چگونه سئو سایت را بالا ببریم؟

چگونه سئو سایت را بالا ببریم؟ این سوالی است که بسیاری از افراد در زمان بهینه سازی سئو سایت میپرسند. بالا بردن سئو سایت روش های مختلفی دارد که در اینجا مهمترین آنها را مورد بررسی قرار داده ایم. در نظر داشته باشید که سئو بهترین و کم هزینه ترین روش برای جذب مشتری در دنیای دیجیتال می باشد و در صورتی که یک وب سایت دارید، می توانید همین حالا از فعالیت های مورد نیاز برای افزایش سئو سایت را بر روی آن انجام دهید.

زمانی که برای بالا بردن سئو سایت تلاش می کنید، سایت شما رتبه های بهترین در موتور های جستجو خواهد گرفت و این یعنی می توانید ترافیک بیشتری را به سمت سایت خود هدایت کنید و محصول و خدمات بیشتری را به فروش برسانید.

محتوای موجود در سایت را بهینه کنید

محتوای سایت را به روز رسانی کنید

در اینجا دقیقا نحوه انجام آن آمده است:

ابتدا صفحاتی را بیابید که در بیش از 12 ماه گذشته به روز نشده اند. سپس، صفحه را مرور کنید تا ببینید آیا کدام بخش از مطالب قدیمی هستند یا فقط نیاز به بهبود دارد. به عنوان مثال، این پست از وبلاگ ما برای اولین بار بیش از دو سال پیش منتشر شد اما چندین بار به روز رسانی بر روی آن انجام گرفته تا محتوا به روز در اختیار کاربران قرار دهیم.

بنابراین در طول بررسی خود، تغییراتی را شناسایی کردیم که باید ایجاد شوند و آن تغییرات را برای فردی از تیم تولید محتوا ارسال کردیم تا به روز رسانی انجام بگیرد. در نهایت، ما تغییرات را اعمال کردیم تا گوگل بتواند محتوای به روز شده را ایندکس کند. اگر به‌روزرسانی‌های شما قابل توجه باشد، صفحات سایتان می‌توانند «فرشنس یا تازگی» پیدا کنند (تقریباً مانند صفحه که به تازگی منتشر شده است). به علاوه، چون محتوای شما از نظر عینی بهتر است، باید در جستجو عملکرد بهتری داشته باشد.

بعد از به روز رسانی محتوا نیز از بخش url inspection سرچ کنسول درخواست ایندکس را ثبت کنید تا گوگل صفحه مورد نظر شما را مجدد بررسی کند.

به روز رسانی صفحات دارای پتانسیل

صفحات با پتانسیل بالا دقیقاً می توانند افزایش سئو سایت شما را انجام دهند. آنها صفحاتی در سایت هستند که میزان جستجوی بالایی دارند و شما می توانید با به روز رسانی، آنها را بین 3 رتبه اول موتور های جستجو بیاورید.  طبق یک مطالعه توسط Backlinko، لینک اول در گوگل 31.7٪ از کل کلیک ها را به خود اختصاص می دهد.

به همین دلیل است که رتبه داشتن در صفحه اول گوگل کافی نیست و شما باید در لینک های اول قرار بگیرید. برای به حداکثر رساندن ترافیک ارگانیک یک صفحه، باید در سه نتایج برتر قرار گیرد. اولین قدم شما یافتن صفحاتی است که بیشترین پتانسیل را برای حضور در 3 نتیجه اول دارد. ابتدا به گزارش «performance» سرچ کنسول جستجوی خود بروید.

سپس بر اساس رتبه ها از کمترین به بیشتری مرطب سازی را انجام دهید، به گونه ای که صفحاتی از سایت شما که در رتبه اول هستند در بالای لیست نمایش داده شوند. در نهایت اسکرول کنید و به سمت کلماتی بروید که رتبه شما بر روی آنها بین 5 الی 15 قرار گرفته است. در اینجا می توانید کلماتی را مشاهده کنید که برای به روز رسانی مناسب هستند. با توجه به محتوای صفحه به روز رسانی می تواند متفاوت باشد اما اگر می خواهید بدانید چگونه سئو سایت را بالا ببرید؟ می توانید از لینک زیر استفاده کنید:

 • محتوای را برای برآورده کردن بهتر هدف جستجو بهینه کنید
 • محتوای را قالب بندی کنید، بنابراین مرور کردن آن آسان تر است
 • گرافیک و تصاویر بیشتر اضافه کنید
 • پیوندهای داخلی از صفحات دیگر به این صفحه اضافه کنید

افزایش سئو سایت با ارزیابی سئو داخلی

ابزار های زیادی هستند که کمک می کنند تا سئو داخلی سایت را بررسی کنید. یکی از این ابزار ها را انتخاب کرده و با استفاده از آن سایت خود را بررسی کنید. سایت سمر اش ابزار مناسبی برای این منظور در اختیار شما قرار می دهد که می توانید آن را در آدرس زیر مشاهده کنید:

https://www.semrush.com/on-page-seo-checker/

در هر گزارش، یک تفکیک دریافت خواهید کرد که شامل موارد زیر است:

 • استراتژی: کلمات کلیدی را که باید هدف قرار دهید را پیشنهاد می کند و به شناسایی مسائل مربوط به همخواری کلمات کلیدی کمک می کند.
 • ویژگی‌های SERP: فرصت‌های کسب موقعیت قطعه ویژه یا نمایش یک قطعه نقد را برجسته می‌کند.
 • محتوا: پیشنهاداتی را برای محتوای شما بر اساس 10 صفحه برتر رتبه بندی ارائه می دهد.
 • Semantics: کلمات کلیدی مرتبط معنایی را نشان می دهد که محتوای شما باید شامل آنها نیز باشد.
 • بک لینک ها: دامنه های خاصی را به شما نشان می دهد که می توانید از آنها بک لینک دریافت کنید.
 • مسائل فنی: مسائل فنی سئو را مشخص می کند، از جمله اینکه آیا محتوای تکراری وجود دارد یا خی.
 • تجربه کاربری: Google Analytics را برای درک بهتر نحوه تعامل کاربران با صفحه به این بخش متصل کنید.

محتوای سایت را ساختاربندی کنید

فیچر اسنیپت جعبه‌های بزرگی هستند که در بالای نتایج جستجوی Google مشاهده می‌کنید. (بالاتر از رتبه بندی ها). محتوای داخل فیچر اسنیپت ها، از یکی از 10 نتایج برتر استخراج شده اند و اگر محتوای خود را به درستی قالب‌ بندی کنید، می‌توانید به فیچر اسنیپ ها نیز دست پیدا کنید. اما چگونه سئو سایت را بالا ببریم تا در فیچر اسنیپ ها ظاهر شویم؟

از هدر هایی استفاده کنید که هر بخش از محتوای شما را توصیف می کند.

استفاده از هدر ها برای ساختار بندی محتوا

Google گاهی اوقات این زیر سرصفحه‌ها را به یک قطعه ویژه مبتنی بر فهرست تبدیل می کند و در نتایج نمایش می دهد. باید مطمئن شوید که هر یک از آن زیرعنوان ها از یک تگ H (H2، H3، H4 و غیره) استفاده می کنند. تگ های هدر به موتور های جستجو می گویید که در مورد چه چیزی صحبت می کنید و درک ربات ها از صفحه را افزایش می دهد.

بر اساس کلمات کلیدی کم رقابت تولید محتوا کنید

بسیاری از سایت ها با سئو مشکل دارند زیرا کلمات کلیدی را هدف قرار می دهند که بیش از حد رقابتی هستند. در اینجا نحوه یافتن کلمات کلیدی کم رقابت را برای بهینه سازی سئو سایت مورد بررسی قرار داده ایم:

کلمات کلیدی سوالی را تارگت کنید

کلمات کلیدی سوالی به دو دلیل اصلی برای سئو عالی هستند:

 1. آنها سوالات بسیار ویژه ای هستند که مخاطب هدف شما به پاسخ آنها نیاز دارد
 2. این کلمات معمولاً رقابتی نیستند

به عنوان مثال، کلمه کلیدی “سئو سایت” را در نظر بگیرید. این کلمه کلیدی جزو کلمات سخت در حوزه سئو می باشد. اما در صورتی که این کلمه به را به شکل سوالی مطرح کنیم: چگونه سئو سایت انجام می شود؟ با کلمه ای بسیار ساده تر رو به رو خواهیم بود.

با بررسی بخش «People also ask» نتایج جستجوی گوگل به راحتی می توانید کلمات کلیدی سوالی را پیدا کنید. فقط یک کلمه کلیدی را جستجو کنید و به پایین اسکرول کنید تا مجموعه ای از سوالات مرتبط را در این بخش مشاهده کنید.

افزایش سئو سایت با کلمات کلیدی دم بلند (long-tail)

کلمات کلیدی دم بلند عباراتی هستند که به صورت جداگانه آنقدر جستجو نمی شوند. اما درصد بالایی از کل عباراتی را که افراد جستجو می کنند تشکیل می دهند. به طور کلی، سایت‌های جدیدتر یا سایت‌هایی که با سئو مشکل دارند باید به شدت روی کلمات کلیدی طولانی تمرکز کنند. به عنوان مثال، کلمه کلیدی “چکمه های پیاده روی” برای یک فروشگاه کفش تازه تاسیس مناسب به نظر می رسد.

استفاده از کلمات کلیدی دم بلند

 از این گذشته، 90500 جستجو در ماه دریافت می کند و مانند یک کلمه کلیدی به نظر می رسد که یک مشتری بالقوه آن را جستجو می کند. اما اگر صفحه اول نتایج را بررسی کنید، این کلمه برای وب سایت های کوچک و تازه تاسیس مناسب به نظر نخواهد رسید. از سوی دیگر، یک کلمه کلیدی مشابه دم بلند (چکمه های پیاده روی با توری قرمز) سختی کلمه بسیار کمتری دارد. البته که این کلمه تعداد سرچ کمتری دارد، اما برای فعالیت روی سایت های تازه تاسیس مناسب به نظر میرسد.

دریافت بک لینک از سایت های معتبر

حتی اگر بهترین شیوه‌های افزایش سئوی داخلی را دنبال کنید، محتوای شما تضمینی برای تبدیل شدن به صفحه اول گوگل نیست. به همین دلیل است که دریافت بک لینک از انواع سایت های معتبر باید بخش بزرگی از استراتژی بالا بردن سئو سایت شما باشد.

دریافت بک لینک از سایت های معنبر

هزاران استراتژی لینک سازی وجود دارد که می توانید از آنها برای افزایش seo سایت استفاده کنید. اما در اینجا برخی از موثرترین آنها وجود دارد:

 • محتوای بسیار با کیفیت ایجاد کنید: دارایی‌های قابل پیوند را منتشر کنید که به طور خاص برای ایجاد بک لینک از وبلاگ‌ها و سایت‌های خبری در جایگاه شما طراحی شده‌اند.
 • محتوای مبتنی بر داده را آزمایش کنید: محتوای داده محور که داستانی را روایت می کند یکی از بهترین راه ها برای ایجاد پیوندهای بیشتر به وب سایت شما است. چه از طریق یک نظرسنجی اصلی، داده های عمومی یا داده های داخلی، محتوایی را پیرامون نتایج خود ایجاد کنید و آن را با ناشران به اشتراک بگذارید.
 • روندها را دنبال کنید: اگر بتوانید مطالعه شرکت یا صنعت خود را به یک خبر پرطرفدار گره بزنید، به احتمال زیاد ناشر بخواهد داده های شما را به نمایش بگذارد و با یک پیوند به شما اعتبار دهد.
 • به یک خبرنگار کمک کنید: سرویس رایگانی که به شما امکان می دهد نقل قول ها و دیدگاه های خود را در اختیار روزنامه نگارانی قرار دهید که به دنبال منابع هستند.
 • پست مهمان قانونی: وقتی محتوا را در سایت های دیگر در جایگاه مشارکت کننده انتشار می دهید، پیوندهای آن پست ها می توانند به بهبود رتبه گوگل شما کمک کنند.

اگر می‌خواهید فرصت‌های ایجاد لینک بیشتری را ببینید، ابزار تحلیل بک لینک‌ها می‌تواند به شما کمک کند بک لینک‌های رقیب خود را پیدا کنید. در واقع، می توانید حداکثر چهار URL رقیب را با هم مقایسه کنید تا متوجه شوید که در کجا ممکن است فرصتی برای لینک سازی وجود داشته باشد.

بالا بردن سئو سایت با بهینه سازی تصاویر

بهینه سازی تصویر معمولاً از نظر افزایش سئو به عنوان یک فرایند ثانویه در نظر گرفته می شود. با این حال، تصاویر بهینه‌سازی شده می‌توانند به جذب ترافیک وب‌سایت شما، در صورت درست انجام شدن کمک کنند.

بهینه سازی تصاویر وب سایت

مزایای استفاده از محتوای تصویری

علاوه بر ارسال مستقیم افراد به سایت شما از طریق Google Images، محتوای بصری می تواند به ارتقای کیفیت محتوای متنی شما کمک کند. به این دلیل که محتوای بصری با کیفیت بالا:

 • به شکستن دیوارهای بزرگ متنی کمک می کند
 • به خوانندگان اجازه می دهد محتوای نوشته شده را بهتر درک کنند (و انجام مراحل خاص را آسان می کند)
 • دارایی های محتوای کوچکی را ارائه می دهد که افراد می توانند به آنها پیوند داده یا در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارند
 • به محتوای شما کمک می کند تا از رقبا متمایز شود (مخصوصاً هنگام استفاده از گرافیک های 100٪ منحصر به فرد)

نکاتی برای بهینه سازی تصاویر

در اینجا چند نکته وجود دارد که باید هنگام بهینه سازی تصاویر برای سایت خود در نظر داشته باشید:

 • اندازه و فرمت فایل تصویر: از فرمت های تصویر (مانند WebP) که برای بارگذاری سریع طراحی شده اند استفاده کنید.
 • توضیحات و نام‌ها: تگ‌های جایگزین، نام فایل‌های تصویری و عناوین تصویر را بهینه کنید.
 • حق چاپ: مطمئن شوید که تصاویر می توانند به طور قانونی در محتوای شما استفاده شوند.
 • ارتباط: اطمینان حاصل کنید که تصاویر با محتوا مرتبط هستند.
 • سازگاری با موبایل: تصاویر را مشاهده کنید تا مطمئن شوید که به درستی در دستگاه های تلفن همراه ظاهر می شوند.
 • منحصر به فرد: سعی کنید استفاده از عکس های استوک را که قبلاً در بسیاری از سایت های دیگر استفاده شده اند محدود کنید.

چگونه تگ Alt موثر بنویسیم

متن جایگزین تصویر، چیزی است که همه موتورهای جستجو (از جمله گوگل) برای درک چیستی یک تصویر از آن استفاده می کنند. در اینجا نحوه نوشتن متن جایگزین موثر آمده است:

 • توصیفی باشید: تا جایی که می توانید تصویر را با جزئیات توصیف کنید. تصور کنید دارید آن را برای کسی توصیف می کنید که نمی تواند آن را ببیند. این کار علاوه بر مفید بودن برای موتورهای جستجو، به کسانی که از صفحه خوان استفاده می کنند کمک می کند تا تصاویر را بهتر درک کنند.
 • منحصر به فرد باشید: هر تصویر در هر صفحه باید متن جایگزین منحصر به فردی داشته باشد.
 • مرتبط باشد: درست مانند کلمات کلیدی در محتوای خود، الت تصاویر نیز باید به صورت طبیعی نوشته شود. این بدان معنی است که شما نیازی به قرار دادن کلمات کلیدی در متن جایگزین خود ندارید.

ردیابی معیارها با Google Analytics

اگر استراتژی های این پست را برای بهینه سازی seo سایت دنبال کنید، باید بعد از چند ماه شاهد بهبودهایی در سایت خود باشید. برای اینکه ببینید دقیقاً چگونه سئوی شما در حال بهبود است، مهم است که بدانید به کدام معیارها در Google Analytics توجه کنید.

دنبال کردن معیار های گوگل آنلیتیکس

ترافیک ارگانیک

برای مشاهده صفحات خاصی که افراد برای یافتن سایت شما از آنها استفاده می کنند، به صفحه Behavior صفحات فرود بروید.

سپس، بخش «ترافیک ارگانیک» را اضافه کنید تا فقط ترافیکی را که از موتورهای جستجو می‌آید ببینید.

مطالب مرتبط: چگونه سئو کنیم؟

(شاید بخواهید این صفحه را بوکمارک کنید. به این ترتیب، در آینده می توانید به راحتی به این گزارش دسترسی داشته باشید.) ترافیک از همه نوع (از جمله ترافیک ارجاعی، مستقیم و ارگانیک) می‌تواند به طور روزانه در نوسان باشد. بنابراین اگر می‌خواهید مطمئن شوید، تغییرات را در طول ماه‌ها دنبال کنید. برای مثال می توانید 90 روز گذشته را با 90 روز قبل مقایسه کنید. اگر افزایشی را مشاهده کردید، تلاش‌های سئوی شما احتمالاً جواب می‌دهد. اگر نه، ممکن است لازم باشد چیز جدیدی را امتحان کنید یا کمی بیشتر فعالیت کنید.

معیارهای تجربه کاربری

 • اگرچه احتمالاً یک فاکتور مستقیم رتبه بندی گوگل نیست، اما مهم است که ببینید کاربران چگونه با محتوای شما تعامل دارند و Google Analytics می تواند در این مورد به شما کمک کند. به طور خاص، به نرخ پرش (تعداد کاربرانی که از سایت شما خارج میشوند بدون اینکه صفحه دیگری را باز کنند) توجه کنید.
 • میانگین مدت زمان جلسه (معمولاً چه مدتی قبل از ترک در آن صفحه می گذرانند)
 • و Pages/Session (تعداد صفحات دیگری که کاربر پس از فرود در آن صفحه بازدید می کند)

توجه داشته باشید که هیچ معیار “خوب” یا “بد” در اینجا وجود ندارد. اینها معیارهای کمی هستند که باید هنگام ایجاد تغییرات در صفحه خود به آنها توجه کنید. اگر این معیارها بهبود یابد، تغییرات شما احتمالاً تاثیر مثبتی بر UX سایت شما خواهد داشت.

مطمئن شوید که سایت شما موبایل فرندلی است

مطالعات اخیر نشان می دهد که از هر 10 نفر 9 نفر از طریق تلفن همراه به اینترنت دسترسی دارند و گوگل اکنون از شاخصی استفاده می کند که اساساً فقط نسخه موبایل سایت شما را بررسی می کند. برای اینکه ببینید آیا وب سایت شما برای موبایل مناسب است یا خیر، تست موبایل فرندلی گوگل را انجام دهید.

بهینه سازی سرعت سایت و بارگزاری در موبایل

این اساساً یک نمره “موفقیت / شکست” است که شما می گیرید. با این حال، این که آیا سایت شما برای موبایل مناسب است یا نه، بسیار مهم است. به عبارت دیگر، این امکان وجود دارد که تست موبایل فرندلی گوگل را بگذرانید و با UX تلفن همراه خود مشکل داشته باشید.

به عنوان مثال: سرعت بارگذاری.

اگر سایت شما به کندی در دستگاه های تلفن همراه بارگیری می شود، احتمالاً در واقع سازگار با موبایل نیست. در گزارش Core Web Vitals کنسول جستجو می‌توانید ببینید که آیا سایت شما با سرعت بارگذاری مشکل دارد یا خیر.

افزایش سئو سایت با بهینه سازی داخلی

محتوای با کیفیت از بسیاری جهات پایه سئو است. اما تا زمانی که آن محتوای با کیفیت را بهینه نکنید، احتمالاً رتبه‌بندی نخواهد شد. خوشبختانه، سئو داخلی، شامل فعالیت های سخت، نیست. این اساساً کلمات کلیدی را به صورت استراتژیک به صفحه شما اضافه می کند.

از کلمه کلیدی خود در عنوان و مقاله خود استفاده کنید

مهم است که کلمه کلیدی هدف شما در تگ عنوان ظاهر شود و چند بار در مطلب قرار بگیرد. به عنوان مثال، پست ما که در تلاش است برای “کلمات کلیدی طولانی” رتبه بگیرد، دقیقاً همان عبارت جستجو را در عنوان صفحه دارد.

از کلمات و عبارات نزدیک به هم استفاده کنید

گوگل در کشف موضوع صفحه بدون کمک زیادی بهتر و بهتر می شود. بنابراین دیگر نیازی به قرار دادن کلمات کلیدی در صفحه شما نیست. یا در مورد چیزهایی مانند گنجاندن کلمه کلیدی هدف خود در تگ H2 بیش از حد نگران باشید.

می توانید این عبارات مرتبط را در قسمت «جستجوهای مربوط به» جستجوی دسکتاپ گوگل بیابید.

+++++

کلمات پررنگ در اینجا عباراتی هستند که گوگل آنها را بسیار مرتبط با عبارت جستجوی شما می داند. بنابراین منطقی است که آنها را در مقاله خود بگنجانید.

کاهش زمان بارگذاری

به گفته گوگل، “سرعت برابر است با درآمد. به این دلیل که یک وب سایت با بارگذاری کند می تواند نرخ پرش شما را افزایش دهد و شانس تبدیل کاربران را کاهش دهد. همانطور که مشخص است، سرعت بارگذاری وب سایت نیز یک فاکتور رتبه بندی گوگل است. برای تست سرعت سایت خود برای دسکتاپ و موبایل، سایت خود را در صفحه PageSpeed ​​Insights Google وارد کنید.

این گزارش به شما نشان می دهد که سایت شما با چه سرعتی بارگذاری می شود. و زمینه های خاص برای بهبود را در اختیار شما میگذارد.

بهبود سئو محلی

46 درصد از جستجوهای گوگل، در جستجوی اطلاعات محلی هستند. بنابراین اگر در یک منطقه جغرافیایی خاص خدمات ارائه می کنید، سئوی محلی بسیار مهم است (شاید حتی مهمتر از سئوی “عادی”).

اما سئوی محلی دقیقا چیست؟ و چه اقداماتی می توانید برای بهبود آن انجام دهید؟

سئوی محلی یک استراتژی سئو است که به کسب و کار شما کمک می کند در نتایج جستجوی محلی ظاهر شود. عبارت‌های جستجوی محلی معمولاً «بسته نقشه» یا «بسته محلی» را نشان می‌دهند که شامل نتایج Google Maps، نتایج فهرست‌بندی‌های کسب‌وکار محلی و نتایج جستجوی ارگانیک است.

در حالت ایده‌آل، زمانی که کاربران محلی عبارتی را که کسب و کار شما را توصیف می‌کند جستجو می‌کنند، کسب‌وکار شما باید در اینجا نشان داده شود.

در اینجا برخی از توصیه های برتر ما برای بهینه سازی جستجوی محلی آورده شده است:

 • نمایه کسب و کار Google خود را ثبت کنید
 • اطمینان حاصل کنید که اطلاعات تماس شما سازگار است و اگر نه، فهرست کسب و کار Google خود را ویرایش کنید
 • پست ها یا پیشنهادهای هفتگی را به نمایه کسب و کار Google خود اضافه کنید
 • به بررسی ها پاسخ دهید
 • صفحات مکان را برای وب سایت خود ایجاد کنید
 • وب سایت خود را برای کلمات کلیدی محلی بهینه کنید
 • اطمینان حاصل کنید که نقل‌قول‌های فهرست آنلاین شما (مخصوصاً نام، آدرس و شماره تلفن شما) در سراسر وب یکسان است.

تولید و به روزرسانی محتوا

افزایش seo سایت با لینک سازی داخلی

هنگامی که لینک سازی داخلی به درستی انجام شود، می تواند تاثیر قابل توجهی در رتبه بندی موتورهای جستجوی شما ایجاد کند. پیوندهای داخلی دقیقاً شبیه به صدا هستند: پیوندهایی که به صفحات دیگر در همان وب سایت اشاره می کنند. هر پیوند داخلی مقداری اعتبار را از یک صفحه به صفحه دیگر می فرستد. به همین دلیل است که می خواهید از آنها برای ارسال اعتبار به صفحاتی که بیشتر به آن نیاز دارند استفاده کنید.

جمع بندی

در این مطلب به صورت جامع پاسخی برای سوال “چگونه سئو سایت را بالا ببریم؟” ارائه کردیم. در نظر داشته باشید که افزایش سئو سایت با یک یا دو فعالیت انجام نمی شود و فعالیت های زیادی برای بهبود سئو سایت وجود دارد که باید به شکل هماهنگ با یکدیگر انجام بگیرند. شما می توانید با مطالعه مفهومی این مطلب، بالا بردن سئو سایت را انجام دهید و در صورتی نیاز به کمک داشتید، از طریق کامنت های همین پست با ما در ارتباط باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *