
 2. بهتر است هر جمله حدود 15 کلمه باشد.
 3. برای زیباتر شدن متن، میان تیترها و تیتر اصلی، بولد باشد.
 4. ظاهر محتوا حتما آراسته باشد.
 5. محتواهای نوشته شده حتما جاستیفای باشند.
 6. هر پاراگراف حداکثر 85 کلمه باشد تا مخاطب از خواندن آن خسته نشود.
 7. در نوشتن محتوا به بخش های مختلف مقدمه، بدنه و پایان بندی توجه شود.
 8. بهتر است برای هر 250 کلمه، یک میان تیتر بگذارید.
 9. لحن محتوا بر اساس موضوع مشخص شود.
 10. از شکسته نویسی دوری کنید و مطابق با دستور خط زبان فارسی بنویسید.
 11. سعی کنید برای مخاطب بنوبسید نه برای خودتان.

 

چگونه عنوان های جذاب بنویسیم؟

یکی از راه های جذب مخاطب برای خواندن مقاله شما، نوشتن تیترهای مناسب است. نوشتن عنوان های جذاب باعث ایجاد حس نیاز برای خواندن مطلب شما خواهد شد. در ادامه نکاتی را برای نوشتن عنوان جذاب بیان خواهیم کرد:

ایجاد حس ترس یا فوریت در مخاطب

راز این ترفند در این است که با استفاده از تکنیک های مختلف، زمان را برای کاربران محدود کنید. اگر شما در زمینه سئو می خواهید وبینار برگزار کنید، باید طوری بنویسید که مخاطب در همان لحظه احساس فوریت برای شرکت در وبینار شما کند؛ برای مثال، شمارش معکوس برای ثبت نام در وبینار آموزش صفر تا صد اصول سئو برای افرادی که به دنبال کسب نتایج برتر در گوگل می باشند. این وبینار دیگر تمدید نمی شود! این گونه محتواها یک حس فوریت در مخاطبان ایجاد خواهد کرد تا از خدمات یا محصولات شما استفاده کنند.

از نگرانی های کاربران بنویسید

اگر می خواهید با کاربران خود بیشتر ارتباط برقرار کنید، بهتر است از نگرانی های او بنویسید. سعی کنید دغدغه ها و مشکلات کاربران را کشف کرده و متناسب با آن اقدام به نوشتن محتوا کنید؛ برای مثال، راه های تشخیص فالوور فیک اینستاگرام چیست؟

استفاده از موارد منفی برای نوشتن عنوان مقاله

یکی دیگر از راه های نوشتن عناوین جذاب، استفاده از عبارات منفی می باشد. برای مثال، اگر فعالیت شما در زمینه بازاریابی دیجیتالی است، علاوه بر اینکه محتواهایی در خصوص روش های بازاریابی دیجیتال می نویسید، بهتر است درباره عواملی که باعث شکست در بازاریابی دیجیتالی می شود نیز مقاله ای منتشر کنید.

ترفندهای تولید محتوا متنی

استفاده از کلمات پرسشی در نوشتن عنوان

اگر می خواهید به کاربران خود راهکاری ارائه دهید، می توانید در نوشتن عنوان ها از کلماتی مانند چطور یا چگونه استفاده کنید. این نوع از نوشتن عنوان ها می تواند نرخ کلیک زیادی داشته باشد، چرا که کاربران زیادی وجود دارند که برای پیدا کردن راهکار سوالاتی که در ذهنشان وجود دارد، از کلمات پرسشی استفاده می کنند.

استفاده از کلمات کلیدی در عنوان

اگر می خواهید برای کسب و کارتان مقاله ای تولید کنید، باید از کلمات کلیدی متناسب با بیزینس خود استفاده کنید. اگر به دنبال جذابیت بیشتر عنوان مقاله خود می باشید، می توانید از همان کلمات کلیدی در عنوان مطلب خود استفاده کنید؛ برای مثال مجموعه ای که در زمینه سئو سایت تخصص دارد می تواند برای نوشتن عنوان مقاله به این صورت عمل کند؛ آموزش سئو سایت یا مراحل سئو سایت وردپرس.

نکات مهم در نگارش و تولید انواع مختلف محتوای متنی

همانطور که در بالا اشاره کردیم، محتواهای متنی انواع گوناگونی دارند که تولید هر کدام از آنها نیازمند دانش و تخصص خاص خودشان است تا محتوایی تولید شود که مورد پسند کاربران باشد. برای تولید انواع مختلف محتواهای متنی، باید اصول نگارشی خاصی را رعایت کنید که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

سیر تا پیاز تولید محتوا متنی

مقالات، از انواع محتواهای متنی

طبق تحقیقاتی که در سال 2020 درباره بازاریابی محتوا انجام گرفته، بیشتر از 90 درصد از بازاریابان اظهار داشتند که پست هایی که در وبلاگ ها منتشر می شوند، اصلی ترین روش مارکتینگ می باشد. داشتن برنامه ای منسجم برای تولید محتوا متنی در بخش وبلاگ، می تواند راهکاری ایده آل برای رسیدن به موفقیت و بهبود رتبه سایت شما باشد. برای اینکه مقالات منتشر شده در موتورهای جستجو رتبه خوبی بگیرند، بهتر است بر اساس استانداردهای سئو تولید شوند؛ به همین دلیل در تولید محتوا متنی شما باید کارهای زیر را انجام دهید:

 • انتخاب کلمات کلیدی مناسب
 • شناسایی هدف جستجو کاربر
 • بررسی مقالات رقبا برای کلمات کلیدی هدف خود
 • پیدا کردن سوالات متداول مردم و پاسخ به آنها در مقاله
 • جمع آوری داده های اصلی و استفاده از آن ها در مقاله

محتوای محصول

یکی دیگر از انواع محتوای متنی، تولید محتوا برای محصولات یا همان Product content می باشد. اگر توضیحات محصولات به خوبی نوشته شوند می‌تواند در جذب مخاطب بیشتر تاثیر گذار باشد. در این بخش قصد داریم نکاتی را بیان کنیم تا به کمک آنها بتوانید یک توضیح مناسب برای کسب و کارتان بنویسید.

ارائه ارزش به مشتری

به جای اینکه مدام در مورد ویژگی های محصولات خود بنویسید، بهتر است ارزش و اهداف مخاطبان هدف خود را در توضیحات بگنجانید. در این قسمت بهتر است روی ارزشی کار کنید که استفاده از محصولات شما برای مشتریان خواهد داشت.

بیان نیاز مشتری

هنگامی که قصد ارائه خدمات یا محصولات به مشتریان خود را دارید، بهتر است در توضیحات محصول بیان کنید که چه نیازی از مخاطبان برطرف خواهد شد؛ برای مثال، اگر شما قصد فروش پکیج طراحی سایت دارید، می توانید در توضیحات محصول بنویسید که این پکیج برای چه افرادی مناسب است و در نهایت با خرید آن چه نتایجی برای آنها حاصل خواهد شد.

خبرنامه های ایمیلی (Email Newsletter)

برای حفظ تعامل با مشتریان و ریتارگتینگ، می توانید اقدام به تولید محتوا متنی از نوع خبرنامه ایمیلی کنید. در این روش شما می توانید طیف گسترده ای از اطلاعات شرکت یا سازمان خود را در اختیار کاربران قرار دهید. برای مثال، اگر مجموعه شما به تازگی محصولی را تولید کرده، برای آگاهی کاربران از این محصول، می توانید برای آنها ایمیل ارسال کنید. به صورت کلی، هدف از ارسال ایمیل به مخاطبان، دادن اطلاعات از خدمات و برقراری ارتباط با آنها می باشد.

اهمیت تولید محتوا متنی

برای نوشتن ایمیل های موثر، می توانید به نکات زیر توجه کنید:

 • نوشتن عنوان مناسب
 • شفاف بودن در نوشتن محتوا
 • نوشتن درباره مزایای خدمات یا محصولات شما برای کاربران به جای ویژگی های شرکت

چگونه تولید محتوای متنی را شروع کنیم؟

یکی از راه هایی که می تواند شما را به یک نویسنده حرفه ای تبدیل کند، این است که در ابتدا کار باید نوشته های افراد مختلف را مطالعه کنید تا بتوانید از سبک های مختلف نوشتن آگاهی کسب کنید. در مراحل بعدی باید شروع به رونویسی و بعد نوشتن آزاد کنید و درباره موضوعاتی که دوست دارید یادداشت کنید. از مرحله آخر که مربوط به نوشتن آزاد بود، می توانید اقدام به تولید محتوا متنی در مورد نیازهای کاربران کنید. این نکته را به یاد داشته باشید که مسیر تبدیل شدن به یک نویسنده حرفه ای نیازمند تمرین زیاد است تا بتوانید در کار خود حرفه ای باشید.

جمع بندی

برای تولید محتوا متنی روش های متفاوتی وجود دارد که می توانید با توجه به اهداف و کسب و کارتان از هر یک از آنها استفاده کنید. تولید محتوا متنی را جدی بگیرید چرا که یکی از راه هایی است که منجر به موفقیت شما خواهد شد و می تواند مخاطبان زیادی را برای کسب و کار شما جذب کند. به این نکته توجه کنید که محتوایی تولید کنید که بتواند مخاطبان را درگیر کند و در تولید محتوا متنی فقط به دنبال سئو نباشید چرا که قرار است ارزشی را به مخاطبان خود بیفزایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *