آموزش تدوین قیف بازاریابی محتوایی

بیشتر بازاریابان برای مراحل مختلف سفر مشتری اقدام به تولید محتوا می کنند. درک اینکه کدام قالب و محتوا در هر مرحله بهترین کارایی را دارد، از نظر ارائه ارزش به مخاطبان و ایجاد یک استراتژی بازاریابی محتوایی قوی برای هر کسب و کاری به عنوان یک دارایی بزرگ محسوب می شود. این که فروشنده بداند در هر مرحله باید چگونه مخاطبان را جذب کند و آنها را به مشتری تبدیل کند، از جمله مزایای تدوین قیف بازاریابی محتوایی می باشد. با توجه به اینکه بیشتر محتواهایی که به صورت آنلاین در اختیار مشتری قرار می گیرند هدف خاصی دارند، به همین دلیل داشتن یک قیف بازاریابی می تواند به رشد کسب و کار شما کمک کند. در این مقاله ابتدا به بررسی دقیق قیف بازاریابی محتوا می پردازیم، سپس چگونگی تدوین آن را در مراحل مختلف سفر مشتری بیان خواهیم کرد.

قیف بازاریابی محتوایی چیست؟

تدوین قیف بازاریابی محتوا سیستمی است که به یک برند کمک می کند تا مشتریان بالقوه را جذب کند و آنها را در طول سفرشان از اولین تعامل تا تبدیل مخاطب به مشتریان دائمی راهنمایی کند. کارشناسان بازاریابی محتوا سه مرحله اصلی قیف را به این صورت تعریف کرده اند:

  • Top of the funnel: بالای قیف یا همان TOFU که بیشتر برای جلب کاربران مورد استفاده قرار می گیرد. سئو، کتاب ها الکترونیکی، تبلیغات، ویدیوها و ایمیل ها، از جمله مراحل اصلی قیف بازاریابی محتوایی می باشد.
  • Middle of the funnel: وسط قیف یا MOFU، مجموعه کارهایی است که منجر به تولید می شود. وبینارها، مطالعات موردی، سوشال مدیا و …. از جمله کارهایی است که منجر به تولید و ایجاد مخاطبان بیشتر خواهد شد.
  • Bottom of the funnel: پایین قیف یا همان BOFU مربوط به پرداخت ها می باشد. با توجه به اینکه قصد کاربر در هر مرحله متفاوت است، بهتر است در هر مرحله محتواهای شما اهداف متفاوتی داشته باشند.

چگونه یک قیف بازاریابی محتوایی بسازیم

 

یکی از سوالات مهمی که در این بخش باید به آن پاسخ دهید، این است که چه محتوایی نیازهای اطلاعاتی مشتریان شما را در یک مرحله خاصی برآورده می کند.

اهمیت تدوین قیف بازاریابی محتوایی برای کسب و کارها

قیف بازاریابی محتوایی با مشخص کردن مسیر و در نهایت صرفه جویی در زمان و هزینه، به سازمان های مختلف کمک می کند تا در کمپین های مختلف و تبلیغات، موثرتر عمل کنند. قیف بازاریابی محتوایی به شما کمک می کند تا مخاطبان هدف خود را در کمترین زمان ممکن پیدا کنید و متناسب با نیازهای آنها اقدام به تولید محتوا کنید. با تدوین قیف بازاریابی محتوایی می توانید نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنید.

چگونه یک قیف بازاریابی محتوا موثر بسازیم؟

طبق نظر سنجی های انجام شده، بیشتر بازاریابان در هر مرحله از خرید مشتری، محتواهای متناسب با نیاز آنها را تولید خواهند کرد. حدود %95 اقدام به تولید محتوای TOFU ، %86 محتوای MOFU و %76 نیز اقدام به تولید محتوای BOFU می کنند. این استراتژی کاملا منطقی است، چرا که هدف اصلی یک استراتژی بازاریابی محتوا، جذب مخاطبان مشخص برای درگیر کردن آنها و در نهایت تبدیل آنها به مشتریان دائمی می باشد.

نکات کلیدی برای ایجاد یک قیف بازاریابی محتوا

حال وقت آن رسیده که مشاهده کنیم بازاریابان برای تولید محتواها در هر مرحله از قیف بازاریابی، چه اقداماتی را انجام می دهند؛ به همین دلیل بهتر است نکات مختلفی را برای ایجاد قیف بازاریابی محتوا بیان کنیم:

ایجاد محتوا در هر مرحلۀ قیف بازاریابی

رویکردهای تک مرحله ای، جای خود را به بازاریابی محتوای تمام قیفی داده اند. اکثر بازاریابان با تولید محتوای موثر، در هر مرحله از خرید مشتری، آنها را جذب خود خواهند کرد. برای اینکه به مخاطبان خود کمک کنید، بهتر است در هر مرحله از سفر خریدار با استفاده از محتوا، آنها را راهنمایی کنید. آگاهی از برند تا تصمیم به خرید، از جمله کارهایی است که باید در هر مرحله از سفر مشتری انجام شود.

قیف بازاریابی محتوایی چیست

ایجاد صفحه های فرود برای راهنمایی مشتریان

بر اساس نظر 72 درصد از بازاریابان، ایجاد صفحاتی برای راهنمایی کاربران، یکی از بهترین محرک ها برای مشتریان به حساب می آید. با توجه به تجربه کاربری و با ایجاد صفحاتی که بر روی مشکلات مشتریان بالقوه تمرکز دارد، می توانید توجه آن ها را به سمت برند خود جذب کنید. صفحات فرود یا همان Landing page صفحاتی هستند که می توانید یک نمای کلی از محصولات یا خدماتتان ارائه دهید. استفاده از فرمت های مختلف مانند اینفوگرافیک ها، یکی از راه های آسان برای جذب مخاطبان است.

مرور محصولات و مطالعات موردی برای ایجاد سرنخ

ایجاد صفحاتی که درباره چگونگی استفاده از خدمات یا محصولات مختلف می باشد، از جمله کارهایی است که می تواند در تولید سرنخ به شما کمک کند. با اضافه کردن این محتواها در برنامه خود، می توانید در هر مرحله TOFU و BOFU موفق باشید. این صفحات به شما کمک می کنند تا محصول مورد نظر خود را از دیدگاه های مختلف مورد بررسی قرار دهید.

نقل داستان های موفقیت و نظرات مشتریان

یکی از کارهایی که می توانید برای افزایش خرید مشتریان انجام دهید، قرار دادن داستان موفقیت برند خود یا نظرات مشتریان می باشد. 51 درصد از بازاریابان معتقدند که بررسی اجمالی محصولات در انتهای قیف بازاریابی، همراه با نظرات مشتریان و داستان های موفقیت می تواند یکی از بهترین کارها در تدوین قیف بازاریابی محتوایی باشد. اینجا است که محتوای تولید شده توسط کاربر می تواند در جذب مشتریان بیشتر به شما کمک کند.

تشویق مشتریان به حرکت در قیف بازاریابی

تشویق مشتریان به حرکت در قیف و تبدیل آنها به مشتریان دائمی، به گفته 50 درصد از بازاریابان، از جمله چالش برانگیز ترین کارها هنگام ساخت قیف می باشد. ارسال ایمیل یا ایجاد محتواهای مرتبط، از جمله کارهایی است که در این بخش باید صورت گیرد.

قیف بازاریابی محتوایی

برای افزایش خرید، با مخاطبان خود تماس بگیرید

جستجوی ارگانیک یا تبلیغات پولی از جمله کارهایی است که می تواند به جذب مشتریان بیشتر کمک کننده باشد؛ در کنار اینها، بازاریابی ایمیلی از جمله اقداماتی است که می تواند در جذب مشتریان بیشتر به شما کمک کند. در این مرحله می توانید از همه کانال ها برای متقاعد کردن مشتریان خود استفاده کنید. پاسخ به پرسش ها، برجسته کردن نقاط قوت و ارسال پیام شخصی، از جمله سه گانه هایی است که می تواند در افزایش مشتریان به شما کمک کند.

ایجاد محتوای جدید بر اساس کلمات کلیدی و آنالیز رقبا

بسیاری از افراد برای تصمیم گیری در مورد اینکه چه محتوایی ایجاد کنند، اقدام به تحقیق در خصوص کلمات کلیدی می کنند؛ در کنار اینها، تحلیل رقبا و تحلیل کارهایی که آنها انجام می دهند می تواند در ایجاد یک محتوای کاربر پسند به شما کمک کند.

بخش های مختلف قیف بازاریابی محتوایی

کارشناسان دیجیتال مارکتینگ برای قیف بازاریابی محتوایی یا همان قیف فروش بخش های مختلفی را در نظر گرفته اند که به صورت کلی سه بخش اصلی آن شامل موارد زیر می باشد:

بالای قیف یا همان TOFU: ایجاد علاقه و جذب مخاطب

این بخش یکی از مهمترین مراحل برای شروع نقطه سفر خریدار است که جزء پرجمعیت ترین مراحل در قیف بازاریابی محتوا می باشد. در این بخش از قیف بازاریابی محتوایی اکثر مشتریان آماده خرید نیستند و به احتمال زیاد نام شرکت شما را نشنیده اند؛ به همین دلیل بیشتر تمرکز شما در این مرحله باید در جذب اعتماد آنها و ارائه بهترین پاسخ به سوالات آنها میباشد تا آنها به آرامی با نام تجاری شما آشنا شوند. طبق نظرسنجی های انجام شده بیشتر بازاریابان با ایجاد راهنماهایی که با عنوان چگونه مطرح می شود، به سوالات کاربران خود پاسخ می دهند. با ارائه راه حل یک مشکل به مشتریان، می توانید خود را به عنوان متخصص نشان دهید و آنها را برای کسب اطلاعات بیشتر تشنه کنید.

content marketing funnel

از جمله موثر ترین محتواهایی که می تواند در ایجاد مشتریان جدید به شما کمک کند و باعث افزایش ترافیک سایت شما شود، اینفوگرافیک، چک لیست ها و کتاب های الکترونیکی می باشند. تمرکز بر ارزش بخشیدن به مشتریان، می تواند در جذب اعتماد آنها و در نهایت استفاده از خدمات یا محصولات شما موثر باشد. مدیریت شبکه های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی نیز در این مرحله بسیار موثر است و می تواند به عنوان یک نقطه تماس با مشتریان بالقوه شما باشد.

میانه قیف یا MOFU: آموزش و راهنمایی

در این مرحله از قیف فروش یا همان قیف بازاریابی محتوایی، تعامل کاربران با شما کاهش پیدا می کند، اما اگر آنها را تشویق کنید، تمایل بیشتری به تعامل با شما خواهند داشت. در این مرحله، هدف شما همراهی مشتری بالقوه از ایده اولیه تا درک کامل هدف شما می باشد. طبق بررسی های انجام شده، متوجه شدیم که راهنمایی مشتریان می تواند بهترین راه حل برای ایجاد سرنخ برای شما باشد که به عنوان یکی از بهترین ابزارها در هر دو مرحله TOFU و BOFU شناخته شده است.

پایین قیف یا BOFU: تبدیل مشتریان

مرحله BOFU که در انتهای قیف قرار دارد، جایی است که به کمک محتوا می توانید به جایگاه برتر در میان رقبایتان رسیده و به ایجاد اعتماد در آنها کمک کنید. در این مرحله محتوایی که تولید می کنید باید به سوالات تخصصی درباره محصولات یا خدماتتان پاسخ دهد؛ همچنین همانطور که گفتیم، محتوای ایجاد شده توسط کاربر که به UGC معروف است، یکی از بهترین روش ها برای ایجاد اعتماد در مخاطبان می باشد. در این مرحله، بیشتر کاربران ادعا داشته اند که بازاریابی ایمیلی از جمله موثرترین کارهایی است که می تواند در ایجاد حس اعتماد در مخاطبان تاثیر گذار باشد.

تدوین قیف بازاریابی محتوا

انواع مشتری در قیف فروش

شناخت بازاریابی محتوا نیازمند این است که با انواع مشتری‌ها در بازاریابی محتوایی آشنا باشید؛ به همین دلیل در ادامه با انواع مشتری در قیف بازاریابی محتوایی آشنا خواهیم شد:

  • Lead یا همان سرنخ ها: این مشتریان افرادی هستند که راغب به خرید از شرکت شما می باشند که به عنوان سرنخ یا لید شناخته می‌شوند.
  • مشتریان بالقوه: Prospectها همان مشتریان بالقوه که احتمال خرید محصول توسط آنها زیاد می‌باشد، اما الزاماً او اقدام به خرید نخواهد کرد.
  • مشتریان واقعی: Customerها افرادی هستند که از دو مرحله قبلی عبور کرده‌اند و هم اکنون در خروجی قیف فروش قرار گرفته‌اند. نکته مهمی که وجود دارد، نگهداری این مشتریان است چرا که محصولات شما توسط این افراد خریداری می شوند.

جمع بندی

امیدواریم که این مقاله ایده‌های خوبی برای تدوین قیف بازاریابی محتوایی به شما بدهد تا به کمک آن بتوانید عملکرد قیف محتوای خود را بهبود بخشید و محتوایی ایجاد کنید که مخاطبان شما را جذب و متحول کند. با ایجاد قیف بازاریابی یا همان قیف فروش، قادر به درک نیازهای مخاطبان در هر مرحله خواهید بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *