ترند های بازاریابی محتوایی

مهم نیست که شما در کجای این کره خاکی زندگی می کنید، محتوای تقریبا در هر ثانیه شما را احاطه کرده است و شما می توانید آنها را از رسانه های مختلف دریافت کنید. محتوا می تواند تضمین کننده موفقیت شما باشد. نیازها و ابزارهای مورد استفاده آنقدر سریع تکامل می یابند که طبیعی است که نبض آخرین روندها و نوآوری ها در دست داشته باشید؛ به همین دلیل است که ما در این مقاله می خواهیم لیستی از ترند های بازاریابی محتوایی را در اختیار شما قرار دهیم که بهتر است آن را در استراتژی بازاریابی محتوایی خود در نظر داشته باشید. اگر شما یک بازاریاب هستید، به احتمال زیاد می دانید که بازاریابی محتوایی تا چه اندازه برای کسب و کار شما می تواند مهم باشد و با توجه به اهداف شما، روندهای نوظهور و مستمری در بازاریابی محتوا وجود دارد که می تواند رویکرد شما را اصلاح کند.

ایجاد محتوای تعاملی

62 درصد از بازاریابان از محتواهای تعاملی استفاده می کنند و اگر این محتواها به درستی انجام شوند، در معرض دید بازدیدکنندگان زیادی قرار خواهند گرفت. ویدیوهای تعاملی از زمان ورودشان، توجه بازاریابان زیادی را به خود جلب کرده است به طوری که این شکل از محتواها به کاربران اجازه می دهند تا احساس کنند که تصمیم گیرنده هستند.

ترند بازاریابی محتوا

ایجاد محتوای شخصی سازی شده

شخصی سازی محتوا و ایجاد محتواهای منحصر به فرد، یکی از عامل های موفقیت است که به عنوان یکی از ترند های بازاریابی محتوایی شناخته شده است شما خواهد بود. طبق گفته کارشناسان، تحقیقات و یافتن صدای اصلی خود، دو محرک الهام بخش برای کسب و کار شما می باشد. برای منحصر به فرد بودن، باید از الگوریتمی که رقبا شما استفاده می کنند فراتر روید. انجام نظرسنجی های مختلف، مصاحبه با مشتریان و تدوین پرسونا خریدار، از جمله عواملی است که می تواند در موفقیت کسب و کار شما موثر باشد؛ همچنین به اشتراک گذاری داستان های موفقیت خود با مخاطبان و مطالعاتی که انجام می دهید، می تواند یکی از راه های تولید محتوای شخصی سازی شده باشد.

تولید محتوا بر اساس نیاز مخاطبان

نیازهای مخاطبان شما همواره در حال تغییر است؛ به همین دلیل آگاهی از آنها می تواند در تدوین استراتژی مناسب برای کسب و کارتان کمک کننده باشد. در این بخش، بهینه سازی محتوا می تواند راهکاری کارآمد باشد. بهتر است هنگام بهینه سازی محتواها بر روی کلمات کلیدی طولانی تمرکز کنید و سعی کنید هنگام سفارش تولید محتوا لحن مناسبی را انتخاب کنید. نکته ای که در موفقیت شما تاثیر خواهد گذاشت، توجه به این موضوع است که این روش ها باید همواره جزء برنامه ریزی های شما باشند.

ترند های بازاریابی محتوا برای کسب و کار

درک مخاطبان برای تولید محتوا

تولید محتوا برای مخاطبان انجام می گیرد، به همین دلیل است که درک کامل نیازهای مخاطبان و شناخت درست آنها، از اهمیت بالایی برخوردار است. در صنایع B2B، اغلب استراتژی ها بر اساس نیازهای مشتریان چیده می شود و مدیران محتوا خودشان را به جای مشتریان می گذارند. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، درک کامل نیازهای مخاطبان و ایجاد حس همدلی با موقعیت آنها، می تواند موجب افزایش نرخ تبدیل شود.

به محتوا به عنوان یک محرک درآمد نگاه کنید

بر اساس نظر سنجی های انجام گرفته، 91 درصد از شرکت ها با بازاریابی محتوایی در سال 2021، به درجاتی از موفقیت دست یافتند که این نشان دهنده این است که بازاریابی محتوایی در حال رشد است. شرکت های مختلف نه تنها برای بازاریابی محتوایی بودجه زیادی را در نظر می گیرند، بلکه آن را به عنوان یک محرک درآمد می بینند که ارزش سرمایه گذاری دارد. در ادامه با چند نکته برای تولید محتوا آشنا خواهیم شد که به کمک آنها می توانید در بودجه خود صرفه جویی کنید. این تکنیک ها عبارتند از:

 • با تدوین استراتژی محتوا شروع کنید. با استفاده از Content Strategy، می توانید از محتواهایی که قرار است در آینده منتشر کنید اطلاعات لازم را داشته باشید. استراتژی محتوا به شما کمک می کند تا با تجزیه و تحلیل عملکرد محتواهای موجود و تاثیر آنها در ایجاد ترافیک ارگانیک، معیارها و اهداف خود را برای محتواهای آینده سازماندهی کنید.
 • بررسی شاخص های مهم. پس از تعیین اهداف سطح بالا، به معیارهای خاصی که برای ردیابی عملکرد هر نوع محتوا در نظر دارید توجه کنید.

ترند های بازاریابی اینترنتی

 • میزان تعامل، ترافیک ارگانیک، تبدیل ها، سرنخ ها و … از جمله پارامترهایی است که بعد از تولید محتوا باید مورد بررسی قرار گیرند.
  به این موضوع توجه کنید که همه محتواهایی که تولید می کنید تنها برای تبدیل یا فروش مورد استفاده قرار نمی گیرد، بلکه سایر معیارها مانند ترافیک، سرنخ ها که موجب افزایش تعامل بین شما و مخاطبانتان می شود را نیز باید در نظر بگیرید.
 • بهینه سازی محتوا. بهتر است هر محتوایی که منتشر می کنید را چندین بار مورد بررسی قرار دهید. اینکار علاوه بر اینکه موجب کسب رتبه های برتر در موتورهای جستجو گوگل می شود، می تواند نشان دهنده ارزشی باشد که شما برای مخاطبان خود قائل هستید.

تمرکز بر نرخ کلیک

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، سنجش و ارزیابی محتوا بعد از نوشتن آن، یکی از مهمترین کارهایی است که باید انجام گیرد، در غیر اینصورت، متوجه عملکرد محتواهای خود نخواهیم شد. هنگام تدوین استراتژی برای تولید محتوا، باید به این نکته توجه کنید که یکی از معیارهای سنجش عملکرد محتوایی که تولید کردید، نرخ CTR یا همان نرخ کلیک می باشد، چرا که این پارامتر نشان می دهد مطلب منتشر شده چقدر برای مخاطبان شما جذاب بوده است. در این بخش می خواهیم برخی از نکاتی که برای بهبود CTR به آنها نیاز خواهید داشت را مورد بررسی قرار دهیم.

 • استفاده مجدد محتوا در رسانه های دیگر. این بدین معنا است که اگر محتوایی که در سایت خود منتشر می کنید را در سایر رسانه ها مانند اینستاگرام، یوتیوب و … منتش کنید، موتورهای جستجو گوگل این موضوع را بررسی خواهند کرد و همین امر می تواند در افزایش نرخ کلیک شما موثر باشد.

ترفندهای بازاریابی محتوایی

 • پاسخ به سوالات احتمالی کاربران. برای نوشتن محتوا که به افزایش نرخ کلیک شما کمک کند، بهتر است در خصوص موضوعاتی محتوا بنویسید که به نیازهای کاربران هدف شما جواب دهد؛ برای مثال، پاسخ به این سوال که جمعیت فلان کشور چقدر است، شاید برای کاربران جذاب به نظر نرسد اما اگر جواب همین سوال را با این پرسش مطرح کنید که تاریخچه فلان کشور چیست، می تواند موضوع جالبی برای مخاطبینی باشد که به تاریخ علاقه دارند. در این مورد، طراحی پرسونا مخاطب می تواند به انتخاب موضوعات مختلف برای مقاله هایی که در سایت ها منتشر می کنید کمک کننده باشد. شما با طراحی مخاطبان هدف خود و سوالاتی که ممکن است در ذهن آنها به وجود آید، می توانید مقاله ای بنویسید که پاسخگوی نیازهای مخاطبانتان باشد.

ساخت محتواهای ویدیویی کوتاه

طبق نظر سنجی های انجام شده، 41 درصد از پاسخ دهندگان تولید محتوای ویدیویی را به عنوان یک تاکتیکی برای بازاریابی نام بردند که باعث موفقیت استراتژی محتوایی آنها شده است. علاوه بر این، بیشتر افراد تمایل دارند که از محتوای ویدیویی برای افزایش مخاطبان خود استفاده کنند. ساخت استوری های جذاب اینستاگرام، ویدیوهای تیک تاک و پلتفرم های بی شماری که برای تولید ویدیو های کوتاه وجود دارند، روز به روز از محبوبیت بیشتری برخوردار می شوند که همین امر موجب شده بیشتر بازاریابان به دنبال تولید محتواهای ویدیویی کوتاه اما جذاب باشند. از جمله سوالات و دغدغه هایی که در این زمینه مطرح خواهد شد، هزینه تولید محتوا ویدیویی است که ذهن افراد زیادی را درگیر خواهد کرد به همین دلیل در این بخش ما می خواهیم به بررسی ایده هایی بپردازیم که با استفاده از آنها می توانید با کمترین هزینه، می توانید ویدیوهای کوتاه اما جذاب تولید کنید. برخی از این ایده ها عبارتند از:

 • پرسش های متداول یا FAQS: جواب دادن به پرسش های متداولی که توسط کاربران مطرح می شود، می تواند انتخاب خوبی برای ساخت ویدئوهای کوتاه باشد.
 • تبلیغات ویدیویی: اگر با اینفلوئنسرها کار می کنید، شراکت با آنها در استراتژی تبلیغات ویدیویی می تواند هم در جلب اعتماد و هم در جلب توجه بسیار موثر باشد.
 • توصیفات: یکی دیگر از راه هایی که می تواند به جلب مخاطبان کمک کند این است که از مشتریان خود دعوت کنید تا نظرات خود را در قالب فرمت های ویدیویی برای شما ارسال کنند.

ممیزی محتوا را فراموش نکنید

75 درصد از شرکت ها، هر سال یک ممیزی کامل محتوایی انجام می دهند و 65 درصد از شرکت هایی که در بازاریابی محتوا موفق می باشند، حداقل دو بار در سال ممیزی محتوا را اجرا می کنند. با یافتن اینکه چه محتوایی بهترین عملکرد را دارد، می توانید انتخاب آگاهانه ای داشته باشید. وقتی تیم های بازاریابی محتوا ممیزی محتوا را بیشتر انجام می دهند، نتایج قوی تری در کسب و کارتان خواهید داشت. در حالت کلی پارامترهایی وجود دارد که نشان دهنده این است که محتوای شما به بروزرسانی نیاز دارد.

ترندهای بازاریابی محتوایی

برخی از این پارامترها عبارتند از:

 • قدیمی بودن محتوا
 • وجود نوسانات در رتبه محتوا
 • تقویت مجدد محتوا در هنگام کاهش رتبه و ترافیک

طبق بررسی های انجام شده در سایت semrush.com بیشتر کاربران بعد از بروزرسانی محتوا با افزایش ترافیک و نرخ تعامل در سایتشان روبرو شده اند. بنابراین حداقل دو ممیزی محتوا در سال را هدف گذاری کنید. (اگر در باز کردن سایت semrush مشکل دارید، با فیلترشکن وارد شوید).

استفاده از ابزارها و داده ها برای سنجش محتوا

با توجه به اینکه در چه صنعتی فعالیت می کنید، این احتمال وجود دارد که در هر هفته تعدادی مقاله منتشر کنید و از طرفی سایر برندها نیز شما را به عنوان رقیب خود در نظر داشته باشند؛ به همین دلیل استفاده از ابزارهایی برای شناسایی فرصت ها، برنامه ریزی، اجرا و خودکار سازی استراتژی بازاریابی محتوای شما می تواند به کسب نتایج بهتر کمک کند. با توجه به اینکه بسیاری از مدیران محتوا به دنبال ساده سازی فرایندهای تکراری در صنعت خود هستند، ابزارهایی مختلفی به شما کمک خواهند کرد تا محتوای خود را بهینه کنید تا باعث افزایش تعامل کاربران شود.

تولید محتواهای طولانی

موتورهای جستجو گوگل برای محتواهای طولانی بیشتر از محتواهای کوتاه ارزش قائل اند. دلیل این امر این است که عموما نوشتن محتواهای طولانی نیازمند تحقیقات زیاد است و بهتر می تواند به نیازهای کاربران پاسخ دهد؛ همچنین اگر هدف شما از تولید محتوا افزایش نرخ کلیک برای کلمه خاصی می باشد، مسلما با تولید محتوای طولانی بهتر می توانید کلمه مورد نظر را تکرار کنید.

content marketing trends

تولید محتوای صوتی

افرادی که در ایالات متحده زندگی می کنند، در سال 2021 نزدیک به 15 میلیارد ساعت پادکست گوش می دادند که همین امر نشان دهنده علاقه روزافزون مردم به محتواهای صوتی می باشد. تولید محتوای صوتی باعث می شود که مخاطبان شما در هر شرایطی به محتواهای شما گوش دهند و با ما در ارتباط باشند. اگر تقاضای آشکاری برای محتوای صوتی در صنعت شما وجود دارد، بهتر است هر چه سریعتر آن را عملی کنید. یک مزیت مهمی که تولید محتواهای صوتی دارند، این است که می توانند تاثیر بیشتری بر مخاطبان شما داشته باشند.

استفاده از واقعیت مجازی

با توجه به اینکه واقعیت افزوده و واقعیت مجازی تجربه کاربر را افزایش می دهند، به همین دلیل بسیاری از صنایع به دنبال این هستند که در بازاریابی محتوای خود از واقعیت افزوده یا مجازی استفاده کنند. AR یا VR که به ترتیب به واقعیت افزوده و واقعیت مجازی معروف اند، برای بسیاری از صنایع می توانند بسیار مفید باشند؛ برای مثال، اگر کسب و کار شما به فروش مبل مربوط می شود، بهترین محتوایی که می تواند برای کاربران شما مفید باشد این است که به کاربران اجازه دهید نمایشی مجازی از شکل ظاهری مبل ها در اتاق نشیمن خود را ببینند. به این نکته توجه کنید که اگر برای استفاده از واقعیت مجازی بودجه کافی ندارید، بهتر است از سایر ترند های بازاریابی محتوایی استفاده کنید.

بهینه بودن محتواها برای موبایل

با توجه به اینکه بیشتر جستجوها از طریق تلفن های همراه انجام میشود، به همین دلیل بهینه بودن محتواها برای موبایل یکی از ترند های بازاریابی محتوایی در نظر گرفته شده است و از جمله مهمترین کارهایی است هنگام طراحی سایت در کرج باید انجام دهید. بهینه بودن محتوا برای تلفن های همراه یکی از استراتژی های مهم در بازاریابی محتوایی می باشد که می تواند به افزایش بازدید و نرخ کلیک شما کمک کند.

سخن آخر

با توجه به اینکه هر برند منحصر به فرد است، به همین دلیل استراتژی بازاریابی محتوایی شما نیز باید متفاوت باشد. برای تدوین استراتژی بازاریابی محتوایی بهتر است روش خود را داشته باشید و در کنار اطلاع داشتن از ترند های بازاریابی محتوایی، برای منحصر به فرد بودن برند خود تلاش کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *