راهنمای جامع تدوین استراتژی محتوا

تدوین استراتژی محتوا چیست؟

محتوا بخش ضروری از هر استراتژی بازاریابی مدرن است که در انواع مختلف قابلیت انتشار دارد. برای اینکه متوجه شوید هر چند وقت یکبار باید محتوا تولید کنید، به یک طرح جامع نیاز دارید که به استراتژی محتوا معروف است. تدوین استراتژی محتوا یک برنامه ریزی دقیق از چشم انداز فعالیت های شما ارائه می دهد؛ همچنین اولین قدم برای ماندن در عرصه رقابت و درگیر کردن مخاطبان، داشتن یک استراتژی اصولی می باشد. بدون استراتژی محتوا هزینه و وقت زیادی را صرف تولید محتوا خواهید کرد که در نهایت نتیجه ای جز عدم دریافت بازخورد مناسب ندارد. تدوین استراتژی محتوا به شما کمک می کند تا به اهدافی که مد نظر دارید رسیده و علاوه بر کمک به کاربران با تولید محتوای جذاب، به تقویت برندینگ خود نیز کمک کنید. به صورت کلی، داشتن استراتژی محتوا برای هر کسب و کاری از واجبات است که باید قبل از انجام هر کاری انجام گیرد.

چرا باید استراتژی محتوا داشته باشیم؟

بگذارید با یک مثال اهمیت تدوین استراتژی محتوا را برایتان توضیح دهیم؛ زمانی که قصد سفر دارید، باید از مسیرتان اطلاعات کافی داشته باشید. اینکه شرایط آب و هوایی مقصد مورد نظر به چه صورت است و از چه راه هایی می توانید به آنجا برسید، جزء کارهایی است که قبل از مسافرت باید به آنها فکر کنید؛ همچنین اینکه می خواهید با ماشین به سفر بروید یا از وسایل نقلیه دیگر استفاده کنید نیز باید قبل از سفر کردن مشخص شوند. تدوین استراتژی محتوا نیز مانند سفر کردن است و شما باید کارهایی را قبل از تولید محتوا مناسب پلتفرم های متفاوت در نظر بگیرید. در غیر اینصورت در اواسط مسیر گم خواهید شد و برای پیدا کردن مسیر اصلی نیازمند صرف زمان بیشتری هستید. از طرفی دیگر داشتن استراتژی محتوا به عنوان یک متر و معیار مناسب برای سنجش عملکرد محتوای شما می باشد. تدوین استراتژی محتوا باعث می شود تا برای رسیدن به هدف نهایی، راه مناسب را انتخاب کنید و در صورت لازم تغییرات لازم برای رسیدن به موفقیت را اعمال نمایید.

تدوین استراتژی محتوا 2022

بخش های اصلی تدوین استراتژی محتوا

مهم نیست که کسب و کار شما چیست، تدوین استراتژی محتوا یکی از مهمترین کارهایی است که قبل از انجام هر کاری باید انجام دهید. برای تدوین استراتژی محتوا به کمترین هزینه نیاز دارد اما می توانید به کمک آن بازدهی خوبی داشته باشید. بخش های اصلی تدوین استراتژی محتوا به دو بخش تقسیم می شود که شامل:

 • تدوین استراتژی محتوای کلی: با استفاده از این استراتژی، برای کل کسب و کارمان یک برنامه در نظر میگیریم و همه محتواهایی که قرار است تولید شوند را با استفاده از این برنامه جلو می بریم.
 • تدوین استراتژی محتوا بابت هر محتوا: در بسیاری از کسب و کارها لازم است برای هر محتوایی که تولید میکنیم، یک استراتژی جزئی تر داشته باشیم؛ به این معنی که استراتژی جزئی، زیر مجموعه ای از استراتژِ کلان شما می باشد.

تمامی بخش هایی که برای تدوین استراتژی محتوا خود نیاز دارید، باید در یک بوم استراتژی محتوا یا سایر ابزارها نوشته شوند. به این نکته توجه کنید که استراتژی محتوا فقط یکبار تدوین می شود (مگر در شرایطی که استراتژی تدوین شده نتواند شما را به اهدافتان برساند) و شما باید در طول انجام کار همواره به آن توجه کنید. به صورت کلی یک استراتژی محتوا شامل بخش های زیر می باشد:

 • هدف گذاری (کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت)
 • شناخت مشتریان و مخاطب (پرسونا مخاطب)
 • تحلیل رقبا
 • تحقیق کلمات کلیدی
 • توصیف برند
 • توضیح محصولات یا خدمات کسب و کار
 • نقشه سفر مشتری
 • کانال ها و نحوه توزیع محتوا
 • در نظر گرفتن ساختار درست برای تولید محتوا (لحن مناسب، سئو، رنگ ها و …)
 • تقویم محتوا

عناصر ضروری در استراتژی محتوا

همه برندهای مشهور از یک استراتژی محتوا اصولی استفاده می کنند. انواع محتواهایی که در سایت ها تولید می شود، انواع مختلفی دارد؛ از وبلاگ ها، پست های رسانه اجتماعی گرفته تا ویدیوهای یوتیوب. تمامی کسب و کارها برای اطمینان از اینکه چه نوع محتواهایی تولید کنند و مخاطبان هدف آنها چه کسانی هستند، به یک طرح جامع نیاز دارند تا تمامی فعالیت های انجام شده را مورد بررسی قرار دهند. در تدوین استراتژی محتوا، عناصر مختلفی وجود دارد که می تواند به پیشرفت کسب و کار شما کمک کند؛ در ادامه با این عنصر ها آشنا خواهیم شد.

تدوین استراتژی محتوا

 

ایجاد سئو قوی در مطالب سایت

محتواهایی که در سایت تولید می کنید، علاوه بر اینکه باید به پرسش های متداول مخاطبان پاسخ دهد، باید برای موتورهای جستجو گوگل نیز بهینه باشد، چرا که اگر محتواهایی که تولید می کنید در صفحه اول گوگل نباشند، مخاطبان نیز نمی توانند محتواهای شما را مورد مطالعه قرار دهند. هنگام تدوین استراتژی، باید با تحقیق کلمات کلیدی، محتوایی سئو محور تولید کنید تا درخصوص ایجاد تعامل با مخاطبان، اطمینان لازم را داشته باشید.

لحن ثابت برای تولید محتوا

یکی از مهمترین موضوعات هنگام تدوین استراتژی محتوا، لحن ثابت است. داشتن لحن ثابت به مخاطبان شما کمک می کند تا دچار سردرگمی نشوند و فهم محتوا برای شما آسان تر باشد. بهتر است هر متنی که تولید می کنید، آن را از نظر لحن مورد بررسی قرار دهید، زیرا داشتن یک لحن ثابت برای هر کسب و کاری، می تواند باعث منحصر به فرد شدن آن شود.

ارائه راه حل برای چالش های مشتری

بسیاری از کسب و کارها هنگام تولید محتوا، تنها به دنبال ایجاد محتوایی هستند که به رتبه سایت آنها کمک کند؛ این نوع از تولید محتوا که تنها برای رتبه گرفتن در سایت می باشد، نه تنها نمی تواند به سوالات مخاطبان پاسخ دهد، بلکه نشان دهنده این است که برای مخاطبان خود ارزشی قائل نیستید. پیشنهاد می شود که علاوه بر رعایت سئو محتوا متنی، به دنبال پاسخ به نیازهای مشتریان نیز باشید.

برنامه ریزی، از عناصر ضروری در استراتژی محتوا

داشتن یک تقویم محتوایی، می تواند به شما کمک کند تا برنامه ریزی درستی برای تولید محتوا داشته باشید. در واقع تقویم محتوایی باید تمامی جنبه های کسب و کار شما در نظر گرفته شود.

چرا باید بوم استراتژی محتوا داشته باشیم؟

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، تدوین استراتژی محتوا و برنامه هایی که برای خود در نظر دارید باید به وسیله ابزارهایی که در نظر دارید نوشته شوند تا در طول انجام پروژه حواستان به آن باشد. بوم های استراتژی در کسب و کارهای زیادی مورد استفاده قرار می گیرند که شاید شما هم آنها را دیده باشید ولی با اسم آن آشنا نباشید. بوم استراتژی یا همان Content Strategy Canvas از یک صفحه با بخش بندی های مختلف تشکیل شده است که در هر بخش از آنها می توانید با استفاده از کاغذ های رنگی، کارهایی که باید انجام شوند را یادداشت کنید. اینکه برای جذب مخاطب چه محتوایی تولید کنید و در کدام پلتفرم و در چه زمانی منتشر کنید، کارهایی است که باید در بوم استراتژی مشخص شود. برای تدوین استراتژی تولید محتوا، سوالات زیادی وجود دارد که باید به آنها پاسخ داده شود که در بعضی مواقع این سوالات به تیم های مختلفی که در کسب و کار هستند مرتبط می باشند. پس بهتر است بعد از انجام تحقیقات لازم توسط افراد در بخش های مختلف، چکیده و نتیجه نهایی بر روی بوم استراتژی محتوا قرار گیرد.

عناصر ضروری در تدوین استراتژی محتوا
برای تهیه یک بوم استراتژی، باید به سوالات زیر پاسخ دهید و در نهایت پاسخ هایی که به این سوالات داده می شود را طی یک جمع بندی، در بوم استراتژی قرار دهید. این سوالات عبارتند از:

 • مخاطبان شما چه کسانی هستند و چه کسانی محتوای شما را می خوانند؟ (Audience)
 • الان در چه وضعیتی قرار دارید و با انتشار محتواهای قبلی چه بازخوردی دریافت کرده اید؟ (Audit)
 • صدای برند شما چیست و چه ارزش هایی را منعکس می کند؟ (Brand)
 • تولید کنندگان محتوا شما چه کسانی هستند و این تیم از چه افرادی تشکیل شده است؟ (Production)
 • چه نوع محتواهایی می توانید تولید کنید؟ (Format)
 • روند تولید محتوا شما چیست و از چه ابزاری برای نظم دادن به این روند استفاده می کنید؟ (Workflow)
 • برای تبلیغ و انتشار محتوا، از چه پلتفرمی استفاده خواهید کرد؟ (Distribution)
 • نظر تصمیم گیرندگان اصلی کسب و کار چیست و آنها چه انتظاراتی از تیم محتوا دارند؟ (Stakeholders)
 • اهداف اصلی شما از تولید محتوا چیست و چگونه دستیابی به اهداف را مورد بررسی قرار می دهید؟

نحوه تدوین استراتژی محتوا

بعد از آشنا شدن با استراتژی محتوا، باید با مراحل تدوین آن آشنا شوید تا بتوانید برای رسیدن به هدفی که در نظر دارید، یک استراتژی محتوا اصولی تهیه کنید. برای آشنایی با مراحل و نحوه تدوین استراتژی محتوا، می توانید از مقاله آموزش استراتژی محتوا از پایه کمک بگیرید.

انواع استراتژی محتوا

تا این قسمت از مطلب، با چیستی استراتژی محتوا و اهمیت آن آشنا شدیم. بهتر است بدانید که تولید محتوا با کیفیت یکی از راه هایی است که باعث رشد کسب و کار شما خواهد شد. زمانی که شما می خواهید اقدام به تدوین استراتژی نمایید، ممکن است با پارامترهای زیادی مواجه شوید که در استراتژی مورد نظر شما نقش داشته باشند اما بهتر است بدانید که فرمت های بازاریابی متعددی وجود دارد که هر کدام از آنها مزایا منحصر به فرد خود را دارند. آگاهی از انواع مختلف بازاریابی محتوا به شما کمک می کند تا برای تولید محتوا با کیفیت، گزینه های بیشتری پیش رو داشته باشید. در ادامه با انواع استراتژی محتوا آشنا خواهیم شد.

بلاگ ها

یکی از راه ها برای ایجاد نام تجاری و افزایش ترافیک وب سایت، محتواهای وبلاگ می باشند. با تدوین یک استراتژی قوی برای تولید محتوا و تحقیق کلمات کلیدی و موضوعاتی که برای مخاطبان هدف شما اهمیت دارد، می تواند پاسخگو نیازهای مخاطبان باشد. پست های وبلاگ بهینه شده می توانند عملکرد خوبی در موتورهای جستجو گوگل داشته باشند و سئو سایت شما را تقویت کند. یکی دیگر از مزایای وبلاگ نویسی این است که بر شخصیت برند شما تاکید دارد و باعث می شود تا یک شخصیت منحصر به فرد برای سایت خود داشته باشید.

پادکست ها، یکی از انواع استراتژی محتوا

تولید محتوا صوتی یا همان پادکست در حال تبدیل شدن به یک شکل موثر برای بازاریابی محتوا و ساخت برند است. یکی از مزایای آن این است که به شما امکان می دهد اطلاعات طولانی و با ارزش را بدون صرف زمان زیاد ارائه دهید؛ همچنین پادکست ها به شما اجازه می دهند تا اطلاعات و تخصص خود را به صورت مستقیم با مخاطبان به اشتراک گذارید. از جمله مزایا دیگر پادکست ها، قابل حمل بودن آنها می باشد، بدین معنی که می توانید بدون محدودیت زمانی یا مکانی از آنها استفاده نمایید.

انواع استراتژی محتوا

وبینارها

یکی دیگر از ابزارهای بازاریابی محتوا، وبینارها هستند که می توانند به شما کمک کنند تا مشتریان بالقوه خود را آموزش دهید تا به آنها در درک بهتر موضوعات مختلف کمک کنید. یکی دیگر از مزایای کلیدی وبینارها، امکان تعامل زنده بین ارائه دهنده و بینندگان است؛ در وبینارها، بینندگان می توانند سوالاتی بپرسند و ارائه دهنده نیز می تواند در زمان واقعی به آن پاسخ دهد که این موضوع منجر به ایجاد ارتباط شخصی تر با مخاطبان خواهد شد.

مقاله سفید و کتاب های الکترونیکی

یکی از بهترین راه ها برای ایجاد رهبری فکری، کسب اعتبار در صنعت و ایجاد سرنخ، استفاده از کاغذهای سفید یا کتاب های الکترونیکی می باشد. این نوع از استراتژی که تخصصی تر از پست های وبلاگ هستند، به شما این امکان را می دهد تا یک موضوع خاص را به صورت کامل بررسی نمایید و اطلاعات بیشتر از پست های وبلاگی را به اشتراک گذارید. در این نوع از استراتژی محتوا، مهم است که محتوای با کیفیتی را ارائه دهید تا ارزش زمان گذاشتن را داشته باشد. در مقاله سفید یا کتاب های الکترونیکی، بهتر است راه حلی را به مخاطبان ارائه دهید؛ همچنین علت چرایی برتری شما نسبت به سایر رقبا، باید در این نوع از استراتژی مشخص شود.

محتوای تولید شده توسط کاربر

یکی دیگر از انواع استراتژی ها، محتوا تولید شده توسط کاربر یا همان (User Generated Content (UCG می باشد. UCG محتوایی است که توسط کاربران تولید می شود و به نوعی برند شما را مشخص خواهد کرد؛ برای مثال، زمانی که مخاطبان با استفاده از محصولات شما عکس می گیرند یا ویدیویی برای شما میفرستند، در واقع نوعی UCG می باشد. این نوع از استراتژی محتوا بسیار موثر است، چرا که هم از طریق بازاریابی دهان به دهان یا همان (Word Of Mouth(WOM و هم از اثبات اجتماعی استفاده می کند که می تواند منجر به جلب اعتماد مشتریان شود.

استراتژی محتوا در وب سایت

تدوین استراتژی محتوا برنامه ای است که اهداف تجاری شما را در آینده ای نه چندان دور مشخص کرده که در نهایت شما می توانید از محتوا به عنوان ابزاری برای دستیابی به اهداف خود استفاده کنید. همانطور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم، تدوین استراتژی محتوا بهتر است برای تمامی پلتفرم ها انجام گیرد. برای تولید محتوا در وب سایت، باید مشخص کنید که قصد تولید چه محتواهایی در سایت را دارید، چرا که برای تولید محتوا در سایت، می توانید از انواع مختلف محتوا استفاده نمایید. در ادامه با انواع روش هایی که می توانید به کمک آنها تولید محتوا کنید، آشنا خواهیم شد.

الگوی تدوین استراتژی محتوا

با تدوین استراتژی محتوا می توانید تمامی چالش های پیش رو کسب و کارتان را کشف کرده و برای هر کدام از آنها راه حلی را ارائه دهید. برای داشتن یک استراتژی قدرتمند و اصولی، باید پارامترهای زیادی را با توجه به نوع کسب و کارتان در نظر بگیرید، چرا که استراتژی محتوا مراحل مختلفی دارد اما در حالت کلی، الگوی تدوین استراتژی محتوا به صورت زیر است:

 • مقدمه: در این بخش باید مشخص کنید که هدف شما از تولید محتوا چیست و چه هدفی در ذهنتان دارید.
 • پیشگفتار: در این بخش هدف اصلی شما بیان خواهد شد.
 • محتوای سایت
 • وبلاگ ها
 • محتوای خارج از سایت: چگونگی تاثیر استراتژی اصلی شما بر فعالیت های خارج از سایت
 • گردش کار
 • بخش نهایی: عمل کردن به استراتژی های در نظر گرفته شده و بررسی موفقیت

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم با استراتژی محتوا و انواع آن آشنا شوید. تدوین استراتژی می تواند به شما کمک کند تا برای انجام سایر کارهای خود زمان بیشتری داشته باشید. تدوین استراتژی از این جهت مهم است که برای شروع هر کاری به برنامه ریزی نیاز دارید تا بر اساس آن بتوانید نتیجه کارهای خود را مورد بررسی قرار دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *