تولید محتوای صوتی

تولید محتوای صوتی تاثیر بسزایی در جذب مخاطب نسبت به انواع دیگر محتوا دارد. معمولا مخاطبان گوش دادن را بیشتر ترجیح می دهند تا خواندن و این خود یک مزیت برای تولید محتوا صوتی است که می تواند تاثیر بالایی در کسب و کار و تعامل شما با کاربر داشته باشد.

تولید محتوای صوتی

تولید محتوای صوتی

تولید محتوای صوتی تاثیر بسزایی در جذب مخاطب نسبت به انواع دیگر محتوا دارد. معمولا مخاطبان گوش دادن را بیشتر ترجیح می دهند تا خواندن و این خود یک مزیت برای تولید محتوا صوتی است که می تواند تاثیر بالایی در کسب و کار و تعامل شما با کاربر داشته باشد.

تولید محتوای صوتی

علت استفاده از تولید محتوای صوتی

صدا یکی از ماندگارترین نوع محتوا به شمار می رود و دلیل آن نیز به یاد ماندن راحت تر آن است. همین عامل کافیست تا اکثر مخاطبان، محتوای صوتی را انتخاب کنند. محتوای صوتی باعث افزایش تعامل با مشتریان نیز می شود و می توان در محیط های مختلف از این نوع محتوا بهره برد.
در سال های گذشته افزایش مشغله انسان ها باعث شده است که به مرور از مطالعه متن فاصله بگیرند، اما با استفاده از راه های جایگزین می توانید جایگاه کسب و کار خود را در زندگی مخاطبان حفظ کنید! بدین صورت که میتوانید مطالب مد نظر خود را در قالب یک فایل صوتی، مانند نریشن یا یک فایل موشن گرافیک کوتاه در اختیار دیگران قرار دهید.
تولید محتوای صوتی معمولا با استقبال خوبی از سوی کاربران همراه است به عنوان مثال، مخاطبان شما در حین رانندگی هم می توانند مطالب را گوش دهند و همچنان جزء دسته طرفداران شما باقی بمانند.
صدا رابطه‌ای دوستانه تر با کاربر برقرار می کند و از این رو می تواند مخاطب بیشتری را به سمت برند شما بکشاند و باعث افزایش ترافیک شما نیز می شود و به صورت غیر مستقیم می توان گفت بر روی سئو نیز تاثیر مثبت دارد.

محتوا صوتی چیست ؟

به هر نوع اطلاعات منتشر شده ای که از طریق گوش دادن به ما منتقل میشود محتوای صوتی میگویند. این نوع محتوا شامل هر نوع سرگرمی شنیداری مانند پادکست ها، کتاب های صوتی و مهارت ها یا اقدامات دستیار صوتی هوش مصنوعی (AI) است.
برخلاف انواع دیگر محتوا که معمولا نمی توان هنگام انجام چندین کار از آنها استفاده کرد، محتوا صوتی، در هنگام رانندگی و یا انجام کارهای روزمره به راحتی قابل استفاده است.
محتوای صوتی معمولا به سه روش تولید میشود :

 1. ضبط کردن صدای واقعی انسان
 2. تبدیل متن نوشتاری به گفتاری با استفاده از پردازش زبان طبیعی (NLP)
 3. شناسایی دستورات صوتی از طریق بلندگوهای هوشمند یا دستگاه های صوتی گرا

تعرفه تولید محتوا صوتیاز آنجا که استفاده از محتواهای صوتی در حال افزایش است، نمی توان اهمیت وجود آن در کسب و کار را نادیده گرفت. محتوای صوتی می تواند راهی مفید برای انتقال داستان ، فرهنگ ، ماموریت یا صدای سازمان به مشتریان بالقوه باشد. علاوه بر این، از محتوای صوتی می توان برای بهبود تجربه کاربر (UX) و برقراری ارتباط با کاربران استفاده کرد.

انواع محتوای صوتی

پادکست،کتاب صوتی، وبلاگ نویسی صوتی، مهارت ها و توانایی های دستیار هوش مصنوعی، Audiogram یا تصاویری که با صدا هماهنگ شده اند و حتی وب سایت هایی که با پردازش زبان طبیعی ترجمه شده اند نیز، برخی از انواع محتوا صوتی می باشند.

پادکست

پادکست یکی از رسانه های معتبر در دنیا به شمار می رود. اگر پادکست را به زبان ساده تعریف کنیم میتوانیم بگوییم که پادکست شامل تمامی محتواهای صوتی می شود که به نحوی ویرایش شده و کنار هم قرار گرفته اند. با کمی جزئیات بیشتر می توان گفت مجموعه ای از کلمات گفتاری قسمت های صوتی است که همگی بر روی یک موضوع خاص متمرکز شده اند.
سالهاست که از پادکست به عنوان یک کانال محتوای اصلی استفاده می شود و کماکان در حال رشد است. محتوای صوتی را اغلب با نام پادکست میشناسند ولی در واقع پادکست جزئی از محتوای صوتی است.
تبلیغات در پادکست یکی از جدیدترین شیوه های بازاریابی است که باید به آن بهای زیادی بدهید.
طبق تحقیق در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال ۲۰۱۸ حدود ۲۰ میلیون نفر بیشتر به پادکست گوش میدهند،به همین دلیل بسیار مهم است که پادکست را یکی از ستون های تبلیغاتی کسب و کار خود پی ریزی کنید واز آن بهره ببرید.
همانطور که اشاره کردیم پادکست ها جذابیت و مزایای زیادی دارند و صرفا برای سرگرمی نیستند،به همین دلیل کسب و کارها نیز به خوبی میتوانند از این ظرفیت استفاده کنند و از مزایای زیر بهره ببرند.

صداگذاری و گویندگی نریشن

معنای لقوی نریشن گویندگی می باشد. روایت قصه و تبدیل کردن متن به کلامی موثر نیز از دیگر تعریف نریشن هستند، هدف از تولید نریشن این است که بتوان اطلاعات مفید و کاربردی در زمان کوتاهی به مخاطب ارائه شود، این روش می تواند به راحتی با ساعت ها مطالعه رقابت داشته باشد. همچنین با توجه به اینکه نریشن به صورت قصه وار است می تواند کاربر را به راحتی به خود جذب می کند.

سفارش محتوای صوتی
بهترین راه حل و جایگزین مناسب برای فایل های متنی،این است که آن ها را در قالب یک صوت استفاده کنید. این نوع تولید محتوا در دنیای امروز خیلی طرفدار پیدا کرده است چون با پیشرفت تکنولوژی و افزایش ماشین ها، به مرور ترافیک به وجود آمد و به ناچار زمان زیادی را در ترافیک سپری میکنیم. فایل های صوتی میتوانند جایگزینی خوبی در مواقعی که دسترسی به کتاب نداریم باشد.

کاربرد تولید محتوا صوتی

محتوای صوتی می تواند به روش های مختلفی مورد استفاده ناشران، بازاریابان و سایر سازندگان قرار گیرد.

 • سازمان ها می توانند مهارت های مجهز به هوش مصنوعی خود را با دستگاه هایی مانند Amazon Echo یا Google Assistant ایجاد کنند تا تعامل با مشتریان را افزایش دهند یا به سوالات درباره محصول پاسخ دهند.
 • پخش کننده ها و محتواهای صوتی را می توان در صفحات وب سایت ادغام کرد که متن را با صدای بلند بخوانند یا به زبان های مختلف ترجمه کنند.
 • پادکست ها می توانند به عنوان شکلی از وبلاگ نویسی صوتی مورد استفاده قرار گیرند که درباره موضوعات مهم و مرتبط بحث می کنند یا به روزرسانی های تجاری را در اختیار مشتریان قرار می دهند.
 • کسب و کارها می‌توانند کتابچه های راهنما را به محتوای صوتی ترجمه کنند که به کاربران این امکان را می‌دهد در حین انجام کارهایشان همزمان به اطلاعات گوش دهند.
 • بازاریابان می توانند از Audiogram (صداهای ضبط شده و تنظیم شده بر روی یک تصویر ثابت هستند) برای انتشار در شبکه های اجتماعی استفاده کنند.

مزایای محتوا صوتی یا صدا

از مزایای تولید محتوای صوتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. کانال جدیدی از مصرف اطلاعات را فراهم می کند که ممکن است منجر به جذب مشتریان جدید شود.
 2. می‌تواند برتری در برابر رقبایی که به فضای محتوای صوتی وارد نشده اند، ایجاد کند.
 3. در دسترسی به اطلاعات بیشتر کمک می کند.
 4. کاربران بیشتر و اختصاصی تر مانند شنوندگان پادکست را به سمت شما  می آورد.
 5. تولید محتوا صوتی روشی راحت برای کاربران است تا با محتوا تعامل داشته و نرخ تبدیل بالاتری داشته باشند.
 6. این نوع محتوا، مبتنی بر ابر (cloud) است و فاقد محدودیت سخت ­افزاری می­باشد.

تاثیر تولید محتوای صوتی بر سئو

تولید محتوای صوتی یکی از روش‌هایی است که می‌تواند فاصله زیادی بین شما و رقبایتان ایجاد کند. این نوع محتواها در سال‌های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده و به راحتی قابلیت اشتراک گذاری با کاربران مختلف در جهان را دارد. به همین خاطر، هر چه مطالب بیشتری به اشتراک گذاشته شود، باعث بیشتر دیده شدن و جذب بیشتر مخاطب می شود. همچنین محتواهای چند رسانه ای مانند محتوای صوتی، باعث میشود کاربران زمان زیادی در سایت شما باشند. همه ی این موارد موجب بالا رفتن سئوی سایت تان می شود و در نهایت به خاطر بالا رفتن سئوی سایت تان، رتبه و مخاطب شما بیشتر می شود و اعتبار و هویت سایت ارتقا می یابد.

تولید محتوا صوتیتعرفه تولید محتوای صوتی

بهتر است بدانید نرخ تولید اینگونه از محتوا در هر جایی و با هر موضوعی متفاوت خواهد بود. همچنین هزینه تولید محتوا صوتی با توجه به خواسته ها و انتظارات شما برآورد میشود.

عوامل تاثیرگذار بر هزینه تولید محتوا صوتی :

 • مدت زمان بیان محتوا
 • نوع محتوا
 • موضوع محتوا
 • حجم فایل
 • تعداد کلمات بیان شده
 • کیفیت کار

خدمات تولید محتوای صوتی

اگر تجربه ای در زمینه تولید محتوای صوتی ندارید، سریع به سراغ ایجاد نریشن نروید وگرنه بر روی مخاطبان تاثیر معکوس و منفی میگذارد، بهتر است این کار را به متخصصان این حوزه بسپارید تا نتایج قابل توجهی بدست بیاید.

گروه دیجیتال مارکتینگ سرو (sarvagency) با داشتن متخصصان با تجربه در تولید محتوا صوتی، پادکست و نریشن های با کیفیت که با استفاده از موزیک مناسب ارتباطی ماندگار با مخاطب برقرار میکنند، شما را در راه رسیدن به هدف و پیشرفت کسب و کارتان یاری میکند.

فهرست