آموزش صفر تا صد بازاریابی در اینستاگرام

بهترین تکنیک های بازاریابی در اینستاگرام یا اینستاگرام مارکتینگ

با پیشرفت اینستاگرام، شاخه ای جدید در این پلتفرم به وجود آمد به اسم بازاریابی در اینستاگرام. اینستاگرام مارکتینگ، یکی از روش هایی است که امروزه افراد زیادی مشتاق یادگیری آن هستند؛ همچنین کسب و کارهای زیادی از این روش برای فروش بیشتر استفاده می کنند. با توجه به اینکه اینفلونسرها و افراد زیادی در این حوزه با برنامه ریزی اصولی به موفقیت رسیده اند، شما نیز با یادگیری روش های متنوع برای بازاریابی در اینستاگرام، می توانید به درآمدهای بالا و فروش بیشتر برسید. اینستا با قابلیت های متفاوت، همچنین با رابط کاربری حرفه ای، به یک ابزار عالی برای اینستاگرام مارکتینگ تبدیل شده است. برای اینکه مخاطبان زیادی را به پیج خود جذب کنید، نیاز دارید که مخاطبان خود را بشناسید. با ما همراه باشید تا با هم یاد بگیریم که چگونه می توانیم استاد بازاریابی در اینستاگرام شوید.

چرا بازاریابی در اینستاگرام مهم است؟

همه ما میدانیم که امروزه اینستاگرام به یکی از روش های موثر برای بازاریابی تبدیل شده است؛ و ضرورت استفاده از اینستاگرام در بازاریابی، برای افرادی که به دنبال راه اندازی کسب و کار خود در رسانه های اجتماعی می باشند، از نان شب واجب تر است. بسیاری از مردم به دنبال کردن صفحات اجتماعی و گذراندن وقت خود در این رسانه ها علاقه دارند، همچنین این افراد به دنبال استفاده از خدمات و محصولاتی هستند که نیاز آنها را برطرف خواهد کرد. این پلتفرم با قابلیت های بصری که دارد، امکانات فراوانی را برای کاربران خود به وجود آورده، تا با استفاده از آنها به راحتی بتوانند برای معرفی خود استفاده کنند.

تدوین استراتژی بازاریابی در اینستاگرام

برای موفقیت در بازاریابی اینستاگرام، تدوین استراتژی بسیار موثر است؛ این کار با شناخت کامل از الگوریتم های اینستاگرام امکان پذیر است. داشتن استراتژی، مانند یک نقشه راه از سردرگم شدن شما، صرف هزینه های زیاد در آینده جلوگیری خواهد کرد. به همین دلیل واجب است با در نظر گرفتن مراحل زیر، برای تدوین استراتژی اقدام نماییم.

استراتژی های فروش در اینستاگرام

استراتژی تولید محتوا برای بازاریابی در اینستاگرام

استفاده از خدمات تولید محتوا، یکی از اصلی ترین و مهمترین رکن های راه اندازی هر کسب و کاری می باشد. چه شما صاحب یک سایت باشید یا قصد راه اندازی کسب و کار در اینستاگرام را داشته باشید، باید محتوایی تولید کنید که متناسب با مخاطبان هدف، و کسب و کار شما می باشد. هوشمند شدن الگوریتم های گوگل و اینستاگرام، باعث راحت تر شدن تشخیص محتوای با کیفیت از محتواهای کپی و بی کیفیت شده است. با استفاده از محتوای غنی میتوانید به افزایش دنبال کنندگان خود کمک کنید؛ اما اگر برای تولید محتوا زمان کافی نذارید، نه تنها تعامل شما با کاربران کاهش می یابد، بلکه باعث ریزش فالوورهای شما خواهد شد. به همین دلیل می خواهیم با انواع محتواها که از محبوبیت بالایی برخوردارند، آشنا شویم.

محتواهای آموزشی

یکی از بهترین محتواهایی که می توانید با کاربران خود به اشتراک بگذارید، محتواهای آموزشی می باشند. با توجه به اینکه بسیاری از مردم به دنبال کسب اطلاعات بیشتر از طریق شبکه های اجتماعی و اینترنت می باشند، شما می توانید با توجه به نوع کسب و کارتان، اقدام به تولید محتواهای آموزشی کنید؛ که هم برای کاربران جذاب است و هم قابلیت به اشتراک گذاری بالایی دارد.

محتواهای معرفی محصولات و خدمات

اگر صاحب کسب و کاری هستید که در زمینه تولید محصول یا ارائه خدمات به مردم، فعالیت دارید، انتشار اینگونه محتواها می تواند به معرفی بهتر برند شما و آگاهی مردم از فعالیت شما کمک کند.

محتواهای سرگرم کننده

این دست از محتواها کاربران زیادی دارد چرا که هدف عده ای از چرخیدن در اینستاگرام صرفا برای سرگرمی می باشد. شما می توانید برای افزایش تعامل با مخاطبان، گاها از اینگونه محتواها استفاده کنید.

محتواهای پشت صحنه

محتوهایی که مربوط به پشت صحنه یک کار می باشد، از انواع دیگر محتواها می باشند. به صورت کلی افراد زیادی وجود دارند که تمایل دارند از اتفاقاتی که در پشت صحنه یک کار افتاده است مطلع شوند.

راهکارهای افزایش فروش در اینستاگرام

اینستا به عنوان یک پلتفرم بصری توانسته تا توجه بسیاری از کاربران را به خود جلب کند؛ همچنین با توجه به رشد و پیشرفت چشمگیری که داشته، بسیاری از کسب و کارها از این پلتفرم برای معرفی خود استفاده می کنند. با داشتن استراتژی درست، و استفاده از راهکارهایی که در ادامه آنها را مورد بررسی قرار خواهیم داد، می توانید بیشترین درآمد را از این صفحه اجتماعی داشته باشید.

صفر تا صد فروش در اینستاگرام

حساب اینستاگرام خود را بیزینسی کنید (Business Account)

اولین قدم برای شروع کسب و کار در صفحات اجتماعی، داشتن یک پلتفرمی است که امکانات زیادی را برای شما فراهم کند؛ به همین دلیل تبدیل صفحه شخصی به تجاری در اینستاگرام، از اولین گام هایی است که باید بردارید. نکته قابل توجه این است که اگر هم اکنون صفحه ای دارید که فکر می کنید محتوای آن برای مخاطبان می تواند جذاب باشد، بدون اینکه دنبال کنندگان خود را از دست بدهید، می توانید اکانت خود را به یک اکانت تجاری تبدیل کنید.

بهینه سازی Bio اینستاگرام

اگر به دنبال کسب بهترین نتیجه از پیج خود هستید، بهتر است که بعد از راه اندازی اکانت تجاری خود به فکر نوشتن اطلاعات مرتبط با کسب و کار خود باشید.  کاربرانی که برای اولین بار به صفحه شما مراجعه می کنند، به دنبال این هستند که با برند تجاری و فعالیت شما آشنا شوند؛ به همین دلیل نوشتن بیو اینستاگرام، می تواند کمک شایانی به مخاطبان بکند. اما مسئله ای که وجود دارد این است که چگونه اطلاعات برند خود را به صورت موثر در این فضا بنویسیم؟ برای پاسخ به این پرسش، بهتر است که از سبک خود استفاده کنید؛ به این معنی که با توجه به نوع کارتان می توانید از لحن مناسب استفاده کنید.

مخاطبان هدف خود را شناسایی کنید

قبل از اینکه اقدام به معرفی خدمات یا محصولات خود کنید، واجب است که مخاطبان هدف خود را شناسایی کنید. طراحی پرسونا مخاطب به شما کمک می کند تا فروش بهتری داشته باشید. برای این کار می توانید از روش های مختلف استفاده کنید. از جمله این روش ها عبارتند از:

 • رقبا خود را تحلیل کنید که مخاطبان آنها چه کسانی هستند.
 • مشخص کنید که به دنبال عرضه و ارائه چه نوع محتوا و محصولی هستید.
 • اگر می خواهید در اینستاگرام محصولی را به فروش برسانید، بهتر است که خریداران محصول را شناسایی کنید و با توجه به سلیقه و نیاز آنها محصولات خود را معرفی کنید.
 • ابزارهای تحلیلی شبکه های اجتماعی خود را بررسی کنید تا بهتر با مخاطبان خود ارتباط داشته باشید. برای مثال، insight اینستاگرام، یک فضا عالی برای شناخت بهتر مخاطبان و فعالیت آنها است.

اهداف بازاریابی در اینستاگرام را مشخص کنید

یکی از اولین قدم ها برای راه اندازی رسانه های اجتماعی، تدوین استراتژی شبکه های اجتماعی می باشد. اینکه هدف خود را بشناسید، مانع از هدر رفتن زمان و بودجه شما خواهد شد. همچنین شناخت مخاطب کمک می کند تا تمرکز بهتری برای فعالیت در اینستا داشته باشید. به صورت کلی اهداف یک کسب و کار یا شخص از فعالیت در اینستاگرام، به دسته های متفاوت تقسیم میشوند؛ که به صورت کلی بعضی از آنها را برای شما بازگو خواهیم کرد.

فوت و فن برای افزایش فروش در اینستاگرام

 • یک کسب و کار میتواند تنها به دنبال تعامل با کاربران باشد، که در این زمینه نیز نیازمند تدوین استراتژی های لازم هستیم.
 • تبدیل شدن به اینفلوئنسر، یکی دیگر از اهداف فعالیت در شبکه های مجازی است. در اینجا شخص می خواهد از طریق اینستاگرام به شهرت رسیده و کسب درآمد داشته باشد.
 • هدف یک شخص دیگر می تواند رسیدن به شهرت باشد و نیاز به کسب درآمد از اینستاگرام نداشته باشد.
 • بازاریابی در شبکه های اجتماعی، از دیگر اهدافی است که کسب و کارها به دنبال آن هستند. برندها با استفاده از تکنیک هایی، اقدام به جذب فالوور بالا و در نهایت معرفی یا فروش محصولات خود می کنند.
 • برند سازی و افزایش آگاهی مخاطب از نام تجاری شما، می تواند یکی دیگر از اهداف حضور در رسانه های اجتماعی باشد. با توجه به اینکه برندهای زیادی روی کار آمده اند، راه اندازی یک شبکه اجتماعی برای معرفی بهتر کسب و کار، از نان شب هم واجب تر است.

به صورت کلی اهداف بازاریابی در اینستاگرام می تواند بیشتر از موارد ذکر شده در بالا باشد، ولی ما در این مطلب سعی کردیم به مهمترین آنها اشاره کنیم.

بر شاخص های مناسب تمرکز کنید

شاخص های زیادی برای افزایش فروش در اینستاگرام وجود دارد؛ اما برخی از این پارامترها مهم تر هستند. شاخص هایی که مربوط به سفر مشتری می باشند، از اهمیت بالایی برخوردار اند؛ زیرا شاخص سفر مشتری به ما نشان می دهد که نحوه تعامل مشتری و اهداف وی چه بوده است؛ که موجب شناخت بیشتر ما از مخاطب، و در نهایت ارائه راهکارهایی برای افزایش فروش و از همه مهمتر رضایت مشتری خواهد شد. به صورت کلی، اهداف و برنامه ریزی شما باید در راستای شاخص های زیر باشد:

 • شاخص آگاهی: این شاخص شامل آگاهی مخاطب از برند، تعداد پست های منتشر شده، نرخ رشد دنبال کنندگان، و همچنین تعداد بازدید از پست های شما می باشد.
 • شاخص تعامل: میزان تعامل کاربران با توجه به تعداد لایک ها، میزان به اشتراک گذاری و… در این پارامتر بررسی می شود.
 • شاخص تبدیل: اگر شما در ازای نرخ کلیک هزینه ای پرداخت کرده باشید، با استفاده از این شاخص می توانید نرخ تبدیل خود را معین کنید. همچنین بررسی نرخ پرش نیز با استفاده از این شاخص قابل بررسی می باشد.
 • شاخص مشتری: کارهایی که مشتریان انجام میدهند مانند نوشتن نظرات، فرستادن پیام و .. با استفاده از این شاخص قابل اندازه گیری می باشد.

داشتن برنامه منظم برای ارسال پست

بعد از اینکه اقدامات بالا را انجام دادید، اکنون مخاطبان از شما انتظار دارند که در کنار انتشار پست های با کیفیت، در تولید محتوا خود استمرار و نظم داشته باشید. در نظر داشته باشید که نباید با افراط یا بی نظمی در تولید محتوا، مخاطبان خود را بی انگیزه کنید. ارسال پست در زمان مناسب، یکی دیگر از نکاتی است که باید به آن توجه کنید؛ اما اینکه چه زمانی برای انتشار پست مناسب است، کاملا به نوع کسب و کار و مخاطبان شما بستگی دارد؛ که با استفاده از بخش insight اینستاگرام، می توانید زمان مناسب ارسال پست را بررسی کنید. برای بررسی زمان مناسب می توانید با کلیک کردن بر روی آیکون سه نقطه، وارد بخش insight شده، سپس تب audience را انتخاب کنید؛ نمودارهای ستونی که بلند تر هستند نشان دهنده ساعاتی است که کاربران فعالیت بیشتری دارند.

بازاریابی دیجیتال در اینستاگرام

از معجزه استوری غافل نشوید

استوری اینستاگرام از دیگر قابلیت های اینستا می باشد. با استفاده از استوری می توانید به معرفی محصولات یا خدمات خود بپردازید. برای تولید محتوا در استوری حتما نیاز نیست با فتوشاپ رنگ و لعاب خاصی به محتوای خود بدهید، بلکه می توانید در استوری اینستا راحت تر و صمیمی تر با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید و پیج خود را زنده نگه دارید. Story به معنی قصه و داستان است، به همین دلیل هدف از استفاده از استوری این است که افراد بیشتر با اتفاقات روزمره شما آشنا شوند. استفاده از استوری اینستاگرام برای توسعه کسب و کار، یکی دیگر از روش های بازاریابی در اینستاگرام است.

استفاده درست از هشتگ ها

اگر هدفتان از راه اندازی شبکه های اجتماعی بازاریابی می باشد، بهتر است از هشتگ های متناسب با کارتان استفاده کنید. استفاده از هشتگ ها باعث میشود تا کابران راحت تر پست های شما را پیدا کنند؛ همچنین می توانید از هشتگ ها در bio اینستاگرام، کپشن و حتی استوری استفاده کنید. از دیگر نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید، تعداد هشتگ هایی است که می توانید در اینستاگرام استفاده کنید؛ به صورت کلی برای هر پست در اینستا، می توانید تا 30 هشتگ بگذارید. استفاده زیاد از هشتگ ها می تواند کاربران را خسته و کلافه کند؛ همچنین هشتگ گذاری در شبکه های اجتماعی اگر به درستی صورت نگیرد موجب اسپم شدن صفحه و عدم ورود پست ها به داخل اکسپلور خواهد شد. سعی کنید متناسب با هر پست برای آن هشتگ در نظر بگیرید، که برای اینکار می توانید پست های رقبا را بررسی کرده و لیستی از هشتگ های مناسب با کسب و کارتان پیدا کنید.

بازاریابی اینستاگرام برای اهداف تجاری

با کاربران در ارتباط باشید

بازاریابی در اینستا، در واقع همان بازاریابی در شبکه های اجتماعی می باشد، به همین دلیل از اهمیت بالایی برخوردار است. شما باید به صورت پیوسته با کاربران خود در ارتباط باشید و به سوالات آنها پاسخ بدهید. ارتباط داشتن با کاربران، باعث افزایش اعتماد آنها خواهد شد به طوری که مخاطب تمایل استفاده از خدمات یا محصولات شما را خواهد داشت. افزایش نرخ اینگیجمنت (Engagement Rate) موجب دیده شدن بیشتر صفحه شما و ورود شما به اکسپلور خواهد شد.

از فروشگاه اینستاگرام استفاده کنید

یکی از قابلیت های اینستاگرام، فروشگاه اینستاگرام می باشد؛ خود اینستاگرام به شما کمک می کند با یک ترفند ساده موجب افزایش مشتریان و درآمد خود شوید. قابلیت فروشگاه اینستا به شما کمک می کند تا کاتالوگی از محصولات را ایجاد کنید، که با استفاده از این قابلیت می توانید خدمات خود را در بخش فروشگاه با کاربران به اشتراک بگذارید.

محصولاتتان را همانطور که هستند نمایش دهید

یکی از بهترین کارها هنگام راه اندازی هر کسب و کاری، صداقت داشتن با مشتریان می باشد. اگر قصد دارید محصولی را به مخاطبان خود عرضه کنید، سعی کنید آن را همانگونه که هستن به آنها معرفی کنید. برای مثال اگر شما صفحه ای برای فروش لباس دارید، سعی کنید از عکس های بدون ادیت استفاده کنید تا مخاطب متوجه رنگ واقعی لباس ها شود. صادق بودن موجب اعتماد بیشتر مخاطبان به شما خواهد شد، پس با مخاطبان خود صادق باشید و محصولات را همانگونه که هستند به آنها نشان دهید.

ترفندهای کسب و کار در اینستاگرام

جمع بندی

اینستاگرام مارکتینگ یا بازاریابی در اینستاگرام، یکی از بهترین روش ها برای پیشرفت کسب و کارتان می باشد. استفاده روزافزون مردم از برنامه اینستاگرام، و همچنین فعالیت بسیاری از برند ها در این پلتفرم، باعث شده شما با برنامه ریزی و در اختیار داشتن استراتژی مناسب، اقدام به معرفی و فروش محصولات و کسب درآمد از این طریق کنید. نکته مهم این است که نباید انتظار داشته باشید بلافاصله بعد از راه اندازی صفحه تجاری خود در اینستا، به درآمد های بالا برسید، چرا که موفقیت در این حوزه نیازمند صبر، و داشتن استمرار می باشد. همچنین برای استفاده از خدمات مدیریت اینستاگرام، می توانید با کارشناسان ما در سرو در ارتباط باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *