تولید محتوا

تولید محتوا

” تولید محتوا چیست؟ ” به طور کلی می توان گفت تولید محتوا یک سیستم است، نه یک هدف، این سیستم در جهت ایجاد اطلاعات برای مخاطبان ایجاد می شود که شامل همکاری با افرادی است که به شما در همین راستا کمک می کنند. به همین ترتیب، استراتژی محتوای شما همیشه باید سیستم تولید محتوای شما را هدایت کند.هدف از ایجاد سیستم تولید محتوا، ایجاد آگاهی، هدایت و فروش است.

تولید محتوا چیست؟

نوع محتوایی که تولید می کنید، نحوه تولید آن را تعیین خواهد کرد. می توان محتوا را با توجه به قالب آن تعریف کرد مانند وبلاگ، مقاله یا ویدیو. اما بهتر است که محتوا را با اقدامی که می خواهید مخاطب شما بعد از مصرف آن انجام دهد، تعریف کنید. اگر محتوا را با توجه به نتایج آن شرح دهید، درک اینکه آیا برای شما مفید است یا نه بسیار ساده تر می شود.

مطالبی که در مقاله آشنایی با تولید محتوا بررسی خواهیم کرد :

  • اهداف تولید محتوا
  • نقش های مورد نیاز برای تولید محتوا
  • قالب های تولید محتوا
  • برنامه ها و روشهای حل مشکلاتی که هنگام تولید محتوا با آنها روبرو هستید

انواع محتوا

سه نوع محتوای اصلی وجود دارد. محتوای سنگ بنای اصلی، محتوای دروازه دار و محتوای در حال تکامل محتوای سنگ بنای اصلی محتوایی است که سعی دارد یک موضوع واحد را به روشی مشخص پوشش دهد. هدف از محتوای سنگ بنای اصلی اغلب رهبری فکر است. شما آن را تولید می کنید تا اقتدار ذهنی خود را به مخاطبان نشان دهید.

انواع تولید محتوا

محتوای Gated ، محتوایی است که می تواند با چیزی مبادله شود (مانند اطلاعات تماس). شما برای برقراری ارتباط با مخاطبان تولید محتوای دروازه دارد انجام می دهید.

محتوای در حال تکامل، جریانی از محتوای منظم تولید شده است. ممکن است به شکل مجموعه ای از پست های وبلاگ، یا گزارش های خبری منظم، یا قسمت های منظم یک برنامه باشد. شما برای ایجاد آگاهی از مخاطبان مورد نظر خود محتوای در حال تکامل تولید می کنید.

حجم مناسب برای تولید محتوا

مجموعه های مختلف با توجه به میزان رقابت و نیاز های خود باید حجم تولید محتوا را به دست بیاورند. پاسخ کوتاه به این سوال، این است که شما باید حداقل محتوای مورد نیاز خود را برای رسیدن به نتایج دلخواه تولید کنید. اما این برای بسیاری از مردم راضی کننده و کافی نیست. باید به این توجه کنید که چه مقدار از هر محتوا را باید تولید کرد.

آموزش تولید محتوا

به عنوان مثال، محتوای سنگ بنای اصلی باید متفکرانه و معتبر باشد. بنابراین تولید آن طولانی می شود. در نتیجه، نباید مقدار زیادی از آن را تولید کنید، زیرا باعث کاهش منابع و صرف مقدار زیادی زمان و انرژی می شود. از نظر ماهیت، محتوای سنگ بنای اصلی بیشترین منابع را از هر نوع محتوایی می طلبد. این منابع ممکن است زمان یا دانش باشد اما هر دو مورد به رهبری فکری درستی احتیاج دارند.

تولید محتوای دروازه دار لازم نیست به اندازه محتوای سنگ بنای اصلی باشد. چرا که هدف از محتوای دروازه ای ایجاد ارتباط است. بنابراین می توان با تعداد بیشتری محتوای کم حجم به هدف مربوطه رسید. محتوای در حال تکامل باید به صورت منظم تولید شود. هدف از تکامل محتوا ایجاد آگاهی است و شما باید این کار را با ایجاد و توزیع محتوای جدید به طور منظم انجام دهید.

برای سفارش تولید محتوای تصویری می توانید با مشاوران حرفه ای مجموعه سرو در ارتباط باشید.

هدف تولید محتوا چیست ؟

هدف از بازاریابی محتوا ایجاد مخاطب و ترغیب آنها برای خرید چیزی است. اما هدف از تولید محتوا کمی دقیق تر است. هدف از تولید محتوا ارتباطی با یک مخاطب منفرد است. این محتوا برای تعداد زیادی از مخاطبان ارسال می شود. اما به علایق، مشکلات و امیدهای هر فرد به طور جدا پرداخته می شود. درک این نکته اساسی، تفاوت چشمگیری در اثربخشی محتوا ایجاد می کند. چرا که هدف از این محتوا انگیزه دادن مخاطب برای انجام کاری است.

هدف تولید محتوا چیست

در مرحله نخست شخصی که به او می پردازید توسط شخصیت های بازاریابی شما مشخص می شود پس، این اشخاص به عنوان بخشی از استراتژی محتوای شما در صحنه حضور پیدا می کنند. راه برقراری ارتباط با یک فرد ایجاد محتوایی است که سرگرم کننده، آموزشی، آموزنده و یا ترکیبی از هر سه باشد. محتوای سرگرم کننده از نظر عاطفی با افراد ارتباط برقرار می کند. محتوای آموزشی در سطح فکری و محتوای آموزنده توجه مخاطب را جلب می کند.

محتوای احساسی یا سرگرمی

اگر هدف شما برقراری ارتباط با مخاطبان در سطح عاطفی است، باید محتوای شما درباره  حواس مردم باشد. محتوای احساسی غالباً از طریق نوعی داستان شکل می گیرد. این مورد اغلب شامل بسیاری از زبانهای توصیفی در حواس پنج گانه است. این به این دلیل است که ما احساسات خود را تجربه و ابراز می کنیم. اگر محتوای خود را با توجه به چیزهایی که می بینید، می شنوید، مزه می کنید، لمس یا بو میکنید توصیف کنید، خوانندگان احساسات مرتبط با آن حواس را درک کرده و احساس نزدیکی بیشتری به آن پیدا می کنند.

محتوای آموزشی یا فکری

اگر هدف شما آموزش مخاطبان خود است، باید محتوا را برای توصیف فرآیندها یا تجزیه و تحلیل داده ها تولید کنید. این داده ها، شواهد و استدلال های ساختاری است که محتوای آموزشی را متمایز می کند. یک ایده ممکن است براساس تجربه شخصی یا شغلی شما باشد. اما بدون پشتیبان گیری اطلاعات آن، در واقع محتوای آموزشی نیست بلکه احساس و تفکر شخصی شماست. به طور دقیق تر تفاوت بین یک داستان آموزشی و یک داستان سرگرم کننده، عینیت در برابر ذهنیت است چرا که محتوای شما باید سندیت داشته و معتبر باشد.

محتوای آموزنده

محتوای آموزنده به دلیل تازگی و مرتبط بودن مورد توجه خواننده قرار می گیرد. خبر، مثالی عالی برای محتوای آموزنده است. اخبار روزانه درباره چیزهایی است که اخیراً اتفاق افتاده و در اسرع وقت گزارش می شود. اگر بتوانید محتوای آموزنده و مرتبط با مخاطبان ارائه دهید، آنها با توجه پاداش تلاش شما را می دهند.

نقش ها و مسئولیت های تولید محتوا

نقش های اصلی در هر مرحله از تولید یک محتوا با ایده پردازی در پشت آن آغاز می شود. سپس باید آن را برای مخاطبان ارائه دهید و در آخر باید مطمئن شوید که آنچه را که قصد داشتید به مخاطب انتقال دادید. یک ایده کاربردی برای تولید محتوا، ثبت تیمی آن است که در آن هر یک از اعضای تیم محتوای شما می داند چه انتظاری از آنها داشته و چه زمانی برای تحویل آن مقرر شده است. برای ایجاد تیم تولید محتوا شما می توانید کارها را به نوشتن، طراحی و تولید و ویرایش تقسیم کنید.

کاربرد تولید محتوا

تولید محتوای نوشتاری

نوشتن تولید هر محتوایی را آغاز می کند. نوشتن همیشه شروع است، خواه قصد ساخت فیلم یا وبلاگ یا قطعه ای از هنر خیابانی را داشته باشید. عمل نوشتن، اهداف استراتژی محتوای شما را به یک تاکتیک برای جذب مخاطب تبدیل می کند. برای سفارش تولید محتوای متنی می توانید همین حالا با مجموعه سرو در تماس باشید.

برخی نوشتن را دشوار دانسته و دلایل زیادی برای آن مطرح می کنند. معمولا افراد هنگام نوشتن با جزئیات گرفتار می شوند. آنها جمله را نیمه کاره رها کرده و سعی می کنند آنچه را که نوشته اند دوباره بنویسند. یا اینکه ساعتی را صرف تلاش برای اندیشیدن جمله کاملی می کنند که اندیشه آنها را بیان کند. نویسندگان حرفه ای این کار را نمی کنند آنها فقط کلمات را روی کاغذ می آورند و پس از پایان کار، آنچه را که نوشته اند دوباره و دوباره می نویسند.

یکی دیگر از دلایلی که عمل نوشتن ترس در دل برخی افراد می اندازد این است که آنها خود را با نویسندگانی که بزرگ می دانند مقایسه کرده و به عنوان یک مخاطب به نوشتن خود نگاه می کنند. اما وقتی به عنوان نویسنده به به متن خود نگاه می کنید، انتظار ندارید که در لحظه تمام کلمات شما در درست ترین جای ممکن قرار گرفته باشند، زیرا یک نویسنده این را درک می کند که محتوا نیاز به بازنویسی، بازنویسی و باز هم بازنویسی دارد و پس از آن نیز، اغلب نیاز به کمک بیشتر متخصصان تولید یا طراحان و ویراستاران دارد و همه ی این مراحل قبل از آن است که محتوای نهایی در حد مطلوب رسیده و به دست مخاطب برسد.

تولید و طراحی محتوا

تمام محتواهای تولیدی، از کوتاه ترین وبلاگ گرفته تا یک فیلم سینمایی یا یک کتاب طولانی، روند تولید را طی می کنند. اگر محتوا بصورت آنلاین استفاده شود، توسط یک طراح UX یا UI طراحی می شود. اگر چاپ شود، توسط یک طراح گرافیک بررسی می شود. اگر فیلم است، کسی باید آن را فیلمبرداری کند و صدا را ضبط کند. این افراد به دنبال روش هایی برای نمایاندن بصری یک ایده هستند، که نقطه مشترک میان تمام آنها می باشد.

طراحی و تولید عالی همیشه با ایده های بیان شده توسط نویسنده آغاز می شود. سپس طراحان و تولیدکنندگان، واژگان بصری خود را در مورد این ایده بیان می کنند که باعث تقویت ارتباط می شود.

نقش ویرایش در تولید محتوا

طراحی محتوا

ویراستاران چندین نقش مهم در تولید محتوا دارند. در سطح خرد، آنها در حال نوشتن مواردی مانند هجی، بیان و حس هستند و در سطح کلان، آنها در حال بررسی آنچه نویسنده سعی در گفتن دارد هستند و بررسی می کنند که آیا آنها به این اهداف دست می یابند یا خیر؟

معمولا مردم فکر می کنند به یک ویرایشگر متنی نیاز ندارد. این درست است که برخی از ابزارهای دیجیتالی وجود دارد که بررسی نوشتن را کمی آسان تر می کند، این در حالی است که برخی از ابزارها کاملاً پیچیده هستند و هیچ یک از آنها متن را از نظر منطقی بودن بررسی نمی کند.

همچنین ویرایش کاری که خودتان انجام داده اید غیرممکن است، زیرا مغز شما می داند شما چه می خواهید بگویید. به عنوان یک ماشین، شما را مجبور می کند که منظورتان را ببینید، بجای آنچه در واقع نوشتید! بنابراین ویرایشگر تنها شخصی است که می تواند به شما کمک کند تا بر این مشکل غلبه کنید.

تولید محتوا برای پلتفرم دیجیتال

فراتر از اصول اساسی نوشتن، طراحی، تولید و ویرایش، نگرانی های اصلی برای تولید یک محتوا هستند. اگر محتوای شما قرار است در وب سایتی نشان داده شود، باید در صفحه موتورهای جستجو نیز بهینه شود. سالها پیش، این امر شامل تلاش برای ریختن بسیاری از کلمات کلیدی مورد نظر در متن بود. این روش که “کیبورد استافینگ” نامیده می شد، امروزه دیگر کاربردی نیست.

موتورهای جستجو ترجیح می دهند مطالب خود را با توجه به ذهن مردم بنویسید. آنها استدلال می کنند که اگر افراد زیادی محتوای شما را دوست داشته و به آن اعتماد کنند، این رتبه بندی به طور طبیعی دنبال می شود. اما هنوز باید به استفاده از کلمات کلیدی در چند مکان اصلی در مقالات خود توجه کنید. استفاده از کلمات کلیدی به موتورهای جستجو کمک می کند تا محتوای شما را بفهمند و به جستجوگران صفحات مناسب را ارائه دهند.

کلمه کلیدی مورد نظر شما در هر محتوای مشخص به نوع محتوای آن بستگی دارد. اگر محتوای سنگ بنای اصلی تولید می کنید، کلمه کلیدی یا عبارت کوتاه تری را هدف قرار دهید (مانند “کفش قرمز” به عنوان مثال). اگر متن شما لینک ورود به یک وبلاگ است، ممکن است احتیاج به یک عبارت کلیدی طولانی تر (مانند “کفش قرمز برای مردان”) احتیاج داشته باشید.

نرم افزار های مختلفی وجود دارد که می توانید با استفاده از آنها محتوای خود را بهینه کنید. یواست سئو یکی از افزونه های کاربردی در زمینه بهینه سازی وب سایت می باشد که برای سیستم های مدیریت محتوایی مانند وردپرس عرضه شده است. البته پلاگین هایی دیگری نیز در این زمینه وجود دارد که می توانید نسبت به نیاز خود از آنها استفاده کنید.

خصوصیات محتوای ویدیویی و صوتی

مزیت محتوای ویدیویی و صوتی این است که می تواند توجه مخاطب را از طریقی جلب کند که کلمه نوشتاری نمی تواند چرا که اصوات یا تصاویرو به دنبال آن صداها، می توانند توجه را به طریقی جلب کنند که کلمات نمی تواند.

عیب تولید محتوای ویدیویی و صدا این است که به تجهیزات خاصی مانند دوربین، میکروفون و نرم افزار ویرایش صدا یا تصویر نیاز دارد. هزینه های این تجهیزات و تخصص لازم برای استفاده صحیح از آن ممکن است برای برخی از مشاغل سنگین باشد. خرید تجهیزات با کیفیت خوب می تواند گران باشد در اینجا اغلب این سوال مطرح می شود که آیا میتوان با تلفن های هوشمند این فعالیت ها را انجام داد یا خیر ؟

میکروفون موجود در تلفن هوشمند شما به اندازه کافی کیفیت صوتی را ندارد تا محتوای شما حرفه ای به نظر برسد. اتکا به آن هم برای صدا و هم برای فیلم، می تواند تمام کارهایی را که شما برای توسعه اسکریپت ها و مفاهیم انجام داده اید بی فایده کند.

وقت اضافی، هزینه و تخصص لازم برای تولید فیلم و صدا نیز می تواند یک مزیت باشد. آوردن افراد و ایده های اضافی در روند تولید شما می تواند محتوای شما را جالب تر و جذاب تر از قبل کند. در نتیجه محتوای با جذابیت بیشتر باعث ایجاد مخاطبان بیشتری نیز می شود.

اگر شرکت شما می تواند به طرق مختلف مخاطبان خود را پیدا کند و استراتژی شما نیز در همین راستا است پس سرمایه اضافی مورد نیاز برای این نوع محتوا برای شما سودمند می باشد. در صورت نیاز می توانید می توانید خدمات تولید محتوای صوتی و تصویری را از مجموعه سرو دریافت کنید.

تولید محتوا برای چاپ و برنامه

هر دو نشریه چاپی و برنامه های تبلت و تلفن های هوشمند اغلب به عنوان رسانه “کم پشت” توصیف می شوند. منظور از آن این است که این دو، رسانه هایی هستند که در اوقات فراغت و با توجه کامل از طرف مخاطبانشان روبرو می شوند. تحقیقات انجام شده توسط مجله های سفارشی McNair Ingenuity نشان داد که مخاطبان به طور متوسط ​​39.7 دقیقه وقت خواندن را برای مجلات سفارشی مورد علاقه خود اختصاص می دهند. چرا که مخاطبان توجه خود را همزمان بر چند جای مختلف معطوف نمی کنند به عنوان مثال آنها هنگام تماشای یک برنامه تلویزیونی یا خواندن کتاب، تبلیغات مجله را ورق نمی زنند.

تولید مجلات چاپی نیاز به دانش و تجربه دارد. بیشتر مشاغلی که از مجلات چاپی به عنوان بخشی از بازاریابی خود استفاده می کنند، تمایل دارند که برای تولید آنها با آژانس های تخصصی قرارداد ببندند. مجله ها برای چاپ معمولا پرهزینه هستند. چرا که حداقل به یک ویراستار، یک طراح و یک ویراستار فرعی یا تصحیح کننده و همچنین بودجه ای برای نویسندگان و عکاسان نیاز دارند.

ناشران و آژانس های انتشاراتی این هزینه ها را در بسیاری از نشریات پخش می کنند. آنها اغلب هزینه ها را با درآمد تبلیغاتی تکمیل می کنند. وقتی یک قشر خاص از مخاطب را هدف خود قرار میدهید، تامین هزینه های آن دشوار است.

تولید یک برنامه به همه مهارت های ذکر شده در بالا، همراه با حساب های توسعه دهنده ( اپل یا گوگل) و نوعی سیستم عامل برای انتشار نیاز دارد. تعدادی از ارائه دهندگان سیستم عامل برنامه های مختلف، از جمله Adobe ، Zinio ، PixelMags و بسیاری دیگر وجود دارند که همه آنها در قیمت های مختلفی ارائه می شوند و سطح متفاوتی از تعامل را برای خوانندگان ارائه می دهند.

مشکل این پلتفرم ها در توزیع آنهاست. توزیع توسط اپل (از طریق App Store) یا Google (از طریق Google Play) انجام می شود اما در حال حاضر هیچ راهی به صورت خودکار برای ردیابی یک کاربر منفرد وجود ندارد همچنین چشم اندازهای تبلیغاتی شما نیز محدود است، زیرا فروشگاه های برنامه از گوگل و اپل بیشتر شبیه موتورهای جستجو هستند و این، مرور یک تجربه ناخوشایند برای کاربر است. اگر دقیقاً بدانید که به دنبال چه هستید ، نتایج بسیار بهتری حاصل می شود.

ایجاد استراتژی محتوایی

یک استراتژی تولید محتوا به شما می گوید که چه چیزی را منتشر کنید. این یک استراتژی محتواست که شخصیت های بازاریابی، اهداف مورد نظر و تاکتیک های دستیابی به آن را مشخص می کند.

استراتژی تولید محتوا، تاکتیکی است که هر یک از محتواهای تولیدی شما را در سفر فروش مشتری قرار می دهد. این امر نیاز به شخصیت هایی، همراه با ایده های تازه دارد. انواع محتوایی که شما برنامه ریزی خواهید کرد در سه مرحله از فرایند خرید تاثیر می گذارد.

  • آگاهی
  • ملاحظه
  • تبدیل

قراردهی اشخاص خود بر اساس محتوا بخشی از فرآیند تولید شخصیت های بازاریابی است از جمله وظایف این افراد، شناسایی مشکلاتی است که مردم سعی دارند با استفاده از محصولات یا خدمات شما حل کنند. پس از انجام این کار، برنامه تولید محتوای شما ایده های مربوطه را با مشکلات مخاطب مطابقت می دهد.

تدوین برنامه ریزی انتشار محتوا

تولید محتوای نوشتاری

یک برنامه تولید محتوا به شما می گوید، چه موقع هر قسمت از محتوای تولید شده را منتشر کنید. به برنامه محتوا گذاری، تقویم تحریریه نیز میگویند؛ که برای هر دو طرف ماجرا یعنی هم مشتری و هم تیم شما مفید بوده زیرا هر یک از محتوای تولید شده را در یک جدول زمانی تنظیم می کند.

انتشار منظم یکی از مهمترین جنبه های بازاریابی محتوا می باشد برای مخاطبان شما نیز راحت تر است اگر در یک برنامه منظم انتشار انجام گیرند و این مسئله، اعتماد مخاطب شما را جلب می کند. به همین دلیل است که مجلات هر ماه در یک ساعت مشخص منتشر می شوند و برنامه های تلویزیونی و رادیویی هر هفته در یک زمان پخش می شوند.

همچنین یک برنامه تولید محتوا به شما کمک می کند تا با تلاش های بازاریابی خود مطابقت داشته باشید. پس از تهیه برنامه تولید محتوا، باید تعیین کنید که چه زمانی می خواهید هر محتوا را منتشر کنید. ضمنا باید تخمین بزنید که تولید هر قطعه چقدر طول می کشد.

برنامه شما می تواند نشان دهد که کجا و چه زمانی می خواهید هر یک از مطالب را تبلیغ کنید. به عنوان مثال ، شما ممکن است تصمیم بگیرید هر هفته دو قسمت از مطالب را منتشر کنید. برنامه شما می تواند اطمینان حاصل کند که شما هر یک از محتواهای آگاهی، ملاحظه ایی و تبدیل را به میزان درست تولید و منتشر کردید.

مدیریت مشکلات تولید محتوا

حتی بهترین استراتژی هایی که برای تولید محتوا چیده شده اند نیز، می توانند با مشکلات پیش بینی نشده مواجه شوند. برخی از این مشکلات ممکن است از کنترل شما خارج باشد، اما اکثرا اینگونه نیستند. مستند سازی و پیگیری تولید محتوای به شما امکان می دهد این مشکلات را کاهش دهید و در صورت بروز سریعا آنها را حل کنید.

برخی از مشکلاتی که ممکن است با آنها روبرو شوید شامل مواردی نظیر حریم خصوصی، افترا، کپی رایت است. همچنین عواملی مانند کنترل توزیع و مشکلات تامین کنندگان خارجی نیز می تواند از کنترل شما خارج شود.

اگر محتوای شما به صورت موقت و بی نظم تولید شود، می تواند مشکلات فاجعه باری را برای شما ایجاد کند. با این حال، اگر به عنوان بخشی از یک برنامه ریزی قوی تولید شود، روند تولید محتوا می تواند تا زمان حل بحران ادامه یابد.

یکی دیگر از مواردی که برای تولید محتوا باید به آن توجه داشت، یافتن کمک است. شناسایی نویسندگان خوب محتوا می تواند مشکل باشد. شما نمی توانید همه کارها را خودتان انجام دهید، بنابراین داشتن سیستمی برای پیدا کردن و حفظ استعدادها مهم است.

به طور کلی می توان گفت که شما با کشف استعدادهای مناسب با کارتان و ایجاد یک سیستم قوی می توانید به سادگی تولید محتوا کرده و در کارتان موفق شوید ولی قبل از آن باید اطلاعات کافی در این زمینه را کسب کرده و با تجهیزات مناسب و یک برنامه راهبردی در جهت رسیدن به هدف خود تلاش کنید.

در اینجا، مارکتینگ سرو با ایجاد محیطی آموزشی به یادگیری و فراگیری هرچه سریع تر این تکنیک ها به شما کمک کرده و ذهنتان را اماده ی ایده پردازی و شخصی سازی محتوای تان می کند. امیدواریم که از این مطالب نهایت استفاده را برده باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *