روش های تبلیغات کسب و کارها

روش های تبلیغات کسب و کارها

استفاده از روش های تبلیغات کسب و کارها، از مهمترین و مستقیم ترین راه های ارتباط با مشتری، و یکی از جنبه های حیاتی برای هر نوع بیزینسی میباشد. آگاهی از روش های تبلیغات کسب و کارها، از مهمترین دلایل برای افزایش مشتریان و فروش است. روش های مختلفی برای تبلیغات موثر وجود دارد، که شما میتوانید از آنها برای کسب و توسعه کارتان استفاده کنید. تبلیغات، در واقع آگاهی دادن از خدمات یا محصولات خود به مشتری می باشد، که امروزه بسیاری از مدیران با تجربه، برای افزایش مشتریان و همچنین ماندن در عرصه رقابت از موثرترین روش های تبلیغات برای کسب و کارهای خود استفاده می کنند.
هدف ما در این مقاله، بررسی بهترین راه های تبلیغات برای جذب مشتری است؛ که می توانند در نظارت و اجرا برنامه تبلیغاتی به شما کمک کند.

هدف از تبلیغات چیست؟

تبلیغات مقوله چندان جدیدی نیست که به سال های اخیر مربوط باشد، بلکه از زمان انسان های اولیه تا جارچی هایی که به مردم اطلاع رسانی می کردند وجود داشته است؛ اما با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن پلتفرم های مختلف، روش های تبلیغات آسان تر و متفاوت تر شد. سوالی که ممکن است پیش آید این است که، چرا باید بودجه و زمان خود را صرف استفاده از روش های تبلیغات کسب و کار کنیم؟ با توجه به رشد روز افزون مشاغل و رقابتی که بین صاحبان کسب و کار وجود دارد، استفاده درست از روش های تبلیغاتی موثر میتواند به شناخته شدن شما کمک کند.

هدف از هر تبلیغاتی عبارتند از:

 • آگاهی دادن به مخاطب با تبلیغات
 • یادآوری به استفاده از خدمات
 • تغییر باور مخاطب نسبت به کسب و کارتان
 • کمک به فروشندگان برای بازاریابی محصولات
 • ایجاد تصویری از شرکت در ذهن مخاطب
 • ایجاد راهی برای فروش مستقیم

آگاهی دادن به مخاطب با تبلیغات

یکی از مهمترین اهداف روش های تبلیغات کسب و کارها، افزایش شناخت مخاطب از نام تجاری شما، خدمات و محصولاتتان و یا ارائه اطلاعات از قابلیت های شرکت می باشد. زمانی که به تازگی کسب و کار خود را راه اندازی کرده اید، ممکن است خدمات شما مورد علاقه واقع نشود تا زمانی که بتوانید آنها را به خوبی معرفی کنید. بسیاری از کسب و کارها به دنبال معرفی خود به بازارهای بزرگتری هستند، که با استفاده درست از روش های تبلیغات، رسیدن به این هدف دور از دسترس نیست. پس آگاهی دادن به مخاطب می تواند در گسترش نگرش مطلوب موثر باشد.

یادآوری به استفاده از خدمات

ایجاد حس نیاز در مخاطب نسبت به خدمات یا محصولاتتان، یکی دیگر از اهداف تبلیغات است، چرا که هدف شرکت شما تنها به فروش محصولات و ارائه خدمات ختم نمیشود، بلکه باید چرایی استفاده از محصولات، و علت مراجعه مخاطب به شما برای وی مشخص شود.

تغییر باور مخاطب نسبت به کسب و کارتان

زمانی که ویژگی یک محصول خیلی خاص نیست، تبلیغات میتواند به برتری محصول نسبت به سایر برندها کمک کند؛ زیرا هدف از تبلیغات، افزایش خریداران محصول تبلیغ شده نسبت به سایر مارک های رقبا می باشد.

کمک به فروشندگان برای بازاریابی محصولات

تبلیغات خدمات و محصولات، باعث آشنایی مشتریان با فعالیت های شما، قبل از مراجعه میشود. به همین دلیل استفاده از روش های تبلیغات برای کسب و کارها می تواند به فروش بهتر، ایجاد تمایل خرید در مشتریان بالقوه، و همچنین ایجاد نگرشی مثبت در مخاطب هدفتان کمک کند.

ایجاد تصویری از شرکت در ذهن مخاطب

هدف عمومی همه کسب و کارها ایجاد یک تصویر از خودشان (Brand Imagery) در ذهن مخاطب است. وقتی یک کمپانی در این عرصه شهرت و برند خاص خودش را دارد، مورد توجه عموم مردم قرار میگیرد و فروش برای چنین کمپانی هایی به مراتب راحت تر است. علت مهم بودن این نکته این است که، تصویر ذهنی همان هویت برند شماست که باعث ایجاد یک حس در مخلطب یا همان  Brand Feeling می شود.

ایجاد راهی برای فروش مستقیم

در بعضی موارد، تبلیغات راهی برای متقاعد کردن مشتری برای انجام سفارش خود می باشد، به گونه ای که گاها مشتری بدون مراجعه برای کسب اطلاعات بیشتر از محصول یا خدمات، با توجه به روش تبلیغات درست و موثر سفارش خود را انجام میدهد. با ذکر موارد بالا دریافتیم، استفاده از روش های تبلیغات درست باعث پیشرفت روز افزون کسب و کارتان  شده، همچنین تبلیغات، مشتریان شما را مطمئن خواهد کرد که هر زمان مشکلی برای آنها پیش آید، یا به محصولی نیاز داشته باشند، میتوانند به شما مراجعه کنند.

انواع روش های تبلیغات

رویکردهای تبلیغاتی متفاوتی برای رشد کسب و کارتان وجود دارد، شما میتوانید تمرکز خود را بر روی پلتفرم های تبلیغاتی مانند: توییتر، لینکدین، فیس بوک و .. بگذارید، یا از روش های سنتی تر مانند تبلیغات در روزنامه ها، رادیو و تلویزیون استفاده کنید. اما توجه به سرمایه گذاری استراتژیک و هدفمند در تبلیغات، می تواند سود خوبی را برای شما به ارمغان بیاورد. حال به بررسی انواع روش های تبلیغات برای جذب مخاطب می پردازیم.

انواع روش های تبلیغات برای جذب مشتری

تبلیغات سوشال مدیا

هم اکنون روش های تبلیغات موثر با استفاده از محیط اینترنت انجام می شود، که یکی از متداول ترین آنها تبلیغات در شبکه های اجتماعی (social media) می باشد. همچنین تبلیغات زیادی از طریق سایت های مختلف به صورت آنلاین در اختیار کاربران قرار میگیرد. به همین دلیل فعال نبودن در این فضا موجب سبقت گرفتن رقبا از شما میشود.
شبکه های اجتماعی مختلف، امکانات متفاوتی را برای تبلیغات شما در نظر گرفته اند. پر استفاده ترین آن ها شامل:

اینستاگرام: یکی از پر استفاده ترین محیط ها برای تبلیغات کسب و کار خودتان، اینستاگرام است. روش های تبلیغاتی در این شبکه اجتماعی شامل: تبلیغات در استوری، تولید محتوا متناسب با مخاطب هدف، تولید موشن گرافیک و … می باشد.

فیس بوک: فیس بوک یکی از بهترین پلتفرم ها برای تبلیغات است. یکی از علت های آن، هزینه کم در تبلیغات می باشد. در کشور های بزرگ مانند آمریکا، به طور تقریبی 70 درصد بزرگسالان از فیس بوک استفاده میکنند. فیس بوک هم مانند اینستاگرام روش های مختلفی برای تبلیغات دارد.

لینکدین: در مقایسه با سایر شبکه های اجتماعی LinkedIn از نظر هزینه تبلیغات، گران تر است اما برای کسب و کارهایی که به صورت Business to Business یا همان B2B می باشد گزینه مناسبی است.

شبکه های اجتماعی مختلفی برای تبلیغات موثر وجود دارد که در اینجا به پر استفاده ترین آنها اشاره کردیم. تیک تاک، پینترست، توییتر و… سایر برنامه هایی هستند که میتوانید از آنها استفاده کنید.

اینفلوئنسر مارکتینگ

در سال های اخیر، استفاده از این روش تبلیغات تاثیر قابل توجهی در شناخته شدن کسب و کارها داشته است. از آنجایی که اینفلوئنسرها افراد معروفی هستند، با استفاده از این روش می توانید خدمات یا محصولات خود را توسط یک فرد اثر گذار تبلیغ کنید. هنگامی که شما از طریق یک فرد معروف معرفی می شوید، در واقع اعتماد افراد زیادی را نیز جلب می کنید؛ که در نهایت باعث افزایش مشتریان و دنبال کنندگان شما می شود.

بهترین راه های تبلیغات برای جذب مشتری

بازاریابی محتوا یا Content Marketing

یک روش غیر مستقیم برای معرفی محصولات و خدمات شما، استفاده از تبلیغات به وسیله بازاریابی محتوایی می باشد. زمانی که مخاطب از طریق کانتنت مارکتینگ، اطلاعات شما راجع به محصولات یا خدماتتان را مشاهده می کند، بهتر شما را به خاطر می سپارد. بازاریابی محتوا باعث میشود مخاطب هدف شما، این اطلاعات را مفید و کاربردی بداند و آن را به اشتراک بگذارد؛ این کار باعث تبلیغ غیر مستقیم شما به صاحبان کسب و کار می شود.

تبلیغات موبایلی

 زمانی که از تلفن همراه خود استفاده می کنید، ممکن است پیامک های متعددی پیرامون موضوعات مختلف برای شما ارسال شود. مسئله ای که در این روش تبلیغات مهم است، شناخت درست مخاطب، سپس تصمیم گیری برای ارسال پیامک می باشد. بگذارید با یک مثال توضیح دهم: فرض کنید از زمان کنکور شما گذشته، اما مدام پیامک های مرتبط با کلاس های کنکور دریافت می کنید که بعد از مدتی باعث کلافگی شما شده، اگر صاحب یک کسب و کار هستید، باید به شناخت درست مخاطب هدفتان توجه کنید. تبلیغات موبایلی یکی از روش های تبلیغات است که در آن ارتباط با مشتریان و تبلیغات، از طریق تلفن های هوشمند، تبلت و هرگونه دستگاه های ارتباط بی سیم انجام میشود. مزیت این روش، استفاده روزافزون از تلفن های هوشمند و در دسترس بودن آنها است! البته در صورتی که بتوانید مشتریان هدف خود را به خوبی شناسایی کنید.

تبلیغات موبایلی از انواع روش های تبلیغاتی

ایمیل مارکتینگ (Email Marketing)

بازاریابی ایمیلی به معنای ارسال تعداد زیادی ایمیل به مخاطبان هدف خود نیست، بلکه استفاده از این روش مانند هر روش بازاریابی، اصول خود را دارد. با رعایت و آگاهی از تکنیک های ایمیل مارکتینگ، میتوانید علاوه بر تبلیغات، ارتباط موثری با مخاطبان خود برقرار کنید.

روش تبلیغات ایمیل مارکتینگ

تبلیغات چاپی

تبلیغات چاپی به عنوان یکی از روش های اولیه تبلیغات است. هنوز هم بعضی از کسب و کارها از این روش تبلیغات، که قبل از ظهور تبلیغات دیجیتالی بوده استفاده می کنند. از معایب تبلیغات چاپی این است که، نمی توان مطمئن بود چه تعدادی تبلیغات شما را خواهند دید، اما برای برخی از مشاغل محلی یا شغل هایی که مخاطبان قدیمی دارند یا افرادی که کمتر با فضای دیجیتال در ارتباط هستند میتواند انتخاب خوبی باشد. این تبلیغات شامل آگهی در بروشورها، تبلیغات در مجله ها و … است.

تبلیغات محیطی

تبلیغات محیطی یا (Out of Home advertising (OOH، یکی دیگر از روش های تبلیغات است. در این نوع تبلیغات، صاحبان کسب و کار با استفاده از ابزارهای متفاوت مانند: بیلبوردها، پوسترهای دیواری، تبلیغات ترانزیت (تبلیغاتی که بر وسایل نقلیه عمومی نصب می شوند.)، نمایشگرهای مراکز خرید و … خدمات و محصولاتشان را در معرض نمایش میگذارند، تا تصویری از نام تجاری خود را در ذهن مردم حک کنند.

تبلیغات محیطی

تبلیغات تلویزیونی

به تبلیغاتی که توسط رسانه هایی مانند تلویزیون یا رادیو پخش می شوند، تبلیغات تلویزیونی یا Broadcast Advertising می گویند. توجه به این مورد ضروری است، هزینه تبلیغاتی که در رسانه هایی مانند تلویزیون انجام می گیرند با توجه به طول تبلیغات، تعداد پخش آن و همچنین زمان پخش میتواند متفاوت باشد. این رسانه ها هنوز هم قادر به جذب مخاطب می باشند، مخصوصا در زمان های پخش بازی های ورزشی یا سریال های پر مخاطب، تاثیر این رسانه بر روی مخاطبان بالا است.

چگونه کار خود را تبلیغ کنیم؟

تبلیغات به طور مستقیم

این گونه تبلیغات که Direct Mail Advertising نام دارد، از طریق پست به خانه افراد ارسال میشود. محتویات پست می تواند شامل بروشور، کاتالوگ و نامه های فروش باشد. با وجود اینکه این روش هم ممکن است برای کسب و کارهای نوپا هزینه بر باشد، اگر از یک روش خلاقانه از لحاظ بصری انجام گیرد می تواند موفق عمل کند؛ همچنین این گونه تبلیغات شما را قادر می سازد تا به صورت تک به تک به مصرف کنندگان، پیام خود را برسانید.

تبلیغات نامشهود

یکی دیگر از روش های تبلیغات، تکنیک هایی است که به طور غیر مستقیم صورت می گیرد. برای مثال، زمانی که در یک برنامه تلویزیونی، شخصیت ها از یک محصول خاص به دفعات استفاده می کنند، در واقع ما شاهد تبلیغ از نوع نامشهود هستیم. این نوع از تبلیغات نیز می تواند ماندگاری خوبی در ذهن مخاطب داشته باشد.

تبلیغات از طریق ساخت موشن گرافیک

امروزه، نرم افزارهای موشن گرافیک به طور گسترده ای در تبلیغات، آموزش، سرگرمی و شبکه های اجتماعی مورد استفاده قرار میگیرند، و دلیل آن هم مشخص است؛ موشن گرافیک به کاربران اجازه می دهد تا ایده اصلی را به طور خلاصه و جذاب مشاهده کنند. همچنین صاحبان کسب و کارها می توانند با استفاده از موشن گرافیک، خدمات یا محصولات خود را به مخاطبان هدف نشان دهند. نرم افزارهای ساخت موشن گرافیک متفاوت اند از فتوشاپ، افتر افکت (Adobe After Effect) گرفته تا نرم افزار مایا و … که متناسب با هدف خود می توانید از هر یک از آنها استفاده کنید.

دیجیتال مارکتینگ سرو ارائه کننده خدمات تولید محتوای ویدیویی با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با پشتیبانان ما در تماس باشید.

نکات مهم تبلیغات موثر

استفاده درست از روش های تبلیغاتی موثر، می تواند به موفقیت بیشتر کمک کند، به همین دلیل رعایت چند نکته ساده و در عین حال مهم ضروری است:

شناخت مخاطب

اولین گام برای پیشرفت در کسب و کارتان شناخت درست مخاطب هدف (Target Audience) است؛ زیرا جامعه هدف اولین قدم برای ارتباط مطلوب می باشد. هنگامی که شناخت درستی از مخاطب خود دارید، برنامه ریزی برای تبلیغات بهتر انجام می گیرد.

توجه به زمان و مکان مناسب

گاهی برای تولید تبلیغات زمان و هزینه زیادی را صرف کرده اید، اما عدم توجه به زمان و مکان مناسب برای پخش آن باعث می شود آنطور که شایسته است مورد توجه قرار نگیرد. به همین دلیل توجه به شناخت مخاطب، می تواند به شما در تصمیم گیری برای زمان و مکان انتشار تبلیغات کمک کند.

استفاده از رسانه های مختلف

با توجه به نوع کسب و کارتان میتوانید از انواع مختلف رسانه ها استفاده کنید. انتخاب رسانه های متفاوت به ارتباط بیشتر با مخاطب می انجامد و همچنین طیف وسیعی از مخاطبان را به سمت شما جذب می کند.

مزایای تبلیغات در شبکه های اجتماعی

 شبکه های اجتماعی یکی از مقرون به صرفه ترین راه ها برای افزایش مخاطب است، همچنین استفاده روزافزون از این فضا و جذابیتی که دارد، باعث شده افراد زیادی در این محیط فعالیت کنند. هرچه شما دنبال کنندگان بیشتری داشته باشید، مسلما مشتریان و فروش بیشتری نیز خواهید داشت. به همین دلیل مدیریت حرفه ای شبکه های اجتماعی میتواند به افزایش دنبال کنندگان شما کمک کند. آگاهی از روش های تبلیغات موثر در فضای مجازی، باعث افزایش آگاهی مخاطب هدف شما از کسب و کارتان خواهد شد. برای دیده شدن در این فضا، نیازمند فعالیت مستمر می باشید تا بتوانید اطلاعات مفید در حوزه کاری خودتان را به مشتریان ارائه دهید.

پربازده ترین روش های تبلیغات

بودجه بندی در تبلیغات

بودجه تبلیغات، برآورد هزینه های تبلیغاتی یک شرکت در یک دوره زمانی خاص است. مهمتر از همه، پولی که شرکت مایل است برای تحقق اهداف بازاریابی خود اختصاص دهد، می باشد. بودجه تبلیغاتی بخشی از بودجه کلی فروش یا بازاریابی یک شرکت است که می تواند به عنوان سرمایه گذاری در رشد شرکت تلقی شود. بهترین بودجه تبلیغاتی بر نیازها و مشکلات مشتریان و ارائه راه حل برای این مسائل تمرکز می کند، نه مشکلات شرکت.

قبل از تصمیم گیری در مورد مبلغ مشخص، شرکت ها باید تصمیمات خاصی را اتخاذ کنند تا مطمئن شوند بودجه تبلیغات با اهداف تبلیغاتی و بازاریابی آنها مطابقت دارد. از جمله تصمیماتی که بارها به آن در این مقاله اشاره کردیم، شناخت مخاطب هدف، انتخاب بهترین رسانه برای تبلیغات، سود مورد انتظار از هزینه تبلیغات و موارد دیگر است.

برای تعیین بودجه مد نظرتان، روش های مختلفی وجود دارد، که به برخی از آنها اشاره میکنیم:

 • در حد توان
 • درصدی از تولید هر محصول
 • روش برابر با رقبا

استفاده از روش های نام برده شرایط خاص خودشان را دارند و متناسب با کسب و کارتان می باشد.

کدام شبکه اجتماعی برای کسب و کار شما مناسب تر است؟

تصمیم گیری در خصوص اینکه تمرکز را بر روی کدام یک از شبکه های اجتماعی بگذاریم، بستگی به نوع کسب و کارمان دارد. در ابتدا باید با نحوه تدوین استراتژی شبکه های اجتماعی، برای تبلیغات موثر آشنا باشید. اینکه شما میخواهید کسب و کار خودتان را معرفی کنید یا میخواهید به بازاریابی برای محصولات خود فکر کنید، می تواند به انتخاب شبکه اجتماعی مناسب کمک کند. برای انتخاب مناسب ترین شبکه های اجتماعی، باید به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • چه کسانی مشتری شما هستند؟
 • چقدر زمان برای فعالیت در شبکه های اجتماعی دارید؟
 • هویت و زبان کسب و کار شما چیست؟
 • قصد دارید چه چیزهایی را تبلیغ کنید؟
 • بودجه مد نظر شما برای فعالیت در شبکه های اجتماعی چقدر است؟
 • انتظار شما از تبلیغات در شبکه های اجتماعی چیست؟

بعد از پاسخ به این سوالات، میتوانید شبکه اجتماعی مناسب را انتخاب کنید و به جمع آوری اطلاعات در رابطه با آن بپردازید. بررسی رقبا و تشخیص مخاطب هدف بهترین راهکار برای انتخاب شبکه اجتماعی مناسب برای تبلیغ می باشد.

سخن آخر

تبلیغات موثر بخش جدا نشدنی از کسب و کار شما است. استفاده از روش های تبلیغات موثر، برنامه ریزی برای تبلیغات، استفاده از استراتژی های مناسب برای پیاده سازی تبلیغات، شناخت مخاطب هدف و نظارت بر تبلیغات می تواند به رشد بیشتر کسب و کار شما کمک کند. ماندگاری برند شما در ذهن مخاطب، با استفاده درست از روش های تبلیغات امکان پذیر است.

ما در شرکت دیجیتال مارکتینگ سرو در کنارتان هستیم تا با روش های تبلیغات کسب و کار، به پیشرفت بیزینس شما کمک کنیم. برای دریافت مشاوره کافیست به این صفحه وارد شوید.

2 دیدگاه دربارهٔ «روش های تبلیغات کسب و کارها»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *