آموزش کامل تبلیغات در اینستاگرام

راهنمای کامل تبلیغات در اینستاگرام

شما به عنوان صاحب یک کسب و کار، ممکن است از رسانه های مختلفی مانند یوتیوب، لینکدین، توییتر، فیس بوک و … استفاده کنید، اما تبلیغات در اینستاگرام را نادیده بگیرید، یا زمان کافی برای مدیریت پیج اینستاگرام خود در نظر نگیرید؛ در حالی که اینستاگرام می تواند نرخ بازگشت سرمایه (ROI) بیشتری داشته باشد. یکی از مسائلی که مانع از فعالیت بعضی از افراد در اینستاگرام میشود، این است که آنها فکر می کنند در ابتدا راه اندازی پیج خود باید هزینه زیادی را بابت تبلیغات بدهند؛ به همین خاطر از حضور در اینستاگرام امتناع می کنند؛ ولی اینطور نیست. ما در این مقاله همراه شما خواهیم بود که روش های تبلیغات ارزان در اینستاگرام را به شما آموزش دهیم، تا بتوانید موفقیت خود را جشن بگیرید.

تبلیغات در اینستاگرام چیست؟

تبلیغات در اینستاگرام به متدی می گویند که شما هزینه ای را به پیج خاصی پرداخت می کنید، تا در قبال افزایش فالوور، برایتان تبلیغ کنند. نوع تبلیغ انجام گرفته در اینستاگرام، مانند سایر پست ها می باشد، با این تفاوت که یک برچسب اسپانسر به آنها اضافه خواهد شد؛ یا گاها از روش های متفاوت مانند درج لینک های مربوطه، کاتالوگ محصول مورد نظر و روش هایی برای جذب مخاطب استفاده می شود. از زمانی که اینستاگرام به یک پلتفرم بصری تبدیل شده است، صرفا نوشتن متن برای تبلیغات در اینستا کافی نیست، بلکه شما نیاز دارید تعدادی عکس یا ویدیو برای جذب بیشتر مخاطب منتشر کنید.

چرا تبلیغات در اینستاگرام اهمیت دارد؟

بسیاری از افراد برای انجام کارهای روزمره خود، دست به دامن شبکه های اجتماعی و وب سایت ها می شوند، و به صورت تقریبی اکثر مردم از این شبکه اجتماعی برای انجام خریدهای آنلاین، آموزش دیدن و … استفاده می کنند. حال اگر شما به عنوان یک برند تجاری قصد ماندگاری در ذهن مخاطب را دارید، و یا می خواهید خدمات و محصولات خود را به بهترین نحو به کاربران معرفی کنید، بهترین راه، استفاده از اینستاگرام برای بازاریابی خدماتتان می باشد. راه دیگری که بعد از رسیدن دنبال کنندگان خود به یک حد نصاب می توانید انجام دهید، تبلیغات در اینستاگرام می باشد.

آیا تبلیغ برای کسب و کار من موثر است؟

پاسخ به این سوال می تواند کمک زیادی برای راه اندازی شبکه اجتماعی برای کسب و کارتان کند. در اینستاگرام افراد زیادی با سلیقه ها و گروه سنی متفاوت وجود دارند؛ به همین دلیل بارها به گوشمان خورده که مهمترین کار برای راه اندازی کسب و کار در رسانه های اجتماعی، شناخت پرسونا مخاطب می باشد. طبق تحقیقاتی که انجام شده، رنج سنی افرادی که بیشترین فعالیت را در اینستاگرام دارند، بین 18-29 می باشد، سپس افراد 30-49، و در انتها بخش کمی از فعالان در اینستاگرام در رنج سنی 50-64 می باشند. پس نتیجه میگیریم که شناخت مخاطبان هدف، می تواند به بهبود فعالیت شما و رشد کسب و کارتان کمک کند.

آموزش کامل تبلیغات موثر در اینستاگرام

مراحل کلیدی برای تبلیغات در اینستاگرام

تا این قسمت از مقاله با چرایی تبلیغات در اینستاگرام و علت مهم بودن مدیریت شبکه های اجتماعی آشنا شدیم، حال وقت آن رسیده که به سراغ بررسی مراحل کلیدی برای تبلیغات اینستا برویم. به صورت کلی تبلیغات در اینستاگرام مانند خدمات تولید محتوا، دارای سه مرحله اساسی می باشد.

 • قبل از تبلیغات
 • حین تبلیغات
 • بعد از انجام تبلیغات

مواردی که قبل از تبلیغات باید انجام دهید

کارهایی که قبل از تبلیغات باید انجام دهید، این است که پروفایل حرفه ای بسازید. اگر در ابتدا نتوانید توجه کاربران را جلب کنید، نمی توانید تبلیغات موفقی انجام دهید. انتخاب تصویر و اسم مناسب متناسب با کسب و کارتان می تواند به موفقیت شما کمک کند.

بیو حرفه ای

افراد باید بدانند که شما چه فعالیتی دارید، به همین دلیل بهتر است که در Bio اینستا خود یک توضیح کوتاه از نوع فعالیت خود درج کنید. این قسمت که شامل 150 کاراکتر است، می تواند به کاربران کمک کند تا شما را راحت تر پیدا کرده، همچنین به رشد کسب و کار شما کمک خواهد کرد؛ پس نوشتن این بخش را جدی بگیرید.

اطلاعات تماس و کانال های ارتباطی

اگر شما قصد فروش محصولات خود را دارید، بهتر است که اطلاعات تماس را در معرض دید قرار دهید. طبق تجربه، کاربران به پیج هایی که اطلاعات تماس دارند بیشتر اعتماد خواهند کرد؛ همچنین از دیگر مزایا گذاشتن اطلاعات تماس در معرض دید، این است که مخاطبان می توانند هرگونه سوالی که دارند را از شما بپرسند.

تولید پست های با کیفیت

فکر نکنید به محض اینکه پیج خود را راه اندازی کردید باید شروع به تبلیغات کنید. اگر قصد دارید همچین کاری انجام دهید، بهتر است دست نگه دارید. تا زمانی که تعداد محتوای پیج شما کم باشد، تبلیغ کردن توصیه نمی شود، زیرا شما خواهان افزایش دنبال کنندگان خود هستید، پس بهتر است که تعداد پست های با کیفیت در پیج شما زیاد باشد.

مواردی که باید در زمان تبلیغ در اینستاگرام رعایت کنید

بعد از اینکه مواردی که در بالا ذکر شد را رعایت کردید، نوبت به تبلیغات می رسد. برای انجام تبلیغات باید هدف خود را مشخص کنید؛ اینکه تبلیغات شما را چه کسی قرار است انجام دهد، یا اینکه چگونه آنها را منتشر کنید تا بازخورد بهتری داشته باشد، همه این ها مواردی هستند که قبل از انجام تبلیغات باید انجام گیرد. در ادامه پارامترهایی که باید در زمان تبلیغات در نظر بگیرید، بیان شده است.

برند سازی

اگر هدف شما از تبلیغات برند سازی می باشد، انتظار نداشته باشید که خیلی زود دنبال کنندگان شما افزایش یابد، زیرا پروسه برند سازی معمولا به نسبت فرآیند های دیگر طولانی تر است. در این فرآیند اول باید هویت شما برای مخاطب معلوم شود. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید، این است که نباید به صورت مستقیم به تبلیغ برند خود بپردازید؛ بلکه باید این فرآیند به صورت غیر مستقیم صورت گیرد، تا برای مخاطب زننده نباشد.

فروش محصول

در فروش محصول هم مانند برند سازی نباید به صورت مستقیم تبلیغ کنید، اما مسلما روشی که برای تبلیغات در نظر میگیرید، با برند سازی متفاوت است. در این مرحله از تبلیغات اینستاگرام، باید چرایی استفاده و تهیه محصول شما برای مخاطب توضیح داده شود.

افزایش بازدید

بسیاری از کاربران ادعا دارند که بازدید پست های آنها کم است؛ به همین خاطر یکی از روش هایی که به سراغش می روند، تبلیغات در اینستاگرام است. همچنین بعضی از افراد نیز برای افزایش تعامل خود با کاربران شروع به تبلیغات می کنند؛ البته همه اینها مستلزم شناخت مخاطبان هدف می باشد.

مواردی که بعد از تبلیغات در اینستاگرام باید انجام دهید

اموزش کامل تبلیغات در اینستاگرام

فعالیت پیج در زمان انتشار تبلیغ

هنگامی که در پیج دیگری تبلیغات انجام می دهید، بهتر است که برای فعالیت در پیج خود برنامه ریزی کنید. سعی کنید در انتشار پست ها زیاده روی نکنید و پست و استوری هایی منتشر کنید که برای کاربران جذاب و کاربردی باشد.

برنامه ریزی برای ماندگاری مخاطبان

یکی از دغدغه هایی که بسیاری از افراد دارای پیج های کاری دارند، این است که مخاطبان بعد از مدت زمانی آنها را آنفالو می کنند؛ برای جلوگیری از اتفاق افتادن همچین مواردی، بهتر است محتوای با کیفیت و کاربردی تولید کنید؛ همچنین می توانید برای تعامل بیشتر با مخاطبان، از روش های مختلفی که اینستاگرام برای شما در نظر دارد استفاده کنید.

بررسی میزان موفقیت تبلیغات انجام شده

بعد از اینکه تبلیغات در اینستاگرام را انجام داید، حال وقت آن رسیده که میزان موفق بودن یا نبودن تبلیغات را بررسی کنید. برای این کار می توانید از ابزارهای مختلف مانند insight اینستاگرام استفاده کنید.

چگونه بهترین پیج برای تبلیغات در اینستاگرام را پیدا کنیم؟

یکی از مهمترین فاکتورها برای تبلیغات، در نظر گرفتن بودجه مد نظر شما می باشد! این حرف اشتباه است؛ اولین فاکتوری که برای تبلیغات در اینستاگرام باید در نظر بگیرید، متخصص بودن پیج هدف برای انجام تبلیغات است. این حرف به این معنی است که شما برای تبلیغات، باید به یک پیج متناسب با حوزه کاری خودتان مراجعه کنید. توجه به این مسئله به قدری مهم است، که حتی اگر صفحه ای دارای فالوورهای کم، اما مرتبط با تخصص شما باشد، می تواند به جذب فالوور های بیشتر کمک کند. از فاکتورهای دیگر که در حین تصمیم گیری برای تبلیغات باید به آن توجه کنید، تعداد فالوورهای پیج مقصد است، اما برای اینکه متوجه شوید چه تعداد از دنبال کنندگان پیج مقصد واقعی هستند، می توانید به نرخ تعامل آنها توجه کنید. بررسی نرخ تعامل با توجه کردن به متناسب بودن تعداد لایک ها و تعداد فالوورها بدست می آید. یکی دیگر از پارامترهای مهم برای تبلیغات در اینستاگرام، محتواهایی است که در پیج قرار دارند؛ اگر صفحه ای تعداد دنبال کنندگان و نرخ تعامل (Engagement Rate) بالایی داشت، اما محتواهایی که منتشر کرده بود مناسب و با کیفیت نبودند، باید در تصمیم گیری عجله نکنید، چرا که اصولا تبلیغات در این صفحات از بازخورد بالایی برخوردار نیست.

راهنمای کامل تبلیغات موثر در پیج های بزرگ

روش های تبلیغات در اینستاگرام

اگر نمی دانید از کدام روش برای تبلیغات در اینستاگرام استفاده کنید، باید بگویم که برای تبلیغات در اینستاگرام، روش های متعددی وجود دارد، که می توانید با توجه به حوزه کاری خود از هر یک از این روش ها استفاده کنید. در ادامه با سه روش تبلیغات در اینستاگرام آشنا خواهیم شد.

تبلیغات به وسیله عکس (تبلیغات بنری)

یکی از پر استفاده ترین و استاندارد ترین روش ها برای تبلیغات، استفاده از عکس ها می باشد. این همان روشی است که شما در بسیاری از پیج های اینستاگرام مشاهده می کنید. این تبلیغات که عمدتا به صورت تصاویر تکی می باشند، سرنخی را به مخاطبان می دهند. نکته مهمی که برای طراحی بنر یا همان عکس های تبلیغاتی باید در بگیرید، توجه کردن به این موضوع است که طراحی بنر باید به اندازه صفحه ای که انتخاب می کنید باشد.

راهنمای جامع تبلیغات در اینستاگرام

نکته بسیار پر اهمیتی که در خصوص اینگونه از تبلیغات وجود دارد این است که، اگر به درستی انجام گیرد، کاربر متوجه تبلیغاتی بودن آنها نمیشود. تبلیغات به وسیله عکس یا همان تبلیغات بنری، دارای اهداف زیر می باشند:

 • افزایش نرخ مشاهده (Reach)
 • افزایش ترافیک
 • آگاهی از برند
 • پست تعاملی
 • فروش کاتالوگ محصولات
 • بازدید از فروشگاه

روش های فراخوانی برای اقدام (CTA)

برای آنکه مخاطبان خود را به استفاده از محصولات یا خدمات خود تشویق کنید، باید از تکنیک هایی برای جذب آنها استفاده کنید؛ که اصطلاحا به آنها (CTA (Call To Action می گویند. روش هایی که می توانید مخاطبان را جذب کنید شامل:

 • با ما تماس بگیرید
 • بیشتر بدانید
 • دانلود کنید
 • اکنون ثبت کنید

موارد ذکر شده و سایر روش های دیگر، تکنیک هایی هستند که شما می توانید با توجه به حوزه کاری و سلیقه خود از آنها استفاده کنید.

تبلیغ ویدیویی

تبلیغات خود را به وسیله ویدیوها زنده کنید، در این نوع از تبلیغات، معمولا ویدیویی از خدمات شما در پیج مورد نظر گذاشته می شود، اما با توافق طرفین، این ویدیو بعد از مدت زمانی که شما به هدف مد نظر خود رسیدید، پاک خواهد شد.

انواع تبلیغات در اینستاگرام

تبلیغات اینستاگرام با استوری

در اینگونه از تبلیغات، بهتر است از متن زیادی استفاده نکنید، بلکه با استفاده از نرم افزارهای مختلف، یک استوری جذاب و حرفه ای بسازید تا مخاطبان بیشتری را جذب کند.

تبلیغات در اینستاگرام

تبلیغ در لایو اینستاگرام

همانطور که میدانید، لایو اینستاگرام یکی از قابلیت های جذاب اینستا می باشد. شما می توانید با پرداخت مبلغی به افراد معروف، از آنها درخواست کنید که محصولات یا خدمات شما را تبلیغ کنند.

تبلیغات در لایو اینستاگرام

انواع تبلیغات در اینستاگرام

اینکه پیج خود را با استفاده از چه روشی تبلیغ می کنید، بستگی به بودجه و هدف مورد نظر شما دارد؛ به صورت معمول، تبلیغات در اینستاگرام، از طریق پیج های پر بازدید و افراد معروف صورت می گیرد. در ادامه با سایر روش هایی که برای تبلیغات در اینستاگرام می شود، آشنا خواهیم شد.

تبلیغات در اینستاگرام از طریق اینفلوئنسرها

اینفلوئنسرها افراد معروفی هستند که تعداد زیادی از مردم آنها را می شناسند، و عموما به دلیل نوع فعالیتشان، افراد زیادی از خدمات و محصولاتی که آنها تبلیغ می کنند، استفاده خواهند کرد. لازم به ذکر است با توجه به اینکه تبلیغات در اینگونه پیج ها از بازدید بالایی برخوردار است، باید حواستان به این مسئله باشد که حوزه کاری اینفلوئنسر مورد نظر، بهتر است با تخصص شما یکی باشد؛ برای مثال، اگر شما در زمینه طراحی سایت پیجی دارید، نمی توانید برای تبلیغات از یک میکاپ آرتیست کمک بگیرید.

تبلیغات از طریق سلبریتی ها

سلبریتی ها افرادی هستند که قبل از اینکه شروع به فعالیت در رسانه های اجتماعی کنند، مشهور بودند؛ اما اینفلوئنسرها به وسیله فعالیت در شبکه های اجتماعی معروف شده اند. عموما تبلیغات در پیج سلبریتی ها از هزینه بالایی برخوردار است؛ و میتوان گفت که به عنوان یکی از روش های معمول تبلیغات در اینستاگرام نمی باشد.

تبلیغات اسپانسری اینستاگرام

در این روش از تبلیغات در اینستاگرام، معمولا شما می توانید با شارژ کردن پیج خود، از اینستاگرام بخواهید که پیج شما را به کاربران بیشتری نشان دهند، البته استفاده از این روش بخاطر تحریم بودن ایران امکان پذیر نیست؛ اما شرکت هایی با واسطه این کار را انجام میدهند.

استراتژی محتوای تبلیغات در اینستاگرام

بعد از تصمیم گیری برای تبلیغات، بهتر است که برای محتواهای خود یک استراتژی را تعیین کنید، برای تدوین استراتژی در شبکه های اجتماعی، هم می توانید خودتان یک برنامه مشخص را تعیین کنید، هم اینکه انجام این کار را به متخصصان این امر بسپارید. برای تدوین استراتژی، لازم است نکاتی را رعایت کنید. در ادامه به بررسی کلی پارامترهایی که برای تدوین استراتژی محتوای تبلیغات در اینستا به ما کمک می کنند، خواهیم پرداخت.

استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام

طراحی تاثیر گذار محتواها

محتواهایی که شامل عکس و ویدیو می باشند، بیشتر از محتواهای متنی در اینستاگرام موثر هستند؛ البته این به معنی کم ارزش بودن محتواهای متنی نیست، بلکه تولید محتوای تصویری در کنار متن، می تواند جذابیت بیشتری برای کاربران داشته باشد.

رعایت اصول کپشن نویسی

برای نوشتن کپشن، حواستان به این مسئله باشد که بهتر است به معرفی محصولات یا خدمات بپردازید؛ به جای اینکه از خودتان تعریف کنید. طولانی نوشتن کپشن، نه تنها به جذب فالوور کمک نمی کند، بلکه باعث خسته شدن مخاطبان شما خواهد شد.

استفاده درست از هشتگ ها

بعد از اینکه محتوای مورد نظر خود را انتخاب کردید، بهتر است از چندین هشتگ مناسب برای جذب مخاطب یا CTA استفاده کنید. هشتگ های پر سرچ به پیدا کردن محصولات یا خدمات شما به مخاطبان کمک خواهد کرد.

زمان درج تبلیغ

یکی از مواردی که به بازدید بیشتر پیج شما کمک خواهد کرد، توجه به زمان درج تبلیغات می باشد. اینکه چه زمانی برای انتشار تبلیغ مناسب است، با توجه به مخاطبان هدف شما باید صورت گیرد.

تبلیغات آزمایشی پیش از تبلیغات اصلی

بسیاری از کسب و کارها برای معرفی خود، کمپین های مختلفی را برگزار می کنند؛ که معمولا هم هزینه بالایی را برای برگزاری اینگونه کمپین ها در نظر می گیرند. اگر کسب و کار شما هم به گونه ای است که توانایی برگزاری اینگونه مراسم ها را دارید، بهتر است که ابتدا تبلیغ خود را در مقیاس کوچک تر انجام دهید. برای مثال می توانید تبلیغات خود را در پیج های اینستاگرامی منتشر کنید؛ البته بهتر است یک نسخه دیگر از محتوا مورد نظر خود را برای انجام تبلیغات آزمایشی در نظر بگیرید، نه آن نسخه ای که می خواهید در کمپین ها تبلیغاتی به مخاطبان خود نشان دهید.

در چه پیج هایی تبلیغ نکنیم؟

همانقدر که شناخت پیچ ها برای تبلیغات در اینستاگرام موثر است، شناخت صفحاتی که نباید در آنها تبلیغ کنید هم ضروری می باشد. در ادامه به بررسی پیج هایی خواهیم پرداخت که بهتر است از تبلیغات در آنها صرف نظر کنید؛ چرا که نه تنها دچار خسارت مالی خواهید شد، بلکه اعتبار و اعتماد مخاطبان به شما کاهش پیدا می کند.

 • پیج هایی که بیشتر پست های آنها تبلیغات است. مسلما در این پیج ها که تعداد بیشتری از پست ها را تبلیغات در بر گرفته است، احتمال گم شدن تبلیغات شما در بین سایر تبلیغات وجود دارد؛ همچنین در بعضی موارد کاربران صفحاتی که شامل تعداد زیادی تبلیغ باشد را دنبال نمی کنند.
 • پیج هایی که در حوزه مشخصی فعالیت نمی کنند. بعضی از پیج ها وجود دارد، که در صفحه آنها انواع مختلفی از پست ها وجود دارد، از ویدیوهای مربوط به حیوانات گرفته تا پرداختن به عکس هایی در طبیعت. مسلما اینگونه پیج ها منبع خوبی برای تبلیغات نمی باشند؛ زیرا نرخ تعامل در این صفحات پایین است.

قیمت تبلیغات در اینستاگرام

هزینه تبلیغات در اینستاگرام به عوامل متعددی بستگی دارد، و شما نمی توانید برای آن یک هزینه ثابت را به صورت قطعی بیان کنید. عوامل متعددی که در تعرفه تبلیغات در اینستاگرام تاثیر گذارند، شامل تعداد فالوورهای پیج مقصد، تعداد فالوورهای واقعی، عمومی یا تخصصی بودن پیج، نرخ تعامل با کاربران و … عواملی هستند که در برآورد قیمت تبلیغات در اینستاگرام تاثیر گذارند. به صورت کلی نمی توان هزینه ثابتی را برای تبلیغات در اینستاگرام در نظر گرفت، چون با توجه به عوامل متعدد و شخصی که می خواهید تبلیغات در پیج او صورت گیرد، این هزینه ها متغیر می باشند.

حرف آخر

هنگامی که کسب و کار خود را شروع میکنید، بعد از تولید محتوا با کیفیت، افزایش دنبال کنندگان، از جمله اهداف شما است؛ که همانطور که گفتیم، می توانید از روش های متعددی برای این کار استفاده کنید. هدف ما در این مطلب بررسی و معرفی روش های موثر برای تبلیغات تاثیر گذار در اینستاگرام بود. نکته آخر اینکه همواره صفحاتی وجود دارند که با توجه به بودجه و تخصص شما، برای شما تبلیغات انجام دهند؛ پس هرگز نا امید نشوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *